dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie KNX - tanio i własnoręcznie

    WSTĘP

    Witam,
    przymierzając się do budowy domu, zastanawiamy się, czy nasza instalacja elektryczna ma być "zwykła" czy "inteligentna", większość z nas pewnie
    wybierze wariant B
    Niestety gdy zaczniemy dowiadywać się o kosztach przedsięwzięcia, często zmuszeni jesteśmy wrócić do zwykłej instalacji (wariant A).
    Po przeanalizowaniu informacji w Internecie, wraz z rozpoczęciem przygotowań do budowy, przystąpiłem do realizacji mojej instalacji,
    opisuję efekty - może się komuś to przyda.

    Cel jest taki:
    - przygotować instalację (kable) pod przyszłe funkcje (tzw. instalacja futureproof
    - minimum kosztów na początku - podstawowa funkcjonalność (włącz/wyłącz światło) - z możliwością późniejszych zmian np. przez wymianę
    zwykłego włącznika na włącznik KNX

    Jeśli ktokolwiek ma coś do dodania (własne doświadczenia lub wiedza) - proszę dopisywać - zbieramy wiedzę dla przyszłych inwestorów.

    Pozdrawiam
    Dominik

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Okablowanie
    Jestem na etapie fundamentów, więc na razie o kablach piszę teoretycznie.

    Biorę pod uwagę dwie modyfikacje okablowania:
    a) od każdego włącznika do rozdzielni, kabel 2x1,5mm (przy włącznikach podwójnych/potrójnych odpowiednio 3x lub 4x1,5mm)
    b) kabel KNX do każdego włącznika - magistrala

    Plusy rozwiązania a):
    - pozwala na używanie instalacji elektrycznej tradycyjnie, wystarczy połączyć kable w rozdzielni i możemy włączać i wyłączać światło
    bez żadnych dodatkowych urządzeń (to rozwiązanie awaryjne, ew. może to być opcja przy ew. sprzedaży domu, jeśli kupujący boi się inteligencji)
    - jeśli jednak chcemy, możemy włączniki podłączyć jako wejścia aktora KNX i sterować oświetleniem/urządzeniami przez KNX,
    wtedy instalacja staje się "inteligentna", czyli mamy dużą elastyczność w programowaniu systemu oraz dodatkowy gadżet jak sterowanie smartfonem/tabletem.

    Minusy rozwiązania a)
    - chyba tylko większa cena za kable - trzeba to jeszcze dokładnie policzyć

    Rozwiązanie b) to bilet w jedną stronę - w stronę inteligencji :] , i chyba tańszy kabel do włączników

    Ciągle się zastanawiam nad sensownością pozostawiania sobie możliwości powrotu do tradycyjnej instalacji - na ile jest to racjonalne a na ile
    spowodowane lękiem przed porażką "skomplikowanego inteligentnego systemu".

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze rozumiem. U Ciebie b) miałoby zastępować a) i odwrotnie? Bo z tego co ja czytałem to a) byłoby rozwiązanie na teraz , a b) na przyszłość. Tzn. w przypadku a) nie masz magistrali, która w przyszłości do KNX będzie Ci potrzebna.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Tani system KNX ready

    Wypada chyba napisać parę słów jak to działa - opisuję moje planowane rozwiązanie (z możliwością rozbudowy).

    W pomieszczeniach domu mamy włączniki tzw. dzwonkowe (choć mogą być też zwykłe - napiszę później), są one podłączone kablem do rozdzielni,
    gdzie podłącza się je jako wejścia do "aktora wejść KNX" - jest to urządzenie, które ma np. osiem wejść - odbiera sygnał z ośmiu włączników,
    my programując system KNX decydujemy jakimi funkcjami będą sterować poszczególne włączniki (np. włącz, wyłącz, ściemnij, zamknij roletę itp.).

    Dlaczego nie zastosować od razu włączników KNX ?
    Można, ale miało być tanio, przynajmniej na początku. Zawsze można wymienić zwykły włącznik na KNX (oczywiście przepinamy wtedy kabel w rozdzielni, o tym później)
    Używany podwójny przycisk KNX na Aledrogo kosztuje 300zł
    Z drugiej strony w salonie może od razu warto wstawić jakiś ładny przycisk KNX za 1000zł? Kwestia wyboru/kwestia budżetu.

    Było o przyciskach (zwykłe dzwonkowe) i o kablach do rozdzielni.
    W rozdzielni musimy mieć minimalny zestaw KNX:
    - zasilacz magistrali KNX
    - interfejs USB lub COM do programowania systemu (+ komputer z programem ETS)
    - aktor wejść - tu podłączamy włączniki ścienne
    - aktor wyjść - tu podłączamy lampy i inne urządzenia, którymi chcemy sterować

    Generalnie w moim systemie wszystkie gniazda elektryczne będą raczej tradycyjnie podłączone na stałe - bez sterowania (bo i po co?).
    Przeczytałem gdzieś, że gniazda zewnętrzne warto podłączyć pod KNX - wtedy wychodząc z domu, "wyłączając wszystko" możemy zaprogramować
    by gniazda zewnętrzne też się wyłączyły (chyba warto?).

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Hej agb
    na początku moja magistrala KNX będzie miała mniej niż 1m - będzie to wyłącznie połączenie między urządzeniami w rozdzielni.
    Jeśli będę chciał w salonie wymienić włącznik dzwonkowy na włącznik KNX, to:
    - instaluję włącznik KNX w miejsce zwykłego dzwonkowego
    - w rozdzielni podłączam kabel od ww. włącznika do magistrali KNX (odłączam go najpierw od wejścia aktora Wejść KNX)

    Pytanie tylko, jeśli takich włączników będzie więcej, magistrala robi się wtedy gwiazdą, mogą wystąpić problemy, muszę odszukać opracowanie na ten temat - na ile metrów włączniki mogą być oddalone od magistrali (kiedyś się natknąłem na fajny dokument ale go nie zapisałem
    Jest to argument za zrobieniem od razu magistrali KNX na kablu KNX.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Serce systemu - urządzenia KNX

    Miało być tanio (jak na Inteligentny Dom), to będzie, mój pierwszy zakup:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KNX przesyłka.jpg
Wyświetleń:	805
Rozmiar:	70,6 KB
ID:	372574

    Sprzęt firmy Intelektronik, nie ma certyfikatu i logo KNX, dlatego jest tańszy.
    Kupiłem:
    - zasilacz KNX (wymaga zasilacza 12V lub 24V - ja użyłem jakiegoś starego zasilacza z moich zasobów)
    - interfejs COM
    - aktor wejść 8x
    - aktor wyjść 8x
    - ściemniacz LED 2 kanały

    Po x godzinach montażu, mam mój inteligentny dom i do tego przenośny
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KNX system testowy (Large).jpg
Wyświetleń:	1169
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	372576

    Uwagi:
    - wejścia binarne w aktorze wejść wymagają napięcia 12-35V
    Rozwiązanie podpowiedziane przez Intelektronik - bierzemy napięcie z magistrali KNX (docelowo może to być zew. zasilacz):
    minus z KNX do minusa wejścia binarnego
    plus z KNX do włącznika dzwonkowego, następnie do plusa wejścia binarnego
    i tak dla wszystkich wejść

    - interfejs COM
    Wybrałem COM (RS232), gdyż chciałem pominąć ew. problemy ze sterownikami USB w Windows, niestety okazało się,
    że interfejs COM nie działa gdy ETS uruchomimy na maszynie wirtualnej - wymagany jest Windows posadzony na fizycznej maszynie.
    Reasumując, postawiłem na dedykowanym komputerze system Windows XP 32 bit (zalecony przez Intelektronik) + program ETS 4.0
    (urządzenia Intelektronik nie mają plików "sterowników" do ETS 5, dostępne są do wersji ETS 4).

    - aktor wyjść
    Wyjścia są po prostu przekaźnikami, czyli łączymy:
    * przewód neutralny 230V bezpośrednio do lampy ( u mnie do gniazdka)
    * przewód fazowy do pierwszego złącza np. kanału nr 1, z drugiego złącza do lampy (u mnie gniazdka)

    Wszystkie urządzenia mają złącze KNX (zaciski +i -), łączymy wszystkie urządzenia kablem.
    Tylko zasilacz ma dwa złącza KNX, wykorzystałem jedno z nich.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Oprogramowanie, czyli ETS

    Jak napisałem, od strony oprogramowania musiałem zainstalować Windows XP 32 bitowy na fizycznym komputerze.
    Jeśli komuś zadziałał interfejs USB<>KNX na wirtualnym XP lub 7 - napiszcie proszę - to cenna informacja,
    ja mam u siebie tylko COM - on działa tylko na fizycznej maszynie.

    ETS 4.1.2 można jeszcze ściągnąć z sieci (na oficjalnej stronie knx.org jest tylko wersja 5).
    Przy okazji na torrentach są wersje ze zdjętymi ograniczeniami. Mi wystarczy wersja demo, więc tej się trzymam.

    Po uruchomieniu Windows konfigurujemy port COM do którego podłączymy interfejs KNX<>COM,
    czyli: klikamy prawym klawiszem myszy na Mój komputer -> zarządzaj -> menedżer urządzeń -> porty COM
    Klikamy dwukrotnie na naszym porcie (ja mam jeden: COM1) i zmieniamy mu parametry jak każe dokumentacja Intelektronik:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2016-11-09 12_24_45-Właściwości_ Port komunikacyjny (COM1).jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	18,3 KB
ID:	372578

    z dokumentacji: Parametry portu – Baud = 19200 b/s (57600 b/s dla USB), Data bits = 8, Parity = none, Stop bits = 1

    Zalecam wykonanie konfiguracji portu przed instalacją ETS, gdyż ETS automatycznie wykrywa porty i automatycznie poprawnie nam go skonfiguruje.

    Instalacja ETS

    ETS wymaga i sam sobie instaluje kilka komponentów (np. serwer SQL, środowisko Dot.Net 4.0).
    U mnie instalacja nie chciała przejść dopóki ręcznie nie ściągnąłem i nie zainstalowałem dotNet:
    dotNetFx40_Full_x86_x64.exe
    Po tym ETS zainstalował się poprawnie.

    Po uruchomieniu ETS (jeśli mamy podłączony kabel szeregowy do COM1 w komputerze i do portu COM w interfejsie Intelektronik)
    możemy zobaczyć, że połączenie jes wykryte i poprawnie skonfigurowane, w ETS na pasku klikamy Settings -> Communication i widzimy to co na zdjęciu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ETS4_COM1 dziala.jpg
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	91,6 KB
ID:	372579

    Mamy zainstalowany ETS i działające połączenie do naszego sprzętu!

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Zaprogramowanie naszego systemu KNX/EIB

    W zrozumieniu jak się programuje układ KNX pomógł mi ten film:

    https://youtube.com/watch?v=_0ATQUSflPA

    wykonany przez studentów Politechniki Wrocławskiej, której dumnym absolwentem również jestem

    Krok 1 - tworzymy bazę danych - jak na filmie

    Krok 2 - tworzymy projekt klikając "Nowy projekt/New project"
    W oknie wybieramy:
    - nazwa: dowolna
    - medium: TP (AFAIK: Twisted Pair czyli skrętka)
    - struktura adresów grupowych: dwa poziomy (w domu jednorodzinnym chyba wystarczy)

    Krok 3 Import plików urządzeń.
    Pobieramy ze strony Intelektronik pliki do naszych urządzeń (u mnie: wejście binarne x8, wyjście x8, ściemniacz), następnie importujemy je jak na filmie,
    czyli "Import Urządzeń" ->dalej, dalej, dalej.

    Krok 4 Tworzenie budynku/pomieszczeń
    Otwieramy projekt (przegląd projektów -> nasz projekt - klikamy x2)
    Dodajemy budynki, piętro i pokój -> klikamy: Dodaj budynki, wpisujemy nazwę.
    Klikamy na Budynek, przycisk zmienia nazwę na "Dodaj poziom/piętro" - dodajemy itd. aż dodamy pokój, np. salon.

    Krok 5
    Dodajemy urządzenia do pomieszczenia (przycisk "Dodaj urządzenia") - przenosimy myszką do naszego pokoju.
    U mnie dodałem wszystkie urządzenia do pokoju "Salon".

    Krok 6
    Ustawiamy parametry urządzeń (oraz wejść i wyjść).

    Krok 7
    Tworzymy Adresy Grupowe.

    Krok 8
    Programujemy urządzenia (aktory KNX)

    Gotowe! System zaprogramowany, działa bez komputera, wymaga oczywiście zasilania (zasilacz i szyna KNX).

    Kroki 6,7,8 opisuję dokładniej poniżej.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Zrozumieć Grupy Adresowe

    ETS ma specyficzną logikę, na którą trzeba się przełączyć, gdy planujemy/programujemy nasz system.
    W skrócie wygląda to tak: każdy przycisk ma wywołać jakąś akcję, na którą "ktoś" zareaguje, więc tworzymy
    "grupę adresową" dodajemy tam przycisk oraz wszystkie elementy, które mają zareagować i to wszystko.

    Przykład:
    Wejście nr 1 (przycisk) ma włączać lampy 3 i 5 (wyjścia 3 i 5 aktora wyjść).
    Tworzymy "grupę adresową" o nazwie np. "Włącznik1_światło_3_i_5"
    Klikamy dwukrotnie na tej grupie (lub zaznaczamy ją w okienku z lewej strony - coś a la eksplorator windows) - to ważne - bez tego nie da się przeciągać obiektów do grupy.
    Przeciągamy do grupy:
    - wejście nr 1 (input1) z aktora "Wejście x8"
    - wyjście nr 3 z aktora "Wyjścia x8"
    - wyjście nr 5 z aktora "Wyjścia x8"

    I już, po zaprogramowaniu urządzeń (o tym zaraz) wciskanie przycisku będzie przełączało oba wyjścia 3 i 5 (oczywiście dodałem dwa, żeby pokazać elastyczność,
    może być tylko jedno wyjście).

    W następnym poście opiszę jak to dokładnie zrobić krok po kroku.

    PS.
    Mój ETS jest po angielsku - moje przykłady stety/niestety opisuję w tym języku (przyciski/komunikaty).

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał drak72 Zobacz post
    ETS 4.1.2 można jeszcze ściągnąć z sieci (na oficjalnej stronie knx.org jest tylko wersja 5).
    Przy okazji na torrentach są wersje ze zdjętymi ograniczeniami. Mi wystarczy wersja demo, więc tej się trzymam.
    Czemu namawiasz do kradzieży? Wersja demo za chwilę przestanie Ci wystarczać, bo zwiększysz ilość urządzeń i co wtedy? Jak potrzebujesz wiertarkę, to też idziesz do sklepu i szybko wynosisz tylko dlatego, że ochrona nie zauważy?

    Korzystanie ze sprzętu Intelelektronik to podobny temat. Nie wiem, jak jest teraz, ale wcześniej ich urządzenia konfigurowało się przy pomocy aplikacji do osprzętu firmy Jung.

    Generalnie polecam korzystanie ze standardu KNX, bo jest naprawdę stabilny i pewny. Ale jest taki dlatego, że ktoś nad tym czuwa, a wyższa cena nie wynika z tego, że na urządzeniu jest znaczek KNX.

    Odnośnie okablowania instalacji radzę wszystko dokładnie przemyśleć. Musisz każdy obwód doprowadzić do rozdzielni, jak do tego dołożysz jeszcze przewód od każdego włącznika, to sprawa bardzo się skomplikuje. Zastanów się, ile przewodów będziesz miał w rozdzielni. Wszystko jest fajnie, jak weźmiesz pod uwagę 2-3 punkty, ale w domu masz tego dużo więcej.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Witam,
    El*ontro, dzięki za komentarz o kablach, jak pisałem, jestem na etapie płyty fundamentowej, już niedługo będę musiał zdecydować,
    czy puścić kabelek KNX czy gwiazdę z YKY 1,5mm. Jak będzie za dużo kabli to wyjście będzie jedno: kabel KNX.

    A propos: "Czemu namawiasz do kradzieży?" to jest pomówienie, jeśli się powtórzy, zgłoszę do moderatora.

    Pozdrawiam
    Dominik

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Ustawianie parametrów włącznika

    Przed dodaniem wejść i wyjść do grupy adresowej, jeśli jest to wymagane należy ustawić parametry urządzeń.

    Aby ustawić parametry w oknie jak niżej kliknij na Aktora np. Aktor Wejść i wybierz zakładkę "Parameters"

    Przykład: wejście binarne - wybieramy np. input 1 i mamy dostępne parametry:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2016-11-10 10_41_15-6_wybor opcji.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	49,1 KB
ID:	372661
    Function: switching
    Command at rising edge: ON, OFF, Toggle, no reaction (takie polecenie jest wysyłane gdy wciskamy przycisk)
    Command at falling edge: ON, OFF, Toggle, no reaction (takie polecenie jest wysyłane gdy wciskamy przycisk)

    Mój włącznik (łącznik) jest włącznikiem dzwonkowym, czyli zwiera obwód jak go wciśniemy, a jak puścimy rozwiera,
    dlatego skonfigurowałem go tak:

    Function: switching
    Command at rising edge: Toggle
    Command at falling edge: no reaction

    Rezultat:
    jak wciskamy przycisk, światło się włącza (jeśli było wyłączone) lub wyłącza (jeśli było włączone),
    jak puszczamy przycisk nic się nie dzieje

    Uwaga:
    W zasadzie można zainstalować zwykłe łączniki lub dzwonkowe. Przy zwykłych łącznikach przy wciśniętym klawiszu na wejście Aktora Wejść,
    do którego jest podłączony łącznik podawane jest stałe napięcie, w aktorze pali się dioda sygnalizująca napięcie na wejściu.
    Przy łączniku dzwonkowym napięcie jest podawane tylko jak przycisk jest wciśnięty. To mi się bardziej podoba, ale jak kto lubi
    Oczywiście zwykłe łączniki konfigurujemy tak

    Function: switching
    Command at rising edge: ON
    Command at falling edge: OFF

    Parametry ustawione, można utworzyć grupę adresową.
    W oknie jak niżej, w części "Address Group" dodajemy grupę główną, następnie jak na nią klikniemy, przycisk zmieni nazwę na "Add address group"
    teraz możemy dodać grupę odpowiadającą naszemu włącznikowi.
    U mnie mam podłączony włącznik do "Input 1" Aktora Wejść a dwie lampy są podłączone do "Output 1" i Output 2" Aktora Wyjść,
    więc nazwałem roboczo grupę adresową "Wejscie1_wyjscia_1_i_2":

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	372662

    W górnym oknie (Building) klikamy na aktora wejść, wybieramy zakładkę "Group objects", chwytamy myszą "Input 1" i przeciągamy go
    do grupy adresowej "Wejscie1_wyjscia_1_i_2".
    Uwaga, wszelkie niepowodzenia w tym momencie wynikają zapewne z tego, że w oknie"Address Group" nie kliknęliśmy na naszą grupę,
    musimy "do niej wejść", żeby okno było puste i gotowe do przyjęcia obiektów (patrz zrzut ekranu).

    Następnie w Building klikamy na Aktora Wyjść i przeciągamy do grupy adresowej Output 1 i Output 2:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	372663

    Teraz czas zaprogramować nasze urządzenia (Aktorów KNX), żeby wiedziały co mają robić.
    Klikamy prawym klawiszem na naszej grupie adresowej "Wejscie1_wyjscia_1_i_2" i wybieramy Download->Download All

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4progr.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	372664

    Teraz program ETS czeka aż wciśniemy na urządzeniach przycisk programowania, z prawej strony w polu "Pending Operations"
    zobaczymy napis: "Press program button on Binary input acuator" - wtedy wciskamy przycisk programowania na aktorze wejść,
    w oknie ETS ww. napis zmieni się na "Programming device". Po zaprogramowaniu jednego urządzenia, przyjdzie czas na kolejne (Aktor wyjść),
    powtarzamy operację.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5prog2.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	372665

    Gdy operacje się skończą -> Gotowe, nasz system jest zaprogramowany.
    Wciśnij przycisk a przekonasz się, że obie lampy się włączają, ponowne wciśnięcie wyłącza obie lampy.
    Jeśli do grupy dodałeś tylko jedno wyjście (output) - sterujesz tylko jedną lampą.

    W tym momencie uznałem, że mogę na początek w domu zamontować łączniki dzwonkowe i urządzenia Intelektronik, zaprogramować je
    i rodzina nie pozna, że steruje "systemem inteligentnym" a nie zwykłymi pstryczkami.

    Aktualnie rozgryzam mojego aktora "Ściemniacz LED", jak moja wiedza będzie się nadawała do przekazania - napiszę następne posty.
    Mam nadzieję, że dodałem odwagi osobom, które chcą pójść w ID/KNX, ale się obawiały wtopy.

    Dlaczego ja wybrałem KNX - jest to międzynarodowy standard, który nie zniknie z rynku (nie trzymajcie mnie za słowo
    Niestety jest drogi, ale Intelektronik robi kompatybilne urządzenia za 50% ceny. Mam nadzieję, że Konsorcjum KNX nie wyśle
    na nich swoich adwokatów, przynajmniej dopóki nie skompletuję sobie sprzętu :}
    Robienie samemu urządzeń lub sterowanie PLC zostawiam geekom, dla mnie ma działać i nie wymagać kompilowania jądra
    Do KNX są interfejsy zarówno w sprzęcie (np. centralka Satel) jak i oprogramowaniu (OpenRemote, OpenHAB) - docelowo spróbuję zrobić
    na tym sterowanie/wizualzację - choć to raczej bajer, ale jak się ma taką instalację, to dlaczego nie

    Pozdrawiam
    Dominik

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Grupy adresowe - uwaga

    Koledzy z Polibudy na filmie już to powiedzieli, ale przypomnę - zasady tworzenia grup adresowych:

    1. Każdy włącznik (urządzenie wysłające komunikat/telegram) może być tylko w jednej grupie adresowej
    2. Obiekty wewnątrz grupy adresowej muszą komunikować się za pomocą komunikatu/telegramu o tej samej długości
    Przykład: zwykły włącznik ma komunikat (telegram) rozmiaru "1bit" co widać w oknie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1_bit2.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	32,8 KB
ID:	372666

    Można go dodać do Grupy Adresowej wraz z innymi obiektami "jednobitowymi", inaczej nie będzie działać.


    Gdy zacząłem bawić się parametrami Aktora Wejść, i przestawiłem wejście Input 1 z funkcji Switching na Dim (ściemnianie),
    w aktorze pojawił się wirtualny Input 9 (fizyczny Input 1), który ma długość telegramu: 4 bity.
    Można go dołączyć do grupy adresowej z wyjściem ściemniacza (również 4 bity).
    Jak opanuję ściemnianie to o tym napiszę.


    Do sprzedawców i integratorów KNX - nie walczcie z kilkoma osobami, które chcą to zrobić samemu (DIY),
    zauważcie, że jak system stanie się popularny, to wiele osób, które "się nie znają" przyjdą do Was po ten system.
    Zyskujemy wszyscy, mam nadzieję, że też to tak rozumiecie.

    Pozdrawiam
    Dominik

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał drak72 Zobacz post
    Witam,
    El*ontro, dzięki za komentarz o kablach, jak pisałem, jestem na etapie płyty fundamentowej, już niedługo będę musiał zdecydować,
    czy puścić kabelek KNX czy gwiazdę z YKY 1,5mm. Jak będzie za dużo kabli to wyjście będzie jedno: kabel KNX.

    A propos: "Czemu namawiasz do kradzieży?" to jest pomówienie, jeśli się powtórzy, zgłoszę do moderatora.

    Pozdrawiam
    Dominik
    Mnie też zgłoś.

    Cytat Napisał drak72 Zobacz post
    Oprogramowanie, czyli ETS

    Przy okazji na torrentach są wersje ze zdjętymi ograniczeniami. Mi wystarczy wersja demo, więc tej się trzymam.
    Na studiach nie uczyli, że piracki soft z torrentów to kradzież?
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał drak72 Zobacz post
    Do sprzedawców i integratorów KNX - nie walczcie z kilkoma osobami, które chcą to zrobić samemu (DIY),
    zauważcie, że jak system stanie się popularny, to wiele osób, które "się nie znają" przyjdą do Was po ten system.
    Zyskujemy wszyscy, mam nadzieję, że też to tak rozumiecie.
    Szlachetne. Taki Robin Hood. Wy sobie zapłaćcie, my sobie ściągniemy za free i mamy nadzieję, że nas zrozumiecie, wszak to w celu popularyzowania. Tylko czego? Nawyku kradzieży softu z torrentów? Chyba że mi głębsza myśl autora umknęła...
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  16. #16

    Domyślnie

    El*ontro dobrze pisze, kabli zbiera się bardzo dużo i nie zawsze ma to sens.

    Można zrobić tradycyjną instalację w niektórych pomieszczeniach i pod włącznik dać puszkę kieszeniową. W przyszłości możesz tam umieścić moduł z przekaźnikami.
    Np. Masz pokój gdzie są 3 pkt. świetlne i trzy włączniki. Ty byś poprowadził 4 przewody do rozdzielnicy i przewód magistrali. Tradycyjnie masz jeden przewód do rozdzielnicy + przewód magistrali na przyszłość, a reszta po pomieszczeniu. Możliwości zmiany takie same, a mniejsza plątanina.

    Jeżeli celujesz w coś DIY, to raczej nie jest to KNX. Do domu można spokojnie zastosować dużo innych rozwiązań i będą też dobre.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał drak72 Zobacz post
    Do sprzedawców i integratorów KNX - nie walczcie z kilkoma osobami, które chcą to zrobić samemu (DIY),
    zauważcie, że jak system stanie się popularny, to wiele osób, które "się nie znają" przyjdą do Was po ten system.
    Zyskujemy wszyscy, mam nadzieję, że też to tak rozumiecie.

    Pozdrawiam
    Dominik
    Ale nikt tutaj nie walczy z nikim kto chce coś samemu zrobić. Chcesz zrobić samemu instalacje IB - pełen szacun. Kolega El*ontro zwrócił Ci tylko uwagę żebyś innych nie namawiał do kradzieży co ewidentnie wymownie czynisz. Oczywiście pisząc to biorę pod uwagę że zgłosisz mnie do moderatora

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    Na studiach nie uczyli, że piracki soft z torrentów to kradzież?
    A ciebie chyba uczyli prawa w Koziej Wólce skoro utożsamiasz zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia z uzyskaniem programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej.

    W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze stratą realną poszkodowanego, a w drugim wyłącznie z potencjalną. To, że ktoś spiraci np. Photoshopa w celu nauki i zrobienia dla siebie grafiki nie oznacza, że w przypadku braku możliwości pozyskania kopii, kupiłby ten program. Mało, jeżeli z czasem wszedłby na ścieżkę zawodową, to jest niemal pewne, że wskutek zapoznania się z danym programem i jego ekosystemem stałby się klientem tej firmy.

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    A ciebie chyba uczyli prawa w Koziej Wólce skoro utożsamiasz zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia z uzyskaniem programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej.

    W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze stratą realną poszkodowanego, a w drugim wyłącznie z potencjalną. To, że ktoś spiraci np. Photoshopa w celu nauki i zrobienia dla siebie grafiki nie oznacza, że w przypadku braku możliwości pozyskania kopii, kupiłby ten program. Mało, jeżeli z czasem wszedłby na ścieżkę zawodową, to jest niemal pewne, że wskutek zapoznania się z danym programem i jego ekosystemem stałby się klientem tej firmy.
    W świetle prawa przywłaszczenie wartości intelektualnych (prawa autorskie i wykonawcze oprogramowania, muzyki, video) to zwykła kradzież. Trochę się w tym prawie zawodowo obracam więc wiem co piszę. To że chcesz sobie coś ściągnąć z torrentów w celu edukacyjnym nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli producent sam chce Ci takie coś udostępnić w tego typu celach to robi to z własnej, niewymuszonej woli. W tym celu powstały różne wersje oprogramowania demo, czasowej lub częściowej licencji. Jeżeli tego nie robi to musisz to sobie kupić jeżeli chcesz tego używać albo uczyć się i tyle. Równie dobrze mógłbyś wejść do sklepu i ukraść wodę mineralną. Przecież producent ma ją ze źródła więc w twoim mniemaniu nie ponosi żadnych strat. A samo przelanie do butelki to tylko zwykła praca podobnie jak w przypadku oprogramowania.
    Ostatnio edytowane przez iF-Jimi ; 11-11-2016 o 17:42

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Równie dobrze mógłbyś wejść do sklepu i ukraść wodę mineralną.
    Masz pokrętną logikę. Jak ukradniesz wodę to koszt tego ponosi właściciel ponieważ za nią zapłacił i jest stratny.

    Jaką stratą dla Adobe jest to, że np. nastolatek ściągnie Photoshopa i się pobawi w grafikę na swój własny użytek? Tatuś i tak nie kupiłby mu tego programu.
    Firmy doskonale sobie z tego zdają sprawę dlatego przymykają oko na ten proceder, bo często jest dla nich opłacalny. Jeżeli nastolatek wsiąknie w grafikę i jak przejdzie na zawodowstwo to kupi ich program, a nie konkurencji albo open source. A ty byś go z chęcią potraktował jak złodzieja i wsadził do więzienia - nadgorliwość gorsza od faszyzmu.

    Nawet nasze, niedoskonałe, polskie prawo lepiej rozumie problematykę nielegalnych kopii oprogramowania niż ty.

    Art. 278

    § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

    § 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
    Oczywiście jestem przeciwko piractwu, ale porównywanie skopiowania programu do zaboru mienia jest kompletnym nieporozumieniem wynikającym z nieznajomości prawa i nieznajomości różnic między własnością intelektualną, a materialną.

    Patrz ile Kazikowi ukradli :
    https://stratakazika.pl/
    Ostatnio edytowane przez muchenz ; 11-11-2016 o 18:01

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony