dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Styrodur pod próg drzwi wejściowych.

    Witam serdecznie,

    jestem nowym forumowiczem nie jestem biegły w fachowych terminach i określeniach tak więc proszę o wyrozumiałość.
    Poszperałem trochę na forum za swoim problemem ale większość wątków dotyczy rozwiązań, gdzie prace budowlane jeszcze trwają, u mnie się już zakończyły .
    Około 2 lata temu zamontowano u mnie drzwi w ganku do którego wchodzi się po ~ 7 – 8 schodach za którymi zaraz są owe drzwi wejściowe. Otwierane są do środka. Zamontowane były na gotowej posadzce na której były już płytki gresowe które wyklejone zostały od samych schodów aż do wewnątrz pomieszczenia. Na to próg metalowy wypełniony pianką. Rozwiązanie oczywiście słabe. Spód drzwi od wewnątrz zawsze mokry w zimne dni. Płytki z zewnątrz podciągają zimno do środka. Dodam że cała ta posadzka „zawieszona” jest w powietrzu ze względu na schody właśnie. Posadzka od spodu wyklejona styropianem 8 cm (podejrzewam, że to mało, może dokleić jeszcze z 10 cm ??? ).
    Poczytałem trochę, pooglądałem zdjęcia progów z ciepłymi wkładkami i postanowiłem, że mógłby, choć trochę zminimalizować straty ciepła i może pozbyć się kondensacji choć trochę. Myślałem by wymontować próg i wyciąć w tych płytkach korytko na styrodur i może od razu dopasować to do progu by nie pchać pianki. Pytanie tylko żeby to funkcjonowało jakie musiałby być wymiary takiego kanału ? Planowo szerokość tego progu na trochę mniej niż próg by nie osadził się na styrodurze pytanie ile to minimum ? Tak samo jeśli chodzi o głębokość ?
    Styrodur „przykleić” na piankę czy może klejem do płytek ? Taśma rozprężna ?
    Proszę i jakieś rady za które serdecznie dziękuję.
    PS. Próg jest zwykły nie ma w nim komór itp. Może np. wymienić go na nowy, jeśli tak który … ?
    Dziękuję

  2. #2

    Domyślnie

    Na prawdę nikt nie pomoże ?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Rozwiązanie, które proponujesz nic nie da, sam styrodur pod progiem to jeszcze za mało.
    Jeżeli byś się zdecydował na demontaż całości, wykonanie prawidłowego podparcia i uszczelnienia to ewentualnie ma to sens, ale wiąże się z dużo większą ingerencją w budynek niż "wycięcie" koryta pod styrodur.

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMichal Zobacz post
    Witam

    Rozwiązanie, które proponujesz nic nie da, sam styrodur pod progiem to jeszcze za mało.
    Jeżeli byś się zdecydował na demontaż całości, wykonanie prawidłowego podparcia i uszczelnienia to ewentualnie ma to sens, ale wiąże się z dużo większą ingerencją w budynek niż "wycięcie" koryta pod styrodur.

    Pozdrawiam
    Demontaż całości czyli wyprucie całych drzwi ? Drzwi wypruje ale jak się jeszcze trochę zużyją, na razie nie chciałbym tego robić.
    Nie wierze że nic nie da się z tym robić. Na czym te podparcie miałoby polegać ? Drzwi usadowione są na kotwy plus pianka czyli podkucie się pod futrynę i uszczelnienie tam w jakiś sposób ? Teoretycznie jest możliwe .

    Panowie co robić ?

  5. #5

    Domyślnie

    MM dobrze mowi. Reszta to beda polsrodki.
    Jaka szerokosc drzwi i jaki prog ? Pamietasz czy byl "sztywny" czy wyginal sie pod mala sila ?

  6. #6

    Domyślnie

    Witam,

    drzwi otwierane są do środka, ich szerokość to 90 cm. Próg raczej stalowy ze stali nierdzewnej pod którym powinna być pianka. Na zdjęciach widać że próg nie może się nic uginać bo twardo leży na płytkach.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unname2d.jpg
Wyświetleń:	1818
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	371226
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unnamed.jpg
Wyświetleń:	764
Rozmiar:	71,2 KB
ID:	371227
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unnamed3.jpg
Wyświetleń:	715
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	371228

  7. #7

    Domyślnie

    Jak mozesz zdejmij prog
    Wyfrezyj bruzde ale tak by pozostalo podparcie plytkami po obu stronach.
    Glebokosc az do samego ocieplenia podlogi (o ile jest)
    Odzaluj kase i calosc dokladnie wypelnij piana i od razu zamontuj prog. Pamietaj by gi zaprzec bo piana Ci go podniesie.
    Obetnij piane bo na pewno znajdzie jakas szczeline ktora wyjdzie
    Tyle

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Podczas wymiany drzwi najwygodniej by było usunąć płytki, wykuć rowek pod drzwiami, drzwi osadzić np. na dedykowanych poszerzeniach, przestrzeń od posadzki do poszerzenia od wewnątrz i od zewnątrz wypełnić styropianem a nawet zwykłą pianką. Można też podeprzeć drzwi na niewielkich klockach betonowych (to ważne, bo drzwi muszą być podparte od spodu, nie mogą wisieć na kołkach tylko) i przestrzeń pod drzwiami wypełnić styropianem, bez poszerzeń. Na to próg i wykończyć normalnie płytkami.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Podczas wymiany drzwi najwygodniej by było usunąć płytki, wykuć rowek pod drzwiami, drzwi osadzić np. na dedykowanych poszerzeniach, przestrzeń od posadzki do poszerzenia od wewnątrz i od zewnątrz wypełnić styropianem a nawet zwykłą pianką. Można też podeprzeć drzwi na niewielkich klockach betonowych (to ważne, bo drzwi muszą być podparte od spodu, nie mogą wisieć na kołkach tylko) i przestrzeń pod drzwiami wypełnić styropianem, bez poszerzeń. Na to próg i wykończyć normalnie płytkami.
    Płytek kuć na razie nie chce . Drzwi wymeniać tym bardziej nie przed zimą.
    Reasumując bruzdę zrobie ale tak aby drzwi nie były zawieszone w powietrzu. Szerokość maksymalnie na ile pozwala próg , ewentulanie może kupić szerszy i szerszą bruzdę ... ?
    Mam kawał styroduru jak robiłem sobie wkładkę pod "ciepłe okno", może by tak wyciąć taki klocek i zaadoptować pod próg ? Napchałbym pianki i potem wsadził ten klocek żeby złapało ...
    Gdzieś wyczytałem, że warstwa styroduru to kilka warstw styropianu ...
    Dzięki.

  10. #10

    Domyślnie

    Tylko po co uparles sie na ten styrodur ktory nie wypelni ci szczelin i kant potluc Twe wysilki. Moze byc gorzej niz jest.
    Podslem Ci na tacy jak mozesz to zrobić

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Tylko po co uparles sie na ten styrodur ktory nie wypelni ci szczelin i kant potluc Twe wysilki. Moze byc gorzej niz jest.
    Podslem Ci na tacy jak mozesz to zrobić
    Styrodur tylko po to bo ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Pierw chciałem psiknąć pianki potem wcisnąć styrodur.
    Skoro sugerujesz że mogły by być nieszczelności to zrobię na piankę razem z progiem .
    Dzięki.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mazwoj

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-153
    Posty
    274

    Domyślnie

    Nawet lepiej zamiast styroduru sprawdziłoby się poszerzenie pod progiem, ale to raczej nie w tym przypadku, gdzie drzwi już stoją. Chyba ta opcja z pianką będzie najlepsza dla Ciebie i opisanego problemu.

  13. #13

    Domyślnie

    Posluchaj praktyka w Twoim konkretnym wypadku nie widze innego rozwiazania by stworzyc bariere termiczna. Piana ma bardzo dobre właściwości izolacyjne wiec nie rozumiem uporu na styrodur.
    Podparcie bedziesz mial.
    Dzialaj

  14. #14

    Domyślnie

    I jak tam sprawa "przeciągania" zimna przez ten próg?

    Mam u siebie podobny temat, ciekawy jestem co zostało zrobione i jaki przyniosło efekt.

    Możesz Daster napisać jak tam sytuacja po wykonaniu poprawki w następnych zimach?

  15. #15

    Domyślnie

    Ja tak samo jak Koledzy wyżej jestem zdania, że pianka wystarczy i nie trzeba za nadto kombinować w tym temacie. Można kuć, można pruć ale po co? Dla idei?

    Pytanie czy Twój przypadek jest identyczny czy podobny, bo często z technicznego punktu widzenia może to się diametralnie różnić.

  16. #16

    Domyślnie

    Minęło trochę czasu, a mam podobny problem. Zastanawiam się, czy nadal wykucie i zapianowanie.
    Rowka pod progiem jest najlepszym rozwiązaniem?

  17. #17

    Domyślnie

    Temat sprzed stuleci. Miałeś sporo czasu na zastanawianie się .
    Ja osobiście jakbym to robił i miałby być to zrobione porządnie raz na wielki to zrobiłbym to tak:
    -wyjął drzwi (sprawdził ich zdatność do użytku, bo może są to drzwi sprzed 20 lat i warto zakupić nowe i to niekoniecznie za milion złotych. Zwykłe Mar-Tomy, Wikędy czy KMT starczą)
    -wyciąłbym koryto pod poszerzenie podprogowe na którym stanąłby Klinaryt albo Purenit (zależnie od producenta)
    -na klinaryt wkleja się próg specjalnym klejem.

    To tak w telegraficznym skrócie. Nie wiem jak masz to dokładnie u siebie zrobione. W którym miejscu masz drzwi, czy zakryte są ościeżnice ociepleniem czy nie. Nie wiem na czym teraz stoją drzwi.
    Czego bym unikał - na pewno styroduru, bo praktyka pokazała, że jednak nie jest taki super. Pianka pod progiem też jest bardzo kiepska.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał theme Zobacz post
    ...
    Czego bym unikał - na pewno styroduru, bo praktyka pokazała, że jednak nie jest taki super. Pianka pod progiem też jest bardzo kiepska.
    Dlaczego tak niepochlebne opinie są o XPSie?
    Pianka nie jest dobra, ale wyjątkiem jest chyba Polynor którą to akuratnie rozważyłbym dla reinkarnacji u autora.
    XPS zastosowałbym tylko jako kliny stanowiące miejscami podparcie dla progu który trzeba dociążyć po pianowaniu.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Dlaczego tak niepochlebne opinie są o XPSie?
    Pianka nie jest dobra, ale wyjątkiem jest chyba Polynor którą to akuratnie rozważyłbym dla reinkarnacji u autora.
    XPS zastosowałbym tylko jako kliny stanowiące miejscami podparcie dla progu który trzeba dociążyć po pianowaniu.
    Sama nazwa styrodur / xps nie sprawi, że montaż stanie się dobry, a takie wrażenie można odnieść czytając słabo rozwinięte porady w internecie, zwłaszcza na fb.
    Kluczem jest dopasowanie kształtem do progu drzwi, by było to całkowite podparte i szczelne, a nie jak jest zwykle - w najlepszym przypadku wciśnięte bez żadnego uszczelnienia.

    Inna sprawa - progi są zwykle "cienkie" i wg mnie ich nadepnięcie może działać na tą kształtkę z xps. Sam użyłbym twardego materiału.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  20. #20

    Domyślnie

    Zależy jeszcze gdzie kończy się próg. Czy jest między belkami ościeżnicy czy zachodzi pod nie i zamyka je od spodu - o ile Cię dobrze zrozumiałem Fin. Styrodur sam w sobie nie jest zły ale jak jest przystosowany do montażu z progiem jak np. ma to KMT. Inna kwestia trwałości, bo dla mnie klinaryt jak w Wikędzie będzie trochę trwalszy jednak. Najgorsza opcja dla mnie i niestety często to widzę, to XPS cięty z płyty i rzeźbiony na sztukę podczas montażu drzwi. Słabe to jest oparcie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony