dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 35 z 35
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Nie nie , ja prosze o obliczenia ile pary wodnej przedostanie sie przez te 1000 przebitych miejsc w płytach G-K przy założonej paroizolacji

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thermano Zobacz post
    Przy 100mm Thermano nakrokwiowo i 150mm wełny o lambdzie 0,04 międzykrokwiowo, BEZ PAROIZOLACJI otrzymujemy:
    temp. krytyczna 0stC, długość okresu kondensacji 69 dni, możliwa masa kondensatu 764g/m2, możliwość odparowania 2915g/m2 (czyli bezpiecznie), temperatura na styku Thermano i wełny 3,1 st. C przy -16 st. C.

    Opcje:
    - wystarczy, że dni o temperaturze niższej niż krytyczna będą rozproszone, a nie skumulowane, a kondensat może się wcale nie pojawić
    - wystarczy zastosować nawet słabą paroizolację, aby ilość możliwego kondensatu zredukować do 5-6 g/m2 (może nie szary papier pakowy, ale prawie)

    Rzeczywiście różnica ciśnień między pomieszczeniem, a izolacją nie jest taka sama w lecie, jak w zimie. Oznacza to jedynie, że będzie inna, a nie, że jej nie ma. Obliczenia uwzględniają okres jesienno-zimowy do kondensacji i wiosenno-letni do odparowania.

    Pozdrawiamy,

    Zespół Thermano
    Dla mnie to świetna wiadomość. Przy moim dachu 160/200 mm poliuretanu mogę spokojnie zaaplikować od spodu 200 mm wełny.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Przerabiałem ten problem dosłownie tydzień temu, na dachu mam nakrokwiowo 12cm Thermano, sufit poddasza użytkowego z OSB (strop stryszku). Chciałem między krokwie wpakować styropian (wełny nie chciałem z racji braku jej wentylacji), bardzo długo się zastanawiałem nad rozwiązaniem, ponieważ właśnie zabieram się za skosy i sufit (idzie stelaż i GK), musiałem podjąć decyzję - skończyło się na piance PUR między krokwie i od dołu na płytę OSB podłogi stryszku. Pół dnia roboty i idealnie zamknięty termosik... U dla skosów dachu 0,088 W/m²K



    Jednocześnie rozwiązałem sprawę izolacji wokół murłaty i mostków na styku ściana/dach.
    Ostatnio edytowane przez DrKubus ; 06-11-2016 o 18:31
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    "Termosik" to będzie dopiero gdy od wewnątrz zastosujesz coś co zapewni opór dyfuzyjny szyby lub blachy.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    "Termosik" to będzie dopiero gdy od wewnątrz zastosujesz coś co zapewni opór dyfuzyjny szyby lub blachy.
    Nawet jeśli, to wilgoć wpełznie za piankę po ścianach i może kondensować w krokwiach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cb5.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	18,4 KB
ID:	372399

    Zaczerpnięte z FM

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Wewnątrz będzie wentylacja mechaniczna, która ma tendencje do wysuszania pomieszczeń,

    Patrzyłem w specyfikację techniczną Thermano i jest tam informacja:
    opór na przenikanie pary wodnej: μ = 50-100
    http://www.thermano.eu/zastosowania/dachy-skosne/#specs

    Przy takich parametrach, nie ma szans na kondensacje wody w przestrzeni dachowej, nawet przy dziurawej folii.
    Ostatnio edytowane przez DrKubus ; 07-11-2016 o 21:25
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Masz płytę 12 cm w okładzinie aluminiowej, nakrokwiowo. Czyli powłoka gazoszczelna.
    Zrobiłeś natrysk pianki, zakładam zamkniętokomórkową, pod krokwie i ze zdjęcia wynika że na ich wysokość. 15 cm?
    Jeśli jest jak napisałem, to może przy mrozach wystąpić kondensacja wilgoci na spodniej części płyty nakrokwiowej. Zgodnie z tabelką powyżej. Wentylacja t/z jej sposób wymiany powietrza nie ma znaczenia. Mechaniczna owszem wysusza, ale i grawitacyjna zimą działa aż nadto.

    Mam te same wątpliwości odnośnie mojego dachu, lecz częściowo rozwiane przez Thermano.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Masz płytę 12 cm w okładzinie aluminiowej, nakrokwiowo. Czyli powłoka gazoszczelna.
    Zrobiłeś natrysk pianki, zakładam zamkniętokomórkową, pod krokwie i ze zdjęcia wynika że na ich wysokość. 15 cm?
    Jeśli jest jak napisałem, to może przy mrozach wystąpić kondensacja wilgoci na spodniej części płyty nakrokwiowej. Zgodnie z tabelką powyżej. Wentylacja t/z jej sposób wymiany powietrza nie ma znaczenia. Mechaniczna owszem wysusza, ale i grawitacyjna zimą działa aż nadto.

    Mam te same wątpliwości odnośnie mojego dachu, lecz częściowo rozwiane przez Thermano.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale zastosowano piankę ZK zamykając krokwie, zarazem mostkując parę wodną wzdłuż włókien krokwi przechodzących przez połączenie ETICS'a z nakrokwiowym dachem? Jeżeli nie wykonano szerokich, szczelnych parowo "mankietów" na krokwiach to mogą być problemy.

  9. #29
    Banned
    qwerty321

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-263
    Posty
    1

    Domyślnie

    Widzę, że wiecie, że zamiast izolacji tradycyjnej można zastosować ocieplenie pianką poliuretanową otwartokomórkową lub zamkniętokmórkową. Nie dość, że jest szczelna to zapewnia konstrukcji dachu "oddychanie". Słyszałem też od kumpla, że jest bezzapachowa i nie pyli, ale sam nie sprawdzalem Robił ostatnio ocieplenie i muszę powiedzieć, że to się u niego sprawdziło mówił coś o stronie [spam] i że stamtąd pobral kupon od firmy MKM Izolacje i zaoszczędził dość sporo kasy przy tym
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 09-11-2016 o 10:13

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    tak to się kształtuje na pytanie Kolegi Jacentego

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    30 takich szczelin w domu i nie potrzebna nam wentylacja -> 4 osobowa rodzina produkuje 10-15 kg wody -> 30 x 360 -> 10,8 kg.

    Tak na poważnie to przy 0 stopniach i wilgotności 80 % punkt rosy to -3,1 stopnia, taka sytuacja, żeby możliwa była kondensacja to tylko nad ranem, gdy w nocy był przymrozek, materiały o znacznej gestosci sie wychłodziły i nastapiło ocieplanie pwoietrza....

    przygladalem się skraplaniu wody na membranie w zimie podczas prac na poddaszu , to są tak małe ilości, że jak wszystko jest zabudowane i nawet z tą podziurawioną paroizolacją ( ale przecież to nie są dziury na 1 mm!!) to w warunkach użytkowania poddasza przy sprawnej wentylacji tego kondesnsatu jest prawie zero .

    Ubóstwiam, te rozdrabnianie tematu pary wodnej na tym forum -> to jest tak skomplikowany proces , tak dynamiczny, zachodzący cały czas, że wątpie żeby ktokolwiek miał oprogramowanie do rzeczywistego zamodelowania relacji przegroda -> para wodna -> otoczenie zewnętrzne.
    Jest stosowane za dużo uproszczeń i mylne wyciąganie wniosków z tego uproszczonego modelowania -> patrz choćby mit, że paroizolacja musi być przy każdej izolacji.

    Sadzę, że w większości przypadków zgniłej więźby itp to jest kwestia nieszczelnego pokrycia i zawilgocenia powstałego poprzez te nieszczelności, a paroizolacja jak jest za dobrze wykonana to dodatkowo maskuje ten problem -> dom teścia przeciekał w miejscu komina i gdyby nie dziurka z paroizloacji ( akurat w lini komina jest okno stąd dziura w folii) to nikt by nie wiedział, że po deszczach leje się po paroizolacji woda!

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Archeolog odkopał temat.

    Pytanie:
    miałem zastosować pełne deskowanie + papa podkładowa + gont na wiązarach prefabrykowanych

    Czy płyty Thermano mogą zastąpić deskowanie i można na nie kłaść papę+gont?

    Miało być 30 cm wełny - ile Thermano w zamian?

    Mogę teraz pokombinować, bo będą zmiany w pozwoleniu na budowę.
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez blitzkrieg ; 11-07-2020 o 22:45

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Thermano - 12,5cm - już na krokwiach.
    Zdecydowałem się na natrysk do 10cm pianki otwartokomórkowej PUR pomiędzy krokwie.
    Otrzymałem z Balexu informację, że "Przy takiej warstwie pianki natryskowej najniższa temperatura na styku z Thermano zimą wyniesie +8stC".
    Zatem konstrukcja nie powinna być zagrożona.
    Po czasie dam znać jak się to sprawuje.
    Oczywiście, będzie paroizolacja.
    Ostatnio edytowane przez blitzkrieg ; 11-07-2020 o 23:09
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  15. #35

    Domyślnie

    Witam, też mam w projekcie izolację nakrokwiową. 12,5 cm thermano. Piszecie, że dajecie jeszcze coś od środka. Pytanie laika - po co? Czy to konieczność czy chodzi o polepszenie parametrów?

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony