dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56
  1. #1

    Domyślnie Jeszcze raz ogrzewanie nadmuchowe - jak tym sterować?

    Czytałem już sporo na forum na temat ogrzewania nadmuchowego ale nie ma nic na temat jak przestawiać sobie temperaturę w pokojach. Przy kaloryferach sprawa jest prosta są termostaty i w dowolny sposób można sobie regulowac jak komu pasuje. U mnie jest to ważna sprawa bo jedni lubią chodzić spać wsześnie a inni siedzą do późnej nocy. Czy tak samo prosto jest przy nadmuchowym że przekręca się jakies pokrętło w pokoju i ustawia niższą lub wyższą temperaturę ? Nie zdecydowałem się jeszcze co wybrać a czas nagli

  2. #2

    Domyślnie

    W każdym pomieszczeniu masz kratki nawiewowe, które możesz przymknąć lub całkowicie zamnknąć mając świadomość, że w innych pomieszczeniach będzie wtedy silniejszy nadmuch. Chyba, że będziesz miał piec Carrier, który "widzi" zamknięte kratki i dostosowuje automatycznie ilość powietrza nadmuchiwanego w innych pokojach.
    Co innego gdy masz ogrzewanie podzielone na tzw. strefy komfortu. Wtedy masz czujnik temperatury w każdej strefie i masz możliwość ustawienia jej z dokładnościa do 1 st. C. To drugie rozwiązanie jest niestety droższe inwestycyjnie.
    Śliwiok to brzmi... tak sobie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Śliwiok
    W każdym pomieszczeniu masz kratki nawiewowe, które możesz przymknąć lub całkowicie zamnknąć mając świadomość, że w innych pomieszczeniach będzie wtedy silniejszy nadmuch. Chyba, że będziesz miał piec Carrier, który "widzi" zamknięte kratki i dostosowuje automatycznie ilość powietrza nadmuchiwanego w innych pokojach.
    Co innego gdy masz ogrzewanie podzielone na tzw. strefy komfortu. Wtedy masz czujnik temperatury w każdej strefie i masz możliwość ustawienia jej z dokładnościa do 1 st. C. To drugie rozwiązanie jest niestety droższe inwestycyjnie.
    Rozumiem że są takie termostaty w pokojach co regulują temperaturę i zamykają jakimiś siłownikami kratki nawiewne jak jest za ciepło czy tak ? A co wtedy z wentylacją ??? Czytałem że przy ogrzewaniu nadmuchowym tylko w jakiejś części do kanałów jest dostarczane świeże powietrze nie wiem dokładnie ile czy 20 czy 30 czy 50%. Jak kratka się zamknie albo mocno przymknie to czy nie zacznie brakowac świeżego powietrza do oddychania ? Czy wtedy do tej przymknietej kratki bedzie dostarczane wiecej świeżego powietrza a mniej starego? Jak to jest zrobione w tym piecu Carrier co "widzi" te pozamykane kratki ? A co bedzie jak bedę chciał na noc obniżyć temperaturę w większości pomieszczeń a tylko w jednym albo w dwóch trzymać ciepło czy tam nie będzie strasznie wiało z tej kratki ???

  4. #4

    Domyślnie

    Ilość powietrza wentylacyjnego jest najczęściej stałym udziałem całego powietrza nawiewanego, jeżeli piec tłoczy powiedzmy 2000 m3/h to udział świeżego ustawia się na ok 15 %. Tak więc jeżeli normalnie do pomieszczenie wdmuchiwane jest powiedzmy 200 m3 to masz w tym ok 30 m3/h powietrza świeżego, jak zamkniesz kratkę o połowę to będziesz miał połowę świeżego powietrza mniej.

    Piec Carrier ma silnik prądu stałego o zmiennych obrotach, silnik potrafi dostosować obroty do aktualnego oporu sieci kanałów. Pomiar jest dokonywany przy każdym starcie cyklu grzania lub chłodzenia.

    Jeżeli chciałbyś tak modyfikować temperatury w poszczególnych pomieszczeniach to faktycznie system strefowy byłby tu najlepszy.

    http://www.residential.carrier.com/r...ID3829,00.html

    Jeżeli jednak pozostaniesz przy regulacji manualnej, i chciałbyś zamykać jednocześnie dużą ilość kratek, powinieneś wyposażyć układ w ciśnieniową przepustnicę obejściową ( by-pass ), która nie pozwoli na wytworzenie zbyt wysokiego ciśnienia w kanałach.

  5. #5

    Domyślnie

    A co byś Rafał... doradził w przypadku zbyt dużego wiania przez kratki znajdujące się blisko pieca ( nie Carrier bo u mnie nie ma jeszcze GZ50).
    Dla przykładu prędkość powietrza na wyjściu z kratki powinna być rzędu 2m/s. U mnie jest chyba z 20m/s albo i lepiej. Natomiast na ostatniej kratce ledwie czuć podmuch i oczywiście nie dogrzewa pomieszczenia.
    Firma, która to robiła ( chyba lider w tej branży ) trochę nie wie co z tym zrobić. Mają przyjechać i popatrzeć. Może masz jakiś pomysł, który mógłbym im podsunąć. Dla ułatwienia dodam, że kanały są zabudowane, wszystko odmalowane na cacy. :evil:
    Śliwiok to brzmi... tak sobie.

  6. #6

    Domyślnie

    Taka sytuacja pojawia się czasem w instalacjach wyposażonych w piece starej konstrukcji ( tzw. fix speed ). Regulacja instalacji powinna rozwiązać problem. Daj szansę wykonawcy, niech się wykażą

  7. #7

    Domyślnie

    Rafał napisz jak działa ten system strefowy bo nie znam angielskiego a widzę że zwykły system się nie nadaje. Jak to jest rozwiązane że przy zamknięciu kratki nie będzie za mało świeżego powietrza i będzie można sobie dowolnie przestawiać temperatury w pomieszczeniach ?

  8. #8

    Domyślnie

    Napiszcie jak to jest z tym swieżym powietrzem bo muszę coś zdecydować. Rafał jak wentylator zwolni to chyba w tych pokojach z przymkniętymi kratkami gdzie ma być chłodniej będzie jeszcze większy zaduch ? Napiszcie jak to jest w tym strefowym ogrzewaniu nadmuchowym. Czy taka prosta sprawa jak zmiana tempereatury osobno w każdym pokoju to faktycznie jakiś problem nie do pokonania ? Przy kaloryferach to śmieszna sprawa gałka w lewo w prawo i temperatura taka jaka w danym momencie pasuje. Proszę napiszcie bo mam naprawdę niewiele czasu na zdecydowanie się na nadmuchowe albo kaloryfery

  9. #9

    Domyślnie

    Podciągam do góry

  10. #10

    Domyślnie

    Daj sobie spokój z nadmuchowym. Wydasz mnóstwo pieniędzy i ciągle bedziesz uwiązany bo filtry trzeba zmienic, bo hałas, bo za mocno dmucha, bo za słabo dmucha itd. itd. Trywialna sprawa o którą pytasz jest poważnym problemem w systemie nadmuchowym, który daje się rozwiazać dopiero przy bardzo wysokich nakałdach finansowych. A gdzie problem c.w. a gdzie inne wady ogrzewania nadmuchowego choćby mozliwośc wykonania podłogówki wodnej w łazienkach, przedpokojach, kuchni itp. Do c.w. albo kupisz sobie osobny podgrzewacz gazowy z zasobniiem, musisz mieć wtedy osobny komin albo boilerek elektryczny i koszmarne koszty podgrzewu prądem. Naprawdę przemyśl poważnie sprawę. Jeśli oczekujesz jakiejkolwiek formy komfortu od swojego systemu ogrzewania, nieco ekonomiki i swobody w nastawianiu temperatur to nadmuchowe jest chyba na ostatnim miejscu które powinienes wziąć pod uwagę. Radzę abyś zasięgną rady dobrego projektanta w kwestii wyboru systemu. Oczywiście możesz zastosować nadmuchowe ale aby osiągnąć jako taki satysfakcjonujacy cię komfort wydasz bardzo dużo i o wiele wiecej niż na grzejnikowe a nawet podłogówkę.

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki tradycjonalisto. Masz rację że należy brać jednocześnie pod uwagę c.w. i podłogówki. Z problemem regulacji i swieżego powietrza zaczekam jeszcze może ktoś jednak się wypowie . Ale widze że chyba przy nadmuchowym zaczynają być z tym jakieś poważne problemy.

  12. #12

    Domyślnie

    a może dzisiaj ktoś pomoże i poda wyjaśnienie ??

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dżony
    Napiszcie jak to jest z tym swieżym powietrzem bo muszę coś zdecydować. Rafał jak wentylator zwolni to chyba w tych pokojach z przymkniętymi kratkami gdzie ma być chłodniej będzie jeszcze większy zaduch ? Napiszcie jak to jest w tym strefowym ogrzewaniu nadmuchowym. Czy taka prosta sprawa jak zmiana tempereatury osobno w każdym pokoju to faktycznie jakiś problem nie do pokonania ? Przy kaloryferach to śmieszna sprawa gałka w lewo w prawo i temperatura taka jaka w danym momencie pasuje. Proszę napiszcie bo mam naprawdę niewiele czasu na zdecydowanie się na nadmuchowe albo kaloryfery

    Dżony, sprecyzuje prosze Twoje pytania, bo nie wiem o co dokładnie pytasz ?

    Wentylacja działa tak jak opisałem to wcześniej. W systemie nadmuchowym problem zaduchu nie istnieje, bez względu na to czy kratka będzie otwarta czy w połowie zamknięta to i tak ilość powietrza będzie wystarczająca, nie mart się o to.

    Strefowy system działa w bardzo prosty sposób, reguluje ilością nawiewanego powietrza tak aby zachować zaprogramowaną temperaturę, możliwiść regulacji to 1 C.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafał ...
    Cytat Napisał Dżony
    Napiszcie jak to jest z tym swieżym powietrzem bo muszę coś zdecydować. Rafał jak wentylator zwolni to chyba w tych pokojach z przymkniętymi kratkami gdzie ma być chłodniej będzie jeszcze większy zaduch ? Napiszcie jak to jest w tym strefowym ogrzewaniu nadmuchowym. Czy taka prosta sprawa jak zmiana tempereatury osobno w każdym pokoju to faktycznie jakiś problem nie do pokonania ? Przy kaloryferach to śmieszna sprawa gałka w lewo w prawo i temperatura taka jaka w danym momencie pasuje. Proszę napiszcie bo mam naprawdę niewiele czasu na zdecydowanie się na nadmuchowe albo kaloryfery

    Dżony, sprecyzuje prosze Twoje pytania, bo nie wiem o co dokładnie pytasz ?

    Wentylacja działa tak jak opisałem to wcześniej. W systemie nadmuchowym problem zaduchu nie istnieje, bez względu na to czy kratka będzie otwarta czy w połowie zamknięta to i tak ilość powietrza będzie wystarczająca, nie mart się o to.

    Strefowy system działa w bardzo prosty sposób, reguluje ilością nawiewanego powietrza tak aby zachować zaprogramowaną temperaturę, możliwiść regulacji to 1 C.
    Dzieki rafał własnie o to się martwię. Sam napisałeś że udział świeżego powietrza jest stały. Więc jak kratka się przymknie to zmniejszy się ilość świeżego powietrza. Jak przy maksymalnym nadmuchu jest jak napisałeś 30m3/h to przy minimalnym otwarciu kratki będzie pewnie 5 m3/h a to stanowcz za mało. Jeśli możesz to opisz jak działa ten system strefowy to znzczy czym on reguluje i jak to robi aby w każdych warunkach we wszystkich pokojach było świeże powietrze . To znaczy technicznie jak to sie odbywa czy są jakieś siłowniki przy kratkach jak zwieksza się ilość świeżego powietrza jak kratka się zamyka.

  15. #15

    Domyślnie

    Tak, jak przymkniesz kratkę, to zmniejszysz ilość powietrza świeżego. Ale jeżeli zamykasz ją do minimum to praktycznie nie ogrzewasz pomieszczenia, a jeżeli nie ogrzewasz to prawdopodobnie nie jest to pomieszczenie mieszkalne ( może garderoba, albo jakas komórka ), więc minimalna ilość powietrza wystarczy.

    System strefowy reguluje ustawienie przepustnic tak aby do danego pomieszczenie dostarczyć tyle powietrza ile jest wymagane do utrzymania w nim zadanej temperatury, z wentylacją jest tak samo jak przy systemach manualnych, czyli stały udział w powietrzu nawiewanym.

    Proporcjonalny udział powietrza świeżego do całości nawiewu działa bardzo dobrze bo zapotrzebowanie na świeże powietrze jest tam gdzie są ludzie, a jak są ludzie to trzeba ogrzewać. Jeżeli masz w domu pokój gościnny, który najczęściej stoi wolny, to przymykasz kratkę i za jednym zamachem ograniczasz ogrzewanie i wentylację bo po co jak nikogo nie ma w pokoju.

    Jak chcesz w danym pokoju obniżyć temp. np o 2-3 C, to przymknięcie kratki będzie delikatne i na pewno nie zauważysz mniejszej ilości świeżego powietrza, która i tak będzie znacznie większa niż w budynku z tradycynym ogrzewaniem i wentylacją grawitacyjną.

  16. #16

    Domyślnie

    rafał dziekuję za wyjaśnienia ale jakoś nie bardzo mi się to wszystko zgadza. Teraz w tym miejscu co mieszkam jak chcę na noc zmniejszyć temperaturę to w zasadzie muszę całkowicie zakręcić kaloryfer bo bardzo powoli się ochładza. Czy oznacza to że przy nadmuchowym w takiej sytuacji bym się zadusił ? To wcale nie będzie delikatne przymknięcie kratki raczej prawie całkowite jej zamknięcie. Napisałeś że za jednym zamachem ogranicza się wentylacje i ogrzewanie. Ja bym chciał zostawić pełną wentylację aby się zdrowo spało a prawie całkiem wyłączyć ogrzewanie. Dużo lepiej by było aby kratki pozostały otwarte a tylko zmniejszyć temperaturę nadmuchu w tych pokojach gdzie ma być chłodniej. Czy nie ma takiego systemu strefowego ? Z tego co się orientuję to większośc osób lubi jak w sypialni jest chłodno na noc. To chyba bardzo typowa sytuacja ?. Czyli taka przykładowo u mnie normalna sytuacja praktycznie codzienna wygląda tak do godziny powiedzmy 24 lub 1 w nocy w kuchni, salonie i jednym lub 2 pokojach 22 stopnie w łazience 24stopnie później zimniej może być nawet 18 stopni ale raczej się tak do rana nie schłodzi nawet jak całkowicie się zakręci ogrzewanie. W pozostałych pokojach już od godziny 21 zakręcamy ogrzewanie aby się już chłodziło do spania. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem twoje wyjaśnienia ale wyglada mi na to że przy ogrzewaniu nadmuchowym nie jest to możliwe do uzyskania ?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Dżony w czym masz problem. Ustawiasz na sterowniku, że ma obniżyć temp. naduchu i już po chwili masz niższą temp. Całą noc śpisz sobie w chłodzie. To jest zaleta nadmuchowego, że bardzo szybko podnosisz i obniżasz temp. w pomieszczeniach. Masz wentylację taką jak miałeś przy wyższej tem.

  18. #18

    Domyślnie

    Jezier z tego co pisał rafał to wcale nie jest takie proste bo jak chcesz aby było zimniej to jednocześnie z ogrzewaniem zmniejszasz wentylację. Problem jest w tym że chyba nie da się sterować temperaturą nadmuchu niezależnie w różnych pomieszczeniach. MOżesz tylko zmniejszać ilosc nadmuchiwanego powietrza i wtedy w zimniejszych pokojach nie będzie wentylacji. rafał nic o tym na razie nie pisał ale chyba regulacja temperatury nadmuchu jest możliwa tylko całościowo. Przeczytaj rafał pisał wyraźnie zmniejszasz wentylację i ogrzewanie za jednym zamachem. Tu właśnie jest problem że nie da się tego rozdzielić. Jak wiesz jak to zrobić to napisz jak zostawić wentylację i ogrzewanie w niektórych pokojach a w pozostałych zostawić samą wentylację. Napisałem gdzie bym chciał u siebie zmieniac temperatury i w jakich godzinach i nie bardzo widzę aby przy nadmuchowym było to możliwe.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    To prawda. Nie uda ci się strefowo chłodzić pomieszczeń. Ale nie oszukujmy się wodne c.o. pod tym względem wcale nie jest lepsze. Jeśli zakręcasz grzejnik idąc spać to w pokoju temp. będzie spadała wolno. Tym bardziej, że w innych pomieszczeniach ogrzewanie będzie działało normalnie. Za to w systemie nadmuchowym gdy ostatni mieszkaniec idzie spać to może ustawić obniżenie temp. w całym domu i ona się rzeczywiście szybko obniży do takiego poziomu jaki chcesz. W c.o. wodnym jak sam pisałeś nawet do rana nie obniży się o tyle o ile chcesz.

  20. #20

    Domyślnie

    Ja wcale nie chcę strefowo chłodzić pomieszczeń. To bez sensu najpierw nagrzać a potem wypuszczać to ciepło. Ja tylko chcę wyłączać lub mocno redukować ogrzewanie bez wyłączania wentylacji. Widzę że ogrzewanie nadmuchowe nie nadaje się do takiego przełączania Może rafał coś napisze jak taką w końcu chyba prostą i typową sprawę zrobić. Jakoś niebardzo chce mi się w to wierzyć że przy takim nowoczesnym i drogim systemie ogrzewania nadmuchowego nie da się tego zrobić. Jezier może się mylę ale chyba szybkosć stygniecia domu po wyłączeniu ogrzewania wcale nie zależy od tego jak się go ogrzewa. Jak dasz kaloryfery, nadmuch czy grzejniki elektryczne to tak samo wolno będzie dom stygł jak zabraknie ciepła. Wydaje mi się że szybkość stygnięcia domu zależy tylko od strat czyli od grubości ocieplenia i ilości ciepła które jast zgromadzone w ścianach podłogach itp. Czyli od tego z czego jest dom. Wiem że bardzo dobrze ciepło gromadzi silka cegły pełne beton.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony