dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Z czego ściany pod ogrzewanie ścienne?

    Cześć,

    proszę o Wasze opinie na temat tego, czy pod ogrzewanie ścienne lepiej jest wybrać jako materiał na ścianę konstrukcyjną pustaki ceramiczne czy beton komórkowy.
    Nie chodzi mi tutaj o cenę czy inne powszechne zalety i też wady obu rozwiązań. Interesuje mnie czy ogrzewanie ścienne będzie inaczej się zachowywało przy takich ścianach, może ze względu na akumulacyjność cieplną, może jeszcze coś innego o czym nie wiem że istnieje a jeśli inaczej, to w którym przypadku korzystniej.

    Dla informacji - ściana będzie trójwarstwowa.
    Proszę o wsparcie wiedzą w tym temacie. Dzięki.

  2. #2
    Banned
    peppawutz

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-180
    Posty
    55

    Domyślnie

    Generalnie główna wytyczna to ściany o dobrych parametrach izolacyjności termicznej, ale jak to będzie ściana 3W to raczej się o to nie ma co martwić Porotherm będzie mieć radykalnie lepszą akumuacyjność cieplną niż beton komórkowy i moim zdaniem to będzie dla ciebie korzystniejsze rozwiązanie. Z jednej strony taką ścianę będzie trzeba nieco dłużej ogrzewać, ale przy tak dobrym parametrze izolacyjności termicznej wydaje mi się, że w sezonie grzewczym będziesz mógł sobie pozwolić na bardzo rzadkie dogrzewanie domu, bo ściany będą po prostu długo oddawały zgromadzone ciepło i nie będzie efektu szybkiego wychładzania pomieszczeń. Niemniej jednak wydaje mi się, że i tak warto byłoby zgłosić projektantowi domu chęć wykonania ogrzewania ściennego - niech ci dobierze optymalny materiał pod takie rozwiązanie!

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedź

    W zasadzie to nie liczę na architekta lub konstruktora w tym temacie, nie żebym podważał ich kompetencje ale sądzę, że nie koniecznie mogą aż tyle wysiłku wkładać w bieżące dowiadywanie się co jest lepsze z czym akurat w temacie takich fantazji jak ogrzewanie ścienne. No chyba, że pasjonat entuzjasta ekspert, ale tacy są dla mnie za drodzy więc nie wymagam

    I właśnie chodzi mi o ten parametr akumulacyjności. Ściana z pustaków na dryfix jest droższa od bk, i ma gorszą izolacyjność (będę musiał dać grubsze ocieplenie żeby mieć ten sam parametr U co znowu zwiększa koszty). Łącznie będzie to kilka tysięcy złotych różnicy, i zastanawiam się czy warto tyle dołożyć, żeby mieć większą akumulacyjność ścian. Jeśli wpłynie to nie tyle na oszczędności w grzaniu ale na komfort w pomieszczeniach, to bym zdecydował się na ceramikę.

    No ale nic, będę musiał po prostu podjąć decyzję. Niemniej jednak, jeśli ktoś ma jeszcze coś do dodania w tym temacie, to bardzo chętnie poznam opinie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Czy ogrzewanie będzie tylko na ścianach? Tylko zewnętrznych?
    U teściowej jedna sciana prysznica to ścianka kominowa. Ciepłe płytki - fajna sprawa
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Czy ogrzewanie będzie tylko na ścianach? Tylko zewnętrznych?
    U teściowej jedna sciana prysznica to ścianka kominowa. Ciepłe płytki - fajna sprawa
    w zasadzie w kuchni i na pewno w łazience będzie podłogowe. W innych pomieszczaniach tylko ścienne. Nie wiem jak to miałoby być połączone. Ten aspekt zostawiam już fachowcom. Jeśli nie będzie połączone to w łazience zamontuję po prostu elektryczną matę grzejną.

  6. #6

    Domyślnie

    jeśli kogoś interesuje rozwiązanie tego problemu...
    ja zdecydowałem się już niemal na 100% budować ściany zewnętrzne z betonu komórkowego (400 lub 500 - to z konstruktorem ustalę) a ściany wewnętrzne z silikatów. Takiej samej grubości ocieplenie na BK da mi lepszy współczynnik U ściany niż z ceramiki. A silką w środku poprawię akumulacyjność. Ot taki kompromis ale nie ocieplam styropianem tylko wełną drzewną STEICO, będzie to ściana trójwarstwowa. Gdybym ocieplał styropianem pewnie wybór byłby inny - taka sugestia aby się nie sugerować moim szczególnym przypadkiem.
    Dzięki wszystkim za pomoc

  7. #7

    Domyślnie

    Tak jak kolega wyżej, podobna metoda i super sie sprawdza.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ik_KT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-433
    Posty
    75

    Domyślnie

    Zalecałbym jednak sprawdzenie takiej konstrukcji ściany przez audytora energetycznego pod kątem analizy cieplno-wilgotnościowej. Generalnie ściany 3-warstwowe posiadają za warstwą izolacji, szczelinę wentylowaną, a warstwa zewnętrzna jest elementem dekoracyjnym. Różnice w oporach dyfuzyjnych poszczególnych warstw są znaczne więc koniczne dokonaj powyższego sprawdzenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony