dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 20 z 24
Pokaż wyniki od 381 do 400 z 473
  1. #381
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karola.k Zobacz post
    Dostałam odpowiedzi od 3 firm: jedna nie ma pomp w/p, inna wyceniła pompy 9-10kW, druga pompy 10-11kW :O
    Jaką mają moc w najniższej temperaturze jaką podaje producent?
    Jakie mają grzałki?

    Jedna nazywa się 11kW a przy -15 wyciągnie 6kW inna moze miec 9kW i przy -20* wyciągac 8kW sprężarką.
    Nie patrz na moc nominalną.

    Edyta
    Żeby nie być gołosłownym - przykład z oferty forumowego kolegi. Pompa niby 12kW a przy -20* moc 5,1kW


    Dla porównania Zubadan niby 8kW wyciąga przy -20* 7,47kW.


    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Przy -15 st.C. większość pomp na R410c ma COP około 1,5,
    Widać w powyższej tabelce. Trzeba potrzebować bardzo wysokiej temperatury zasilania dla tak niskiego COP.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	md30devimoc.JPG
Wyświetleń:	570
Rozmiar:	37,4 KB
ID:	433516  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-08-2019 o 15:25

  2. #382
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaką mają moc w najniższej temperaturze jaką podaje producent?
    Jakie mają grzałki?

    Jedna nazywa się 11kW a przy -15 wyciągnie 6kW inna moze miec 9kW i przy -20* wyciągac 8kW sprężarką.
    Nie patrz na moc nominalną.


    Dla porównania Zubadan niby 8kW wyciąga przy -20* 7,47kW.




    Widać w powyższej tabelce. Trzeba potrzebować bardzo wysokiej temperatury zasilania dla tak niskiego COP.
    Jeszcze potwierdzając Twoje spostrzeżenia przesyłam Ci link do oferty z Niemiec, ten sprzedawca podaje parametry dla pompy, o której wspominałem:

    http://gondzik.de/product_info.php?products_id=1122

    Te pompy i podobne są w ofercie w Polsce. Ze świecą szukać parametrów dla niższych temperatur. W efekcie co jakiś czas pojawiają się oferty sprzedaży pomp na wtórnym rynku (często na gwarancji) z powodu niedoszacowania mocy.

    Niektóre ceny dość kuszące. Pamiętam "nówkę " za 6200 lub 6400 zł. Podobne są (były) na znanym portalu w cenie 2 razy wyższej.
    Cena atrakcyjna, ale z mocą okazała się "lipa"
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #383
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał karola.k Zobacz post
    Dziękuję bardzo, widzę wam wirtualne piwa za wszystkie odpowiedzi
    Dostałam odpowiedzi od 3 firm: jedna nie ma pomp w/p, inna wyceniła pompy 9-10kW, druga pompy 10-11kW :O
    Nie za duże te pompy?
    Nie masz OZC, ale na dom 100 m2 z docelowym ociepleniem o którym piszesz to moc 9 kW wydaje się za duża.
    Taka "markowa", jak Mitsubishi lub Daikin to 5 do 8 kW.
    Dodatkowym wyposażeniem tych pomp są grzałki, więc jeśli temperatura na polu będzie niska, można się poratować.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #384

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Hej,
    Jacuś , czy to Ty ? Jeśli tak , to tym bardziej jest mi miło dopowiedzieć coś w temacie. Starałem się dość szczegółowo opisywać moje podejście do tematu wdrożenia PC w domu modernizowanym ( i to z grzejnikami). W ogóle to fajnie ,że założyłeś ten wątek (ja się zbierałem z tym już jakiś czas).
    Moja chałupka jest podobnie ocieplona jak Twoja (może nawet gorzej) , grzeję ok 200m2 podłóg (u góry są skosy , więc możemy przyjąć ok 170-180m2 przy wys 2,5m).
    Latem na CWU szło mi ok 90-100kWh (jeśli dobrze pamiętam) ,zimą będzie pewnie ok 120-130kWh (mam jeden podlicznik na PC-mogę szacować) , cały sezon ok 6500kWh- dla takiej powierzchni 9kW mi wystarcza w mojej PC. Oczywiście ,OZC sprawę obciążenia cieplnego załatwi (pod warunkiem ,że prawidłowo będzie wykonane)-ja skorzystałem z kilku ogólnodostępnych kalkulatorów i udało mi się w miarę trafić w tym temacie (oczywiście śledziłem wyniki innych osób tj ocieplenie wzgl obciążenia cieplnego). Zakładając odchyłki nawet 20-30% i tak nie dobierzemy PC o takiej mocy , tylko kupimy kolejną w typoszeregu (np 7,12 czy 16 kW).
    Wiesz już wstępnie z tych kalkulatorów jakie wychodzi Ci obciążenie-pozostaje teraz tylko sprzęt .
    Wersje HT moim skromnym zdaniem odpadają -sam już wiesz ,że 45-50 st na piecu daje radę. A co przy super super mrozach i braku energii ? A no odpalisz sobie kopciucha z agregatem do pomp i nadal będzie nice ...
    Osobiście uważam ,że godne zastanowienia są dwie opcje tego samego : Panasonic T-cap 12kW (mój typ przy 270m2) i 16kW (przy 300m)

    Powodzenia
    ja mam wstępną wycenę z czterech różnych firm montujących pompy ciepła .
    może zacznę od domu
    240m2 liczone po podłogach w ogrzewanych pomieszczeniach
    wysokość pomieszczeń 2,6 m
    90%grzejniki 10% podłogówka
    dom z poddaszem
    brak izolacji podłogi
    izolacja ścian biały styropian 15cm
    izolacja poddasza wełna mineralna 30 cm
    9 mieszkańców
    zimą na piecu 52 stopnie w mieszkaniu starczy jak jest włączona połowa grzejników więc myślę zer jeśli przy pompie włączę wszystkie to spokojnie zejdę do temperatury 45 może nawet niżej
    . również interesuje sie pompą Panasonic T-Cap
    tylko nie wiem jaką dużą ? możesz zerknąć na parametry mojego domu które podałem i podpowiedzieć z punktu widzenia posiadacza właśnie takiej pompy czy jest szansa że 9 kw się może sprawdzić również u mnie
    chciałbym ogrzewać CO i CWU
    Jak prędzej wspomniałem mam 4 wyceny dwie firmy proponują mi na te parametry 9kw A kolejne 2 16 kw więc rozbieżność bardzo duża.

  5. #385
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dymek10269 Zobacz post
    ja mam wstępną wycenę z czterech różnych firm montujących pompy ciepła .
    może zacznę od domu
    240m2 liczone po podłogach w ogrzewanych pomieszczeniach
    wysokość pomieszczeń 2,6 m
    90%grzejniki 10% podłogówka
    dom z poddaszem
    brak izolacji podłogi
    izolacja ścian biały styropian 15cm
    izolacja poddasza wełna mineralna 30 cm
    9 mieszkańców
    zimą na piecu 52 stopnie w mieszkaniu starczy jak jest włączona połowa grzejników więc myślę zer jeśli przy pompie włączę wszystkie to spokojnie zejdę do temperatury 45 może nawet niżej
    . również interesuje sie pompą Panasonic T-Cap
    tylko nie wiem jaką dużą ? możesz zerknąć na parametry mojego domu które podałem i podpowiedzieć z punktu widzenia posiadacza właśnie takiej pompy czy jest szansa że 9 kw się może sprawdzić również u mnie
    chciałbym ogrzewać CO i CWU
    Jak prędzej wspomniałem mam 4 wyceny dwie firmy proponują mi na te parametry 9kw A kolejne 2 16 kw więc rozbieżność bardzo duża.
    Hej,
    moim zdaniem masz dwie możliwości jeśli chodzi o dobór mocy PC :
    -zlecić wykonanie OZC
    -samemu oszacować w dostępnych kalkulatorach (np ciepłowłaściwe)
    Zresztą , skoro dostałeś oferty na PC -to zapytaj instalatorów na jakiej podstawie dobrali moc.
    240m2 to nie mało-trzeba to dokładniej przeanalizować.Może się okazać, że lepiej będzie dobrać T-capa 9kW lub 12kW i ewentualnie dogrzewać w najniższych temp np grzałką -niż mieć 100% mocy np przy PC16kW na kilka godzin w roku ,ale zapłacisz znacznie więcej i będziesz miał gorsze COPy.
    Niskie temperatury na grzejnikach to tylko niższe rachunki- z mocą PC nie wiele to ma wspólnego.
    Policz w kilku kalkulatorach obciążenie domu.Do zastanowienia będzie też kwestia CWU dla 9 osób
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #386
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    A ogólnie to właśnie popełniam uruchomienie monobloka T-cap 9kW u kuzynki w starym domu-na razie uruchomiliśmy PC z CWU. Do dwóch tyg powinniśmy zamknąć temat (po pracy dłubiemy...)
    Instalator sprzedał tylko PC z podstawowym uruchomieniem - po naszej stronie cała reszta (ja sterowanie i zabezpieczenia, szwagier kuzynki -hydraulika).
    Do tego równolegle ćwiczę temat montażu u siebie instalacji PV 10kWp-dlatego rzadziej tu zaglądam.
    Jak tylko po ogarniam trochę w/w temacików , to wrzucę pełne dane i foty.
    Trzymajcie kciuki-bo w wielkim strachu sam jestem (niestety, to jest silniejsze ode mnie -dlatego dalej brnę ...)
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  7. #387
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @bobrow

    Jesteś młody (na pewno dużo młodszy ode mnie ) więc wszystko przed Tobą.

    Ja jak na razie, to bez problemów odczytuję z PC temperatury i ustawiam czas. No i grzeję wodę w bojlerze....
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #388

    Domyślnie

    To mam pytanie. Jeżeli znalazłam PC 7kW, która wg zagranicznych tabel przy Tzew=-15°, Tzas=45° ma moc 4.55kW plus grzałkę 6kW to będzie ok nawet przy tych -20v których nie ma podanych w tabelach? Zakładając na co 5kW i cwu te 1.5kW?

  9. #389

    Domyślnie

    Tu masz dane Panasonic 7kW;
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pompy 7 kW       i 9 kW -1f.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	107,0 KB
ID:	433556
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #390
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał karola.k Zobacz post
    To mam pytanie. Jeżeli znalazłam PC 7kW, która wg zagranicznych tabel przy Tzew=-15°, Tzas=45° ma moc 4.55kW plus grzałkę 6kW to będzie ok nawet przy tych -20v których nie ma podanych w tabelach? Zakładając na co 5kW i cwu te 1.5kW?
    Nie jestem pompiarzem, ale myślę, że tak. Eksperymentowałem z kilkoma sposobami ogrzewania domu: węglem, prądem i gazem. Przy okazji trochę drewnem.
    Jedno co zwróciło moją uwagę, to to, że jak grzeje się "non stop" to piec może być sporo mniejszy niż gdy używa się kopciucha ze spalaniem od góry. Po takim kopciuchu miałem kopciucha, ale dolnego spalania. Nie był to piec z podajnikiem, Buderus Logano S111 o mocy 12 kW, ale z bajerami: automatyczna wajcha do popiołu, 2 sterowniki itd.
    Ten piec jak pracował, to non-stop czasem nawet 3 tygodnie. Był ustawiony na minimum mocy 3-4 kW przy temperaturach lekko minusowych. Później jak uruchomiłem elektrycznego Kospela z grzałkami na 4 kW miałem tego potwierdzenie.

    Jeśli to nie są Suwałki to i grzałki pewnie rzadko kiedy będą się załączały. Co do ciepłej wody - pół Polski w lecie grzeje prądem. Jak będzie PC to w lecie zużyjesz 2/3 prądu mniej, niż grzałką.

    A jaka to pompa?
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #391

    Domyślnie

    Myślałam albo o LG (grzałka 6kW) albo o Panasonicu właśnie, tylko one mają grzałki 3kW. Obie mają podobne moce przy -15 i zasilaniu ok 45°. Wolę taką temp założyć, jak wyjdzie mniejsza to super

  12. #392
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @karola.k

    Tak na prawdę w Polsce pompa ciepła to dopiero w ostatnim czasie zaczyna być dostrzegana.

    Kiedyś pisałem, że mi by wystarczyła pompa 5 kW. Kupiłem 8,5 kW głównie dlatego, że była tania. Wiesz, dlaczego by wystarczyła 5 kW, a może nawet i mniejsza?

    Dlatego, że mam 4 klimy z których 3 mogą grzać nawet przy temperaturze -25 st.C.
    Pompy powietrze - woda mają grzać. Ale w naszych warunkach klimatycznych są dni, że trochę chłodu jest potrzebne. Mało kto przymierzając się do zakupu PC i doboru jej mocy zastanawia się, że następnym zakupem będzie klimatyzacja.
    To też jest pompa ciepła. Może warto zawczasu uwzględnić jej moc?
    Nie każdy kupuje klimatyzację kanałową, która grzeje i chłodzi.

    Tu artykuł z wtorku pokazujący jak dynamicznie (!?) rozwija się ten rynek w Polsce:

    http://gramwzielone.pl/dom-energoosz...ku-pomp-ciepla

    Śmiech to zdrowie!

    Myślę, że i Ty prędzej, czy później kupisz klimę, którą warto uwzględnić już na etapie rozglądania się za PC.
    Mniejsza, ale właściwie dobrana PC, to niższy koszt zakupu.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #393

    Domyślnie

    vr5, właśnie zastanawiamy się czy nie kupić od razu zestawu i podłączyć do pompy w celu chłodzenia latem
    Mamy strop drewniany nagi ocieplony, więc idealny do rekuperacji czy właśnie "centralnej" klimy
    Narazie termomodernizacja i ta dodatkowa łazienka nadszarpnie budżet, więc chcieliśmy tylko te kanały zrobić do pompy, bo to będą grosze, a za kilka lat, jak jeszcze podjazd ograniemy (bo mamy 5arów podjazdu samego, bez żadnych tarasów, obwódek itd -_-) to bardzo byśmy reku chcieli

  14. #394
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @karola.k

    Ja nie wszystko "ogarniam", nie rekuperację, bo mam dom z końca lat 30-tych ubiegłego wieku. Jeśli coś planuję, a nie mam wiedzy, to i owszem drążę temat, a jeśli jest mi coś nieprzydatne, to w to raczej "nie wchodzę".

    Parę dni temu pytałaś się, czy lepiej PC monoblok, czy typu split. Nie odpowiedziałem, bo nie mam zdania. Sam mam 2-dzielną, bo taka mi wpadła w ręce za małe pieniądze. Ale rozważałem zrobienie samemu, lub złożenie monobloka. Piszę "złożenie" bo na rynku wtórnym można "z klocków" złożyć monoblok 5 kW za około 6 tys. zł. i to nie byle jaki, bo renomowanej marki.

    Kupiłem za niższą cenę tą PC w stopce i działa. Sąsiada namówiliśmy by też kupił Daikina.

    Tu na Forum wypowiadają się ludzie, którzy zdecydowali się pompę PP i sobie chwałą. To, że można grzać i chłodzić jest dużą zaletą. I do tego rekuperacja.

    Z kolei mała klima to świetna sprawa, ale 1 pokój, jedna klima - ogrzeje komfortowo.
    U mnie 2 są w pokojach i 2 na korytarzu. W zimie musi być dogrzewanie kaloryferami, bo powietrze z klim nie rozchodzi się równomiernie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #395

    Domyślnie

    Cytat Napisał karola.k Zobacz post
    To mam pytanie. Jeżeli znalazłam PC 7kW, która wg zagranicznych tabel przy Tzew=-15°, Tzas=45° ma moc 4.55kW plus grzałkę 6kW to będzie ok nawet przy tych -20v których nie ma podanych w tabelach? Zakładając na co 5kW i cwu te 1.5kW?
    A nie dziwi was przypadkiem fakt, że nikt (prawie) nie podaje danych w temperaturach -20 st.C.
    W pompach zaprojektowanych do klimatu umiarkowanego.
    Fizyki się nie oszuka.
    R410 (lub R32) ma swoje właściwości, które nie zmieniają się wraz z napisem (producentem) na obudowie pompy.

    Grzanie pompami z COP poniżej 2, a taki COP mają wszystkie pompy w temperaturach rzędu -20*C - NIE MA KOMPLETNIE SENSU.
    Lepiej jest sobie kupić dodatkową grzałkę elektryczną i w warunkach krytycznych układ chłodniczy zatrzymać.
    Układ chłodniczy w takich temperaturach się męczy.
    Wtrysk gorących par i 3 elektroniczne zawory (jak w ZUBADAN) to tak naprawdę wymysł do kolorowej broszury dla sprzedawcy.
    Taka marketingowa zagrywka, by mieć to czego nie mają inni.
    Wszystko po to by więcej (lub drożej) sprzedać.
    To działa... nawet świetnie, jak się to dobrze dobierze do zapotrzebowania.
    Ekonomicznego sensu ma to niewiele.

    Każda PC ma wyjście do sterowania dodatkowym, źródłem ciepła.
    Prosta grzałka i chwila roboty elektryka... śpisz spokojnie, marząc o niskich cenach prądu

  16. #396
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    A ile masz takich dni z -20? Jak już się zdarzy to i tak w nocy a wtedy lecisz w taniej taryfie. To co z tego że będzie COP2 nawet przez dwa tygodnie jak kWh wyjdzie w granicy 15gr.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #397

    Domyślnie

    Dla sprężarki ;
    - najlepsza jest praca ciągła z częściowym obciążeniem,
    - również komfort cieplny jest korzystny przy ciągłym grzaniu ,
    - najgorsza sytuacja, to cykliczne załączanie zimnej sprężarki w temperaturach - 20 C,
    Grzałka w pompie jest ;
    - by można zakupić pompę dobrana na wymiar,
    - by sprężarka mogła pracować z mniejszą częstotliwościową,
    - COP przy temperaturach < -15 C na zewnątrz spada poniżej 2,0, dlatego odpalenie grzałek na kilkanaście godzin w roku nikomu nie zaszkodzi a pomoże sprężarce w pracy.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #398

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Dla sprężarki ;
    - najlepsza jest praca ciągła z częściowym obciążeniem,
    Tak? To jeżeli sezon grzewczy ma 180, a jak niektórzy twierdzą więcej, to ile h/rok taka sprężarka nabije?

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    - najgorsza sytuacja, to cykliczne załączanie zimnej sprężarki w temperaturach - 20 C,
    Kolejna zmyślona głupota andrzejka. Jak inverter może taktować przy -20? Chyba taki co andrzej doradził. 3 razy mocniejszy od obciążenia przy -20C.

  19. #399

    Domyślnie

    Cytat Napisał karola.k Zobacz post
    Myślałam albo o LG (grzałka 6kW) albo o Panasonicu właśnie, tylko one mają grzałki 3kW. Obie mają podobne moce przy -15 i zasilaniu ok 45°. Wolę taką temp założyć, jak wyjdzie mniejsza to super
    Witam,

    W sprawie doboru pompy ciepła zachęcam Panią również do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers - Bosch. Nasi specjaliści doradzą w doborze oraz wykonają instalację. Nasze powietrzne pompy ciepła z rodziny Bosch Compress oraz Supraeco wyposażone są w dogrzewacz elektryczny o łącznej mocy 9kW.
    Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania, którzy pomogą z doborem odpowiedniego urządzenia oraz wykonają instalację. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie informacje odnośnie pomp ciepła z rodziny Bosch Compress oraz Supraeco: http://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/
    Pozdrawiam
    ________________________________
    Konsultant Junkers - Bosch

  20. #400
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzychmalina

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Lipno
    Kod pocztowy
    87-600
    Posty
    54

    Domyślnie

    Właśnie jestem w fazie przygotowania domu do montażu pompy ciepła p/w. Usunąłem już kopciucha na złom. Zgodnie z zaleceniem fachowca, przepłukałem instalację trzykrotnie aż do czystej wody. Część grzejników kupiłem nowych o dużo większej mocy, część przerzucam a część zostawiam. I tutaj spotkała mnie przykra niespodzianka, ponieważ mimo płukania instalacji w grzejnikach pozostała na dnie czarna żubura.... Teraz będę musiał niestety wszystkie grzejniki rozkręcać i płukać. Jest jeszcze dużo roboty z przerabianiem podejść, usunięcie naczynia zbiorczego a za kilka dni wchodzą z montażem pompy. Pewnie się nie wyrobię.
    Takie moje trzy grosze o modernizacji domu.

Strona 20 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony