dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Izolacja termiczna dachu thermano+ ?

    Witam,

    chciałam podpytać bardziej doświadczone osoby o ocieplenie dachu...
    Planujemy robić je sami i mamy dylemat. mamy już ocieplenie nakrokwiowe z 8cm płyt thermano, teraz między krokwie chcieliśmy dać 20 cm, no własnie wełny czy styropianu? Czy można połączyć wełnę z płytami PIR? Czy między styropianem a Pir należy zrobić szczelinę wentylacyjną? Bo rozumiem, że chyba między wełna a PIR należy... Jakie są wasze doświadczenia?
    Dodatkowo czym wypełnić wolną przestrzeń między murłata a podbitką? Styropianem?

    Będę wdzięczna za każdą dobrą radę

    Mało profesjonalny obrazek, ale wygląda to tak:

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Thermano

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Bolszewo
    Kod pocztowy
    84-239
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    Witam,

    chciałam podpytać bardziej doświadczone osoby o ocieplenie dachu...
    Planujemy robić je sami i mamy dylemat. mamy już ocieplenie nakrokwiowe z 8cm płyt thermano, teraz między krokwie chcieliśmy dać 20 cm, no własnie wełny czy styropianu? Czy można połączyć wełnę z płytami PIR? Czy między styropianem a Pir należy zrobić szczelinę wentylacyjną? Bo rozumiem, że chyba między wełna a PIR należy... Jakie są wasze doświadczenia?
    Dodatkowo czym wypełnić wolną przestrzeń między murłata a podbitką? Styropianem?

    Będę wdzięczna za każdą dobrą radę

    Mało profesjonalny obrazek, ale wygląda to tak:
    Dzień dobry.

    Jedną z możliwości jest docieplenie przestrzeni między krokwiami wełną mineralną. Przy zastosowaniu Thermano na krokwiach będzie to uzupełnienie systemu termoizolacji o zalety akustyczne. Stosując Thermano w układzie nakrokwiowym wyeliminowała Pani problem występowania mostków termicznych.

    Maksymalna grubość wełny między krokwiami jaką powinna Pani zastosować to 12 cm. Przy większejj grubości i niestarannościach w instalacji paroizolacji może to spowodować pojawienie się kondensatu wewnątrz THERMANO i na styku warstwy THERMANO i wełny mineralnej. To zaczyna być niebezpieczne i aby tego uniknąć zadbać należy o niezwykle staranne ułożenie wewnętrznej paroizolacji.

    Może też Pani również uzupełnić przestrzeń między krokwiami dodatkową warstwą Thermano co będzie rozwiązaniem najlepszym z punktu widzenia izolacyjności i trwałości na lata:

    http://www.thermano.eu/instrukcja-mo...zykrokwiowym//

    Izolacja styropianem także jest możliwa.

    Proszę napisać jakie zestawienie Pani wybrała, a wyliczymy Pani najlepszą grubosć.

    W razie jakichkolwiek pytań można kontaktować się także z naszymi doradcami technicznymi, którzy bardzo chętnie pomogą:

    http://www.thermano.eu/kontakt/doradztwo-techniczne/

    Pozdrawiamy,
    Ostatnio edytowane przez Thermano ; 18-10-2016 o 16:07

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wstępnie zdecydowalibyśmy się na styropian, ale... nie wykluczamy też płyt thermano. Niestety wszystko zalezy od ceny.
    Styropianu rozumiem, że moglibysmy dać 20 cm (taka jest przestrzeń między ociepleniem nakrokwiowym a końcem krokwi). Płyta thermano byłaby zapewne cieńsza.

    Chyba będziemy jednak chcieli skontaktować się z doradcami technicznymi, bo mamy wiele pytań czy do płyty pir przymocować na piance kolejną płytę lub styropian? czy nalezy robić jakąś wentylację? Chociaż styropian czy płyta pir raczej nie "oddycha"..

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    Wstępnie zdecydowalibyśmy się na styropian, ale... nie wykluczamy też płyt thermano. Niestety wszystko zalezy od ceny.
    Styropianu rozumiem, że moglibysmy dać 20 cm (taka jest przestrzeń między ociepleniem nakrokwiowym a końcem krokwi). Płyta thermano byłaby zapewne cieńsza.

    Chyba będziemy jednak chcieli skontaktować się z doradcami technicznymi, bo mamy wiele pytań czy do płyty pir przymocować na piance kolejną płytę lub styropian? czy nalezy robić jakąś wentylację? Chociaż styropian czy płyta pir raczej nie "oddycha"..
    Borykam się z rozwiązaniem podobnego problemu u siebie. Też myślę o dociepleniu od środka, dachu wykonanego z płyty warstwowej, wełną lub styropianem klejonym na piankę. Tylko te materiały nie są wyposażone w powłokę antydyfuzyjną tak jak płyty Thermano n/p i nie można nimi szastać z grubością bo punkt rosy przeniesie się w wełnę lub styro.
    Zastanawiam się głośno, czy jakby przykleić od spodu styropian i docelowo pomalować go farbą lateksową, to czy taki zabieg zabezpieczy przed wnikaniem wilgoci w strefę docieplenia?
    Wentylacja pomiędzy warstwami izolacji w okresie zimowym traci sens, bo będzie działała tylko ta izolacja zewnętrzna. Natomiast latem dostajemy za darmo dodatkową izolację z pustki powietrznej. Oczywiście wyłączając wspomnianą wentylację w tym okresie.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    żadnej przerwy między izolacjami. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    a robił ktoś tak, że między krokwie dawał wełnę a na krokwie przybijał płyty Thermano? Jest pokazana taka konstrukcja na ich stronie, ale nie wiem, czy ktoś tak robił. Chciałbym zwiększyć ilość na poddaszu poprzez zamiany 10 cm wełny na krokwiach na płyty 5 cm.
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    a robił ktoś tak, że między krokwie dawał wełnę a na krokwie przybijał płyty Thermano? Jest pokazana taka konstrukcja na ich stronie, ale nie wiem, czy ktoś tak robił. Chciałbym zwiększyć ilość na poddaszu poprzez zamiany 10 cm wełny na krokwiach na płyty 5 cm.
    na krokwie? czy pod krokwie? Bo TsunamiM dawała wełnę a pod krokwie thermano tak mi się wydaje.
    Ja mam na krokwiach thermano, a między krokwie damy styropian chyba...

    Cytat Napisał Jan P. Zobacz post
    żadnej przerwy między izolacjami. Jan
    czyli płyta pir+na piance styropian?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Chodziło mi o montaż podkkokwiowy tak jak w załaczeniu

    http://www.thermano.eu/instrukcja-mo...podkrokwiowym/
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    na krokwie? czy pod krokwie? Bo TsunamiM dawała wełnę a pod krokwie thermano tak mi się wydaje.
    I to jest prawidłowe. Nawet w przytoczonej instrukcji montażu płyt pod krokwiami, zalecają klejenie połączeń taśmą alu. w celu zamknięcia powłoki antydyfuzyjnej.
    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    I to jest prawidłowe. Nawet w przytoczonej instrukcji montażu płyt pod krokwiami, zalecają klejenie połączeń taśmą alu. w celu zamknięcia powłoki antydyfuzyjnej.
    tak tak
    niestety w instrukcji thermano na temat izolacji między krokwiami nie ma nic na temat grubości... ale jutro zadzwonię do doradców to się może czegoś dowiem... chciałam przez formularz kontaktowy, ale nie działa

    Cezary.pl
    ale czy ja dobrze czytam z podpisu, że masz już 16 cm płyty nakrokwiowo? czy źle odczytałam?
    Ostatnio edytowane przez Liliputek ; 19-10-2016 o 19:31

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    tak czytam i coraz gorzej widzę ten styropian między krokwiami... ma sporo mniejszy opór dyfuzyjny, a przecież opró powinien maleć od wewnątrz...

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    Cezary.pl [/B]ale czy ja dobrze czytam z podpisu, że masz już 16 cm płyty nakrokwiowo? czy źle odczytałam?
    Coś w tym rodzaju, tylko nie mam krokwi. To mój dach: http://forum.muratordom.pl/showthrea...arstwowa/page4

    Ale problem ten sam co u Ciebie. Płyta warstwowa blacha/PIR/blacha gr. 16 cm, Spodnia blaszana część płyty nie przepuści pary, a chcę dodatkowo docieplić dach od wewnątrz. Jak dam zbyt grubo materiału izolacyjnego, to w czasie silnych mrozów i sporej wilgotności wewnątrz domu na spodzie płyty skropli się para wodna.
    Rozmawiaj z tymi od Thermano, może podpowiedzą coś sensownego.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    nom... to po plyty Balex Metal - Thermano zapraszam do mnie
    forumowiczom chyba jakis rabat musze dac
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    nom... to po plyty Balex Metal - Thermano zapraszam do mnie
    forumowiczom chyba jakis rabat musze dac
    Wcale nie jest powiedziane że nie. Jak problemu nie rozwiążę w inny sposób, to zrobię do dachu doklejkę z płyty PIR wylanej w jakiejś przyjaznej wnętrzu domu powłoce antydyfuzyjnej.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    nom... to po plyty Balex Metal - Thermano zapraszam do mnie
    forumowiczom chyba jakis rabat musze dac
    No musisz i to solidny


    cezary.pl teraz rozumiem o jakim dachu mówisz... bo z tego co widzę to płyta z pianki plus dach, ciekawe rozwiązanie, nie znałam go

    Dzwoniłam do doradców, wełna raczej nie jest pożądanym materiałem.. styropianu możemy dać ok. 8 cm i to nie może być żaden szary... Tylko mam wątpliwość, bo poddasze ma być użytkowe, nie chcę tak problemów z wilgocią itp., a czy cokolwiek da mi te 8 cm styro.... czy nie lepiej i bezpieczniej dać thermano (tu wystarczy 5 cm). Drożej to wyjdzie na bank.. ale więcej plusów przemawia za thermano, jeden mega minus to cena

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    chciałabym zaznaczyć, że wczoraj cały wieczor czytałam leksykon budowlany aż usnąć po lekturze nie mogłam...

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    No musisz i to solidny


    cezary.pl teraz rozumiem o jakim dachu mówisz... bo z tego co widzę to płyta z pianki plus dach, ciekawe rozwiązanie, nie znałam go

    Dzwoniłam do doradców, wełna raczej nie jest pożądanym materiałem.. styropianu możemy dać ok. 8 cm i to nie może być żaden szary... Tylko mam wątpliwość, bo poddasze ma być użytkowe, nie chcę tak problemów z wilgocią itp., a czy cokolwiek da mi te 8 cm styro.... czy nie lepiej i bezpieczniej dać thermano (tu wystarczy 5 cm). Drożej to wyjdzie na bank.. ale więcej plusów przemawia za thermano, jeden mega minus to cena
    Masz 8 cm PIR, a jak dodasz następne 8 cm PIR (16 cm) to prawdopodobnie uzyskasz izolację termiczną przegrody zgodna z normą na 2021 r.
    Ja mam już 16 cm PIR, chcę dołożyć jeszcze ok. 20 cm innej izolacji o lambdzie 0,033 do 0,04, ale ze strachu o skraplanie wilgoci pewnie dokleję jeszcze 14 cm płyty PIR wylanej w powłoce z folii aluminiowej.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Thermano

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Bolszewo
    Kod pocztowy
    84-239
    Posty
    15

    Domyślnie

    Różne materiały termoizolacyjne można ze sobą łączyć, gdyż opory termiczne się sumują - oczywiście są wśród nich materiały termoizolacyjnie lepsze i słabsze, co przekłada się bezpośrednio na ich grubości.

    Ale to nie wszystko - generalnie przy termomodernizacji dachu/poddasza, jak wspomniał forumowicz Liliputek, należy trzymać się zasady, aby opór dyfuzyjny materiałów malał od wnętrza w stronę zewnętrzną. Innymi słowy - Thermano od strony poddasza i wełna między krokwiami, to rozwiązanie najbezpieczniejsze, wybaczające najwięcej błędów wykonawczych. Thermano z zaklejonymi stykami płyt taśmą Alu to bariera powodująca, że strumień pary wodnej docierający do wełny będzie na tyle pomijalny, że nie powinno dojść do powstania żadnego kondensatu.

    Co do zasady - w naszej strefie klimatycznej powinno się izolować domy od zewnątrz - tak przecież robimy od zawsze ze ścianami. Dlatego Balex rekomenduje instalację nakrokwiową Thermano, chociaż jest to stosowane prawie wyłącznie w nowych budynkach lub remontowanych gruntownie tj. ze zdjęciem pokrycia.
    Wtedy oczywiście kusi możliwość wypełnienia przestrzeni między krokwiami dodatkową termoizolacją. Thermano ze względu na swoją gazoszczelność jest od zewnątrz doskonałą barierą dla pary wodnej i bezwzględnie należałoby pod krokwiami wykonać skuteczną paroizolację (najlepiej klejoną).


    Tylko jak to zrobić kiedy montując np. płyty GK przebijemy ją w 1000 miejscach? Rozwiązaniem jest dobór odpowiednich proporcji - stosując 100mm Thermano nakrokwiowo można bezpiecznie zainstalować między krokwiami do 150mm wełny mineralnej, nawet średniej jakości, bez przesadnej troski o paroizolację. W takim układzie pojawi się kondensat, ale w ilości pomijalnej - rzędu kilku gramów na m2, co nie wpłynie w praktyce ani na termikę dachu, ani nie stworzy ryzyka powstania "wycieku" na GK. Te niewielkie ilości wody wydostaną się w okresie letnim tak, jak się tam dostała para wodna, przez nieszczelności w paroizolacji.

    Pozdrawiamy,

    Zespół Thermano

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Proszę podać te magiczne obliczenia ile to pary wodnej przedostanie się przez nieszczelnosci w postaci wkrętów w płycie gk.

    Jakim cudem ta para wodna ma się w ten sam sposób wydostać jeżeli w okresie letnim miedzy pomnieszczeniem a izolacja nie ma takiej samej róznicy cisnień pary wodne jak to może mieć miejsce w zimie?

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Thermano

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Bolszewo
    Kod pocztowy
    84-239
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    Proszę podać te magiczne obliczenia ile to pary wodnej przedostanie się przez nieszczelnosci w postaci wkrętów w płycie gk.

    Jakim cudem ta para wodna ma się w ten sam sposób wydostać jeżeli w okresie letnim miedzy pomnieszczeniem a izolacja nie ma takiej samej róznicy cisnień pary wodne jak to może mieć miejsce w zimie?
    Przy 100mm Thermano nakrokwiowo i 150mm wełny o lambdzie 0,04 międzykrokwiowo, BEZ PAROIZOLACJI otrzymujemy:
    temp. krytyczna 0stC, długość okresu kondensacji 69 dni, możliwa masa kondensatu 764g/m2, możliwość odparowania 2915g/m2 (czyli bezpiecznie), temperatura na styku Thermano i wełny 3,1 st. C przy -16 st. C.

    Opcje:
    - wystarczy, że dni o temperaturze niższej niż krytyczna będą rozproszone, a nie skumulowane, a kondensat może się wcale nie pojawić
    - wystarczy zastosować nawet słabą paroizolację, aby ilość możliwego kondensatu zredukować do 5-6 g/m2 (może nie szary papier pakowy, ale prawie)

    Rzeczywiście różnica ciśnień między pomieszczeniem, a izolacją nie jest taka sama w lecie, jak w zimie. Oznacza to jedynie, że będzie inna, a nie, że jej nie ma. Obliczenia uwzględniają okres jesienno-zimowy do kondensacji i wiosenno-letni do odparowania.

    Pozdrawiamy,

    Zespół Thermano

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony