dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 93 z 103
Pokaż wyniki od 1.841 do 1.860 z 2059
  1. #1841
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Piotr ma rację warto zainwestować w drewutnię zwłaszcza że to niezbyt wielka inwestycja
    Jesion ma prawie trzykrotnie mniej wody w mp. niż dąb czy buk nie jet tak gęsty więc jak się kupi ścięty zimą to jakąś tam zadowalającą wilgotność następnej zimy osiągnie. Grab czy akacja też nie mają wiele wody jednak jesion troszkę szybciej przesycha chyba ze względu na mniejszą gęstość. Akacja mi się średnio podoba, sporo kory w mp. a grab ciężko dostać.
    Najlepiej drewno suszyć w formie gotowej do palenia (odpowiednio rozdrobnione) schnie szybciej niż pniaki na pół a często tak sprzedają bo im wygodnie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  2. #1842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Pamiętajcie tylko, że brzoza to w zasadzie jedyny gatunek, który można tak traktować...
    Z brzozą miałem do czynienia parę sezonów wstecz . Sezonowałem dwa lata, z własnej działki wycinka i szału nie było . Paliła się ładnie ale ciepła w porównaniu z bukiem mało dawała . Ciąłem ją nawet w plastry jak tu kiedyś jeden "szpec" zalecał ale nie dawało to oczekiwanego efektu . Teraz mam parę kubików brzozy w drewutni z zimowej wycinki spalę ją za dwa lata i może się z nią polubię . Jak na razie wypada słabo .Wg mnie jako opał przereklamowana

  3. #1843
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał butynski Zobacz post
    Z brzozą miałem do czynienia parę sezonów wstecz . Sezonowałem dwa lata, z własnej działki wycinka i szału nie było . Paliła się ładnie ale ciepła w porównaniu z bukiem mało dawała . Ciąłem ją nawet w plastry jak tu kiedyś jeden "szpec" zalecał ale nie dawało to oczekiwanego efektu . Teraz mam parę kubików brzozy w drewutni z zimowej wycinki spalę ją za dwa lata i może się z nią polubię . Jak na razie wypada słabo .Wg mnie jako opał przereklamowana
    Plasterki powiadasz....

    Brzoza ma spore wzięcie wśród posiadaczy prawdziwych kominków (otwartych). Mało dymu i najmniej strzela....

  4. #1844

    Domyślnie

    Drewutnie to ja mam od dawna. Chodzi mi o czas sezonowania drewna w tejże drewutni I o zweryfikowanie obiegowych opinii w tej kwestii. Że brzoza ma niższą wartość energetyczną od buka to też nie czary. Ale może w porównaniu z bukiem ma inne zalety i mimo wszystko warto. Na chwilę obecną widzę, że bajecznie łatwo się rozpala, polana grube na 3 palce nie potrzebują rozpałki, wystarczy biała podpałka w kostce, rozpala się ładnie i czysto. Buk zauważalnie bardziej kopci przy rozpalaniu.
    Może jednak zainwestuję w wilgotnościomierz? Możecie polecić coś sprawdzonego?

  5. #1845
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Drewutnie to ja mam od dawna. Chodzi mi o czas sezonowania drewna w tejże drewutni I o zweryfikowanie obiegowych opinii w tej kwestii. Że brzoza ma niższą wartość energetyczną od buka to też nie czary. Ale może w porównaniu z bukiem ma inne zalety i mimo wszystko warto. Na chwilę obecną widzę, że bajecznie łatwo się rozpala, polana grube na 3 palce nie potrzebują rozpałki, wystarczy biała podpałka w kostce, rozpala się ładnie i czysto. Buk zauważalnie bardziej kopci przy rozpalaniu.
    Może jednak zainwestuję w wilgotnościomierz? Możecie polecić coś sprawdzonego?
    Kopcenie to ulatująca kominem nie spalona energia. Może takie "badanie na oko" Cię przekona?

    Z przytoczonej tabeli faktycznie wynika niewielka różnica między bukiem a brzozą. https://www.google.com/url?sa=t&rct=...ENz5rhLH-ywUbG

    Ja skłaniałbym się do porównania wynikającego z gęstości obu gatunków - tu już brzoza miałaby 3/4 wartości energetycznej buka. Z moich doświadczeń podczas palenia w mrozy, wynika jeszcze inne porównanie na niekorzyść brzozy.....

  6. #1846

    Domyślnie

    Że szybciej się spala?

  7. #1847
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Że szybciej się spala?
    Słabiej nagrzewa piec

  8. #1848
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Witam.

    Zbliża się powoli okres zdefiniowania ,pod kątem wejścia w życie urządzeń do pozyskiwania energii cieplnej zgodnych z Klasą EKO 5.

    Wyśrubowane przepisy unijne odnoszące się do emisji spalin pieców, kominków i innych urządzeń energetycznych wejdą w życie w 2022 r. Jednak już teraz na rynku są dostępne kominki, które spełniają najsurowsze wymagania środowiskowe.

    https://kratki.com/pl/polskie-komink...mami-unijnymi/


    Tak dla przypomnienia.
    Pogarszający się stan środowiska naturalnego ma odzwierciedlenie w coraz bardziej restrykcyjnych przepisach prawa. Według dyrektywy unijnej, zwanej potocznie ekoprojektem (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE), urządzenia energetyczne we wszystkich krajach Unii Europejskiej powinny spełniać szczegółowe normy – chodzi m. in. o granice emisji pyłów, tlenku węgla, czy tlenku azotu. Ekoprojekt odnosi się nie tylko do pieców, czy pomp cieplnych, ale też do „ogrzewaczy pomieszczeń na drewno”, do których zalicza się nawet domowe kominki będące dodatkowym źródłem ciepła.
    Od 1 lipca tego roku zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości, m.in. mułów i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu,• W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń (kominki) również zastosowany został okres przejściowy – wymagania dla nowo instalowanych ogrzewaczy pomieszczeń wejdą w życie 1 lipca 2017 roku,
    • Wejście w życie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski nie pociągnie za sobą natychmiastowych konsekwencji. Na dostosowanie się do jej przepisów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku.
    Klienci, którzy zdecydują się więc na zakup kominka (nawet, jeśli miałby on być jedynie dodatkowym źródłem ciepła) muszą więc mieć pewność, że spełnia on unijne i lokalne normy. Produkt ten ma służyć latami, warto więc już teraz zwrócić uwagę na jego parametry, by w niedalekiej przyszłości uniknąć kosztownej wymiany urządzenia.
    Wybór ekologicznego urządzenia nie jest skomplikowany. Kominków opalanych drewnem już od dawna dotyczą międzynarodowe normy PN-EN 13229 oraz PN-EN 13240, które określają wymagania materiałowe i sprawnościowe oraz narzucają producentom restrykcyjny sposób budowy i testowania wkładów kominkowych oraz badania emisji zanieczyszczeń – mówi Bartosz Piechnik, kierownik działu badawczo-rozwojowego firmy Kratki.pl – W Polsce wkłady kominkowe są badane i testowane przez Instytut Energetyki. Dopiero wtedy dopuszczane są do sprzedaży – dodaje ekspert.
    Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe (np. kominki, piece, kuchenki) wprowadzane do obrotu i do użytkowania od 1 stycznia 2022 roku będą musiały spełniać następujące wymogi sezonowej efektywności energetycznej.
    SEZONOWA EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA określona w rozporządzeniu komisji TO NIE TO SAMO CO SPRAWNOŚĆ CIEPLNA.
    Bazuje na niej, ale w rozporządzeniu jest określony wzór jak ją wyliczać
    Urządzenia wprowadzane do obrotu i do użytkowaniaKominki, piece, kuchenki wprowadzane do obrotu i do użytkowania od 1 stycznia 2022 roku musiały spełniać następujące wymogi sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określone w przepisach rozporządzenia Komisji UE:
    • sezonowa efektywność energetyczna – nie może być niższa niż 65% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie może być niższa niż 30% dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,
    • emisje cząstek stałych (PM) – nie mogą przekraczać 40 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie mogą przekraczać 50 mg/m3 dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,
    • emisje organicznych związków gazowych (OGC) – nie mogą przekraczać 120 mgC/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet,
    • emisje tlenku węgla (CO) – nie mogą przekraczać 1500 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie mogą przekraczać 2000 mg/m3 dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,
    • emisje tlenków azotu (NOx) – nie mogą przekraczać 200 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania.


    Lista wzorowych kominków– Nowe wkłady kominkowe już od lat spełniają wyśrubowane normy na poziomie 80 proc. sprawności oraz na poziomie mniejszym niż 0,1 proc. emisji CO podczas procesu spalania. W naszej ofercie normy te spełnia wiele modeli wkładów kominkowych – zapewnia ekspert Kratki.pl.

    Klienci, dla których ważne jest dobro środowiska naturalnego i czyste powietrze, mogą wybrać jeden spośród modeli producenta Kratki.pl. Wkłady kominkowe takie jak m.in. Nadia 13, Nadia 14, Nadia 14 BS, Zibi, Blanka 14, Blanka 12, Franek 12, Koza AB, Koza K5, MBM, MBZ, MBO i MBA to ekologiczne, efektywne i spełniające najwyższe normy produkty o zróżnicowanym designie, które sprawdzą się w każdym nowoczesnym wnętrzu. Żadne z tych urządzeń nie przekracza 80 procent sezonowej efektywności grzewczej (maksymalny ułamek to 72 procent), nie produkuje więcej niż 40 mg/Nm3 pyłów, a poziom emisji gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC) wynosi maksymalnie 69 mg/Nm3. Równie pozytywne dane dotyczą emisji tlenku węgla (maks. 1208 mg/Nm3) i tlenków azotu (maks. 133 mg/Nm3). To znacznie mniej, niż oczekują samorządowcy z Małopolski i europejscy urzędnicy.
    Oprócz wyżej wymienionych czy są KZPŁW , które do sądnego dnia trzeba będzie wymienić. Chcę bez skomplikowanej rozpierduchy instalacji cieplnej wkomponować KZPŁW nowej generacji w instalacje już istniejąca. O odpowiedź poproszę branżę i osoby borykające się z takim lub podobnym problemem - przedsięwzięciem.

  9. #1849
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Wszystkie model wkładów i piecyków kominkowych marki ROMOTOP spełniają wymagania Ekoprojektu 2022 . Informacja ze szczegółami badań emisji , również pozostałe parametry danego paleniska, znajduje się na stronie producenta przy każdym modelu .
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Deklaracja Ekoprojekt.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	446544  
    Darek B

  10. #1850

    Domyślnie

    No właśnie, chciałem zapytać jakie drewno proponujecie do kominka przy umiarkowanym budżecie?

  11. #1851
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ooops. A ja w tym sezonie jeszcze nie odpaliłem kominka

    https://wysokienapiecie.pl/34687-pal...ozesz-krajowi/

    Dwa tygodnie solidnego hajcowania drewnem we wszystkich 4 mln domowych pieców i kominków, gdzie pali się surowcem z polskich lasów, mogłoby zauważalnie przybliżyć nasz kraj do osiągnięcia unijnego celu udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) na koniec tego roku.

    Zatem, Drodzy Rodacy, nie szczędźmy drewna, zwłaszcza że milion z nas i tak pozyskuje je za darmo, i ładujmy do pieców polana, okrąglaki, zrębki, pellety, gałęzie, trociny, ług czy chrust i hajcujmy! Tak pomożemy naszej ojczyźnie wywiązać się z unijnych zobowiązań udziału energii z OZE.

    [...]
    Drewno spalane w domach daje nam dwukrotnie więcej energii odnawialnej niż dostarczają do sieci elektroenergetycznej wszystkie farmy wiatrowe w Polsce czy wszystkie stacje benzynowe, na których zawsze dolewamy do baku po kilka procent biopaliw. I to w dużej mierze od tego ile drewna spalimy, a właściwie od tego ile spalonego drewna wykażemy w statystykach, zależy realizacja „zielonego” celu naszego kraju, do którego – jak pokazują najnowsze dane Eurostat – na początku tego roku wciąż było nam bardzo daleko.

    [...]

    W najbliższej dekadzie, w ramach walki ze smogiem, prawdopodobnie pozbędziemy się więc też ogromnej ilości odnawialnej energii w postaci drewna spalanego w kopciuchach. Co będzie dla Polski o tyle istotne, że cel OZE w wysokości 15% w 2020 roku będzie minimalnym poziomem, jaki Polska będzie musiała utrzymać w kolejnych latach, niemal na pewno jeszcze go zwiększając, bo w ramach całej Unii uzgodniliśmy właśnie, że do 2030 roku chcemy zwiększyć udział OZE do 32% (z 20%, jakie osiągniemy w tym roku).

  12. #1852
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ooops. A ja w tym sezonie jeszcze nie odpaliłem kominka

    .........
    Pierwsze palenie w tym roku zaplanowałem w Wigilię

  13. #1853
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Dla zabawy będziecie truć sąsiadów, bo przecież nie w celach grzewczych?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #1854
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Dla zabawy będziecie truć sąsiadów, bo przecież nie w celach grzewczych?
    Dla zdrowia (muszę porąbać i poznosić), dla ekologii (węgiel zastąpię OZE), dla oszczędności własnej (drewno za darmo) i dla oszczędności narodowej (zmniejszenie kar za nie spełnienie udziału OZE - a jak będzie mróz i pospolite ruszenie, to może i wcale kar nie będzie).

  15. #1855
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Dla zabawy będziecie truć sąsiadów, bo przecież nie w celach grzewczych?
    Trzy razy w roku. Odpuść.
    Sąsiedzi podobnie, kilka razy w sezonie.

  16. #1856
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    JA co tydzień pakuję badyle a teraz święta sylwester to pewnie z 3 razy do końca roku pójdzie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #1857
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Piotr ma rację warto zainwestować w drewutnię zwłaszcza że to niezbyt wielka inwestycja
    Jesion ma prawie trzykrotnie mniej wody w mp. niż dąb czy buk nie jet tak gęsty więc jak się kupi ścięty zimą to jakąś tam zadowalającą wilgotność następnej zimy osiągnie. Grab czy akacja też nie mają wiele wody jednak jesion troszkę szybciej przesycha chyba ze względu na mniejszą gęstość. Akacja mi się średnio podoba, sporo kory w mp. a grab ciężko dostać.
    Najlepiej drewno suszyć w formie gotowej do palenia (odpowiednio rozdrobnione) schnie szybciej niż pniaki na pół a często tak sprzedają bo im wygodnie.
    To czym najlepiej palić w kominku rekreacyjnym? Co najlepsze?
    Buk, Grab, Jesion, Dąb?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #1858

    Domyślnie

    Buk

  19. #1859
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Buk

  20. #1860
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To czym najlepiej palić w kominku rekreacyjnym? Co najlepsze?
    Buk, Grab, Jesion, Dąb?
    Nie ma specjalnego znaczenia dla rekreacyjnego palenia ważne by było suche. Z wymienionych wszystkie się nadają.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 93 z 103

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony