dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie darowizna i sprzedaz - rozna wartosc

    Witam i pytam

    Rodzice przepisuja nam mieszkanie (darowizna), zebysmy mogli je sprzedac i miec pieniadze na dokonczenie budowy. Mam juz kupca za 160 tys.
    U notariusza zamierzamy powiedziec, ze to jest warte jakies 130 tys.
    Wtedy zaplace mniej podatku i oplaty notarialnej.

    Chcemy je wziasc po cenie za goły metr, nie uwzgledniając podniesionego standardu i wyposazenia, a sprzedac jako mieszkanie po remoncie i czesciowo umeblowane.

    Ktos (skarbowka) sie doczepi?

    Chyba nie zamąciłem za bardzo

    Wesołych świąt!

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Skarbówka może się doczepić, jeżeli cena będzie niższa znacznie od średniej rynkowej.

    Ale jest inny aspekt: nie boisz się, że kupujący zapłaci tylko tę sumę co jest w akcie notarialnym? Przecież tylko do tego się zobowiąże.

  3. #3

    Domyślnie

    Cześć, mamy podobny problem lecz nie z mieszkaniem i nie z darowizną.
    Otóż:
    1. podatek od darowizny (chyba 2%)
    2. Różnica w cenach jakie podajesz nie jest wielka więć myślę, że się nie przyczepią,

    Umów się na wstępną rozmowę z notariuszem to Ci doradzi.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iwonak
    Cześć, mamy podobny problem lecz nie z mieszkaniem i nie z darowizną.
    Otóż:
    1. podatek od darowizny (chyba 2%)
    2. Różnica w cenach jakie podajesz nie jest wielka więć myślę, że się nie przyczepią,

    Umów się na wstępną rozmowę z notariuszem to Ci doradzi.
    Witam
    Ja tez mam podobny kłopot. Tzn. mamy dostać od rodziców działkę. Ma to być w formie darowizny. Wychodzi nam, że będziemy musieli zapłacić spory podatek. Licząc wg. poniższego wg ustawy:
    "do 10 278 zł wartości tj. 3%
    10 278 zł - 20 556 zł tj. 308,30 zł plus 5% nadwyżki ponad 10 278,00
    pow. 20 556,00 tj. 822,20 zł i 7% nadw. ponad 20 556,00"
    W/w dla osób zaliczających się do I grupy podatkowej tzn. syn, córka, synowa itp.

    Wychodzi ładna suma.
    Dlatego zastanawiam się czy moze by od nich "nie kupić" tej działki. Wówczas podatek tylko 2% od całej wartości.
    Ale czy Urząd nie przyczepi się skąd mieliśmy tyle pieniędzy na zakup działki?

    Pozdrawiam
    Ania

  5. #5

    Domyślnie

    Witam
    Ja tez mam podobny kłopot. Tzn. mamy dostać od rodziców działkę. Ma to być w formie darowizny. Wychodzi nam, że będziemy musieli zapłacić spory podatek. Licząc wg. poniższego wg ustawy:
    "do 10 278 zł wartości tj. 3%
    10 278 zł - 20 556 zł tj. 308,30 zł plus 5% nadwyżki ponad 10 278,00
    pow. 20 556,00 tj. 822,20 zł i 7% nadw. ponad 20 556,00"
    W/w dla osób zaliczających się do I grupy podatkowej tzn. syn, córka, synowa itp.

    Wychodzi ładna suma.
    Dlatego zastanawiam się czy moze by od nich "nie kupić" tej działki. Wówczas podatek tylko 2% od całej wartości.
    Ale czy Urząd nie przyczepi się skąd mieliśmy tyle pieniędzy na zakup działki?

    Pozdrawiam
    Ania[/quote]


    Może napiszcie w akcie notarialnym, że będziecie płacić w ratach przez kilka lat?

  6. #6

    Domyślnie

    ANNAKOST - Aniu, raz na piec lat rodzice moga zrobic darowizne wolna od podatku, kwota od kazdego rodzica wolna od podatku wynosi ok 9 tys czyli razem od rodzicow moglaby byc wartosc ok 18 tys. Trzeba oczywiscie wszystko zalatwic jak zawsze - notariusz, ale placisz tylko oplaty manipulacyjne u notariusza ale podatku juz nie.

    No chyba, ze dzialka jest wiecej warta to moze jakos procentowo mozna czesc dzialki na darowizne wolna od podatku a czesc z podatkiem? Moze ktos sie wypowie

  7. #7

    Domyślnie

    Czesc, jest jeszcze inna mozliwosc, w I grupie pokrewienstwa rodzice moga podarowac częsc działki np o wartości wolnej od podatku, nalezy to zrobic notarialnie i wtedy dzialka jest wlasnoscia twoja i rodzicow. Nastepnie, rowniez notarialnie nalezy zniesc wspolwlasnosc na twoja korzysc, rodzice zrzekaja sie swojej czesci i wtedy tylko ty jestes wlascicielem tej dzialki. Musisz oplacic tylko notariusza, ale jego i tak musisz oplacic.

  8. #8

    Domyślnie

    Po co bawić się w jakieś kombinacje ze współwłasnością, dwa razy płacić za akt notarialny, za wpis do księgi wieczystej, itp. Jeśli dostaniecie darowiznę to kwotą wolną od podatku (w przypadku 2 darczyńców) jest trochę ponad 19.000zł. (o ile dobrze pamiętam), a od nadwyżki zapłacicie najzwyczajniej w świecie podatek według skali. Przekalkulujcie to dokładnie, bo może się okazać, że faktycznie taniej wyjdzie kupić tą nieruchomość. Tylko nie wolno zbytnio przesadzać z ceną (tzn. zaniżać) w stosunku do wartości.

  9. #9

    Domyślnie

    ja tez mam podobny problem z darowizną i podobno podatek rozbija sie na cztery bo:
    tata daje połowę
    mama daje połowę
    ja dostaje połowe
    i zona dostaje połowe
    ale czy to jest faktycznie tak to niewiem
    aha na wszelki wypadek zrobiłem wycene u rzeczoznawcy US jak sie doczepi pokaże papiery.
    Mysle, ze bedzie OK
    Cierpliwość jest gorzka, ale owoce są słodkie.

  10. #10

    Domyślnie

    marcin_budowniczy, tak masz rację jest to 4 darowizny czyli 4Xkwota wolna od podatku (jakieś 9.700,00zł od 1 osoby)

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar macio
    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    ja juz kiedys pytałem o to na forum, i z tego co się dowiedziałem to jest tak jak pisze marcin_budowniczy, a nawet jeszcze więcej bo wartość kwoty wolnej od podatku przeznaczonej na cele mieszkaniowe moze byc podwojona

    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Witam,
    W lutym tego roku otrzymaliśmy z mężem działkę w postaci darowizny od jego rodziców. Pnieważ dwie osoby (rodzice) darują dwum osobom (nam), kwota zwolniona to ok. 9600x4 (dla I grupy pokrewieństwa). Podatek nie jest wtedy wysoki.
    Pozdrawiam,Danka

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał macio
    ja juz kiedys pytałem o to na forum, i z tego co się dowiedziałem to jest tak jak pisze marcin_budowniczy, a nawet jeszcze więcej bo wartość kwoty wolnej od podatku przeznaczonej na cele mieszkaniowe moze byc podwojona

    Pozdrawiam
    To podwojenie to dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę, a reszta się zgadza.
    Kto pyta nie błądzi, najwyżej trudniej dokonać trafnego wyboru.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam!
    Jeszcze raz chciałam powrócić do wątku darowizny działki.

    Wyszło nam, że jeżeli rodzice darowaliby nam działkę, to musilibysmy zapłacić ok. 4 500,00 zł podatku. (Uwzględniając już wszelkie ulgi)
    Wymyśliliśmy, że może poprostu "srzedaliby"nam tą działkę, wówczas z tego co mi wiadomo zapłacilibyśmy tylko 2 % , czyli ok. 1 800,00 zł. Jest to dla nas znaczna róznica. Oczywiście odbyło by się to na zasadzie nie przekazywania pieniędzy. Czy Urząd Skarbowy może się przyczepić skąd mieliśmy tyle pieniędzy, albo może poprostu zaniżyć wartość o połowę, albo więcej, ale znów US.
    I jescze jedno pytanie - czy rodzice nie musieliby już płacić żadnego podatku od tych niby przekazanych pieniędzy. Wydaje mi się że nie, ale nie jestem pewna.

    Bardzo proszę o podpowiedź w tej kwesti!
    Pozdrawiam
    Ania

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony