dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 24
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 473
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła w modernizowanym/starym domu.

    Witam wszystkich.

    Chciałem założyć ten temat dla wszystkich osób, które myślą nad instalacją pompy ciepła w starszych domach gdzie są głównie lub tylko grzejniki. Wiem że temat przewija się przez inne wątki ale dobrzeby było gdyby osoby szukające informacji o pc w starszych domach mogły odszukać wszystko w jednym wątku.

    Otóż powoli noszę sie z zamiarem zmiany systemu ogrzewania z węgla na coś ekologicznego. Wybór chyba padnie na pc p/w nie chcę gruntowej ze względu na koszty i uciążliwość instalacji (kopanie działki). Chciałem się dowiedzieć czegoś więcej na temat kosztów "konwersji" z węgla na pc w starszych domach. Jak to u was wyglądało kosztowo jakie było wasze zapotrzebowanie na kWh w przeliczeniu z węgla, jakie macie pompy i jak to wygląda obecnie. O ile wzrosną koszty ogrzewania po takiej instalacji.
    Napiszę może jak wygląda to u mnie. Obecnie szacuję zapotrzebowanie roczne na węgiel na jakieś 5-6t węgla czyli jakieś 25-30MWh na sezon, wyłącznie do ogrzewania domu dokładnie nie wiem gdyż do tej pory było dużo własnego drewna więc węgla szło mniej ale bez drewna szacuję iż tyle bym potrzebował węgla na sezon grzewczy, wodę podgrzewam przez podgrzewacze i raczej nie chcę tego zmieniać gdyż bardzo mi one odpowiadają. Dom ma dużą powierzchnię ok 300m2 po podgłogach plus nieocieplony strych, ogrzewanie mieszane trochę podłogówki ok 20% reszta w grzejnikach. Dopiero zaczynam się wstępnie orientować jakby taka konwersja miała wyglądać kosztowo itp. jednakże ze wstępnej oferty jednej firmy cena mnie zabiła mianowicie oszacowali na 65k-75k PLN plus VAT. Dodatkowo nie wiem czy wymagana byłby u mnie wysokotemperaturówka, gdyż na chwilę obecna nawet jak palę węglem na piecu rzadko osiągam 50 st C przeważnie do 45 st C (ciekawe czy dałoby radę z niskotemperaturową) a po wygaszeniu pieca w nocy temp w domu i tak utrzymuje się na poziomie 20-21st C do ok 14-15 następnego dnia. Jeśli macie jakieś przemyślenia w tym temacie, wyceny, porady "odrady" bardzo chętnie poczytam a pewnie i innym się przyda gdyż ilość osób takich ja ja będzie rosła. Najbardziej liczyłbym na wypowiedzi użytkowników którzy taką konwersję mają za sobą.

  2. #2
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    bobrow ma T-CAP-a 9kW w domu który do niedawna ogrzewał węglem i ma 90% grzejników:
    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    U mnie 90% powierzchni to grzejniki-jedyna akumulacja ciepła jaka wchodzi w grę to całego domu.Na sterowniku pokojowym mam obniżenie temp w nocy (24-4) do 21,5 st (co wcale nie oznacza ,że temperatura spada do takiego poziomu) , wtedy pompa "odpoczywa" i od 4 rano zaczyna ewentualnie dogrzewać dom do 23st.Generalnie moje sterowanie PC nie polega na wył/wł w tanich godzinach , tylko na profilowaniu temp na Eurostarze. Kiedy są ciągle mrozy, to włączam Timer w PC tylko z podbijaniem temperatur o 2-3st w tanich godzinach.Kiedy są okresy przejściowe , włączamy CO wg potrzeb.Cała filozofia użytkowania PC polega na max komforcie (CO i CWU) przy jak najmniejszym zużyciu energii.Generalnie jest dość trudno porównać zużycie różnych użytkowników , np ja mam ok 200m2 głównie na grzejnikach z mocno przeciętnym ociepleniem ,praktycznie jest ktoś w domu cały czas , wszyscy lubimy dość wysokie temperatury (zakres godzin od 6 do 24 to 22,5 do 23 st )pzdr
    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witamkolejny pełny miesiąc na PC - październik br 550kWh CO+CWU ( szacuję na ok 110kWh)Koszt wg średniej dla całego domu 550x0,45 pln=247,50 plnOd końca września mam licznik moto godzin podłączony pod sygnał z Eurostera na CO -w tym miesiącu wyszło 265h pracy na COTemp w domu 22.5-23 st, temp min na CWU 48 stPzdr
    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    23 500 pln brutto 8% z montażem , moje zakupy : -bufor coś 800pln-pompa wtórna 360pln-zasobnik CWU chyba 3900pln (300 ltr z kwasiaka)-styczniki , czujnik , czasówki oik 600plnWięcej kosztów już nie pamiętam -jeszcze za nie nie żałujępzdr
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 02-11-2016 o 16:16

  3. #3

    Domyślnie

    Aby sprawdzić opłacalność zamontowania pompy ciepła, można sporządzić bilans cieplny domu metodą obliczeniową lub – co będzie bardziej miarodajne – przeprowadzić próby. Wykorzystując zamontowany kocioł węglowy w okresie mniej więcej tygodnia, gdy średniodobowe temperatury zewnętrzne wynoszą od 0 do -3°C, trzeba ustawić pracę kotła na temperaturę wody zasilającej na poziomie 35°C. Jeśli pozwoli to na utrzymanie w pomieszczeniach temperatury ok. 20°C, to można przyjąć, że zamontowanie pompy ciepła będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli utrzymywana temperatura będzie o 2–3°C niższa, można wymienić grzejniki na większe (o mocy 20–30% wyższej niż obecnie).

  4. #4

    Domyślnie

    Daxj
    u mnie nie da się ustawić zasilania na 35 st C stary piec, więc temp jest taka jak się sypnie ciężko to upilnować. Grzejników jeszcze trochę się ew zmieści.
    A robił ktoś jakieś profesjonalne wyliczenia zapotrzebowania na ciepło przed montażem pompy czy opierał się na audycie energetycznym budynku?
    23500 to cena którą da się normalnie zaakceptować nie jakiś kosmos 65k.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Obawiałbym się, że ten dom ma tak duże zapotrzebowanie na ciepło, że będzie miała sens pompa gruntowa i to całkiem mocna.

    Za 23,5K zł to pompa ile ciepła dostarczy przy -20*? 7kW? Pewnie ze 2x za mało dla Twojego domu.
    Tu jest ten problem, że powietrzne PC świetnie pasują do dobrze ocieplonych domów najlepiej ze 100% podłogówki. Przy słabo ocieplonym i z kaloryferami robi się drogo.
    Ale to dokładnie potrzebujesz policzyć zapotrzebowanie na ciepło.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Na twój dom potrzeba gruntówki około 16/17 kW . Wg zużytego węgla zapłacisz około 6000 zł rocznie za ogrzewanie pompą ciepła przy kaloryferach z COP 3

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    (...) noszę sie z zamiarem zmiany systemu ogrzewania z węgla na coś ekologicznego.
    (...)
    szacuję zapotrzebowanie roczne na węgiel na jakieś 5-6t węgla czyli jakieś 25-30MWh na sezon
    (...)
    Pomysł masz dobry.
    Tylko zaczynasz od d... strony.

    Zacznij od obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło.
    Myślę, że liczby przemówią do ciebie najprędzej.
    Oprócz tego "CZYM GRZAĆ" ważne jest jeszcze "CO GRZAĆ"
    Termomodernizacja domu może sprawić, że będzie potrzebne znacznie słabsze (tańsze) źródło ciepła.
    Kompleksowe podejście do tematu, może w dłuższym okresie przysporzyć mniejsze koszty.

  8. #8

    Domyślnie

    John
    Tu nie ma za bardzo co termomodernizować mur to cegła hadykówka +10styro+cegła czerwona palona. Że niby co mam jeszcze dołożyć styropianu i robić nową elewację? Przecież to bez sensu koszt nieporównywalny do możliwych do uzyskania oszczędności wolę wiecej wydać na źródło ciepła i dołożyć PV do kompletu niż robić dodatkową termo która i tak niewiele wniesie w kwestii oszczędności.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    John
    Tu nie ma za bardzo co termomodernizować mur to cegła hadykówka +10styro+cegła czerwona palona.
    To jeszcze zostaje wentylacja, ocieplenie od góry i od dołu i stolarka. Przy okazji zamieniając gdzie się da kaloryfery na podłogówkę.
    Jak nie zredukujesz znacząco zapotrzebowania na ciepło, to PC PW będzie droga a i COP niespecjalny przez wysoką temperaturę na potrzeby kaloryferów.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Witam wszystkich.

    Chciałem założyć ten temat dla wszystkich osób, które myślą nad instalacją pompy ciepła w starszych domach gdzie są głównie lub tylko grzejniki. Wiem że temat przewija się przez inne wątki ale dobrzeby było gdyby osoby szukające informacji o pc w starszych domach mogły odszukać wszystko w jednym wątku.

    Otóż powoli noszę sie z zamiarem zmiany systemu ogrzewania z węgla na coś ekologicznego. Wybór chyba padnie na pc p/w nie chcę gruntowej ze względu na koszty i uciążliwość instalacji (kopanie działki). Chciałem się dowiedzieć czegoś więcej na temat kosztów "konwersji" z węgla na pc w starszych domach. Jak to u was wyglądało kosztowo jakie było wasze zapotrzebowanie na kWh w przeliczeniu z węgla, jakie macie pompy i jak to wygląda obecnie. O ile wzrosną koszty ogrzewania po takiej instalacji.
    Napiszę może jak wygląda to u mnie. Obecnie szacuję zapotrzebowanie roczne na węgiel na jakieś 5-6t węgla czyli jakieś 25-30MWh na sezon, wyłącznie do ogrzewania domu dokładnie nie wiem gdyż do tej pory było dużo własnego drewna więc węgla szło mniej ale bez drewna szacuję iż tyle bym potrzebował węgla na sezon grzewczy, wodę podgrzewam przez podgrzewacze i raczej nie chcę tego zmieniać gdyż bardzo mi one odpowiadają. Dom ma dużą powierzchnię ok 300m2 po podgłogach plus nieocieplony strych, ogrzewanie mieszane trochę podłogówki ok 20% reszta w grzejnikach. Dopiero zaczynam się wstępnie orientować jakby taka konwersja miała wyglądać kosztowo itp. jednakże ze wstępnej oferty jednej firmy cena mnie zabiła mianowicie oszacowali na 65k-75k PLN plus VAT. Dodatkowo nie wiem czy wymagana byłby u mnie wysokotemperaturówka, gdyż na chwilę obecna nawet jak palę węglem na piecu rzadko osiągam 50 st C przeważnie do 45 st C (ciekawe czy dałoby radę z niskotemperaturową) a po wygaszeniu pieca w nocy temp w domu i tak utrzymuje się na poziomie 20-21st C do ok 14-15 następnego dnia. Jeśli macie jakieś przemyślenia w tym temacie, wyceny, porady "odrady" bardzo chętnie poczytam a pewnie i innym się przyda gdyż ilość osób takich ja ja będzie rosła. Najbardziej liczyłbym na wypowiedzi użytkowników którzy taką konwersję mają za sobą.
    Hej,
    Jacuś , czy to Ty ? Jeśli tak , to tym bardziej jest mi miło dopowiedzieć coś w temacie. Starałem się dość szczegółowo opisywać moje podejście do tematu wdrożenia PC w domu modernizowanym ( i to z grzejnikami). W ogóle to fajnie ,że założyłeś ten wątek (ja się zbierałem z tym już jakiś czas).
    Moja chałupka jest podobnie ocieplona jak Twoja (może nawet gorzej) , grzeję ok 200m2 podłóg (u góry są skosy , więc możemy przyjąć ok 170-180m2 przy wys 2,5m).
    Latem na CWU szło mi ok 90-100kWh (jeśli dobrze pamiętam) ,zimą będzie pewnie ok 120-130kWh (mam jeden podlicznik na PC-mogę szacować) , cały sezon ok 6500kWh- dla takiej powierzchni 9kW mi wystarcza w mojej PC. Oczywiście ,OZC sprawę obciążenia cieplnego załatwi (pod warunkiem ,że prawidłowo będzie wykonane)-ja skorzystałem z kilku ogólnodostępnych kalkulatorów i udało mi się w miarę trafić w tym temacie (oczywiście śledziłem wyniki innych osób tj ocieplenie wzgl obciążenia cieplnego). Zakładając odchyłki nawet 20-30% i tak nie dobierzemy PC o takiej mocy , tylko kupimy kolejną w typoszeregu (np 7,12 czy 16 kW).
    Wiesz już wstępnie z tych kalkulatorów jakie wychodzi Ci obciążenie-pozostaje teraz tylko sprzęt .
    Wersje HT moim skromnym zdaniem odpadają -sam już wiesz ,że 45-50 st na piecu daje radę. A co przy super super mrozach i braku energii ? A no odpalisz sobie kopciucha z agregatem do pomp i nadal będzie nice ...
    Osobiście uważam ,że godne zastanowienia są dwie opcje tego samego : Panasonic T-cap 12kW (mój typ przy 270m2) i 16kW (przy 300m)

    Powodzenia
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  11. #11

    Domyślnie

    Cześć Bobrow tak sie składa że ja nie Jacuś

    Widać jednak że jest więcej osób które myśli o takiej zmianie i ma podobne problemy/rozważania. Patrzyłem na porównanie tcap 12kw i 12kw ht cop niby wychodzi podobny a i cena zakupu jest bardzo zbliżona więc nie wiem co by lepiej zdało egzamin. Myślałem jeszcze nad Althermą HT jednak cena jest dużo wyższa. Ten sezon jeszcze śmierdziuchem spalę resztki węgla z zeszłego sezonu ale następny sezon raczej już przywitam się z PC. Niemniej dobrze żeby wszystkie osoby które mają już konwersję za sobą i dzieliły się z innymi swoimi spostrzeżeniami w jednym miejscu aby nie skakać i szukać po innych wątkach.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Nie ogrzejesz tego domu pompą powietrzną raczej potrzebujesz 16/17 kW mocy przy -20C i zasilaniu około 50C. Sa pompy np. Hitachi Yutaki S80, które grzeją do 80C ale cop przy - 7 wynosi 2 dla zasilania 45/40
    Ostatnio edytowane przez oberwatorPC ; 02-11-2016 o 20:44

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Cześć Bobrow tak sie składa że ja nie Jacuś

    Widać jednak że jest więcej osób które myśli o takiej zmianie i ma podobne problemy/rozważania. Patrzyłem na porównanie tcap 12kw i 12kw ht cop niby wychodzi podobny a i cena zakupu jest bardzo zbliżona więc nie wiem co by lepiej zdało egzamin. Myślałem jeszcze nad Althermą HT jednak cena jest dużo wyższa. Ten sezon jeszcze śmierdziuchem spalę resztki węgla z zeszłego sezonu ale następny sezon raczej już przywitam się z PC. Niemniej dobrze żeby wszystkie osoby które mają już konwersję za sobą i dzieliły się z innymi swoimi spostrzeżeniami w jednym miejscu aby nie skakać i szukać po innych wątkach.
    Zabawne ,
    dom podobny , nik również (hook)- ok sorry za pomyłkę.
    Proponuje zacząć od : http://cieplowlasciwie.pl/ i http://eko.org.pl/energia/heatmaster/
    T-cap był dla mnie optymalny z kilku powodów :
    -stała wydajność grzewcza do -15 st (rzadkość w temacie PC , jeśli nie wyjątek)
    -dobra cena (wtedy najniższa za te parametry)

    Piec mam nadal -jest jednak nie podłączony (mam wszystkie komponenty i już drugi rok się zbieram do tego)
    Jakie problemy miałem z Panasem :
    -muszę utrzymywać ciśnienie w systemie ok 2,5 bar (bo inaczej słychać "bulgotanie" w pompie wodnej- może inni tego nie słyszą lub tylko u mnie tak jest, nieważne -temat załatwiony)
    -przy słonecznych dniach i temp ok 15 -18st na dworze , niekiedy pojawiał sie alarm H98 przy niskiej modulacji (19Hz), wstępnie rozwiązałem to przez max prędkość pompy wtórnej Wilo (moc 22W ,rocznie ok 13pln więcej-większy odbiór przy buforze) oraz obniżyłem temperatury na krzywce przy ciepłych dniach (chyba był za mały odbiór ciepła) , alarm pojawiał się parę razy wiosną i teraz wczesną jesienią (PC działa normalnie , tj grzeje w dobrych pieniądzach)
    Przeglądam sobie różne PC i teraz też bym założył Panasa
    To tyle
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    A i jeszcze jedno ,
    najniższe temp to są kiedy- nie przypadkiem w nocy lub nad ranem ( i jakie : -20st ?, to raczej kilka godzin w roku).
    PC nadal będzie działać (zazwyczaj z mniejsza mocą) , dom od razu się nie wychładza-a do południa będzie już po "ruskim" mrozie.
    W tym sezonie było u mnie 3 dni po -20 st nad ranem-i co się stało ? Nadal było ciepło-grzałki tylko sobie włączyłem ,żeby zobaczyć jak to działa |(dobijają tylko do nominalnej mocy , tj u mnie do 9kW -czyli jeśli PC dawała np 7kW , to resztę uzupełniała grzałka ).
    Utrzymuję w domu temp do 23 st w salonie - rano przewietrzamy chałupę , więc chwilowo i tak spada temp do np 21-21.5 st.
    Włączę grzałkę w PC na CO kiedy przyjdą mrozy z min temp dzienną -15 st i przez tydzień (raczej mało prawdopodobne...)
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  15. #15

    Domyślnie

    Super stronka
    Wyszło mi zapotrzebowanie max na 10,3 kw średnie na 5,1 kw wychodzi na to że po instalacji pompy ciepła zwróci się ona po 8 latach w stosunku do węgla, trochę nie chce mi się w to wierzyć ale ok jak już będę bliżej podjęcia ostatecznej decyzji zlecę profesjonalną ocenę zapotrzebowania na ciepło.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Z tym zwrotem to różnie może być ( chyba , że dotacja )- ale za to wygoda gwarantowana ������No i będziesz ECO...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Hook
    jeszcze kilka drobiazgów :
    - jeśli palisz w piecu zasypowym , to masz niską sprawność spalania , przy tak niskich temp masz pewnie co nie co smoły ( jeśli palisz od góry , to będzie lepiej ale bez rewelacji) , sprawność możesz mieć ok 40-55% ( czyli na PC pójdzie dużo mniej kWh niż sobie przyjąłeś w kaloryczności węgla)
    -jeśli chcesz być pewnym temp na CO , to postaraj się nie wygaszać w piecu przez np 3-4 dni w większy mróz z temp 40st ( będzie więcej smoły , ale piec Ci nie zgnije od takiej próby)
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  18. #18

    Domyślnie

    Powiem tak piec ma juz prawie 20 lat więc szału z wydajnością to u niego na pewno nie ma, niemniej chciałbym go zostawić przy modernizacji zawsze to jakieś źródło ciepła by było w razie awarii sieci. Zastanawiam się jeszcze nad dociepleniem dachu pianką 20cm, niemniej pompę sobie wstawię bardziej zależy mi na komforcie użytkowania i ekologii niż na jakiś tam super niskich kosztach niemniej byłoby to mile widziane. Ty naprawdę zapłaciłeś za rok grzania takiej powierzchni 2600? Czy masz w 2 taryfach? Tak się jeszcze zastanawiam czy jest sens przy pc inwerterowej ładować się w bufor skoro nie potrzebuję cwu.

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Tak się jeszcze zastanawiam czy jest sens przy pc inwerterowej ładować się w bufor skoro nie potrzebuję cwu.
    Nie potrzebujesz cwu ? Dziwne albo nie wiesz co piszesz,mając pompę zrezygnować z cwu ?
    Bufor wcale nie jest ze względu na cwu bo do cwu jest osobny zasobnik,chodzi o to,że pod podłogówkę i pod grzejniki masz dwie różne temperatury zasilania.
    Niektórym "mity",że węgiel jest tani pozostały

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Super stronka
    Wyszło mi zapotrzebowanie max na 10,3 kw średnie na 5,1 kw wychodzi na to że po instalacji pompy ciepła zwróci się ona po 8 latach w stosunku do węgla, trochę nie chce mi się w to wierzyć ale ok jak już będę bliżej podjęcia ostatecznej decyzji zlecę profesjonalną ocenę zapotrzebowania na ciepło.
    Masz racje ze nie wierzysz w wyniki z tej super stronki, obliczenia dotyczące stopy zwrotu są calkowicie niewiarygodne.

Strona 1 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony