dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 9
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 162
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Może dla alergików walka na tym poziomie ma sens. Większość nie zauważy różnicy miedzy f7 a m5 czy nawet g4.
    U mnie różnica jest wyczuwalna po zamontowaniu F7 na wejściu zamiast G4, wygląd filtra podczas wymiany także jest wymowny.
    Ogólnie jak czasami sprawdzam PMy na zewnątrz domu i w środku to zwykle w domu jest 25-40% tego co na dworze. Ile w tym zasługi reku i F7 ciężko chyba sprawdzić.
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  2. #62
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja właśnie zakupiłem Mocarza 250 plus redukcje 250/200/mm.O integralność filtra sam zadbam , dołożę uszczelki jak trzeba będzie. Bałem się o opory więc zakupiłem 250. Reku to Theesla 300. Na razie bez filtra wentylacja skręcona na 10% od 16:00, a i tak śmierdzi- ja się czuje fatalnie.Głowa boli w gardle drapie. Jak była na 40% to w domu smród był nie do wytrzymania. Wystraszyłem się czym moje dzieci oddychają.

    Mieszkałem 12 lat w Norwegii i przeraża mnie to jak ludzie się tu trują i maja to w dupie, a potem 3-4 razy w zimie po antybiotyki , dzieci wiecznie kaszlą i każdy myśli, że tak musi być bo zima. A zimy u nas nie było porządnej od paru dekad! Nie musi tak być i nie będzie jak zrobimy porządek ze smogiem. Ja przez 12 lat w Norwegii nigdy nie potrzebowałem antybiotyku, 3-4 dni max tydzień na imbirze i miodzie i do pracy, a zimy tam są prawdziwe. A u nas na antybiotyki ludzie wydadzą więcej niż na na ten drogi w ich mniemaniu gaz. Pozytyw, że się temat ruszył w mediach trochę.

    Mocarza zamówiłem w firmie na Ż, z pod Łodzi mają je o kilkadziesiąt zł taniej jak gdzie indziej. Jak przyjdzie to napisze relacje jak to wygląda.
    Ostatnio edytowane przez byggmol ; 06-11-2019 o 20:31 Powód: literówki
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

  3. #63

    Domyślnie

    Kurcze mocarza mogę wstawić bez problemu bo mam w piwnicy ok 3m prostej rury z czerpni do reku. Świetny patent jeśli faktycznie coś ona daje. papier łyka wszystko, a w realu już trochę gorzej, Rozwiązanie rodzaju jak wyżej po 4-5 tys sa jakby inaczej skonstruowane. Pytanie czy taki zwykły filtr może zdziałać to co piszą? Jestem ciekaw efektów. Za 400 zł można zaryzykować
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  4. #64
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    W mocarzu filtr jest mały to nie krowa jak z Thessli . Bedzie pewnie działał ale na niskich przepływach. Dlatego biorę 250 mm a nie 200mm ,Jak pisałem mam teraz 10% wymiany po 16:00 , wietrzenie robię o 1500 i rano o 6;00.Jak wstawię Mocarza to pewnie podniosę trochę wymianę. Wiem To trochę taki patent dla ubogich , ale wydać pare tyś. na puszke z filtrami.... Na robienie samemu filtra nie mam czasu w tym sezonie.Został Mocarz.
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

  5. #65

    Domyślnie

    @Kaizen - jakich stosujesz mierników do co2 itp ?
    Jakich wy stosujecie mierników ? Ma ktoś może na zew. mierniki do mierzenia cały czas PM?

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hulio Zobacz post
    @Kaizen - jakich stosujesz mierników do co2 itp ?
    Jakich wy stosujecie mierników ? Ma ktoś może na zew. mierniki do mierzenia cały czas PM?

    https://www.aliexpress.com/item/3284...27424c4dxxN43Z

    W środku siedzi PMS5003 i kqm2800ta
    Teraz bym składał na ESP - wyszłoby pewnie taniej i większe możliwości (brakuje mi przede wszystkim przesyłania danych do RPi).
    https://youtu.be/dG8bV4u7Os4

    do CO2 MH-Z19, do tego BME280.

  7. #67

    Domyślnie

    byggmol, w swoim reku filtr masz w kasetach? Jeśli tak, to dlaczego nie spróbujesz - przed montażem Mocarza - czy włożony tam F7 da radę zatrzymać zapachy (część ich)?


  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał byggmol Zobacz post
    Ja właśnie zakupiłem Mocarza 250 plus redukcje 250/200/mm.O integralność filtra sam zadbam , dołożę uszczelki jak trzeba będzie. Bałem się o opory więc zakupiłem 250. Reku to Theesla 300. Na razie bez filtra wentylacja skręcona na 10% od 16:00, a i tak śmierdzi- ja się czuje fatalnie.Głowa boli w gardle drapie. Jak była na 40% to w domu smród był nie do wytrzymania. Wystraszyłem się czym moje dzieci oddychają.

    Mieszkałem 12 lat w Norwegii i przeraża mnie to jak ludzie się tu trują i maja to w dupie, a potem 3-4 razy w zimie po antybiotyki , dzieci wiecznie kaszlą i każdy myśli, że tak musi być bo zima. A zimy u nas nie było porządnej od paru dekad! Nie musi tak być i nie będzie jak zrobimy porządek ze smogiem. Ja przez 12 lat w Norwegii nigdy nie potrzebowałem antybiotyku, 3-4 dni max tydzień na imbirze i miodzie i do pracy, a zimy tam są prawdziwe. A u nas na antybiotyki ludzie wydadzą więcej niż na na ten drogi w ich mniemaniu gaz. Pozytyw, że się temat ruszył w mediach trochę.

    Mocarza zamówiłem w firmie na Ż, z pod Łodzi mają je o kilkadziesiąt zł taniej jak gdzie indziej. Jak przyjdzie to napisze relacje jak to wygląda.
    Też mieszkałem w Norwegii i bywałem wielokrotnie, jeździłem od okolic Oslo, aż za koło polarne i na Lofoty. Polska to jest kraj trzeciego świata w porównaniu do Norwegii, pod niemal każdym względem i mógłbym tu godzinami opisywać takie porównania. Po prostu ręce opadają... I wcale nie chodzi o żadną norweską ropę i tzw. kasę, ale o podejście państwa i narodu.
    Moderowano
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 18-11-2019 o 10:55 Powód: Polityka

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://www.aliexpress.com/item/3284...27424c4dxxN43Z

    W środku siedzi PMS5003 i kqm2800ta
    Teraz bym składał na ESP - wyszłoby pewnie taniej i większe możliwości (brakuje mi przede wszystkim przesyłania danych do RPi).
    https://youtu.be/dG8bV4u7Os4

    do CO2 MH-Z19, do tego BME280.
    Jeśli ma być super tanio to soft esp easy esp8266+sds011. Działa, można odczytać wyniki online, przerzucić do systemu domoticz. Można zastosować do wł/wył reku po wykryciu smogu.
    Jak ma być widoczne w sieci to luftdaten/nettigo ok 140zł komplet + jakaś ładna obudowa 3d z thingiverse.

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Filtr z filtra do renault magnum Załącznik 436126 Jak złoże i podłączę to dam znać co i jak..
    Witam składam podobnie - mam nadzieję, że u ciebie już pracuje i sprawuje się dobrze?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Witam składam podobnie - mam nadzieję, że u ciebie już pracuje i sprawuje się dobrze?
    Piszcie Panowie jak to sie sprawuję bo nie wyrabiam z wymianą filtrów. U mnie F7 max 5 dni wytrzymuje a i tak czasem coś przepuści...
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Jeśli ma być super tanio to soft esp easy esp8266+sds011. Działa, można odczytać wyniki online, przerzucić do systemu domoticz. Można zastosować do wł/wył reku po wykryciu smogu.
    Jak ma być widoczne w sieci to luftdaten/nettigo ok 140zł komplet + jakaś ładna obudowa 3d z thingiverse.
    Potwierdzam SDS011 za 65zł (z kuponem wychodzi za 44zł na alii).
    Czujnik czuły po otwarciu okna momentalnie rośnie mi stężenie PM do 40 a jest 15:30 teraz.
    Układasz sobie z w blocky regułkę włącz/wyłącz reku . Zewnętrzny jeszcze nie zamontowany ale jak się czegoś nie zrobi do końca to....

  13. #73
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar krzysiek87
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-619
    Posty
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Piszcie Panowie jak to sie sprawuję bo nie wyrabiam z wymianą filtrów. U mnie F7 max 5 dni wytrzymuje a i tak czasem coś przepuści...
    Tzn. co Ci się dzieje z tym filtrem? Czy to centrala zgłasza, że filtr jest pełny? Jakie masz CAQI/przekroczone normy u siebie?

  14. #74
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Zawsze można rekuperator wyłączać na te godziny 15 do 19.
    Wtedy najwięcej dymu.

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiek87 Zobacz post
    Tzn. co Ci się dzieje z tym filtrem? Czy to centrala zgłasza, że filtr jest pełny? Jakie masz CAQI/przekroczone normy u siebie?
    Cały czarny. Po kilku dniach wyczuwalny smród w domu. Nie mam pojęcia odnośnie parametrów powietrza. Kilku sąsiadów powoduje że ich nie potrzebuję. Widzę i czuję...

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Zawsze można rekuperator wyłączać na te godziny 15 do 19.
    Wtedy najwięcej dymu.
    Jest to jakieś rozwiązanie. Jednak poważnie myślę nad pomysłem filtru na bazie węgla aktywnego. Jakie opory on wprowadza? Mam dość słaba centrale i nie wiem czy to udźwignie. Dołożenie dodatkowego wentylatora na nawiewie się sprawdzi? Ewentualnie całkowita wymiana wentylatora na mocniejszy....

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Jest to jakieś rozwiązanie. Jednak poważnie myślę nad pomysłem filtru na bazie węgla aktywnego. Jakie opory on wprowadza? Mam dość słaba centrale i nie wiem czy to udźwignie. Dołożenie dodatkowego wentylatora na nawiewie się sprawdzi? Ewentualnie całkowita wymiana wentylatora na mocniejszy....
    A co to za centrala? skoro takie obawy.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Panowie może oglądaliście, ale pochwalę się i tu bo widzę temat na czasie.
    Ja zrobiłem coś takiego: https://forum.muratordom.pl/showthre...55#post7852855
    Jak na razie się sprawdza. Węglowy mam za rekuperatorem. Najpierw odpylamy powietrze a potem wyłapujemy jeszcze frakcje gazowe na węglu. Filtr węglowy zapycha się pyłem i jego skuteczność maleje.
    Mam też wyłącznik wentylatorów rekuperatora jak PMy przekroczą zadaną wartość. Aktualna nastawa 700%. Na nawiewie przeważnie 0% jak zapylenie przekracza 1000% to czasami pokazuje kilka procent. Miernik mierzy cyklicznie co 5 minut, więc udaje się zaciągnąć czasami trochę więcej PMów niż 700% i stąd czasami na nawiewie te kilka procent.
    Moje spostrzeżenia są takie, im większe filtry tym lepiej z kilku powodów. Dają mniejsze opory, dłużej "wytrzymują" bo pył rozkłada się na większą powierzchnię, ale co najważniejsze mały przepływ na jednostkę powierzchni więc strumień powietrza nie "przepycha" pyłów przez filtr tylko pozostają na filtrze. To są moje spostrzeżenia a czy się potwierdzą w praktyce to się okaże.

  19. #79
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar krzysiek87
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-619
    Posty
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Cały czarny. Po kilku dniach wyczuwalny smród w domu. Nie mam pojęcia odnośnie parametrów powietrza. Kilku sąsiadów powoduje że ich nie potrzebuję. Widzę i czuję...
    A masz jakiś filtr wstępny? Też mam F7 w centrali, a na czerpni mam matę G4, którą kupuję na metry i wymieniam co 2 tygodnie. F7 żyje już 2 miesiące. U mnie jest tragiczne powietrze - jeśli chodzi o zapach, to jak jest przekroczenie 500%+ to w domu delikatnie czuć smog.

    @Stermaj widziałem już wcześniej, zobacze co się będzie działo w sezonie, ale pewnie nie uniknę rozwiązania podobnego do Twojego.

  20. #80

    Domyślnie

    Widziałem że kilka osób kupiło Mocarza. Jest Cleanbox od thessli ale je trzeba montować za reku a na to nie mam miejsca. Jest jeszcze skrzynka Peflexu z filtrami o dużej skuteczności. PM1.0 do 70 procent bodajże. Filtry dosyć tanie. Można montować i co tydzień, dwa. Czy jest sens to wymieniać? Czy warto do takiego zestawu dokupić filtr węglowy w tubie?

Strona 4 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony