dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Dom z kamienia wapiennego - ocieplać czy nie?

    Witam szanownych forumowiczów.

    Jestem posiadaczem domu ok. 80 lat z kamienia wapiennego, fundament również jest z kamienia. Robię kosztorys ponieważ za jakiś czas chcemy wymienić i ocieplić dach oraz zrobić elewację. Fundamentów nie ruszałem, jest tylko izolacja pozioma z papy, wilgoci w domu brak. Mieszkamy na razie na parterze, strop jest docieplony, podłoga 15cm styro, góra nie użytkowana (do zrobienia w przyszłości). Zastanawiam się czy warto przy robieniu elewacji ocieplić dom styropianem, trochę obawiam się wykwitów wilgoci po tym zabiegu (znam kilka osób u których tak to się skończyło). Pytanie również o sens ekonomiczny przy obecnych 2,5-3t węgla na sezon za 100m2 parteru. Fundamentów nie izolowałem bo nic złego się nie działo do tej pory, wiem tylko, że mają drenaż i dookoła jest opaska z kamieni. Na razie wentylacja jest grawitacyjna, a na strychu są takie nieszczelności, że wiatr hula i cała wilgoć ma ujście, boję się, że po izolacji dachu i strychu (nowe okna itp.) i izolacji ścian zrobię z domu termos i zacznie grzyb wychodzić, co o tym sądzicie?

    Pozdrawiam.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian667 Zobacz post
    Witam szanownych forumowiczów.

    Jestem posiadaczem domu ok. 80 lat z kamienia wapiennego, fundament również jest z kamienia. Robię kosztorys ponieważ za jakiś czas chcemy wymienić i ocieplić dach oraz zrobić elewację. Fundamentów nie ruszałem, jest tylko izolacja pozioma z papy, wilgoci w domu brak. Mieszkamy na razie na parterze, strop jest docieplony, podłoga 15cm styro, góra nie użytkowana (do zrobienia w przyszłości). Zastanawiam się czy warto przy robieniu elewacji ocieplić dom styropianem, trochę obawiam się wykwitów wilgoci po tym zabiegu (znam kilka osób u których tak to się skończyło). Pytanie również o sens ekonomiczny przy obecnych 2,5-3t węgla na sezon za 100m2 parteru. Fundamentów nie izolowałem bo nic złego się nie działo do tej pory, wiem tylko, że mają drenaż i dookoła jest opaska z kamieni. Na razie wentylacja jest grawitacyjna, a na strychu są takie nieszczelności, że wiatr hula i cała wilgoć ma ujście, boję się, że po izolacji dachu i strychu (nowe okna itp.) i izolacji ścian zrobię z domu termos i zacznie grzyb wychodzić, co o tym sądzicie?

    Pozdrawiam.
    Robiac ocieplenie zadbaj o wentylacje. I wilgoci nie bedzie. I tu nie ma znaczenia czy 80 letni dom czy 300 letni czy wczoraj oddany. Nie bedzie miał wentylacji a bedziesz w nim oddcyhał, gotował, brał prysznic to wilgoc ewentualnei grzyb murowane.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, czy ma znaczenie to, że fundament będzie nie ocieplony?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian667 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź, czy ma znaczenie to, że fundament będzie nie ocieplony?
    To by trzeba policzyc. Ot tak nikt CI na forum odpowiedzi nie da. nieocieplonu fundament to zimniejsza sciana na dole. Co raczej logiczne. CZy bedzie na tyle zimna zeby w danych warunkach (temp, wilgotność) wykropliłą sie wilgoć to juz zalezy od wilgotnosci i temperatury w powietrzu.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Jak masz wapień, to cały dom jest zrobiony tak by wilgoć wychodziła z muru, by w nim nie zalegała. Musisz dać taką izolację, która nie zaburzy tego procesu, bo inaczej zostanie ona albo w ścianie, albo wszystko pójdzie do środka i będzie bryndza. Nie zdziwię się jak nie będzie to wszystko takie proste. Musisz brać pod uwagę, że wtedy budowano na nieco innych warunkach.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nic się wilgoci nie stanie pod grubą pierzyną z izolacji. Pójście do środka, czy na zewnątrz niczego nie zmienia,
    zmienia się natomiast to, czy nastąpi wytrącanie się pary wodnej z powietrza na ścianie. Przy kamiennym murze?
    i izolacji ścian zrobię z domu termos i zacznie grzyb wychodzić, co o tym sądzicie?
    sądzimy że tak nie będzie..
    podniesienie szczelności, bez izolacji ścian właśnie dało by grzyba.
    Ale na ciepłej ścianie, ciężko jest wytrącić parę wodną. Oczywiście jak dasz 10cm izolacji, byle jak .. to nie będzie działać !
    Liczy się temperatura powierzchni ściany, pod grubą izolacją, będzie na tyle wysoka, że musiał byś się postarać, aby nastąpiła kondensacja.
    Ściana bez izolacji - wywala ciepło bardzo szybko na zewnątrz, przez co to ciepło nie gości długo na powierzchni ściany (patrząc od wewnątrz).
    A w narożnikach efekt powodowany geometrią tylko się nasila. Izolacja tylko i wyłącznie pomaga podnieść temperaturę, przez spowolnienie ucieczki ciepła.
    Wystarczy zobaczyć Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cb5.jpg
Wyświetleń:	265
Rozmiar:	18,4 KB
ID:	370364 18,2 st potrzeba na powierzchni i 90% przy +20 w powietrzu aby nastąpiło wykraplanie.. takie temperatury powierzchni ścian to już co prawda pod pasywny podchodzi przy -20 ..
    ale pokazuje coś zupełnie odwrotnego niż wielu chce mówić .. docieplenie ścian jest zawsze korzystne !

  7. #7

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

    Musisz dać taką izolację, która nie zaburzy tego procesu,
    Jaką izolację kolego masz na myśli?

    Ściana bez izolacji - wywala ciepło bardzo szybko na zewnątrz, przez co to ciepło nie gości długo na powierzchni ściany
    To się zgadza,ściany się bardzo szybko wychładzają, pytanie jaka izolacja i ile? Niestety ze względu na głęboko osadzone okna i brak możliwości wypuszczenia dachu ciężko mi sobie wyobrazić więcej niż 10cm....

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To właśnie są problemy modernizacji - okna i grubość - Zachęcam 15 grafitowego .. choć moje min wynosi 20cm grafitowego.
    Dać go szczelnie.
    Musisz dać taką izolację, która nie zaburzy tego procesu,
    a to oznacza izolację która jest pokryta tynkiem o niższym oporze dyfuzyjnym, pod grubą warstwą izolacji, para wodna będzie nadal gazem i sobie spokojnie przejdzie przez styropian na zewnątrz.
    Chyba że mówimy o wodzie podciąganej kapilarnie, to wtedy trzeba ten proces odpowiednio przerwać.

  9. #9

    Domyślnie

    Szczerze to dla mnie kompromisem było by 12cm grafitowego, i tak wtedy mam okna 30cm głęboko a przesunięcie nie wchodzi w grę.... Zawsze to lepiej niż nic

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Dokładnie okna to wredny temat - po staremu prawidłowo = środek muru.
    Po nowemu w izolacji...

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam1983

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Rogoźnik
    Kod pocztowy
    42-582
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian667 Zobacz post
    Szczerze to dla mnie kompromisem było by 12cm grafitowego, i tak wtedy mam okna 30cm głęboko a przesunięcie nie wchodzi w grę.... Zawsze to lepiej niż nic
    Ja mam od dwóch lat izolacje grafitem 12 na kamieniu wapiennym, przy czym od strony połodniowej jest chyba 5 grafit i na niego 8 biały. Ma to ponoć związek z tym, że grafit lubi "pracować czy topić się" przy mocniejszym nasłonecznieniu. Na chwilę obecną nic się nie dzieje.
    Chcę się zabrać za izolacje fundamentów i szukam porad. Budynek jest podpiwniczony częściowo, fundament też z kamienia. W piwnicy sucho, bez wilgoci. Czy izolowanie jej ma w ogóle jakiś sens ?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam1983 Zobacz post
    Ja mam od dwóch lat izolacje grafitem 12 na kamieniu wapiennym, przy czym od strony połodniowej jest chyba 5 grafit i na niego 8 biały. Ma to ponoć związek z tym, że grafit lubi "pracować czy topić się" przy mocniejszym nasłonecznieniu. Na chwilę obecną nic się nie dzieje.
    Chcę się zabrać za izolacje fundamentów i szukam porad. Budynek jest podpiwniczony częściowo, fundament też z kamienia. W piwnicy sucho, bez wilgoci. Czy izolowanie jej ma w ogóle jakiś sens ?
    Witam, Adam1983, robiles cos przy fundamentach? Ja szukam porad jak ocieolic fundament z mamienia wapiennego, ewidentnie cieplo w zime ucieka przez zimny fundament, sciana przy podłodze robi sie czarna, teren piaszczysty, fundament na jakies 60cm w ziemi

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony