dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 9
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 162
  1. #81

    Domyślnie

    Mam SmogBox'a. Jestem w trakcie instalacji. Filtr na węgiel wygląda na rozbieralny z możliwością wymiany złoża. Filtry są produkowane w Holandii i pewnie stąd ich cena. Trwałość z tego co wyczytałem na stronie producenta filtrów to do 2 lat. Napisze coś więcej za kilka dni jak będę po instalacji.

  2. #82

    Domyślnie

    SmogBox zamontowany. Na razie z aktywnym węglem. Docelowo w skrzynce będzie jeszcze F9. Instalacja wygląda tak: czerpnia->G4->F7 plisowany (reku)->SmogBox.
    Instalacja Smogbox'a świeża, więc czy węgiel skutecznie będzie eliminował zapachy wyjdzie w testach. Co do PM<2.5 to bez F9 się nie obejdzie na obszarach gdzie PM<2.5 osiąga wartości powyżej 100. Samo F7 zbija PM<2.5 o około 60-70%. Większe cząstki w 90-95%. Tak wynika z moich pomiarów.

    Wracają do samego SmogBoxa.

    1) Jak ktoś montuje w nie ogrzewanym miejscu to trzeba ocieplić skrzynkę od zewnątrz. W przypadku ocieplenia od środka może nie udać się potem włożyć kaset z węglem.

    2) Same kasety wkręca się w otwory fi100. Kaset wchodzi 6. Samo przykręcenie było dla mnie bardzo trudne (kasety mają grubą uszczelkę) - trzeba się nagimnastykować i użyć sporo siły (dociskać i przekręcać). Wkład węglowy w kasetach powinien wytrzymać do 24 miesięcy (pod warunkiem odpylenia powietrza na filtrze minimum f7)

    3) Węgiel w kasetach można wymienić samodzielnie. Oryginalne są produkowane w Holandii. Na kasetę wchodzi 1,1 kg aktywowanego węgla.

    4) Spadki ciśnienia po podłączeniu skrzynki z kasetami z węglem są niewielkie. U mnie przepływ na anemostacie zmniejszył się o około 4%. Dokładnych wartości spadku ciśnienia nie podam bo nie mam narzędzi pomiarowych. Po podniesieniu nawiewu o 1% (36->37%) przepływ praktycznie wrócił do wartości sprzed założenia skrzynki. Centrala Zehnder Comfort 350.

    5) Skuteczność filtrowania "zapachów" powinna być wysoka. Sama konstrukcja skrzynki pod kątem minimalizacji strat ciśnienia i maksymalizacji skuteczności wygląda bardzo dobrze.

    Na razie tyle. O skuteczności w eliminacji zapachów i filtracji po założeniu filtra F9 napiszę po kilkunastu dniach testów.

  3. #83
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    SMAKOR, jaki masz rekuperator? Interesują mnie jednostki z niezależną regulacją obydwu wentylatorów.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #84
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ja mam Brink-a i przy zaznaczenie nierównowagi też da się regulować pracą niezależnie wentylatorów.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał starki Zobacz post
    SmogBox zamontowany. Na razie z aktywnym węglem. Docelowo w skrzynce będzie jeszcze F9. Instalacja wygląda tak: czerpnia->G4->F7 plisowany (reku)->SmogBox.
    Instalacja Smogbox'a świeża, więc czy węgiel skutecznie będzie eliminował zapachy wyjdzie w testach. Co do PM<2.5 to bez F9 się nie obejdzie na obszarach gdzie PM<2.5 osiąga wartości powyżej 100. Samo F7 zbija PM<2.5 o około 60-70%. Większe cząstki w 90-95%. Tak wynika z moich pomiarów.

    Wracają do samego SmogBoxa.
    [...]

    Na razie tyle. O skuteczności w eliminacji zapachów i filtracji po założeniu filtra F9 napiszę po kilkunastu dniach testów.
    Po kilkunastu dniach użytkowania moje spostrzeżenia.

    1) Przy konfiguracji G4->F7->F9 i zanieczyszczeniu na poziomie 500! PM 2.5 (20x ponad normę) z nawiewów wylatywało około 50-60 PM2.5. To była sytuacja ekstremalna.Takich dni w roku nie ma dużo. Bez F9 kilka minut wcześniej z nawiewów wpadało około 140 PM 2.5 (na samym G4 za czerpnią + F7 w rekuperatorze).

    2) Od kiedy mam założony F9 i aktywny węgiel nie poczułem żadnego obcego zapachu z zewnątrz. Wcześniej kilka razy dziennie wyczuwane były zapachy dymu węglowego albo drzewnego.

    3) Dla mnie filtr słabszy niż F9 na południu Polski nie ma sensu. Filtr musi być dużych rozmiarów.

    4) Teraz na dworze jest około 60 PM2.5 w domu 6 PM 2.5.

    5) Spadek ciśnienie w moim przypadku jet niewielki. Podniesienie nawiewu o 2-3% załatwia sprawę przy czystych filtrach.

    * PM 2.5 w tym przypadku oznacza cząstki od 0.3 do 2.5.
    Ostatnio edytowane przez starki ; 20-01-2020 o 18:50

  6. #86
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    W tym wątku zabierałem kiedyś głos jak zaczynałem walkę ze smogiem. Teraz po dwóch latach bojów zrobiłem tak opis w tym wątku: https://forum.muratordom.pl/showthre...o-rekuperatora
    A tu dodatkowy opis https://forum.muratordom.pl/showthre...23#post7893023
    Jak na razie jest super, zobaczymy co będzie dalej.
    Dla równowagi zmniejszyłem wywiew o 5%
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 19-01-2020 o 17:50

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał starki Zobacz post
    1) Przy konfiguracji G4->F7->F9 i zanieczyszczeniu na poziomie 500! PM 2.5 (20x ponad normę) z nawiewów wylatywało około 50-60 PM2.5. To była sytuacja ekstremalna.Takich dni w roku nie ma dużo. Bez F9 kilka minut wcześniej z nawiewów wpadało około 140 PM 2.5 (na samym G4 za czerpnią + F7 w rekuperatorze).
    Stosujesz kiepskiej jakości filtry.
    Dobry filtr (F9)ePM1 85%, zatrzymuje powyżej 95% ePM2,5

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Stosujesz kiepskiej jakości filtry.
    Dobry filtr (F9)ePM1 85%, zatrzymuje powyżej 95% ePM2,5
    Z doświadczenia wiem, że skuteczność zależy też od stosunku powierzchni do przepływu. Im większa powierzchnia tym większa skuteczność i im mniejszy przepływ też większa skuteczność. Spostrzeżenie na podstawie własnych obserwacji opartych na walce ze smogiem już trzeci sezon i stosowaniu różnych rozwiązań.

  9. #89

    Domyślnie

    U mnie zestaw F5->F9->węglowy (wszystko 60x60) jak na razie działa lepiej niż myślałem.
    dom | na zewnatrz
    15-20/15/05 170/130/60 (PM10/2.5/1)
    40/33/15 330/260/130
    Przy większych wartościach włączam obieg zamknięty, bo szkoda zdrowia i filtrów.

  10. #90
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Pewnie u mnie jakiś inny ten smog bo przy PM2.5 200 (800%) na zewnątrz, do domu nawiewa mi około 1 ( 4%). Zobaczę jak długo. W szeregu 2 filtry F9 kieszeniowe 600x600x600 po 8 kieszeni. Wcześniej G4, aby śmieci nie zaciągało, komarów pająków i muszek ale to latem.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 20-01-2020 o 17:32

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Stosujesz kiepskiej jakości filtry.
    Dobry filtr (F9)ePM1 85%, zatrzymuje powyżej 95% ePM2,5
    Pisząc 500 PM 2.5 miałem na myśli cząstki od 0.3 do 2.5. Taką czułość ma miernik. Filtry mam gotowe kupione. Jeżeli masz dostawcę który robi dobre filtry kasetowe pod wymiar proszę daj znać.

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Pewnie u mnie jakiś inny ten smog bo przy PM2.5 200 (800%) na zewnątrz, do domu nawiewa mi około 1 ( 4%). Zobaczę jak długo. W szeregu 2 filtry F9 kieszeniowe 600x600x600 po 8 kieszeni. Wcześniej G4, aby śmieci nie zaciągało, komarów pająków i muszek ale to latem.
    To robi wrażenie. A piszesz o cząstkach tylko 2.5 czy od 0.3 do 2.5. Skąd masz filtry?

  13. #93
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał starki Zobacz post
    To robi wrażenie. A piszesz o cząstkach tylko 2.5 czy od 0.3 do 2.5. Skąd masz filtry?
    Filtry mam różne i z allegro i z BITEKO. Jak na razie testuję czy opłaca się kupować najnowszej generacji z włókna szklanego ale drogie, czy zwykłe tańsze, na allegro.
    Tak dokładnie z tymi PMami to nie wiem co mierzę. Obiecywali, że czujnik mierzy PM2,5 więc nie wnikam czy to jest od 0,3 do 2,5. Jak rozebrałem taki czujnik to jest tam laser, który świeci prostopadle w tunel przez, który przepływa powietrze zasysane wiatraczkiem. Jak laser natrafi na pyły to odbija się od niego i pada na detektor. Ot i cała tajemnica czujników.

  14. #94
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Tak dokładnie z tymi PMami to nie wiem co mierzę. Obiecywali, że czujnik mierzy PM2,5 więc nie wnikam czy to jest od 0,3 do 2,5.
    Definicja PM x jest o wielkości cząstek x mikrometra lub mniejszej
    Dlatego zawsze wskazania PM10 są >= PM2,5>=PM1. A jak małe są to różnice to widać, jak mało jest większych cząsteczek - a to niedobrze, bo im mniejsze, tym groźniejsze bo dalej do płuc wlatują i trudniej potem je wydalić.

  15. #95
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Definicja PM x jest o wielkości cząstek x mikrometra lub mniejszej
    Dlatego zawsze wskazania PM10 są >= PM2,5>=PM1. A jak małe są to różnice to widać, jak mało jest większych cząsteczek - a to niedobrze, bo im mniejsze, tym groźniejsze bo dalej do płuc wlatują i trudniej potem je wydalić.
    Myślę jednak, że ilości cząsteczek korelują ze sobą. Jak są PM10 to są i PM2,5 i zapewne PM 1. Jak jest mało PM 10 to i pozostałych jest mało. Jak sadzisz czy można tak założyć?

  16. #96
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Myślę jednak, że ilości cząsteczek korelują ze sobą. Jak są PM10 to są i PM2,5 i zapewne PM 1. Jak jest mało PM 10 to i pozostałych jest mało. Jak sadzisz czy można tak założyć?
    Przeanalizuj takie dane:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2020_01_21_08_28_11.jpg
Wyświetleń:	436
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	439710

    Każdy "PM" z mniejszym numerkiem to PODZBIÓR PM z większym numerkiem. Trudno to nazwać korelacją w takiej sytuacji. Im większe cząsteczki, tym ich mniej, jak widać.

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przeanalizuj takie dane:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2020_01_21_08_28_11.jpg
Wyświetleń:	436
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	439710

    Każdy "PM" z mniejszym numerkiem to PODZBIÓR PM z większym numerkiem. Trudno to nazwać korelacją w takiej sytuacji. Im większe cząsteczki, tym ich mniej, jak widać.
    Świetne zdjęcie. Bardzo często u mnie jest podobny rozkład cząstek. PM 10 to wyłapie byle jaki filtr. Ważna jest specyfikacja miernika bo nie wszystkie mają rozdzielczość pozwalające zmierzyć najdrobniejsze cząstki.

  18. #98
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Odnosnie tego smogboxa to cena wbija w glebę... 1200zł za prostą skrzynkę z blachy, drugie tyle za filtry ktore pewnie co rok beda do zmiany.

  19. #99

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Odnosnie tego smogboxa to cena wbija w glebę... 1200zł za prostą skrzynkę z blachy, drugie tyle za filtry ktore pewnie co rok beda do zmiany.
    Tak, Cena wysoka. Jak ktoś ma możliwości robi sam a jak nie to płaci. Filtry węglowe można samemu napełnić jak się zużyją.

  20. #100
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    w sumie pewnie idzie takiego boxa przerobic z jakiejs innej obudowy, wystarczy ze to coś będzie miało króciec na wejsciu o wyjsciu i zmieszczą sie do srodka jakieś typowe filtry i bedzie miejsce na filtr węglowy, Kwestia dokrecenia do srodka jakiś przegród i mocowań filtrów. No i uszczelniania tego. Wartość samej blachy i kątowników to pewnie poniżej 200zł.

Strona 5 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony