dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Czy mogę wybudować nad dachem komin z cegły klinkierowej dziurawki?
    Ktoś mi mówił że trzeba zalać otwory, czy to prawda?
    Nie będzie za zimny?
    Mogę otwory zalać ciepłą zaprawą. Mam po prostu fajną klinkierówkę niepełną w dobrej cenie i zastanawiam się czy nie robić z niej komina.
    Cegła klasy 35.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Powinna byc cegla pelna, ale robia tez same kominy nad dachem z dziurawki zalewanej.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Pitbull,
    dlaczego powinna być pełna ?
    Coś ją może rozsadzić ?
    Jeżeli jest ona tylko dodatkową obmurówką, czy to ma znaczenie -
    jest lżejsza to chyba lepiej ?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Nie wiedzialem o tym, ze nie mozna i mam obmurowke na kominie od kotla+3 kanaly wentylacyjne (tego sie nie boje wcale) i kilka warstw cegly na kominie od kominka. Czy faktycznie moze cos sie stac z ta dziurawka?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Oczywiście najlepiej dać pełną. Z drugiej strony większość domków ma góre kominów klinkierowych z cegły dziurawki. Bardzo ważnej jest dokładne fugowanie spoin i zabezpieczenia komina od góry. Jeżeli jest dobrze zrobione - nic nie powinno się dziać.

  6. #6

    Domyślnie

    Odcinek komina wewnątrz budynku nie może być wybudowany z cegły dziurawki, na zewnątrz może. O ocieplenie komina dba się poniżej połaci dachowej, część powyżej jest spisana na straty(chyba, że jest to komin systemowy), więc ani stosowanie zaprawy ciepłochronnej, ani pozostawienie nie wypełnionych zaprawą dziur w praktyce nic nie da. Wypełnienie dziur będzie miało pozytywny wpływ na trwałość komina w sytuacji gdy zewnętrzna powierzchnia cegły pęknie.Ale zaprawa powinna być dobrej jakośći i o obniżonej chłonności wody.

  7. #7

    Domyślnie

    Obowiązek wykonywania kominów z pełnej cegły wynika z normy
    PN-89 B-10425.
    Ja dowiedziałem się dopiero wtedy, gdy fachowiec od klinkierki stwierdził, że on komina spalinowego z dziurawki mi nie zrobi.
    Na szczęście dziurawka znalazła swoje miejsce na elewacji, a na komin dokupiłem pełnej

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie



    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: pitbull dnia 2002-10-03 09:34 ]</font>

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Pacul OK.
    Norma dot. murowania komina nie dzieli go na czesc pod dachem i czesc nad dachem. Caly komin powienien posiadac jednakowe parametry szczelnosci i wytrzymalosci.
    Ze wzgledu na koszty i wyglad nad dachem robia jednak komin z cegly dziawki klinkierowe ale trzeba zwrocic uwage na sczelnosc cegiel i spoin. Zwlaszcza dotyczy to przewodow spalinowych i dymowych.

  10. #10

    Domyślnie

    Nasz komin wykonany jest nad dachem z klinkieru dziurawki, za wyjątkiem ostatnich 2-3 warstw, które wykonane sa z pełnej klinkierówki (tak nam doradził wykonawca). Kanał spalinowy - rura stalowa, kanały dymowe - kształtki (chyba szamotowe, a kanały wentylacyjne - specjalne pustaki. Nie analizowaliśmyw pływu zastaosowania dziurawki na parametry komina, w szczególności szczelność.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony