dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 162
  1. #21

    Domyślnie

    HEPA i z tego co czytałem nic poniżej.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał homecactus Zobacz post
    Czy ktoś może wie, jaka klasa filtra chroni przed PM10 i PM2,5?
    poszukaj "klasyfikacji filtrów powietrza" w google

    Wystarczy filtr F7 który ma efektywność 80-90%+ jakiś wstępny (G3 lub G4) dom to nie sala operacyjna ,żeby filtry hepa stosować, bo wchodząc/wychodząc przez drzwi i na obuwiu więcej syfu się dostanie do środka. Chyba ,że ktoś z kosztami się nie liczy to dla komfortu psychicznego niech sobie montuje nawet klasy U

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 80x86
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    67

    Domyślnie

    Czy instalowanie dodatkowego filtra za centralą ma sens?
    W centrali standardowo mamy filtry klasy G3/G4, któ©e grubsze pyły złapią, a dalej dałbym, dokładniejszy filtr celem zatrzymania drobniejszych pyłów,
    150m2 + garaż, ściany Silka + 17cm EPS 0,031, okna Vetrex V90+, podłoga EPS 0,031, wylewki anhydrytowe, dach Rockwool 30cm, PC Daikin Altherma 7,4 kW, WM Kinetic B Plus, PV 7,38kWp 18xHyundai 410 + FoxEss T8

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał 80x86 Zobacz post
    Czy instalowanie dodatkowego filtra za centralą ma sens?
    W centrali standardowo mamy filtry klasy G3/G4, któ©e grubsze pyły złapią, a dalej dałbym, dokładniejszy filtr celem zatrzymania drobniejszych pyłów,
    Ja pewnie będę musiał zastosować dodatkowy filtr, ale przed rekuperatorem. Założyłem matę F7 w rekuperatorze na czerpni i nawiew zmniejszył mi się prawie o połowę w stosunku do wywiewu. Zmniejszyłem wywiew aby trochę zrównoważyć ciąg. Ponadto filtr robi się czarny już po tygodniu i dodatkowo zwiększa się jego opór.
    Myślę zastosować filtr kieszeniowy o wymiarach około 30x30 i długości 60 cm. Będzie on miał powierzchnię 12 razy większą od filtra w rekuperatorze a tym samym tyle samo mniejsze opory i dłuższą "żywotność" w moim przypadku.
    Zdecyduję się chyba na gotowy filtr kieszeniowy F7 287x287x600. Koszt około 30 zł. Jak policzyłem sobie to sama mata F7 kosztowała by mnie około 15 zł więc nie opłaca się robić samemu zwłaszcza, że wymiana będzie wtedy raz na 3 miesiące.
    Takie są plany a co będzie to zobaczę. Skrzynkę zrobię z płyty OSB coś takiego jak zrobił "romano78" w tym wątku.
    W rekuperatorze całkiem wyciągnę filtr lub założę matę G3 lub 4.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 21-12-2017 o 21:06

  5. #25

    Domyślnie

    Czyli najpierw F7 a potem G3 w rekuperatorze? Dlaczego?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Czyli najpierw F7 a potem G3 w rekuperatorze? Dlaczego?
    A tak dla fantazji
    A poważnie, powiem jak mam obecnie. Są 3 filtry od czerpni do nawiewów w pomieszczeniach, przy czerpni G3 czy G4 aby liście muszki i inne drobne dziadostwo nie wpadało do rury, która ma z 15 m, można też przez niego będzie czyścić kratkę czerpni. Potem to już rekuperator i tam był G4, który wymieniłem na F7 a za rekuperatorem mam w "szafie trzydźwiowej" filtr węglowy (25kg węgla) a potem to już rozpływ do nawiewów w pokojach.
    Na tej rurze 15 m, gdzieś w połowie długości (tam mam możliwość), chcę zrobić obudowę na kieszeniowy filtr F7. Nie zmieści mi się w pomieszczeniu rekuperatora. A jak pisałem w rekuperatorze wyrzucę filtr lub wstawię G3 lub G4 ale to było tak na gorąco napisane i mogło wyglądać, że jest nieprawidłowo.

  7. #27

    Domyślnie

    Kupiłem maty filtracyjne na Allegro: G3, G4. M5 i F7. Wkrótce zamontuję rekuperator AirPack Home 400h. W nim są standardowo filtry F5. Przed rekuperatorem na rurze czerpni będzie filtr kanałowy z jakąś włókniną. Model dostępny na Allegro, otwierany od góry.
    Jak to wszystko połączyć?
    Co myślicie o takim pomyśle:
    G3 lub zwykła włóknina na kratce czerpni.
    G3/G4 złożone razem z F5/F7 na filtrze przed rekuperatorem.
    W rekuperatorze zostawiony oryginalny filtr F5.
    Anemostaty wywiewne - G3.
    Skrzynka rozdzielcza wywiewu G4 lub F5 z powodu wykorzystania starych przewodów wentylacyjnych i kominowych.

    A może:
    Włóknina lub G3 na czerpni.
    G4 złożony z F5 w filtrze przed rekuperatorem.
    F7 w rekuperatorze zamiast oryginalnego? Musiałbym jakąś ramkę zrobić?

    Suma oporów czystych filtrów nie będzie za duża?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Suma oporów czystych filtrów nie będzie za duża?
    Filtry F7 muszą być w formie kieszeniowej.
    Jako płaski kawałek maty się nie sprawdzą, bo mocno ograniczą przepływ powietrza.
    Zobacz sobie jak duża jest powierzchnia oryginalnego filtra M5 w Airpack.
    Stosując F7, chcąc zachować przepływy to powierzchnia filtracyjna maty powinna być przynajmniej 2 razy większa.

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Odświeże bo własnie musze wymienić moje filtry w Brinku 300. Oryginalnie sa tm chyba G4. Kiedyś nie było praktycznie zamienników, teraz jest cała masa na allegro od G3 do F7 oraz weglowe. Z tego co wyczytalem w tym wątku raczej nie ma sensu do reku pchać nic powyżej F5? Nie bardzo mam możliwość zrobienia dodatkowej puszki miedzy czerpnią a reku bo u mnie to ktortki odcinek i praktycznie cały zajęty przez kolanko rury wlotowej. Więc pozostaje tylko wymiana filtrow wewnątrz urządzenia. tylko na jakie? U mnie centrala praktycznie chodzi caly czas na pierwszym biegu czyli 30%. Zwiekszałem tylko kilka razy, po malowaniu w domu albo przypaleniu obiadu
    Także nie ma problemu z oporami itd. Myśle żeby dać G4 na wylocie i F5 na nawiewie. Czy to ma sens? Takie filtry jak teraz patrze kosztują już od 20zł.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  10. #30

    Domyślnie

    Ja w moim Mistral 400 DUO właśnie przed zimą zapodałem zamiast G4 - filtr F7 kupiony od producenta reku czyli Pro Ventu. Po konsultacji z nimi powiedziano mi, że centrala da sobie radę z F7 na wejściu i G4 na wyjściu i tak faktycznie jest. W praktyce mierząc zanieczyszczenie powietrza w domu w stosunku do tego co jest na dworze, filtr zatrzymuje do 50% PM 2,5. Dodatkowo w tym sezonie ani razu nie czułem spalin z pieca sąsiada, co zwykle zimą było standardem. Różnica więc jest. Myślę, że F7 zostawię już cały czas na wejściu. Latem sąsiedzi niestety też palą w śmieciuchach bo musza się umyć... normalnie XIX wiek...
    Zastanawiałem się nad wzmocnieniem układu filtrującego ale to już trzeba by kombinować coś przed rekuperatorem, jakaś puszka filtrująca z jakąś rozprężnią powietrza i pewnie jeszcze musiałaby jakoś synchronizować się z biegiem wentylatorów w reku... mocno się to komplikuje ale myślę, że to pole do popisu dla producentów reku, chętnych pewnie by nie brakowało...
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  11. #31
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Soot

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Olkusz
    Kod pocztowy
    32-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,

    Odświeżę temat bo potrzebuję pomocy.

    Zmierzam samodzielnie zrobić wentylację mechaniczną mieszkania, w tym skrzynkę z filtrami powietrza. Aktualnie wentylację mam grawitacyjną. A właściwie to jej nie mam bo zimą mam wybór: albo dusić się dymem z kominów sąsiadów albo uszczelnić drzwi i okna i dusić się własnym powietrzem. Przez ostatnie 2 sezony zimowe wybierałem to drugie, ale tak się dłużej nie da bo na roletach pojawił mi się grzyb w postaci czarnych kropek.
    Wentylację na ten sezon grzewczy chcę zrobić bez rekuperatora, bo mnie na razie na niego nie stać. Chce zasysać powietrze z zewnątrz wentylatorem kanałowym, a wypuszczać na zewnątrz kratkami wentylacyjnymi w łazience i kuchni.
    Mieszkanie mam ok 50 m2 (130m3) zamieszkane przez 3 osoby. Powietrze chcę zasysać rurą 100 mm, wentylator S&P TD 160 o wydajności max 180m3/h. Do niego regulator obrotów. Powietrze chcę przepuścić przez filtry:
    1. Filtr kieszeniowy G4 592x592x300 (6 kieszeni) – wstępny tuż za czerpnią,
    2. Filtr kieszeniowy F9 592x592x500 (6 kieszeni)
    3. Węgiel aktywny granulowany – 25 kg węgla znajdującego się pomiędzy dwoma siatkami stalowymi o wymiarach, tak jak filtry, 592x592. Grubość złoża wyjdzie ok 150mm)
    4. Filtr kieszeniowy G4 592x592x300 (6 kieszeni) – nie wiem czy potrzebny, ale nie chciałbym żeby jakiś pył z węgla wlatywał mi do mieszkania.

    Powietrze do mieszkania chce doprowadzić 2 przewodami PE-FLEX o średnicy 75 mm (wewnętrzna 60mm), redukcja na 80mm i anemostaty 80mm. Długość przewodów od skrzynki z filtrami ok 5m.

    I pytania:
    1. Czy to co chcę zrobić ma sens i będzie działało?
    2. Czy wskazany wentylator przy planowanych filtrach poradzi sobie z przepchnięciem na maksymalnej mocy przynamniej 90 m3 powietrza/h? Nie liczyłem oporów, bo nie mam pojęcia jakie opory może dawać złoże węgla.
    3. Czy jest sens stosować filtr G4 za węglem aktywnym?

    Jeżeli ktoś ma pojęcie/ doświadczenie w tym temacie to proszę o pomoc.


    Dziękuję

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Pierwszy chłodny dzień i i u mnie w okolicy śmierdziuchy już ruszyły. A f9 śmierduchy nie łapie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #33

    Domyślnie

    Ścierwoloty zajechane. W centrum wsi obok szkoły też już wczoraj widziałem jednego świra. Jak żyć w tym kraju.

    Zastanawiam sie nad montażem skrzynki z F5 i F9. Robią je Aln... i Izzy... Chwalą się sporą skutecznością już na poziomie PM1.0. https://allegro.pl/listing?string=fi...p-uni-1-3-0904

    Jak wpłynęłoby zastosowanie skrzynki o wejściu fi np 200 lub 250 na kanale czerpni fi 160? Filtry w tych większych skrzynkach mają 2-3 krotnie większa powierzchnię czynną.

  14. #34

    Domyślnie

    ja robię skrzynię z miejscem na dwa filtry kieszeniowe (F7+F9) i złoże węgla . będzie miała około 60x60 cm i długość minimum 150 cm. niestety muszę ją podwiesić poziomo, a przy filtrach kieszeniowych lepiej byłoby pionowo. mam nadzieję, że do połowy października się uda
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Pierwszy chłodny dzień i i u mnie w okolicy śmierdziuchy już ruszyły. A f9 śmierduchy nie łapie
    Masz szczęście u mnie cały rok kopcą... W 21 wieku żeby sie umyć ludzie palą w piecu latem przy 35 stopniach.... nowy dom ;/
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    ja robię skrzynię z miejscem na dwa filtry kieszeniowe (F7+F9) i złoże węgla . będzie miała około 60x60 cm i długość minimum 150 cm. niestety muszę ją podwiesić poziomo, a przy filtrach kieszeniowych lepiej byłoby pionowo. mam nadzieję, że do połowy października się uda
    A złoże węgla to jak będzie wykonane?

    Też musiałbym pomyśleć, ale to sam muszę wykonać skrzynkę filtracyjną. Bo f3+f7+f9 mają dość duże opory w tych małych skrzynkach.


    Sam pewnie za miesiąc będę ekogrocha odpalał bo bytowych nie wystarczy Już WM ustawiłem na stałe prze wymiennik,GWC na grzanie przełączyłem, rolety w górę od kilku dni aby łapać wszystko, narazie 24,5*C na zapas nachapane
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    A złoże węgla to jak będzie wykonane?
    to największy kłopot, jeszcze go nie rozwiązałem. w ostateczności wstawię maty nawęglane, jeśli w tym sezonie czegoś nie wymyślę. problem z granulatem jest taki, że jest bardzo drobny. miałem pomysł, żeby jakoś wsypywać go między dwie tkaniny filtracyjne niskiej klasy (mogłyby też być ewentualnie nawęglane). zobaczymy, co z tego wszystkie wyjdzie, ale w tym sezonie muszę jakoś rozwiązać problem.

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Przez nawęglane rozumiesz te okapowe?? to nie działa testowałem. Może zrobić coś w rodzaju worka nasypać granulatu i opchnąć do skrzynki?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  19. #39

    Domyślnie

    U mnie też już wędzą na ulicy i musiałem wstawić kasetę filtracyjną zamiast zwykłego F4.
    W kasecie mam F4 + 2 maty nawęglane do okapów + F7. Sprawdza się w 90%.
    EDIT: nie sprawdza się w 90%... Dziś jak dowalił wędzarz, to trzeba było wyłączyć reku.

    Zastanawiam się czy trudno jest zostać mentalnie w epoce kamienia łupanego. I skąd chęć by tam trwać. Tradycja, lenistwo, głupota?
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 09-09-2019 o 22:33

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    Rozważam wentylację mechaniczną + reku w projektowanym własnie domu ale przerażają mnie sąsiedzi- wszyscy wokół palą ekosyfem i w takie wieczory jak dziś jest w okolicy spora zadyma i smród z kopciuchów.
    Czy w systemie wentylacji + reku można włożyć jakieś filtry które ten pył zatrzymają? Nie wpłynie to negatywnie na opory przepływu powietrza?
    Nie wyobrażam sobie żeby tłoczyć takie powietrze do domu.
    Witam,

    Producenci central wentylacyjnych z rekuperatorem wykorzystują przeważnie filtry klasy G4, które są wystarczające do wyłapania większych zanieczyszczeń. Istnieje możliwość zastosowania w rekuperatorze filtrów wyższej klasy lecz wiąże się to z większymi oporami przepływu oraz koniecznością częstszej wymiany tych filtrów. Dla przykładu rekuperator Logavent marki Buderus posiada w standardowym wykonaniu wbudowany filtr klasy G4, który może być wymieniony na F7 – filtr o większej skuteczności zatrzymywania nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń.
    Przy okazji zachęcam również do zapoznania się z ofertą central wentylacyjnych z rekuperatorem marki Buderus. Rekuperator Logavent HRV2 cechuje się wysoką efektywnością odzysku ciepła wynoszącą nawet do 90% oraz bardzo cichą pracą. Centrala wentylacyjna dostępna jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Wyszukiwarkę naszych instalatorów z okolic Poznania można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) pod numerem telefonu 801 777 801 lub też poprzez formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formu...ontaktowy.html
    Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kateg...w/rekuperacja/
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony