dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 9
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 162
  1. #141

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Trochę odkopię temat.

    Czasami reku zaciąga mi smród z komina smrodziarza-sąsiada, może tragedii nie ma, ale smrodek bywa wyczuwalny. Na razie nie chcę kombinować z filtrem węglowym, dlatego chcę spróbować dać na filtr włókninę ponoć z jakimś węglem, coś jak na zdjęciu.:
    Załącznik 455354
    I teraz pytanie - stosowal to ktoś? daje to cokolwiek?
    Nie nada się. Maty nawęglane (pod warunkiem, że zawierają węgiel, a nie tylko, że są czarne) służą do dezodoryzacji powietrza w bardzo małych przepływach, grawitacyjnych. Filtry do kuwety. To po pierwsze. Aby pozbyć sie zapachu smogu (to nie to samo co smog, który składa się z cząstek stałych PM, które wyłapujemy na filtrach przeciwpyłowych) potrzebujemy węgla aktywnego w ilości ok 2 kg na każde 100 m3/h. Dobra mata nawęglana ma ok 75-100 g/m2. Jest różnica?

    Kolega @John napisał żeby dać przed węglowym filtry F7 to żywotność będzie kilka lat. Nie do końca tak jest. Żywotność będzie tak długa jak długo sie będzie nasycał węgiel związkami chemicznym. U jednego bedzie to pół roku, u kogoś innego 2 lata. Oczywiście filtr przeciwpyłowy być musi. Węgiel lubi jak jest czysto bo pył (dlatego filtr musi być minimum F7) zapycha pory w węglu i nie ma później miejsca na związki "zapachowe".
    Dalej pisze, że węgiel za filtrami co jest oczywiste i że wegiel nie lubi ujemnych temperatur. Węgiel BARDZO LUBI NISKIE TEMPERATURY. Każdy związek ma jakąś temperature wrzenia. Im ta temperatura jest wyższa (czyli im jest jej dalej od temperatury otoczenia) tym lepiej związek łapie sie na węglu i trudniej bedzie go z tego węgla wygonić.

    I nie ma czegoś takiego jak optymalne filtry. Filtry zawsze dobiera sie przepływu powietrza. Im większy filtr tym mniejszy spadek ciśnienia, mniejsze zużycie prądu, dłuższa żywotność, większa skuteczność filtracji. Czy to filtry weglowe, czy pyłowe. Bo to są dwa różne rodzaje, ale zasada taka sama.

    Gotowy filtr na smog: http://www.bodim.com.pl/filtr-weglow...peratora-adsr/

    na forum znajdziesz użytkowników

    Na pewno zgodze sie z _John'em, że mata nawęglana to wywalenie pieniędzy w błoto.

  2. #142
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Roman Filtry
    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Stara Wieś
    Kod pocztowy
    05-830
    Posty
    31

    Domyślnie

    Zgadzam się w całej rozciągłości Wprawdzie Bodim to nasza bezpośrednia konkurencja ale w takich przypadkach trzeba przyznawać rację i pokazywać absurdalne produkty (typu mata nawęglana), które wciskane są nieświadomym klientom / właścicielom rekuperatorów.
    Nasz SmogBox, podobnie jak wymieniony koncept, trzyma się tych samych, książkowych zasad - ~9kg węgla aktywowanego po prostu jest w stanie odebrać znakomitą większość zapachów/związków lotnych.

    A po drugiej stronie mamy za to różnego rodzaju "przeciwsmogowe" wynalazki, filtry wykonane z nawęglanej maty filtracyjnej wciśniętej między dwie warstwy siatki metalowej (wystarczy spojrzeć pod światło aby zobaczyć ile tam naprawdę jest węgla), albo irracjonalne konstrukcje gdzie filtr z węglem jest umieszczany przed filtrem dokładnym I niestety ludzie to kupują (bo tanie) i dziwią się, że nie filtruje zapachów albo że drastycznie ogranicza przepływ powietrza. No bo jak ma nie blokować jak jest maleńki i daje spadek ciśnienia na poziomie 250Pa.

  3. #143

    Domyślnie

    Przetestowałem te maty nawęglane.
    Dałem potrójną warstwę, żeby ostatecznie stwierdzić, czy gra jest warta świeczki.
    Efekty?
    No cóż, faktycznie smród sąsiada czuję trochę mniej, ale tylko "trochę" i to chyba tylko z powodu potrójnej warstwy maty - znaczy się jednak bez normalnego filtra węglowego walka ze smrodem sąsiada to jak walka z wiatrakami...
    ***** ***

  4. #144

    Domyślnie

    Cytat Napisał Roman Filtry Zobacz post
    Zgadzam się w całej rozciągłości Wprawdzie Bodim to nasza bezpośrednia konkurencja ale w takich przypadkach trzeba przyznawać rację i pokazywać absurdalne produkty (typu mata nawęglana), które wciskane są nieświadomym klientom / właścicielom rekuperatorów.
    Nasz SmogBox, podobnie jak wymieniony koncept, trzyma się tych samych, książkowych zasad - ~9kg węgla aktywowanego po prostu jest w stanie odebrać znakomitą większość zapachów/związków lotnych.

    A po drugiej stronie mamy za to różnego rodzaju "przeciwsmogowe" wynalazki, filtry wykonane z nawęglanej maty filtracyjnej wciśniętej między dwie warstwy siatki metalowej (wystarczy spojrzeć pod światło aby zobaczyć ile tam naprawdę jest węgla), albo irracjonalne konstrukcje gdzie filtr z węglem jest umieszczany przed filtrem dokładnym I niestety ludzie to kupują (bo tanie) i dziwią się, że nie filtruje zapachów albo że drastycznie ogranicza przepływ powietrza. No bo jak ma nie blokować jak jest maleńki i daje spadek ciśnienia na poziomie 250Pa.
    Szanowny Romanie nadmienię, że nie jesteśmy bezpośrednią konkurencją. Specjalizujemy sie w oczyszczaniu powietrza, głównie za pomocą węgla aktywnego (ale nie tylko) w układach przemysłowych. Oczyszczanie powietrza w rekuperatorach - to nasz marginalny produkt. Filtracja pyłowa, czy też handel materiałami do filtracji pyłowej również zostawiamy innym. Z przyjemnością doradzimy w sprawie węgla i nie traktujemy Was jako bezpośredniej konkurencji.

    Dodatkowo nadmienię, że NO2, H2S, HCN, SO2, formaldehyd nie są w stanie zostać złapane przez wegiel aktywny zastosowany w Waszym, jak i naszym filtrze węglowym. Łapiemy tylko związki organiczne (LZO) których temperatura wrzenia jest wyższa niz 80 stopni C.

    Pomijam węgle impregnowane, które w jakimś stopniu za pomoca chemisorpcji sobie z niektórymi nieorganicznymi związkami poradzą, ale to zupełnie inna bajka i nie te ilości węgla

    Z wyrazami szacunku dla kolegi po fachu

  5. #145
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie

    W takim razie podsumowując, co najlepiej zneutralizuje chemiczny skład smogu? Zbliża się sezon grzewczy, a ja mieszkam w małopolsce, w miejscu, gdzie normy przekraczane są kilkunastokrotnie. Pyły zostaną na filtrach rekuperatora. Koniec końcem ten smogbox się nada? Dość mam wyłączania wentylacji 5/7 dni w tygodniu.

  6. #146

    Domyślnie

    Tak tylko nadmienię, że ADSR - BODIM'u jest teraz tańszy o 1300 zł
    Jak by ktos był zainteresowany

    http://www.bodim.com.pl/filtr-weglow...peratora-adsr/

  7. #147

    Domyślnie

    Odpowiednia pora roku do odgrzebania nie do końca przyschniętego tematu Kończę robić wentylację mechaniczna i wcześniej nie brałem pod uwagę filtrów na wejściu. Przed świętami zamówiłem nowego mocarza CA-160- eu9-f9 i po przeczytaniu całego wątku tak się zastanawiam czy nie lepiej zrobić sobie samemu puszki na filtry. Z waszej dyskusji wywnioskować można, że im większa puszka tym mniejsze opory i lepsza filtracja. Więc mocarz 160 ma wymiary 210x290 czyli malutki. Widzę, że w skrzynkach na filtr najważniejsza jest izolacja. Co myślicie o pudle plastikowym o wielkości 1000 x 500 i wysokości 400 takim jak jest na zabawki. Gdyby dorobić mu kieszenie i zaizolować jakimś silikonem potem wkładać maty filtracyjne w kratkach wsuwane między uszczelki to nie zadziałałoby lepiej niż ten mocarz?

  8. #148
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Lepiej zrób np z XPS 300 na kieszenie standardowe _John podawał tutaj popularny rozmiar. Daj uszczelkę, system zamykania itd. W tej klasie filtrów szczelnośc jest ważna - takich filtrów nawet się nie szyje tylko zgrzewa.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #149

    Domyślnie

    Ale xps to robienie pudła i izolacja każdej krawędzi, a plastikowe mam gotowe i szczelne na 100% pozostaje tylko uszczelnić pokrywę i dorobić szczelne mocowania na kratki? z filtrami. Co sądzisz?

  10. #150
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Myślę, że jak jest możliwość to zadziała Grunt żeby było szczelne i zaizolowane jeśli jest taka konieczność.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #151

    Domyślnie

    ok, z wątku wnioskuje że najkorzystniej jest docinać samemu na wymiar filtry z maty filtracyjnej czy mogę prosić o polecenie jakiejś? I od jakiego filtra do jakiego ułożyć kratki w środku?

  12. #152
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie najkorzystniej, tylko najtaniej. W przypadku F8-F9 tylko i wyłącznie gotowe filtry kieszeniowe. W nich liczy się dokładnośc wykonania - ich sie nawet nie zszywa tylko zgrzewa. Matę to można sobie dociąć G4 jako prefiltr.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #153
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak szczerze to takiej skrzynki z xps nie trzeba izolować
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #154

    Domyślnie

    Z XPS nie musisz ocieplać, bo sam w sobie jest ociepleniem. Dodatkowo łatwo dociąć nawet niestandardowy kształt, powyżej ok 5cm jest dość sztywny, lekki i łatwo zrobić żeby był szczelny.

  15. #155

    Domyślnie

    tak wiem ale ścianę ze ścianą trzeba skleić i uszczelnić! Mam jeszcze pytanie czy myślicie, że mocarz zda egzamin?:
    https://allegro.pl/oferta/filtr-anty...ant=8687308940

    Może nakreślę kanały: średnica 125 nawiew do każdego pokoju sterowany wentylatorem kanałowym o możliwościach max 230 m3/h Niby każdy pokój średnio potrzebuje 30m3/h więc wentylator na 4 pokoje powinien wystarczyć. Wyciąg analogicznie na osobnym wentylatorze i kanałach (również 4) o średnicy 125.

    Czerpnia i wyrzut kominki wentylacyjne po odpowiednich stronach dachu. Kanał 125 rozdzielony na odrębne kanały kierowane do pokojów. Głównie zależało mi na wyciągu zużytego powietrza ale postanowiłem zadziałać w obie strony i dodałem nadmuch.
    Zastanawia mnie tylko po przeczytaniu tego wątku czy ten mocarz nie będzie zbyt dużych oporów wytwarzać. W końcu to mała skrzynka... Co o tym sądzicie?

  16. #156

    Domyślnie

    Ja kleiłem XPS pianą, tylko trzeba mieć przygotowane jakieś mocowanie aby kształt się nie rozjechał i zachować wymiary, ale szczelność 100%.
    Co do oporów mocarza, to ten z aukcji (160) masz wykres i już przy 200m3/h masz stratę 200Pa
    Ostatnio edytowane przez Endrju111 ; 04-01-2022 o 19:59

  17. #157

    Domyślnie

    Przestawię mój setup. Rekuperacja i aż dwa filtry elektrostatyczne. W reku filtr wejściowy G4 -> Trion HE 1400 -> Clean R700.
    Łączna skuteczność tego zestawu usuwania cząstek powyżje 0,01 mikrona to co najmniej 99,9925%.

    _____________________________
    Trion HE 1400
    ++Plusy:
    -tani
    -brak konieczności wymiany filtrów

    --Minusy:
    -wysokie zużycie prądu 40W
    -sprawność 95%
    -jakość wykonania

    Clean R700
    ++Plusy:
    -wysoka skuteczność 99,95%
    -niskie zużycie prądu 4W
    -jakość wykonania

    --Minusy:
    -drogi
    -drogie filtry: 1000zł-4000zł na rok
    _____________________________


    Jest jesień, na razie mam uruchomionego tylko Triona, ale jak przyjdzie sezon na ekologiczne spalarki śmieci to wtedy będę musiał załączyć oba filtry. Oczywistym jest, że żaden smog się do domu nie dostanie. Nawet jeden z tych filtrów (albo inny elektrostatyczny) jest wystarczający a ja po prostu chciałem wypróbować oba. Jeżeli komuś zależy na czystym powietrzu a nie na ultra czystym to w zupełności wystarczy Trion, który jest tańszy w zakupie i tańszy w eksploatacji.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20231028_131111.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	84,0 KB
ID:	466824

  18. #158
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Fajnie gdybyś jeszcze sprawdził rzeczywistą skuteczność tych filtrów Przy takich nakładach 2x czujnik po 200zł to już grosze.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #159

    Domyślnie

    Ten Trion HE 1400 ile kosztuje?

  20. #160
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    W charakterystyce tego Triona jest napisane :

    Objętość powietrza od 900 do 2800 m3/h.

    Czy to znaczy, że przy mniejszej objętości filtr nie działa ?

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Ten Trion HE 1400 ile kosztuje?
    Na jednej ze stron widzę 608 dolców bez kosztów wysyłki.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 03-11-2023 o 14:07
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

Strona 8 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony