dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie

    Rozgladam sie ostatnio sa przyzwoitymi oknami z drewna. calkiem niedawno dowiedzialem sie ze niektore firmy nie wykonuja drzwi balkonowych drewnianych (typowe 90x220) bez przewiazki. Podobno drewno nie nadaje sie na takie fanaberie. Wykonania takich okien odmowily mi m.inn. firmy M&S i Stollar-CDM. 150 innych firm nie ma co prawda zadnych obiekcji i chetnie mi co tylko zechce zrobi ale zaczalem sie zastanawiac czy rzeczywiscie drewno jest dobrym surowcem do takich okien?
    Pomocy,
    Bronek

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    Jest taki wymóg w Warunkach Technicznych Odbioru [chyba tak to się nazywa] żeby drzwi miały przewiązkę - ze względów bezpieczeństwa i jeszcze dodatkowo dolna szyba drobnorozpryskowa.
    Ze względów wytrzymałościowych może być bez przewiązki [inaczej jest w PVC - tam przewiązka jest wymagania - ramy są wiotkie.
    Z drewna powinni Ci zrobić nie widzę problemu - chyba, że mają to być drzwi antywamaniowe - przewiązka dosztywnia skrzydło jak każda kratownica. Spytaj się dlaczego Ci odmawiają.

  3. #3

    Domyślnie

    Ha! Dzieki za błyskawiczną odpowiedź!
    Strasznie ciekawe co piszesz bo obie wymienione firmy powiedzialy, ze okna balkonowe bez przewiazki tak - ale tylko z PCV (M&S robi chyba z profilu Veka a Stollar-CDM z Aluplast chyba 2000).
    Jestem mocno skonfudowany (tym bardziej ze po odwiedzeniu 20u Gdańskich sklepow z oknami drewnianymi skłaniam się lekko ku plastikom .
    Bronek

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    Uwagi tych plastykarzy są nielogiczne.
    PVC jest bardziej wiotkie niż drewno i już z tej przyczyny drzwi balkonowe powinny mieć przewiązki [tak zwane szczebkiny].
    Nawet w aprobatach technicznych są zapisy, że drzwi balkonowe powinny mieć takie przewiązki.
    Rzecz w tym, że takie drzwi są droższe niż bez i być może z tej przyczyny wciskają Ci takie argumenty [obawiają się że pójdziesz do konkurencji].

  5. #5

    Domyślnie

    Motywem plastykarzy była chyba jednak prawdziwa "wiara" że tak się da, bo przecież z drewna robić nie chcieli (no i nie bali się że pójdę do konkurencji
    A czy nie jest to kwestia zbrojenia profilu PVC odpowiednio grubą stalą?
    Z nieco innej beczki: jakie profile PVC można polecić właśnie jeżeli chodzi o takie parametry jak sztywność, wytrzymałość itd. itd.?
    Bronek

  6. #6

    Domyślnie

    Ze zbrojeniem PCV radzę ostrożnie, bo efekt jest czasem wręcz przeciwny. I z AluPlast też uważaj, mogę dać namiary na kilku mocno niezadowolonych z tych profili.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    Blacha 2 mm na skrzydło drzwi wystarczy.
    Na ogół stosują 1,75 ale to za mało.
    Grubsze blachy są na bardzo wysokie drzwi lub bardzo szerokie skrzydła. Radzę jaednak PVC z przewiązką - jest trwalsze. Proponuję u producenta abyś pociągnął ramę skrzydła do siebie i pchnął ją od siebie stojąc w linni skrzydła - podda się w dwu kierunkach. Ten M&S to przyzwoita firma. ALUPLAST jest IDEAL 2000 i IDEAL 2000 EURO to bardzo podobne systemy, praktycznie indentyczne - znam takich co sobie go chwalą - to rzecz doświadczenia w produkcji.
    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Odebralem wycene w ms i przy okazji odpytalem czemu nie robia duzych przeszklen w drewnie a robia w plastiku.
    Dwa powody (wg.sprzedawcy):
    -zalacenia veki podobno pozwalaja na takie przeszklenia
    -z pcv nigdy nie mieli problemow a drewno przy takich rozmiarach podobno sie im od czasu do czasu sie wypacza

    acha: moje okna w wersji drewnianej wyceniane sa przewaznie na 12000 (np w ferno). MS chce 15000

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Bronek - popros o wycene "Andersen swiat okien i drzwi" mi wycenili same czesci mojego przeszklenia na 9500$+VAT. Nie kazalem juz im opracowywac "sposobu polaczenia konstrukcyjnego".
    Trasko-Al (z aluminium) wycenilo na 12000PLN lub 15000PLN z Heat Mirror, Urzedowski okolo 7000-8000 (mahon), a moj stolarz 6800 (tez mahon). Na wszelki wypadek konstrukcje dalem policzyc.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony