dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie

    W którym momencie zaprojektować i ułożyć rury pod DGP podczas budowy?
    Czy znacie firmy w okolicach Krakowa po których system się sprawdza?

  2. #2

    Domyślnie

    Najlepszym momentem będzie projektowanie domu - architektowi będzie najłatwiej przewidzieć miejsce na potrzebną instalację, ale pewnie już za późno na ten etap?

  3. #3

    Domyślnie

    Feft ma rację co do projektu, a same rury układa się po wykonaniu ścian, przed tynkami. Warto przewidzieć przejścia przez ściany i stropy, żeby ich potem nie ryć. Radzę zwrócic uwagę na możliwość wystąpienia kolizji z innymi instalacjami.

  4. #4

    Domyślnie

    My nie przewidzieliśmy systemu dystrybucji powietrza w domu na etapie projektowania i teraz mamy problem. Ściany i strop już są i pojawia się pytanie: jak ułożyć rury do dystrybucji ciepłego powietrza żeby po wykończeniu domu nie były widoczne?
    Macie jakieś pomysły?
    pozdrowienia
    Agnicha

  5. #5

    Domyślnie

    I tu się uwidacznia przewaga poddasza nieuzytkowego (można w nim ukryć rury)nad użytkowym . Najprościej obudować płytami karton-gips. Jak się trochę pokombinuje, to można uzyskać ciekawe efekty przestrzenno-oświetleniowe.

  6. #6

    Domyślnie

    To fakt, ale my od początku chcieliśmy poddasze użytkowe. Co do płyt g-k to też o nich myślałam, ale mój maż jest zwolennikiem prostokątów i na nic persfazje, że inaczej będzie ciekawie.
    Chyba utknęliśmy z tą dystrybucją w martwym punkcie. pewnie skończy się na tym, że ogrzany kominkiem będzie tylko salon i hol a reszta pomieszczeń będzie dogrzewana kotłen - no cóż trzeba ponosić konsekwencje swoich decyzji

  7. #7

    Domyślnie



    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Agnicha1704 dnia 2002-01-10 14:21 ]</font>

  8. #8

    Domyślnie

    Nie rozumniem, przecież z płyt g-k da się zrobić prostokąty?
    Ja u siebie w jednym miejscu musiałam obudować niezaplanowaną belkę (tak to jest jak się robi zmniany w czasie budowy ) , a że wypadło to nad biurkami w pokojach dziecinnych, to elektryk mi doradził, aby zamontować tam oświetlenie punktowe i teraz wygląda to na celowy zabieg, a nie niedoróbkę. W ogóle elektrycy, jeśli pracowali przy montażu oświetlenia w podwieszonych sufitach z płyt g-k, szczególnie w większych obiektach (mój robił biura i banki), potrafią doradzić niezłe rozwiązania. I warto trochę pokombinować, bo przy lekkich zimach, jakie mamy ostatnio w Polsce (nie mówię o tej!) ogrzewanie kominkowe wystarcza jako jedyne, szczególnie jesienią i wiosną.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Alanta dnia 2002-01-11 11:32 ]</font>

  9. #9

    Domyślnie

    Porozmawiam jeszcze z mężem. Problem w tym, że mamy kompleks małego mieszkania i nie chcemy zmniejszać powierzchni pokojów w domu a rura do dystrybucji ma o ile pamiętam fi 12 - 14 - a to dużo. Może nie przemyśleliśmy tego do końca. Dzięki za rady!!!
    pozdrowienia
    Agnicha

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Agnieszka, spróbuj może poprowadzić rury wzdłuż ścian na poddaszu. Część się schowa w ociepleniu podłogi a część za większą listwą przypodłogową. Otwory zrobisz w suficie lub w górnej części ścian. Ja będę tak kombinować. pozdr.Majka

  11. #11

    Domyślnie

    Maja, dziękuję Ci bardzo za pomysł. Przeprowadzenie rur w ociepleniu w podłodze na poddaszu to bardzo dobry pomysł!!!
    Myślę, że to świetne rozwiązanie naszego problemu
    pozdrowienia
    Agnicha

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    inwent99

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    9

    Domyślnie

    Widzę że masz ten sam problem co ja. Planuję w salonie zbudować kominek (wraz z nowym kominem) a rury wyprowadzę na strych i brzegiem w skosach poprowadzę do pokoi (oczywiście pominę łazienki i kuchnię) poprzez anemostaty.

  13. #13

    Domyślnie

    Coś czuję, że zrobię dokładnie tak samo. Majka podsuneła mi b. dobry pomysł no i trafił on do przekonania mojego męża
    Hura
    pozdrowienia
    Agnicha


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Agnicha1704 dnia 2002-01-14 08:50 ]</font>

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek M.

    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Kod pocztowy
    38-420
    Posty
    111

    Domyślnie

    Już o tym pisałem na forum. Wymyślił ktoś z podobnym problem system dystrybucji ciepłego powietrza kanałami metalowymi o przekroju prostokątnym 55x120 mm. Kanał ten wbudowuje się w wylewkę i ocieplenie stropu nad parterem. Problemem jest fakt, że system ten nie nadaje się do rozprowadzania ciepła na długie odcinki. W moim domu wystarczył. Zwłaszcza, że był potrzebny tylko do jednego pokoju, bo w pozostałych wykorzystałem kanał wymurowany łącznie ze ścianą przy pomocy pustaków kominowych (ceramicznych).

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ja to planuję zrobić trochę inaczej:
    Kominek prawie w centrum domu w salonie przy połączeniu z hallem (brak drzwi).
    Kuchnia będzie oddzielona drzwiami przesuwnmymi od salonu (normalnie otwartymi), a poza tym w kuchni i tak zwykle coś dogrzewa (gary).
    Przez ścianę z kominkiem mam gabinet.
    Dwie sypialnie nad salonem i gabinetem też się da prosto ogrzać.
    Nie ogrzeję tylko łazienek i jednej sypialni z garderobą.
    Ponieważ i tak będę miał kocioł, będzie on chodził na małej mocy w celu regulacji i podgrzania podłogi (podłogówka w hallu, kuchni, łazienkach i jadalnej części salonu), więc tamte pomieszczenia ogrzeje wodą. Boję się tylko o ekonomiczną pracę kotła. Jeszcze nie wybrałem, ale musiałby mieć zaniżoną moc 160m*80W to daje 12,8kW, a na ogół kotły zaczynają się od 18kW. Biorąc pod uwagę kominek, mój kocioł powinien pracować od 4kW do 13kW (jak będę leniwy).
    Irek

  16. #16

    Domyślnie

    Irek - popatrz uważnie na dane kotłów. Nie znam kotła który umożliwiałby pracę w zakresie 4kW - 13kW. Z reguły moc minimalna jest większa. Ja mam podobny problem i też chcaiłbym żeby kocioł mógł pracować z tak małą mocą ale również z mocą 20kW do celów grzania cw. Niestety nie znam kotła, który miałby tak szeroki zakres pracy.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Są, choć nie pamiętam kto je produkuje, kotły nawet do 9kW. Nie znam detali modulacji, ale to też pomaga. Ktoś jest specem i może pomóc? Tu ujawnia się też przewaga kombinowania - nie potrzebujesz 20kW jak masz zasobnik. 20kW potrzebujesz jak chcesz na bieżąco brać wodę. Dam znać jak coś znajdę pojutrze na Budmie i jak będę rozmawiał z moim wykonawcą (to za 2-3 m-ce).

  18. #18

    Domyślnie

    Przemyślcie sobie jedną rzecz:
    W domu, w którym byłem obejrzeć dystrybucję ciepłego powietrza w salonie można było zrozumieć o czym rozmawiają dzieci w swojej sypialni. Zastosowano w nim rury spiro oraz flex o średnicy 100 i 160 aby ograniczyć opory powietrza.
    Zacząłem się zastanawiać, czy na pewno chcę ciepłe powietrze w małżeńskiej sypialni...

    AZIEL

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Nie pomyślłem o tym, ale na szczęście mam sypialnię "poza zasięgiem" kominka z DGP.

  20. #20

    Domyślnie

    A powiedzcie ile to jest poza zasięgiem?
    Ja u siebie mam mieć nieużytkowe poddasze i tam bedą ruru ale kominek będzie usytuowany przy ścianie zewnętrznej (uuuu..) i to na krótszym boku. Planowałem pytać się tych co będą instalować czy to ma sens - ale pewnie powiedzą że ma bo więcej zarobią. Pytam więc Was o to do ilu metrów jest sens.
    Poza tym co złego w ciepłym powietrzu w sypialni? W zimie naprawdę się przyda!
    Pozdrowienia BoG

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony