dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    czy można ogrzac dom o powierzchni 150m tylko kominkiem z rozprowadzeniem ciepła i ile drewna trzeba do tego użyć
    jeżeli nie to jakie dodatkowe ogrzewanie radzicie
    zależy mi na minimalnych kosztach ogrzewania
    pozdrawiam leo!

  2. #2

    Domyślnie

    Można, ale jako jedyne źródło ogrzewania jest ryzykowne. Czy zawsze ktoś będzie w domu aby napalić ? Jeśli nie, to wyjazdy zimą np. na wczasy nie będą możliwe. Uzupełnieniem awaryjnym mogą być grzejniki elektryczne typu konwektor. Jest to najtańsze rozwiązanie na etapie inwestycji, a w eksploatacji też nie wyjdzie drogo z uwagi na to, że będą używane sporadycznie do podtrzymania temperatury np.10 st.C.
    Nie podejmuję się określić jakie w Twoim przypadku będzie zużycie drewna-zbyt dużo parametrów. 20m3 powinno wystarczyć.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    czy możesz mi więcej doradzić w temacie grzejników konwekcyjnych moja początkowa koncepcja byla ogrzewanie kominkowe+piec miałowy jak się ma ekonomiczność palenia miałem a grzejnikami konwekcyjnymi z gory bardzo dziękuje za twoją pomoc pozdrawiam leo!

  4. #4

    Domyślnie

    Nie bardzo widzę sens takiego połączenia tzn.kominek+piec miałowy. Czy piec miałowy umożliwia zastosowanie pełnej automatyki ? Ja się z czymś takim nie spotkałem.
    Poza tym, piec pracował by w układzie wodnego c.o., a więc duże wydatki na inwestycję - w takim układzie lepiej od razu zdecydować się na gaz lub olej wykonując tylko jeden system ogrzewania. Niebagatelną rolę odgrywa też uciążliwa eksploatacja pieca miałowego: kontakt z miałem, a także fura żużla.
    Poza tym, po wejściu Polski do Unii cena węgla może sporo wzrosnąć.

  5. #5

    Domyślnie

    Faktycznie cena węgla może wzrosnąć po wejściu do UE, ale głównie z powodu ochrony środowiska przed zanieczyszczeniem. Już obecnie mamy ustalonych kilka okresów przejściowych na dostosowanie się do wymagań UE a obecna ustawa o ochronie środowiska zawiera bardzo wyżyłowane przepisy w sprawie emisji zanieczyszczeń a do takich można zaliczyć m. in. spalanie węgla.
    pozdrowienia
    Agnicha

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    prosze o podzielenie się informacami jak wygląda w praktyce cenowo połączenie ogrzewania kominkowego i ogrzewania elektrycznego konwekcyjnego. znajomych których pytam boją się prądu czy taki prąd straszny??????????????????
    pozdrawiam LEO!

  7. #7

    Domyślnie

    Dla współczesnego domu o powierzchni 100m2, przy mocy grzejników 8 kW i łącznym dobowym czasie załączeń 6 godz., wartość zużytej energi wyniesie ok.200zł/miesiąc. Czy to jest straszne ?
    Jaki naprawdę będzie udział ogrzewania el. w kosztach ogrzewania domu zależy od użytkownika.

  8. #8

    Domyślnie

    200 złotych na miesiąc to faktycznie normalna cena.
    Napisz jednak jaką masz temperaturę w domu.

    Zastanawiam sie nad ogrzewaniem , mam ochote na kominkowe ale to jak pisano wyżej dość trudne ze względu na np wyjazdy.
    Trzeba do tego dać drugie źródło.
    Gaz? Jakie są faktyczne koszty - trzymajmy się tego 100 powierzchni.
    Piec miałowy? najtańszy ale czy wygodny?
    Mam w obecnym domu taki piec - rozpalamy co drugi dzień, kurzu nie ma ani obowiązków (jest dmuchawa, komputer)- jest jednak popiół i gdzieś trzeba miał trzymać.

  9. #9

    Domyślnie

    Znajomość temperatury jaka panuje w moim domu nie wyjaśniła by nic w tej sprawie.
    Rozważaliśmy wariant z ogrzewaniem kominkiem (jako zasadnicze) i ogrzewaniem elektrycznym (jako uzupełniające). W związku z tym, temperatura w pomieszczeniach będzie zależała od ilości dostarczonego przez kominek ciepła.
    Ale dla pełnej satysfakcji przeciwników wykorzystania energii elektrycznej możemy zająć się "wariantem lenia" czyli-domownicy mają dosyć palenia w kominku.
    Załóżmy, że : kubatura budynku 260 m3, jednostkowe zapotrzebowanie ciepła przy temp.-20 st. wynosi q=30W/m3, sprawność grzejników elektrycznych 100%, średnia cena energii dwutaryfowej 0,16zł. Wobec tego zapotrzebowanie ciepła będzie Q=7,8kW. Wykorzystana energia elektryczna na miesiąc: 30x24x7,8=5616kWh, a jej wartość to prawie 900 zł. Biorąc pod uwagę, że układ z konwektorami należy do szybkoreagujących, możemy stosować okresowe obniżanie temperatury, zmniejszając tym samym zużycie energii.

  10. #10

    Domyślnie

    TO ILE W KOŃCU KOSZTUJE TEN PRĄD
    200 CZY 900 ZŁ

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Pacul miał chyba na myśli, że 200 PLN za prąd przy bardziej intensywnym grzaniu kominkiem

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Karola - nie zapominaj o miejscu na miał. Co mi po tym, że tanio i popiół. Ten można wywozić na bieżąco. Trzeba mieć jeszcze dużo miejsca na składowaniu opału. Ja jestem przeciwnikiem, bo zwykle strasznie kopcą (ekologia). Rozumiem ludzi w starych domach z dużą działką. Przy kiepskim ociepleniu też bym chyba tak robił. Tu raczej budujemy nowe i dobrze ocieplone domy.
    Ojciec ma kocioł miałowy i narzeka - trzeba przewalić niezłe ilości miału. Uważa, że węglowy był lepszy.

  13. #13

    Domyślnie

    Ogrzewamy dom głównie kominkiem - wychodzi bardzo tanio, ale na ogół nie bierze się w tych kalkulacjach nakładu własnej pracy. Otóż drewno trzeba najpierw załatwić (telefony do leśniczych, płaci się w nadleśnictwie - więc osobny kurs), potem załatwienie transportu, pocięcie drewna na pniaki (nie zawsze jest mozliwosc zakupu drewna juz pociętego), no i porabanie mozliwie szybko, bo w przeciwnym wypadku zacznie pleśnieć. Sezonowanie to przynajmniej rok - a więc trzeba mieć jakies zadaszenie. Itd. itp.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    -20 na zewnątrz to najwyżej 10dni w roku
    proponuję wziąć pod uwagę średnie wieloletnie. jasne że będą odchylenia ale w obie strony (siedem zim mroźnych i siedem łagodnych)
    kominek na codzień, konwektory na wyjazd (nastawić na 5 stopni i zaprogramować na 18 stopni dzień przed powrotem.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    A co teraz wychodzi najtaniej: gaz, prad czy olej dla tej samej powierzchni, kbatury i sprawnosci c.o.?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    PanRopuch ma całkowitą rację (to samo pisałem w wątku "Czy można wybudować dom 130m2 za 200tys.).

    Anonimowy - całkowicie się zgadzam, jeżeli tylko ktoś wie, że ma czas na zabawę z kominkiem. Ja wiem, że to u mnie wątpliwe, więc kominek+normalne c.o.

    Pitbull - nie możesz uwzględniać sprawności c.o. bo ta jest różna w zależności od kotła czy pieca. Uważam, że instalacji nie da się oderwać od źródła i tak do pompy ciepła i kotła kondensacyjnego dasz podłogówkę + duże grzejniki, bo instalacja niskotemperaturowa, do węglowego wysokotemperaturowa, a przy elektrycznym nie masz w ogóle instalacji tylko same grzejniki czy maty. Tak więc pytanie Twoje brzmi: jakie są koszty ogrzewania w konkretnym domu przy różnych źródłach energii. Czasunkowe dane sprzed 2 lat (chyba nie różnią się bardzo):
    - drewno i miał (30)
    - pompa ciepła (35)
    - węgiel (45)
    - gaz z sieci (66)
    - gaz płynny i olej (90)
    - elektryczne (100).
    Uwaga - policzenie dokładnych danych nie jest proste, ale możliwe. Nie ufałbym zestawieniom w jakichś ulotkach lub nawet gazetach. Mogą być trochę skrzawione o dane lokalne (np. Ty mieszkasz w borach, więc drewno będziesz miał tańsze niż autor)lub ukrytę reklamę. Proponuję policz sam - dowiedz się wartości kalorycznych od dostawców i sprawności pieców i c.o. od instalatorów, oraz ceny. NA tej podstawie oblicz ile kosztuje 1kW. Najtrudniej Ci będzie chyba oszacować drewno.
    Jeżeli dokonasz takich obliczeń, to pochwal się na Forum i podaj dokładnie Twoje dane.

  17. #17

    Domyślnie

    Frankai, co to za dane, przepraszam? Procentowo w stosunku do najdrozszego?

  18. #18

    Domyślnie

    Jest jeszcze jedna sprawa. Warunki zabydowy otrzymane od gminy lub odpowiedniej instancji mogą określać jaki rodzaj ogrzewania wchodzi w rachubę. I może się okazać, że zastanawiać się trzeba od początku, bo gmina nakazuje użycie ekologicznych źródeł ciepła, a człowieka szlag trafia bo stary sąsiad pali worki i inne śmieci nie myśląc o czystości powietrza.
    Przy ogrzewaniu tylko kominkowym trzeba pomyśleć co się stanie z roślinami, gdy zimą wyjedziesz na parę dni a w domu spadnie temperatura.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: dmuu dnia 2002-02-01 18:04 ]</font>

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    PanRopuch - tak.
    Dmuu - czy już któraś gmina robi takie wymogi. To będzie już pięknie jak zacznie się egzekwować chociaż jako taką ochronę. Też mnie szlag trafia, jak nieraz taki syf ludzie robią i nic. Jak jest przy tym nieodpowiednia pogoda, to aż strach okno otworzyć lub wziąć dziecko na spacer. W Niemczech jest prosta zasada: czarny dym z komina "życzliwy" sąsiad dzowni na policję i masz pewną karę. Czas skończyć z paleniem śmieci w domowym piecu, a odpady powinno się opłacać segregować!

  20. #20

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony