dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 162
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie SMOG - filtr do WM?

    Rozważam wentylację mechaniczną + reku w projektowanym własnie domu ale przerażają mnie sąsiedzi- wszyscy wokół palą ekosyfem i w takie wieczory jak dziś jest w okolicy spora zadyma i smród z kopciuchów.
    Czy w systemie wentylacji + reku można włożyć jakieś filtry które ten pył zatrzymają? Nie wpłynie to negatywnie na opory przepływu powietrza?
    Nie wyobrażam sobie żeby tłoczyć takie powietrze do domu.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wpłynie na opory. Jak każdy element w kanale z powietrzem. Ale to powinno być uwzględnione w doborze mocy rekuperatora.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    Rozważam wentylację mechaniczną + reku w projektowanym własnie domu ale przerażają mnie sąsiedzi- wszyscy wokół palą ekosyfem i w takie wieczory jak dziś jest w okolicy spora zadyma i smród z kopciuchów.
    Czy w systemie wentylacji + reku można włożyć jakieś filtry które ten pył zatrzymają? Nie wpłynie to negatywnie na opory przepływu powietrza?
    Nie wyobrażam sobie żeby tłoczyć takie powietrze do domu.
    w każdym rekuperatorze są filtry. Najczęściej klasy G4 - i pd takie opory projektowane są centralki.
    Można bez widocznego ich zwiększenia użyć F5.
    F7 w takich warunkach po kilku dniach nadawałby się do wymiany.

    O tym jaka jest skuteczność danej klasy filtrów i co one zatrzymują możesz przeczytać w necie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli chcesz to zrobić skutecznie to rozwiązanie jest tyko jedno:
    Przed centralą montujesz dodatkową puszkę do filtrów
    Najlepiej wykonaną na zamówienie, tak by wchodził do niej jak największy filtr.

    Filtr musi być duży, bo większość central nie ma odpowiednich spręży.
    A te z dużymi sprężami robią się drogie.

    Im bardziej dokładny filtr tym większy opór stawia, stąd konieczna jest jego duża powierzchnia.
    Następnie do takiej puszki wkładasz sobie kanapkę z filtrami wykonanymi z maty kupionej na m2.
    Zgodnie z kierunkiem powietrza od G4, do G7, a nawet HEPA.

    Uwierz mi, wiem co mówię. Mieszkam w Krakowie

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    _John, ale przecież z rekuperatorem będzie miał standardowo filtr jaki tam sobie dobierze, czy proponujesz oprócz tego jeszcze dodatkowy filtr podobnego typu ? a Ty z tego co pamiętam chciałeś robić GWC żwirowe- i chyba to było by najlepsze na trudne warunki krakowskie lub podobne, niektórzy stosują też na czerpni filtry węglowe
    nie chcę chwalić dnia przed zachodem słońca, bo sezon grzewczy dopiero raczkuje, ale u mnie narazie problem marginalny i filtr F7 daje radę
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał chemical Zobacz post
    _John, ale przecież z rekuperatorem będzie miał standardowo filtr jaki tam sobie dobierze, czy proponujesz oprócz tego jeszcze dodatkowy filtr podobnego typu ? a Ty z tego co pamiętam chciałeś robić GWC żwirowe- i chyba to było by najlepsze na trudne warunki krakowskie lub podobne, niektórzy stosują też na czerpni filtry węglowe
    nie chcę chwalić dnia przed zachodem słońca, bo sezon grzewczy dopiero raczkuje, ale u mnie narazie problem marginalny i filtr F7 daje radę
    Owszem, każda centrala ma miejsce na filtr.
    Problem w tym, że są to malutkie filtry.

    Jeśli ktoś myśli o filtrach typu H trzeba celować w dużą powierzchnię filtracji.
    A ponieważ filtry te są drogie, trzeba je zabezpieczyć kaskadą filtrów G4 + F9.
    To wszystko się nie zmieści w centrali, stąd dodatkowa puszka filtracyjna.

    PS. Nigdy nie chciałem i nie chcę robić GWC.
    Opłaca się to tylko jak samemu machasz łopatą, a ja tego robić nie lubię.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Ktoś wpadł na pomysł filtra wodnego, sam myślę żeby taki zrobić. Dodatko ja mam czerpnię powietrza nisko przy ziemi, a wyrzutnię na dachu. Przeważnie dym z kominów leci do góry i mam z głowy, ale czasami jest tak, że go ciągnie od razu do ziemi i w całym domu czuje spaliny. Nie mniej jednak rzadko mnie to spotyka

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Ktoś wpadł na pomysł filtra wodnego, sam myślę żeby taki zrobić.
    Filtr wodny (najczęściej cyklonowy) potrzebuje dużych prędkości.
    Duża prędkość to też najczęściej spore straty.
    Więc w wentylacji gdzie prędkości są niewielkie 2 - 5 m/s
    Taki filtr może być nieskuteczny

  9. #9

    Domyślnie

    spaliny sąsiadów to przekleństwo WM. Nie odczuwałem tego dopóki nie miałem wentylacji. Czerpnia jest na wysokości 3m, zaś smrodzący sąsiedzi 100 metrów dalej

  10. #10

    Domyślnie

    zastanawiam się nad tego typu filtrem węglowym o 900m3/h przepuszczalnosci

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pol_pl_Filtr-weglowy-200-400mm-900m3-H-61_2.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	59,1 KB
ID:	372734
    a za nim filtr F7

  11. #11

    Domyślnie

    IMHO na węglowe szkoda pieniędzy.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    IMHO na węglowe szkoda pieniędzy.
    Tego typu tak.
    Aby filtr węglowy był skuteczny musi być duży i ruchomy.
    Do wentylacji domowej nie ma to zbyt wielkiego sensu.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Jeśli chcesz to zrobić skutecznie to rozwiązanie jest tyko jedno:
    Przed centralą montujesz dodatkową puszkę do filtrów
    Najlepiej wykonaną na zamówienie, tak by wchodził do niej jak największy filtr.

    Filtr musi być duży, bo większość central nie ma odpowiednich spręży.
    A te z dużymi sprężami robią się drogie.

    Im bardziej dokładny filtr tym większy opór stawia, stąd konieczna jest jego duża powierzchnia.
    Następnie do takiej puszki wkładasz sobie kanapkę z filtrami wykonanymi z maty kupionej na m2.
    Zgodnie z kierunkiem powietrza od G4, do G7, a nawet HEPA.

    Uwierz mi, wiem co mówię. Mieszkam w Krakowie
    Dokładnie, ja mam cos takiego dodatkowo nie muszę się wspinac po drabinie po samą kalenice prawie aby oczyścić siateczke na czerpni z syfu bo jest dostępna przez skrzynke.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2316.jpg
Wyświetleń:	1647
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	372857   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2320.jpg
Wyświetleń:	1086
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	372858  

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lisciasty
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zadupie Leszna
    Posty
    156

    Domyślnie

    Romano, to jest jakaś samoróbka? Możesz zdradzić szczegóły (wymiary itp.)? Ja póki co mam standardowy filtr, ale pewnie jak skończę
    budowę to będę miał czas, żeby sklecić coś bardziej wyrafinowanego...

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Tego typu tak.
    Aby filtr węglowy był skuteczny musi być duży i ruchomy.
    Do wentylacji domowej nie ma to zbyt wielkiego sensu.
    A gdyby samą zawartośc takiego pięknego filtra wsypac do tej mojej skrzyneczki to tez nie ma sensu? na allegro 2kg wegla aktywnego chyba koło 15zł w granulkach 4mm,chyba że w tych gotowych jest jakiś inny lepszy węgiel. musze cos pomyśleć bo sąsiedzi od zachodu strasznie smrodzą.a ja tyle co skończyłem czyścić całą instalacje.

  16. #16

    Domyślnie

    Własnie taki we worku jest najlepszy, ale to powinno być zamknięte w bębnie i cały czas być w ruchu (intensyfikacja powierzchni wymiany)
    W skrócie powinno to działać jak pralka, i przez nią powinno przepływać powietrze.
    W taki sposób na skale przemysłową pozbywam się zapachów na odciągach z lakierni.
    Taki węgiel jest przeokropnie łatwopalny i ciężki do zgaszenia.

    A takie czarne maty, które mają w sobie drobinki węgla, to przy wydajności i pracy 24/h starczą na bardzo krótki okres czasu.
    Niemniej lepsze wrzucenie takiej maty i raz w tygodniu wymiana, niż wdychać produkty z domowych "koksowni"

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    janek85

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Bolechowice
    Kod pocztowy
    32-082
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    Rozmawiałem ostatnio z firmą ASK z Krakowa odnośnie takiego filtru. Powiedzieli mi że od jakiegoś czasu są już na etapie testów i bodajże jeszcze tej zimy mają go wypuścić. Będzie zatrzymywał PM10 i co najważniejsze PM2.5. Mają go tak dopracować, że będzie można go podłączyć do istniejących instalacji przy założeniu minimalnych oporów, co mnie bardzo cieszy i już nie mogę się doczekać aż go wypuszczą

    pzdr, Janek

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar omniinmo
    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Suwałki
    Kod pocztowy
    16-400
    Posty
    3

    Domyślnie

    A może taki filtr od ciężarówki http://www.filtron.eu/index.php/site/menu?cat=31
    jest napisane że, "skuteczność filtrowania zanieczyszczeń sięga 99,9%". Na szrocie kupicie puszkę do ciągnika średnice są spore więć opory bedą małe.

    powodzenia

  19. #19

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Czy ktoś może wie, jaka klasa filtra chroni przed PM10 i PM2,5?

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony