dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 9
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 162
  1. #101
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał starki Zobacz post
    Świetne zdjęcie. Bardzo często u mnie jest podobny rozkład cząstek. PM 10 to wyłapie byle jaki filtr.
    Na fotce PM10 jest 6ug/m3. W TYM większych od 2,5um jest 0 (SŁOWNIE ZERO). Oznacza to, że te całe PM10=6ug to są cząsteczki mniejsze 2,5um czyli PM2,5

    Jak prześledzisz wskazania dowolnej stacji monitorującej jakość powietrza to dojdziesz do wniosku, że tak naprawdę istotne jest filtrowanie cząsteczek poniżej 2,5um - większych jest bardzo mało więc jak odfiltrujesz tylko większe to odfiltrujesz tyle co nic. A do tego im większe cząsteczki, tym mniej groźne.

  2. #102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na fotce PM10 jest 6ug/m3. W TYM większych od 2,5um jest 0 (SŁOWNIE ZERO). Oznacza to, że te całe PM10=6ug to są cząsteczki mniejsze 2,5um czyli PM2,5

    Jak prześledzisz wskazania dowolnej stacji monitorującej jakość powietrza to dojdziesz do wniosku, że tak naprawdę istotne jest filtrowanie cząsteczek poniżej 2,5um - większych jest bardzo mało więc jak odfiltrujesz tylko większe to odfiltrujesz tyle co nic. A do tego im większe cząsteczki, tym mniej groźne.
    Dokładnie, i zejście z 500PM 2.5 do 50PM 2.5 to wcale nie musi oznaczać słabego filtra. A jeszcze pozostają cząstki 0.1 do 0.3 ale te już do pomiaru specjalistycznymi miernikami. Ile tego się nawdychamy to już nikt nie wie.
    A masz jakieś pomiary swoim miernikiem na zewnątrz przy dużym zanieczyszczeniu? U mnie wygląda to tak:
    PM1;2.5;4;10
    442;507;539;545

  3. #103
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na fotce PM10 jest 6ug/m3. W TYM większych od 2,5um jest 0 (SŁOWNIE ZERO). Oznacza to, że te całe PM10=6ug to są cząsteczki mniejsze 2,5um czyli PM2,5

    Jak prześledzisz wskazania dowolnej stacji monitorującej jakość powietrza to dojdziesz do wniosku, że tak naprawdę istotne jest filtrowanie cząsteczek poniżej 2,5um - większych jest bardzo mało więc jak odfiltrujesz tylko większe to odfiltrujesz tyle co nic. A do tego im większe cząsteczki, tym mniej groźne.
    Czyli generalnie, jak miernik mierzy za filtrem mało, czyli jest OK bo mierzy wszystko poniżej np 2,5.

  4. #104

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Czyli generalnie, jak miernik mierzy za filtrem mało, czyli jest OK bo mierzy wszystko poniżej np 2,5.
    Generalnie tak, ale zobacz w specyfikacji co mierzy Twój miernik i jaki ma błąd pomiaru.

  5. #105
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał starki Zobacz post
    Dokładnie, i zejście z 500PM 2.5 do 50PM 2.5 to wcale nie musi oznaczać słabego filtra. A jeszcze pozostają cząstki 0.1 do 0.3 ale te już do pomiaru specjalistycznymi miernikami. Ile tego się nawdychamy to już nikt nie wie.
    A masz jakieś pomiary swoim miernikiem na zewnątrz przy dużym zanieczyszczeniu? U mnie wygląda to tak:
    PM1;2.5;4;10
    442;507;539;545
    Czyli mierząc PM10 mierzymy wszystko co jest poniżej.
    W Twoim przypadku przyjmując uproszczenie co do wielkości:
    PM10 jest 6
    PM4 jest 32
    PM2,5 jest 65
    PM1 i mniejszych jest 442.

  6. #106
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał starki Zobacz post
    Generalnie tak, ale zobacz w specyfikacji co mierzy Twój miernik i jaki ma błąd pomiaru.
    Mnie nie rozchodzi się o dokładne wartości.
    Jak na zewnątrz mam np 200 a na nawiewie 1 to chyba filtry działają dobrze. Nie potrzeba mi dokładnie wiedzieć ile jest, tylko czy już mam wymienić filtry czy jeszcze nie.

  7. #107

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Czyli mierząc PM10 mierzymy wszystko co jest poniżej.
    W Twoim przypadku przyjmując uproszczenie co do wielkości:
    PM10 jest 6
    PM4 jest 32
    PM2,5 jest 65
    PM1 i mniejszych jest 442.
    Tak. Niestety tak nieciekawie to wygląda.

  8. #108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Mnie nie rozchodzi się o dokładne wartości.
    Jak na zewnątrz mam np 200 a na nawiewie 1 to chyba filtry działają dobrze. Nie potrzeba mi dokładnie wiedzieć ile jest, tylko czy już mam wymienić filtry czy jeszcze nie.
    Tak jest dobrze. Do pełnej oceny powinieneś wiedzieć jakie minimalne cząstki wyłapuje miernik. Jaki to miernik?

  9. #109

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Czyli mierząc PM10 mierzymy wszystko co jest poniżej.
    W Twoim przypadku przyjmując uproszczenie co do wielkości:
    PM10 jest 6
    PM4 jest 32
    PM2,5 jest 65
    PM1 i mniejszych jest 442.
    Trochę dziwne te wyniki. Ja na pożyczonym oczyszczaczu (za ok. 3k) miałem zawsze PM10>PM2.5>PM1.
    Ale skoro filtry działają, to tak jak mówisz, nie ważne ile jest faktycznie.

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    Trochę dziwne te wyniki. Ja na pożyczonym oczyszczaczu (za ok. 3k) miałem zawsze PM10>PM2.5>PM1.
    Ale skoro filtry działają, to tak jak mówisz, nie ważne ile jest faktycznie.
    442 < 507 < 539 < 545

  11. #111
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    Trochę dziwne te wyniki. Ja na pożyczonym oczyszczaczu (za ok. 3k) miałem zawsze PM10>PM2.5>PM1.
    Ale skoro filtry działają, to tak jak mówisz, nie ważne ile jest faktycznie.
    Kurde poczytaj najpierw wcześniejsze posty a nie wpadasz i coś widzisz nie tak. Twoje wyniki są potwierdzeniem tego co ja napisałem. Przeanalizuj kilka postów wcześniejszych i wtedy dyskutuj.

  12. #112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Kurde poczytaj najpierw wcześniejsze posty a nie wpadasz i coś widzisz nie tak. Twoje wyniki są potwierdzeniem tego co ja napisałem. Przeanalizuj kilka postów wcześniejszych i wtedy dyskutuj.
    Masz rację. Nie doczytałem, że inaczej podajesz te wartości.
    Swoją drogą skład smogu faktycznie zależy od okolicy. U mnie przy ostrym smrodzie i PM10 na poziomie 500, PM1 wychodzi około 200. Wychodzi na to, że jest "zdrowszy" od tego cytowanego wyżej

  13. #113

    Domyślnie

    Zazwyczaj pomiar PM1 to już wróżenie z fusów, skupcie się na PM10 i 2,5.

  14. #114

    Domyślnie

    Dla bardziej dociekliwych. Test jednego z mierników w porównaniu z profesjonalnymi miernikami. https://www.google.com/url?sa=t&sour...l6ZUB8w_2rsx80

  15. #115

    Domyślnie

    Wykonałem ponowne testy filtrów F9. Posiadałem filtry F9 od dwóch różnych producentów nazwijmy ich A i B. Powierzchnia filtrów około 3m2. Filtry kasetowe minipleat.
    Filtry wkładałem na przemian. Czyli wkładam filtr A i robię pomiar. Wyjmuję filtr A i wkładam filtr B i robię pomiar.
    Pomiary miernikiem certyfikowanym.

    Oto wyniki:
    Powietrze na zewnątrz.
    PM1.0: 220
    PM 2.5: 270

    Powietrze za filtrem A:
    PM1.0: 19
    PM 2.5: 22

    Powietrze za filtrem B:
    PM1.0: 17
    PM 2.5: 20

    Aby zejść do wartości jednocyfrowej przy takim zanieczyszczeniu to należałoby zamontować dwa filtry F9.

  16. #116
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U siebie zastosowałem potrójną filtrację plus myślę nad filtrem węglowym.

    Na wejściu mam cleanbox 250 z kieszeniowym G4. Dalej mam F5 plisowany w centrali, a za nią F8 w kolejnym clean box 250.

    Na kasetę z filtrem węglowym mam miejsce w chłodnicy cool box. Ale szczerze mówiąc nawet gdy sąsiad obok przydymi w kozie na budowie to nie czuję żadnego zapachu wewnątrz. Jakiejś tragedii że smogiem u nas nie ma, ale raz w tym roku normy w okolicy były przekroczone o 500%.

    Nie mam póki co czym zmierzyć skuteczności aby cokolwiek powiedzieć. Choć szczerze mówiąc całkiem nie da się wyeliminować tych zanieczyszczeń, a ich redukcja w takiej konfiguracji to i tak już lepiej dla domowników.

    Myślę o lufdaten, ale czytałem że średnio dokładne. Ma może ktoś?

    Ten miernik z ali, który podlinkowal Kaizen wygląda spoko, ale chyba wolałbym mieć podgląd online.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #117

    Domyślnie

    Olej te chińskie mierniki, szkoda kasy. Ja mam luftdaten z którego pobieram dane do sterowania rekuperatora (włącz/wyłącz) Działa idealnie. Dokładność wystarczająca. Nic lepszego nie zrobisz.
    Czujnik zbudujesz za niewielki pieniądze, podepniesz do sieci. Polecam apk particulate matter z sklepu play.
    Tutaj masz sensory jakie możesz podpiąć (jest też soft nettigo):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fff.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	14,4 KB
ID:	440552
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 08-02-2020 o 06:27

  18. #118
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Która wersję kupować? Widziałem, że w polskiej wersji są 2.

  19. #119

    Domyślnie

    Ja mam dwie na czujniku sds011 +BME280. Nie kupuj dht22 bo padają od wilgoci.
    Node MCU kupisz za grosze chinach.
    Zasilacz usb sobie przyzwoity spraw, też lubią padać od wilgoci.

    Sprawdź na ali, czy nie będzie taniej (choć ostatnio w pl mieli jakąś promocję). Budowa banalna, więc sie nie przejmuj poradzisz sobie.
    Obudowę sobie wydrukuj w 3d, albo sklej ze spienionego pcv, bo te rury kanalizacyjne są ohydne.
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 08-02-2020 o 09:13

  20. #120
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A czy dht22 sprawdza się w warunkach domowych? Bo takowe kupiłem do automatyki opartej na sterboxie.

Strona 6 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony