dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gabrys

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Czy ktos jest w stanie wytlumaczyc po co sie stosuje płatwie podwieszone i dlaczego w moim projekcie sa one grubsze od murłat.
    Według projektu nie sa one nigdzie podparte.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze czytasz projekt, ale zastosowanie płatwi ma za zadanie przeniesienie głównego obciążenia łącznie z murłatą pochodzącego od obciążenia krokwi dachówkami, bo często przy takim poktyciu się je stosuje. Na ogół są ściany kolanowe wzmocnione słupkami, o których było wiele na Forum. Jeżeli nie robi sie wieńca na ścianie kolanowej, z powodu np. braku możliwości zastosowania jego ciągłości - np otwory okienne i drzwi balkonowe w ścianie szczytowej - stosuje się płatwie. W moim projekcie są o wymiarach 15 x 28 przy klasie drewna K-39.
    Ale te płatwie muszą być podparte. U mnie opierają na ścianach szczytowych, a w środku na ścianach nośnych, czyli łącznie w 4 miejscach na swojej długości, inaczej nie miałoby to sensu, ale bez oglądania projektu trudno wyrokować co do jego poprawności.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gabrys

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzieki za szybka odpowiedz.
    Zgadz, sie w pełni z tym co napisales. Tak jak piszesz nie mam wienca na scianach kolanowych.
    W projekcie pojawiaj sie "płatwie podwieszone" ktore nie sa nigdzie podparte. Zgodnie z projektem koncza sie przed ścianami szczytowymi, a ścian nosnych na poddaszu nie ma, sa tylko dzialowe.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    jaka dlugosc maja te platwie ?

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gabrys

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Nie mam projektu pod reka, ale na pewno byly krotsze od szerokosci domu. Zewnętrzna szerokosc domu jest 10,20. Platwie w projekcie mają (strzelam) 9m.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Drewniane platwie powinny miec podparcie (w postaci slupow lub na wewn. scianach nosnych) co ~3 m, wypada wiec, ze wymagaja dodatkowego podparcia w dwoch miejscach. Podparcia dodatkowego nie wymagalyby tylko platwie wykonane z belek stalowych, np. dwoch ceownikow (przy tej rozpietosci 200-tki, ale wymaga to przeliczenia) zespawanych polkami ze soba.

  7. #7

    Domyślnie

    To wydaje się niemożliwe, aby płatwie wisiały w powietrzu, bo jak piszesz nawet nie leżą na ścianach szczytowych, nie mówiąc o tym, że mają się opierać na ściankach działowych.
    Sprawdź w projekcie i odpisz. Jak grube są te ścianki działowe i wjakiej technologii zaprojektowane?

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Przepraszam, nie zrozumialem sprawy. Pisalem powyzej o sytuacji, w ktorej platwie podparte sa na scianach szczytowych. Jezeli platwie nie sa oparte NIGDZIE to jest to oczywiscie nonsens.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gabrys

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Tak to wlasnie wyglada. Wedlug projektu platwie nie sa podparte na scianach szczytowych, jedyny prawdopodobny punkt podparcia to sciany działowe, ale nie mam pod reka projektu i nie moge tego stwierdzic.
    Platwie w projekcie nazywaja sie "płatwie podwieszane"
    Wyslalem juz zapytanie do projektanta ale narazie milczy.

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Tez mam w projekcie platwie ktore na niczym sie nie podpieraja. Dlugosc ok. 3-4m, wymiary 14/24 cm. Inspektor budowy zdecydowanie zalecil zrobic slupy do podparcia. Nie bylem zbyt szczesliwy bo wypadly mi na srodku pokojów, ale chyba warto dla swietego spokoju.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gabrys

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Oto co mi odpowiedzial projektant.
    ----------
    cytat:
    "Wspomniana przez Pana płatew jest płatwią podwieszoną pełniącą rolę usztywnienia podłużnego, a także zapobiega tzw. klawiszowaniu
    poszczególnych
    wiązarów poprzez odpowiednią sztywność poprzeczną węzłów (zacięte względem siebie krokiew-płatew-podwójna jętka) w poszczególnych
    wiązarach, więźbę zaprojektowano jako jętkową."
    -----------

    Tak ze chyba wszystko w porzadku, tylko zastanawiam sie czemu jak juz klasc płatwie to czemu nie podeprzec ich. No chyba ze konstruktor przeliczyl krokwie tak ze przeniosa tony dochowki plust te dwie tez nie lekkie platwie


  12. #12

    Domyślnie

    Zgadza się, ja mam w dachu takie płatwie o długości niemal 10 m każda, służą do usztywnienia konstrukcji.
    Jeżeli uparłbyś sie na słupy (czasem to nawet ładne) to musisz pamiętac o podparciu ich na dole. W żadnym razie nie stawiaj słupów bezpośderednio na stropie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony