dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 9
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 162
  1. #121

    Domyślnie

    Jak najbardziej. W domu będą śmigać .-)

    Być może na dworze też działają, ale mi dwa padły .-)

  2. #122
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z ciekawości, czy ktoś z Was używa filtrów elektrostatycznych?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A czy dht22 sprawdza się w warunkach domowych? Bo takowe kupiłem do automatyki opartej na sterboxie.
    Faktycznie te czujniki są bardzo awaryjne - ja już drugi wyrzuciłem więc powoli i z sukcesem przechodzę na BME280

    Tu są jego wskazania , więc zaczął działać pokazując dobrze temperaturę...ciśnienie narastało by się ustabilizować - barometr miejski wskazuje bardzo zbliżone wartości.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dane.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	71,1 KB
ID:	441127
    I powoli , acz równie skutecznie powstaje filtr zgodny z tematem wątku. Trochę dużo weszło węgla więc 12 l to stanowczo o połowę za mało.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200222_134238_resized_20200222_072105438.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	70,1 KB
ID:	441128
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #124
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A czy dht22 sprawdza się w warunkach domowych? Bo takowe kupiłem do automatyki opartej na sterboxie.
    DHT22 to inaczej AM2302. Testy wypadają tak:




    Tutaj cały test
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-02-2020 o 22:07

  5. #125
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dzięki, za link.

    Niewątpliwie bme280 wypada najlepiej, ale niestety do sterboxa producent jeszcze nie oferuje czujników z tym sensorem.

    O ile dokładność jest akceptowalna, bardziej martwi mnie awaryjnosc.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #126

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Z ciekawości, czy ktoś z Was używa filtrów elektrostatycznych?
    Nie wiem, ale ciekawą rzecz znalazłem w cenniku thessli
    oczyszczacz, który nie wytwarza szkodliwego ozonu – nie wykorzystuje elektrofiltrów

  7. #127
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    O ile dokładność jest akceptowalna, bardziej martwi mnie awaryjnosc.
    Jak dla mnie egzemplarz F ma nieakceptowalną dokładność.

  8. #128
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Muszę rzucić okiem na ten oczyszczacz thessli.

    Kaizen, no ten egzemplarz rzeczywiście nie urywa. Ale z drugiej strony to ma służyć do pomiaru temperatury i wilgotności w domu.

  9. #129

    Domyślnie

    Widzę, że ktoś tutaj korzysta z apk particulate matter ! Fajna apka i po polsku !

  10. #130
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Nie wiem, ale ciekawą rzecz znalazłem w cenniku thessli
    Rozwiązanie ciekawe - z dwoma filtrami hepa.

    Minus - cena 5300 katalogowo. Do tego koszt filtrów.

    Zastanawiam się czy te śladowe ilości ozonu przy ciągłej wentylacji są aż takim problemem. W przypadku domowego oczyszczacza, pracującego przy śladowej wentylacji to może być większy problem.

    e- mocarz zabija ceną, ale ma niski pobór energii.

    Trion HE1400 plus kosztuje w PL 650 Euro netto - cena katalogowa. Myślę, że za 2,5k PLN dałoby sie go gdzieś wyrwać. Zużycie enegii ok 40W - ale to w sumie średnio podobnie jak filtr ThesslaGreen.
    Tylko tutaj odpada koszt filtrów, które w przypadku HEPA nie są małe.

    Muszę sprawdzić jaka jest skuteczność mojego systemu z F8.

    Trion deklaruje, że ich filtr wyłapuje nawet wirusy i bakterie. Choć na szybko nie udało mi się znależć wiarygodnych testów takich filtrów. Z tego co widzę, to takie filtry często stosują w systemach ogrzewania i klmiatyzacji nawiewnej/kanałowej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #131

    Domyślnie

    Jakbyś się zdecydował i pozbywał filtra thessli, to daj znać. Bo jakoś trudno mi uzasadnić sobie wydatek na zakup nowego

  12. #132
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mi póki co też - szczególnie przy całej kolejce innych rzeczy. Dlatego chętnie zmierzę skuteczność, ale tutaj pojawia się problem czasowy
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #133
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    .....I powoli , acz równie skutecznie powstaje filtr zgodny z tematem wątku. Trochę dużo weszło węgla więc 12 l to stanowczo o połowę za mało.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200222_134238_resized_20200222_072105438.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	70,1 KB
ID:	441128
    Zrobiłem ten filtr wzorując się na pomyśle kolegi - kudlaty69 i działa więcej tutaj - https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7921653
    Od razu czuć w domu inne powietrze - polecam nawet jeśli miało by to działać tylko jeden sezon to warto
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #134
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Po ok pół roku wymieniłem filtry w mojej instalacji, choć sam rekuperator jeszcze nie sygnalizował konieczności ich wymiany. Presostaty ustawione były na 150Pa, także po zmianie na 100Pa nie było alarmu o wymianie.

    Zmierzyłem przed wymianą pobór prądu, żeby porównać po wymianie i okazuje się, że nie ma żadnej różnicy. Czyżby po pół roku filtry jeszcze nadawały się do użytku?

    MIeszkam przy drodze gruntowej, dość sporo się dzieje w okolicy. Czarne auta po 2 dniach wyglądają koszmarnie...

    Muszę w końcu ogarnąć czujnik i zbadać jaki wpływ na przepuszczanie PM2,5 będzie miał okres użytkowania filtra.

    Wstępny G4 słabo się ułożył. Myślałem, że powietrze go lekko naciągnie, ale niestety filtrował tylko częścią powierzchni.


    M5 z rekuperatora - ten czarny to czerpnia, szary wywiew. Jeszcze trochę się w nim zbiera kurzu po pracach wykończeniowych.


    I F8 - bardzo równo zabrudzony, przepływy tutaj są jak najbardziej ok:


    Co ile zmieniacie filtry u siebie?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #135
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Co ile zmieniacie filtry u siebie?
    O moich bajach ze smogiem pisałem w tym wątku i tu https://forum.muratordom.pl/showthre...o-rekuperatora
    Wykonany przeze mnie filtr działa chyba od połowy września 2019 i do tej pory nie było potrzeby wymiany filtrów.
    Zamierzam wymieniać filtry w mojej skrzyni raz w roku. Pewnie pod koniec czerwca. Co kwartał wymieniam filtr na wywiewie, gdzie zbiera się kurz bytowy generowany w domu.
    Przy filtrach o dużej powierzchni w stosunku do przepływów, spadki ciśnienia są bardzo małe i praktycznie się nie zmieniają w czasie eksploatacji. Kiedyś, w poprzedniej wersji filtrów, zrobiłem pomiar spadku ciśnienia podczas wymiany filtra kieszeniowego F9 300x300x600 o 4 kieszeniach. różnica ciśnień przed i po wynosiła chyba 2 lub 3Pa była praktycznie niezauważalna a filtr już nie dawał zadowalającej filtracji pyłów PM 2,5. Krotność filtracji poniżej 5 a nowy filtr osiągał na początku 30.
    Obecna skrzynia filtruje bardzo dobrze, krotność filtracji oceniam na powyżej 500. Jest to praktycznie niemierzalne, ponieważ pomiar PM 2,5 na nawiewie pokazuje 0%.
    Wizualnie wstępny G4 czarny, pierwszy kieszeniowy czarny, drugi kieszeniowy lekko szary. Daje się wyczuć zapach dymu na pierwszym filtrze jak się otworzy skrzynię. Zapachy pochłania filtr węglowy za rekuperatorem i w powietrzu z nawiewów nie wyczuwa się żadnych zapachów.

  16. #136
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Węglowy dopiero w planie, ale przez całą zimę nie poczułem nawet zapachu dymu w domu, choć czasami na zewnątrz dośc mocno było czuć.

    Muszę w końcu ogarnąć czujnik, wtedy będzie lepszy obraz skuteczności.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #137
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotreczk

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-685
    Posty
    8

    Domyślnie Smog a WM

    Rozwiązałem wreszcie mam nadzieję problem zadymiania wnętrza domu przez sąsiada.
    Odkryłem niedawno na Allegro czujnik smogu z przekaźnikiem.
    Zainstalowałem go i ustawiłem próg przełączania na poziomie ok.100% normy jakości powietrza (IJP=3).
    Jak sąsiad dymi wentylator się wyłącza i nie mam już wyczuwalnego smrodu w domu.
    Czujnik sygnalizuje mailem każde włączenie i wyłączenie wentylatora a oprócz pyłów PM2,5 i PM10 mierzy temperaturę wilgotność i ciśnienie. Podgląd online.

  18. #138

    Domyślnie

    Trochę odkopię temat.

    Czasami reku zaciąga mi smród z komina smrodziarza-sąsiada, może tragedii nie ma, ale smrodek bywa wyczuwalny. Na razie nie chcę kombinować z filtrem węglowym, dlatego chcę spróbować dać na filtr włókninę ponoć z jakimś węglem, coś jak na zdjęciu.:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mata.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	40,0 KB
ID:	455354
    I teraz pytanie - stosowal to ktoś? daje to cokolwiek?
    ***** ***

  19. #139

    Domyślnie

    Ciekawie wygląda treść twojej stopki:
    NIE dla węgla...
    W połączeniu z tym, że sam chcesz węgiel do wentylacji pakować

    A wracając do meritum.
    Węgiel aktywny, działa na zasadzie wyłapywania tych składowych z powietrza, które niosą ze sobą zapach.
    Węgiel nie reaguje chemicznie z powietrzem.
    On ma jedynie taką budowę (bardzo duża ilość porów) że wyłapuje te cząstki

    Dlatego aby był skuteczny, musi być go dużo i mieć jak najdłuższy kontakt z powietrzem.
    Najważniejsza jest jednak filtracja wstępna.
    Dając przed filtr węglowy filtr klasy F7, zapewnisz mu żywotność na poziomie 3-4 lat.

    Dobrej klasy filtr f7 stawia duży opór.
    Aby miało to sens ekonomiczny daje się filtr kieszeniowy
    Optymalnym rozwiązaniem jest filtr 592x287x600 - przynajmniej 8 kieszeni (takiej wielkości filtr, wytrzyma rok pracy i kosztuje ok 100 PLN)

    Za centralą robi się kolejną skrzynkę z filtrami węglowymi (filtry węglowe ujemnych temperatur nie lubią)
    Analogicznych rozmiarów co skrzynka z filtrem
    Wchodzi do niej 6 tub węglowych (koszt jednej to około 180 PLN)
    https://www.camfil.com/pl-pl/produkt...arb-cg-_-54687

    Cena takiego rozwiązania jest duża, bo jest to złożone z dedykowanych komponentów - ale efekt jest 100%.

    Chcąc taniej, trzeba niestety posłużyć się doświadczeniami tutejszych konstruktorów i budować samemu.
    Półśrodki w postaci mat "nasączanych" węglem sensu nie mają.

  20. #140

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ciekawie wygląda treść twojej stopki:
    NIE dla węgla...
    W połączeniu z tym, że sam chcesz węgiel do wentylacji pakować
    No wiesz, czym innym jest wykorzystywać węgiel do trucia sąsiadów, a czym innym stosowanie go w celu ochrony przed truciem ze strony smrodziarzy

    Ale faktycznie, chyba ta mata to bardziej do oszukiwania samego siebie, ale wsadzę ze trzy, cztery warstwy i może choć minimalnie pomoże... Szkoda, że sąsiada-smrodziarza nie można oduczyć od smrodzenia z zamkniętym szybrem/dopływem powietrza w kotle...
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 04-05-2021 o 08:57
    ***** ***

Strona 7 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony