dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
 1. #1
  ELITA FORUM (min. 1000)
  am

  Zarejestrowany
  Sep 2002
  Posty
  1.008
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  99

  Domyślnie

  Miałem dzisiaj wizytę instalatora od kominków. Na moim kominie (tradycyjny, z cegły pełnej, bez wkładu) oparte są belki i krokwie. Zwrócił mi uwagę, że zgodnie z przepisami od komina do drewna na więźbie ma być zachowana minimum 15 cm odległość. Tymczasem u mnie od kanału dymowego (14x28 - do kominka) do belki jest tylko jedna cegła (=12cm). Instalator twierdzi, że kominiarz mi tego nie przyjmnie. Twierdzi, że powinno być otynkowanie a belka odsunięta. Trochę się zmartwiłem, zwłaszcza że na dachu leży już dachówka. Czy macie jakieś doswiadczenia - czy to co mówi instalator to prawda, jak sobie z tym poradzić bez rozbierania dachu - czy wystarczy włożyć blachę ocynkowaną pomiędzy komin a drewno ? Proszę o pomoc.

 2. #2

  Domyślnie

  Coś mi się zdaje że masz PROBLEM,a druga sprawa co Ty za fachowców tam miałeś przeciez kazdy szanujący się cieśla wie że nie stawia się drewna bezposrednio przy kominie,co z tym fantem zrobic to juz chyba tylko kominiarz wie.Powodzenia.Mario

 3. #3
  OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
  pitbull

  Zarejestrowany
  Jan 2002
  Posty
  5.745

  Domyślnie

  Kominy orapowac a belke drewniana zaimpregnowac solidnie, okuc blacha, a moze jeszcze 2 x g.-k.
  W ogole to sie kominiarzowui nie chwal.

 4. #4

  Domyślnie

  Mam ten sam problem. Niestety nie dało sie inaczej puścić belek (były błędy w projekcie) i dlatego między kominem i więźbą jest niewielka szpara, którą należy zabezpieczyć specjalnym materiałem (kiedyś robiło się to azbestowym kocem - teraz już nie oczywiście)niestety nie wiem jak to się nazywa (coś takiego jak materiał na namioty).

 5. #5
  ELITA FORUM (min. 1000)
  am

  Zarejestrowany
  Sep 2002
  Posty
  1.008
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  99

  Domyślnie

  W czwartek będę miał na budowie mojego kierownika budowy - na szczęście prawdopodobnie będę miał mozliwość przebudowy więźby (mimo dachówki) w taki sposób, że drzewo zostanie odsunięte od kanału dymowego (o ile będzie to konieczne). Planuje tez wizyte kominiarza - chce mieć pewność, że będzie bezpiecznie. Dam znać w tym wątku jak temat się rozwija.

 6. #6
  ELITA FORUM (min. 1000)
  am

  Zarejestrowany
  Sep 2002
  Posty
  1.008
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  99

  Domyślnie

  Właśnie znalazłem taki przepis (www.kominy.pl - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA z dnia 14 grudnia 1994 )
  § 267.
  1. Obudowa przewodów spalinowych i dymowych powinna mieć odporność ogniową co najmniej 60 min.
  2. Dopuszcza się wykonanie obudowy, o której mowa w ust. 1, z cegły pełnej grubości 12 cm, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej, z zewnętrznym tynkiem lub spoinowaniem.

  Nie bardzo wiem, czy ten przepis ma zastosowanie do mojej sytuacji - czy ktoś może skomentować. Co oznacza spoinowanie ??

 7. #7

  Domyślnie

  Spoinowanie oznacza,że spoiny poziome i pionowe są wypełnione w sposób zapewniający szczelność. W praktyce są to spoiny o wygładzonej powierzchni zlicowanej z powierzchnią cegieł.
  Przepisu szukasz w dobrym miejscu, ale nie ten tylko poprzedni paragraf tzn. 266.2 mówi o odległości(nowelizacja z 28.04.1998 ).

  <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Pacul dnia 2002-10-03 09:04 ]</font>

 8. #8

  Domyślnie

  W moim przypadku do komina przyleg jętka, jednakże z tej strony z której przylega jest kanał wentylacyjny (pustak ceramiczny), a poźniej jest kanał dymowy do kominka, wykonany z cegły (14x24). Czy w tym przypadku kominiarz może się doczepić?

 9. #9
  OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
  pitbull

  Zarejestrowany
  Jan 2002
  Posty
  5.745

  Domyślnie

  Odleglosci sa do komina niezalenie od tego jaki tam jest przewod.

 10. #10
  ELITA FORUM (min. 1000)
  am

  Zarejestrowany
  Sep 2002
  Posty
  1.008
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  99

  Domyślnie

  Jestem po wizycie kominiarza. Generalnie nie jest tak źle. W ostateczności mógłbym oddzielic komin od belki blachą i by przeszło (chociaż niezgodnie z przepisami). Dla własnego bezpieczeństwa (i dlatego, że jeszcze mogę to zrobić) wytnę jednak kawałek belki przy kanale dymowym, otynkuję (kominiarz pokazał mi nieszczelności przewodu przy fugach), dam drugą belkę dalej. Kominiarz zapisał mi, że belka drewniana powinna się znajdować w odległości 20cm od brzegu wewnętrznego kanału dymowego. To by oznaczało, że jętki dotykające komin od strony kanałów wentylacyjnych znajdują się w prawidłowej odległości.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony