dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Ekonomiczny 3 - sugestie, dyskusje nad projektem

    Witajcie. Po wielu latach przymiarek w końcu zaczynamy przygotowywać się do budowy własnego M. Jesteśmy w trakcie załatwiania nowej WZ, ponieważ wydana na poprzedniego właściciela nie do końca nam odpowiada. Zamierzamy ruszyć z początkiem przyszłego roku, kiedy tylko uporamy się z formalnościami ( a nie zapowiada się to szybko, niestety). Ten czas musimy wykorzystać maksymalnie na przygotowanie do budowy, ponieważ czeka nas budowa systemem gospodarczym: teść budowlaniec, kilku znajomych z przydatnymi umiejętnościami i mnóstwo pracy własnej. W sumie, na dzień dzisiejszy, zamierzamy zatrudnić zewnętrznych fachowców tylko do ciepłego montażu okien i drzwi zewn. oraz rolet, instalacji pieca gazowego oraz zapłacić za opracowanie instalacji poza elektryką i wodą. Dach zlecimy znajomemu, z mężem do pomocy. Właściwie nie mamy zbyt wielkiego wyboru - na budowę i zamieszkanie mamy max 220 tys. (nieprzekraczalnie - do 240 tys razem z meblami). Możemy liczyć głównie na to, co sami wyczytamy, bo wokół siebie mamy sporo osób związanych jakoś z budowlanką lecz ze starym podejściem do budowy i absolutnie nikogo, kto budowałby "inaczej"

    Dlatego założyłam ten wątek by prosić Was o pomoc w przebrnięciu przez ten trudny proces ciągłych wyborów. Liczę na każdą sugestię i krytykę ( wraz z argumentami ).

    Dom ma być jak najbardziej energooszczędny, jednak na tyle na ile nas stać; MUSIMY zmieścić się w tym budżecie. Nasze założenia:
    - wybrany projekt gotowy to parterowa stodoła o powierzchni 103 m pow.użytk. + 5m kotłowni + doklejone do budynku pom.gospodarcze z wejściem do kotłowni ok.12-18mkw i wiata dwustanowiskowa
    - wszystkie duże przeszklenia od południa (dużo fiksów, rolety zewn.), łazienki, kotłownia, wiata od północy; montaż w ociepleniu
    - projekt przewiduje fundamenty ocieplane TERMO ORGANIKA Gold Fundament gr. 18 cm,
    ściany nośne z bloczków silikat. 25 + styropian 22cm, ściany wewn. silikat 12 i 8 cm
    strop drewniany
    poddasze nieużytkowe ocieplane wełną 20cm
    - wentylacja mechaniczna z rekuperacją, GWC rurowy
    - ogrzewanie: kocioł gazowy kondensacyjny, podłogówka wodna wszędzie poza sypialniami, w łazienkach poza podłogówką jakieś drabinki na prąd

    Poza GWC, fiksami oraz zamianą żaluzji fasadowych na rolety, reszta jest z projektu i na dzisiaj myślimy, żeby tak zostawić, jak wymyślił projektant.

    W projekcie, wewnątrz, niewielkie zmiany, tj. środkowa sypialnia będzie naszą garderobą, łazienka mała (3m) zostanie powiększona o szerokość wanny, będzie miała okno, pralnia zostanie powiększona o część większej łazienki, a nasza własna łazienka powstanie w miejscu obecnej 9m garderoby (wyprostujemy tylko ściankę pomiędzy nią a pralnią, na korzyść łazienki; okno ze ściany szczytowej przeniesiemy na stronę północną).

    Moje pytania na teraz:
    - Wyczytałam, że kocioł kondensacyjny do 21 kW nie potrzebuje komina. Skąd wiadomo, na etapie projektu, jakie zapotrzebowanie ma dom, tak, aby już można bylo wiedzieć jaką moc pieca wybrać? (i ew. zlikwidować komin, a doprowadzić tylko powietrze przez ścianę)
    - Kominek zostaje. Myśleliśmy o poprowadzeniu DGP grawitacyjnej, ale chyba przerosłaby nas jej instalacja, przy obecnej wentylacji mech. :/ więc zostanie taki "goły", do tzw. rekreacji, Ale jaką powinien mieć moc? Obecnie ogrzewamy stary, kiepsko ocieplony, nieszczelny domeczek ok.65 m2 kominkiem z DGP z wentylatorem o mocy 14 kW i szału nie ma z komfortem cieplnym.
    - Czy zamiana pokoju na garderobę, a garderoby na łazienkę wymaga ponownego przeliczenia i przeprojektowania instalacji wentylacji czy wystarczy zamienić wywiew na nawiew i odwrotnie? Cena projektu przewiduje projekt tejże instalacji i zastanawiam się, czy trzeba dać ją do przeprojektowania.
    - Czy zamiana żaluzji na rolety wpływa znacząco na sposób montażu okien? (przewidzieć większe/mniejsze otwory, zrobić cokolwiek innego)
    - Czekamy na nowe WZ. To wydane na poprzedniego właściciela mówi o pokryciu dachu dachówką lub pokryciem dachówkopodobnym. Czy myślicie, że przewidziana w projekcie płyta włókno cementowa przejdzie? Każde ew. odwołanie od decyzji to stracony czas, którego nie mamy ( teraz wynajmujemy, musimy szybko skończyć budowę, bo budujemy na kredyt), więc nie wiemy czy jest o co walczyć, czy jednak już myśleć o zmianie pokrycia?

    Wiem, bardzo długi post i przepraszam, ale dziękuję każdemu, kto zechce go przeczytać do końca!

    Projekt Ekonomiczny 3,wersja lustrzana:

    http://www.projektyzwizja.pl/projekt...ny-3-lustrzany

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Wg Mnie,

    nie ma szans na zmieszczenia się w takim budżecie tj. 240 000 zł. Na stronie masz kosztorys stanu developerskiego na 330 000 z VAT 8%.
    Duża jest powierzchnia zabudowy (146 m), dachu (211 m), w środku masz podwyższony salon, do tego sporo rynien bezokapowych (40 m).
    Wg Mnie 350 000 to. min z rekuperacją i kominkiem.
    Co do pytań:
    - zapotrzeowanie na ciepło wynika z OZC, są na forum osoby które robią takie rzeczy. Wg Mnie ten dom dobrze ocieplony ogrzejesz Pompą Ciepła Powietrze Woda 7 KW. Oblicz Sobie koszt gazu i PC. Ja u Ciebie nie widzę komina na gaz.
    - ten salon (25m) z kuchnią (11m) to ogrzejesz najmniejszym wkładem 3-4 KW. Salon nie jest duży, jak bym zrezygnował z kominka jak chcecie szukać oszczędnosci bo to wydatek 8-10 tys (wkład, zabudowa, kominek stalowy). Wystarczy biokominek. Na taki mały domek parterowy wystarczy jedne źródło energii, gaz albo PC. Niektórzy na forum mają nawet ogrzewanie elektryczne.
    - zamiana na pewno wymaga ponownego projektu instalacji wentylacji, w łazience konieczne wywiew a z garderobą jest różnie. Jedni mają wywiem, jedni nawiem i wywiem, jedni nic nie mają...
    - rolety i żaluzje - przy ociepleniu 22 cm nie ma różnicy, skrzynka rolety to 16,5 cm, żaluzji 13-14 cm. Jak od południa/zachodu ja bym zostawił żaluzje, bo moża regulować natężenie słońca

    Generalnie projekty z wizją mają fajne projekty, ale drogie w wykonaniu (wysoki sufit, WM, żaluzje fasadowe, system Galeco bezokapowy itp). Poczytaj o kotle kondensacyjnym, bez sensu robić podłogówkę i kaloryfery w sypialniach.
    Ostatnio edytowane przez Marcin34_Śl ; 16-11-2016 o 13:05
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    dlaczego stawiacie ściany zewnętrzne z silikatu 25cm? nie lepiej z 18cm? na pewno wyjdzie taniej

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    Marcin34_Śl jak ktoś chce żywy ogień w domu, niech robi - ale przy szukaniu oszczędności nie kominek tylko np. kozę - za 3tys już fajne można dostać, zawsze to kilka tysięcy w kieszeni

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi. Nie wiem dlaczego nie dostawałam powiadomień.

    Marcin34_Śl Kupiliśmy kosztorys inwestorski. W tych 330 tys. wliczono robociznę -prawie 64 tys netto, instalacje z robocizną (bez jednostek centralnych, czy jak to się zwie: pieca, itp): elektryka 27 tys brutto. , wod-kan, co, gazowa - 47 tys brutto, do tego wynajem sprzętów (samochody, podnośniki, itp); okna drewniane z profilami alu, żaluzje fasadowe, wycieraczkę systemową przed drzwiami, dwa kominy systemowe. Podłogi - parkiet.
    Na SSZ wyliczono 219 tys, netto, wykończenie (elewacje, tynki, podłoga) - 88tys netto + do tego 25 tys VAT

    Też się długo zastanawialiśmy nad tym projektem, jeśli chodzi o koszty. I, gdyby nie to, że mamy pomoc innych osób, nie zdecydowalibyśmy się. Budowę będziemy ciągnąć własnymi rękoma (no, teścia i własnymi), mąż jakiś czas pomagał na budowach ojcu i budujących się samodzielnie kilku znajomym, sami remontowaliśmy starą chałupę, w której obecnie mieszkamy. Potrafi zrobić mnóstwo rzeczy przy budowie i większość przy wykończeniówce. Problem w tym, że potrafi zrobić, ale nie zna się na technologiach na tyle, by potrafić wybrać optymalną opcję. Szczególnie na nowych technologiach. Mamy pobudowanych znajomych, teść budował się jakieś 4 lata temu, ale wszyscy patrzą na nas jak na wariatów, bo "po co tak kombinować, skoro tyle lat tak się budowało??!",plus oczywiście:"tak, tak, wentylacja mechaniczna- taka nowinka, może i ciekawa, ale bardzo droga w budowie i w sumie nie potrzebna". Tak więc w tym temacie nie mamy wsparcia nikogo.
    Tam, gdzie się da, będziemy ciąć koszty, np. zamieniamy większość okien na fixy, okna plastiki (choć i tak nie zamierzaliśmy innych), wyrzucamy dziwne fanaberie (typu projektowego okapu podblatowego, wycieraczki). I szukamy dalej. Stąd ten wątek.

    Marcin34_Śl dziękuję za wszystkie podpowiedzi, przeanalizuję je wieczorem z mężem Kominek zostanie - teraz nim ogrzewamy i nie wyobrażam sobie już domu bez Chociaż podpowiedż agao_83 jest bardzo cenna - może faktycznie, przy takim zapotrzebowaniu energetycznym, jakie sugerujesz wystarczy koza W sypialniach byłyby wyłącznie grzejniki. A komin od pieca widać na wizualizacjach, bo w rzutach nie widać nawet komina od kominka.
    Widzę, że masz GALECO bezokapowy u siebie - nasz projekt przewiduje taki. Masz na forum swój wątek? Ile +\- kosztowały u Ciebie (i przy jakiej powierzchni)?

    Co do żaluzji - ogromnie one mi się podobają wizualnie, ale chcielibyśmy także osłonić dom zimą przed wychładzaniem, a tego, niestety, żaluzję nie zapewniają, dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę.

    Agao_83 25 silki nie jest przewidziana wszędzie, tylko ściany nośne. Ścianki działowe to 12 i 8 cm, chociaż jeszcze nie wiem gdzie które, ponieważ posiłkujemy się na razie tylko kosztorysem inwestorskim . Z zakupem samego projektu na razie czekamy i liczymy, zastanawiając się, czy (ze wzgl. na koszty) nie zamienić go na Ekonomiczny 2 i zrezygnować z tarasu frontowego (chociaż taki taras to moje marzenie ).

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał agao_83 Zobacz post
    dlaczego stawiacie ściany zewnętrzne z silikatu 25cm? nie lepiej z 18cm? na pewno wyjdzie taniej
    O, nie doczytałam dobrze Pytasz o ściany zewn. 25 cm silikaty są przewidziane w projekcie. Nie wiemy czy zmiana z 25 na 18 cm nie zmieni właściwości ścian. Właśnie dlatego założyłam wątek, żeby dobrzy ludzie podpowiedzieli, czy można coś zmienić, nie pogarszając parametrów domu

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Murować - cegła pełna na zaprawie cementowej - na to gruba warstwa izolacji .. cegłę można dostać .. czasem za free..
    Silikat 18cm jak najbardziej jest możliwy, bloczki betonowe itp .. i min 20cm grafitowego EPS"a lub 30cm białego ..
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 22-11-2016 o 11:18

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał agnieszka.s Zobacz post
    Z zakupem samego projektu na razie czekamy i liczymy, zastanawiając się, czy (ze wzgl. na koszty) nie zamienić go na Ekonomiczny 2 i zrezygnować z tarasu frontowego (chociaż taki taras to moje marzenie ).
    Pani Agnieszko i jak idą wyliczernia? Ja jestem teraz na etapie liczenia dla Ekonomiczny 2a i wychodzi mi w okolicach 140tys dla SSZ
    Robione na podstawie zestawienia materiałów z kosztorysu inwestorskiego

    fundamenty 20 232,98 - z górką bo w to ująłem całe zbrojenie i beton
    ściany 11 479,77 - wg projektu silka 24/12/8 + zabrawy i nadproża
    ocieplenie 22 232,83 - wg projektu
    dach 20 000,00 - 10m3 + robota
    okna 20 000,00 - mam gotowe wyceny (okno + robocizna) wszystkie zmienione na 120/140 w salonie jedno duże fix i jedno fix+ przesuwne
    http://www.eurocolor.com.pl/pl/okno/...kolekcja_max_)
    wykończenie 3 269,54 - tu wrzuciłem zabudowę gk
    robota 20 000,00 - od 15 do 25 tys róże wyceny
    wentylacja 13 000,00 - 1 komin + rekuperacja (reku bez robocizny)
    inne 1 318,69
    pokrycie 13 027,88 - blacha na rąbek ( sam materiał)
    rynny 2 205,82 - wg cen katalogowych
    izolacja 2 087,83 - folie membrany itp

    RAZEM 146 767,52

    Będę wdzięczy za podzielenie się Pani kosztorysem

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radi_lbn Zobacz post
    Będę wdzięczy za podzielenie się Pani kosztorysem
    Ceny masz policzone co do grosze, ale zsumowane już źle
    Wielu z wymienionych etapów które wymieniłeś nie wlicza się do SSZ. Z kolei wielu etapów nie policzyłeś albo policzyłeś jedynie materiał bez robocizny.
    Ceny netto czy brutto?
    Generalnie mało realny i wiarygodny taki kosztorys

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Ceny masz policzone co do grosze, ale zsumowane już źle
    Wielu z wymienionych etapów które wymieniłeś nie wlicza się do SSZ. Z kolei wielu etapów nie policzyłeś albo policzyłeś jedynie materiał bez robocizny.
    Ceny netto czy brutto?
    Generalnie mało realny i wiarygodny taki kosztorys
    mayek dzieki za uwage. Postaram sie wprowadzic trochę ladu w kolejnej odslonie kosztorysu. Gaktycznie niektore pozycje sa orientacyjne, wciaz czekam na wyceny. Ceny co do grosza bo robione z zestawienia materialow i wycieczki po skladach.
    Co do kilku natomiast jestem juz pewien
    Robota od fundamentu po dach 30tys
    Okna 17tys

    Pozdrawiam
    R

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ekonomiczny2

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    3

    Domyślnie

    Od października br budujemy ekonomiczny 2
    http://www.projektyzwizja.pl/projekt.../ekonomiczny-2
    Jesteśmy na etapie ścian i czekamy na zalanie słupów i wieńca, pogoda nas wstrzymała.
    My zdecydowaliśmy się jednak na kilka zmian.
    1.Nie robimy kominka-tylko pompę gruntową głębinową,
    2.Budujemy z solbet 500, nie z silikatu,
    3.rolety zewnętrzne-standardowe, nie żaluzje drewniane,
    4.przesunęliśmy ściankę w garderobie
    5.powiększyliśmy łazienkę do 7m i zmniejszyliśmy toaletę do 2m
    6.okno w kuchni zamieniliśmy na poziome z pionowego
    7. pokrycie dachowe u nas to blachotrapez elewacyjny, a co!

    Stan surowy otwarty materiał+robocizna będzie nas kosztował 135.000 brutto (z pokryciem dachu)
    Okna do projektu kosztują 15 000 - ciepłe okna 3 szybowe

    W razie pytań z "placu budowy" piszcie, pytajcie, co wiem to powiemy!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał ekonomiczny2 Zobacz post
    Od października br budujemy ekonomiczny 2
    http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2
    Jesteśmy na etapie ścian i czekamy na zalanie słupów i wieńca, pogoda nas wstrzymała.
    My zdecydowaliśmy się jednak na kilka zmian.
    1.Nie robimy kominka-tylko pompę gruntową głębinową,
    2.Budujemy z solbet 500, nie z silikatu,
    3.rolety zewnętrzne-standardowe, nie żaluzje drewniane,
    4.przesunęliśmy ściankę w garderobie
    5.powiększyliśmy łazienkę do 7m i zmniejszyliśmy toaletę do 2m
    6.okno w kuchni zamieniliśmy na poziome z pionowego
    7. pokrycie dachowe u nas to blachotrapez elewacyjny, a co!

    Stan surowy otwarty materiał+robocizna będzie nas kosztował 135.000 brutto (z pokryciem dachu)
    Okna do projektu kosztują 15 000 - ciepłe okna 3 szybowe

    W razie pytań z "placu budowy" piszcie, pytajcie, co wiem to powiemy!

    My też budujemy Ekonomiczny 2

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...%99bokim-lesie


    Zmian u nas mało.

    1. Będzie dachówka płaska
    2. W kuchni też okno poziome a nie pionowe
    3. Sciany silkat ale 18cm
    4. Rezygnacja z żaluzji
    5. Pompa ciepła PW zamioast gazu
    6. System rynnowy normalny , więc lekka modyfikacja dachu
    7. Fundamenty - płyta fundamentowa

    U nas na razie jest płyta a od poniedziałku zaczynają robić mury
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #13

    Domyślnie

    Nie wiem co mam z tym Muratorem, ale nie przyszło mi nawet pół powiadomienia o odpowiedziach; z innych subskrypcji też tylko kilka z wielu. Nie wiem o co chodzi... :/


    Cytat Napisał Radi_lbn Zobacz post
    Pani Agnieszko i jak idą wyliczernia? Ja jestem teraz na etapie liczenia dla Ekonomiczny 2a i wychodzi mi w okolicach 140tys dla SSZ
    Robione na podstawie zestawienia materiałów z kosztorysu inwestorskiego
    Liczyć przestaliśmy, kiedy doszliśmy do dachu i w kosztorysie znaleźliśmy jakieś dziwaczne wyliczenia z kosmosu, później gdzieś dalej wychwyciliśmy w innym miejscu dane nie wiadomo skąd. Sam taras to ok. 15 tys więcej (20 z robocizną), jeśli liczyć wg kosztorysu.

    W końcu wyboru między projektem 2 a 3 dokonali za nas urzędnicy Przez ponad 3 miesiące nie wyszliśmy nawet do otrzymania WZ. Poprzedni właściciel naszej działki na wydanie WZ czekał 7 m-cy, znajoma architekt, która często załatwia sprawy w tym Urzedzie i stwierdziła, że tam nigdy nie trzymają się ustawowych terminów. Dlatego zdecydowaliśmy się budować na posiadanych Warunkach. Ponieważ do budowy Trójki zabrakło nam 1,5metra na długość, zdecydowaliśmy się na 2, do którego za jakiś czas dobudowalibyśmy taras wg zamysłu projektu 3. Nasza sytuacja mieszkaniowa zmusza nas do wyprowadzki z obecnego mieszkania do końca roku, nie mamy czasu

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    I dzięki Tobie, Kaszpir, wielkie i chwała za dziennik budowy! ) Przeczytałam dzisiaj całość jednym tchem.

    Jakiś czas temu mieliśmy trochę zagwozdkę, kiedy wyczytałam gdzieś tu, na forum, że zbrojenia w projekcie są jak na bunkier. Potem znaleźliśmy kilka byków w KUPIONYM kosztorysie, które m.in. przewidywały pokrycie 211m2 dachu na... 700zł, bez wyliczenia różnych elementów, podobnie z wyliczeniami i "zagubionymi" elementami orynnowania, itp, itd. Tak że stwierdziliśmy, że na kosztorysie nie ma się co opierać, bo zrobiony jest nierzetelnie. Po przeczytaniu dziennika Kaszpira stwierdziliśmy, że samego projektu też chyba to, niestety, dotyczy... Mieliśmy dzisiaj kupić projekt, ale doszliśmy do wniosku, że poszukamy architekta, by wycenił zrobienie projektu na podstawie 2 z naszymi zmianami. Może wyjdzie podobnie, skoro i projekt drogi i trzeba go zaadaptować i wprowadzić kilka zmian i kupić projekty wentylacji i czego tam jeszcze brakuje...

    Ogólnie czuję wielkie zażenowanie ceną projektu - rzekomo z WM w standardzie, którą trzeba kupić osobno za 700zł!

    Odnośnie ostatniej kwestii mam do Was, KASZPIR007 i Radi_lbn, pytanie: co jest w cenie projektu?
    W połowie zeszłego roku znaleźliśmy Ekonomiczne i mamy wrażenie, że wówczas projekt wentylacji był w cenie, teraz już jest płatny osobny. Co z projektem podłogówki? (niby w projekcie jest system mieszany, ale czy jest coś wyliczone, czy też trzeba kupić wszystko osobno?

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki ...

    Na bunkrowatość projektu zapewne spory wpływ ma wysoki sufit i brak widocznych belek ...
    To powoduje że konstrukcja jest zupełnie inna i zapewne trzeba się wspomagać dodatkowymi zbrojeniami ..

    Ale to tylko gdybanie , bo widziałem projektuy domów parterowych gdzie nie było wysokiego sufitu i tez miały sporo zbrojeń (słupów) i itd ...

    Rozmawiałem z KB z uprawieniami konstruktora i powiedział mi że sam to zaobserwował że wiele nowych projektów ma mnóśtwo dodatkowych zbrojeń i itd. Z tego co mówił prawdopodobnie projekty są tak wyliczone że nawet na bardzo słabych warunkach glebowych i przy extremalnych warunkach atmosferycznych wytrzymają , dodatkowo te projekty często są oferowane w wielu krajch ...

    W cenie projektu jest wszystko co potrzebne

    Jest projekt elektryki , hydrauliki , wody ...

    Projekt ogrzewania podogowego jest częściowy , bo jest przewidziane ogrzewanie podłogowe + grzejniki , ale nie ma sensu placić za projekt , bo normalny instalator położy bez projetu ...

    projekt WM jest w cenie , ale i tak wiem że będę go zmieniał i ten projekt do niczego nie był mi potrzebny ale ... jest wymagany , bo urzad wymaga aby dom miał wentylację , więc projekt musi być ...

    Nam się dom spodobał i dokładnie takie coś chcieliśmy , więc nawet większe koszty budowy nie ostudziły naszego zapału ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #15

    Domyślnie

    Kaszpir, dziękuję za odp. A mozesz jeszcze napisać, kiedy kupiliscie projekt? W zeszłym roku na stronie biura nie było ceny za projekt WM, dzisiaj jest jako dodatkowa opcja - za 700 zl.
    Szczerze mówiąc mamy już mętlik w głowach. Dzisiaj jesteśmy umówieni z dwoma architektami a za kilka dni spotkamy się z konstruktorem, ile by wziął za przejrzenie gotowca i przeliczenie faktycznych koniecznych elementów. Zobaczymy co powiedzą. Ogólnie jeszcze nie zaczęliśmy a ja juz zaczynam być zmęczona psychicznie ciągłymi dylematami

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    O kurczę 700 zł dopłaty za ctrl +v przy gotowcu to spora kwota przejrzenie gotowca, to trzeba go kupić, mało jest firm które mają kawałek projektu, że można sobie podglądnąć co i jak będzie wyglądać, bo siła projektu tkwi w szczegółach.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    O kurczę 700 zł dopłaty za ctrl +v przy gotowcu to spora kwota
    przejrzenie gotowca, to trzeba go kupić, mało jest firm które mają kawałek projektu, że można sobie podglądnąć co i jak będzie wyglądać, bo siła projektu tkwi w szczegółach.
    Dużo, też tak myślę... :/

    My mamy wielkie szczęście i Kaszpira, który życzliwie podzielił się uwagami oraz zdjęciami ze swojej budowy! )
    Z konstruktorem przejrzeliśmy dostępne na stronie biura arch. szczegółowe rysunki, które porównaliśmy ze zdjęciami z budowy Kaszpira oraz przedyskutowaliśmy Jego uwagi. Nasz konstruktor też łapał się za głowę widząc (i czytając) niektóre rozwiązania projektowe. Nie mógł np. wyjść z podziwu nad niezbadaną myślą architekta projektującego te wszystkie wzmocnienia przy wnęce kuchennej, które nie podtrzymują właściwie niczego, skoro powyżej nie ma żadnego pomieszczenia ani niczego co wymagałoby szczególnych zabezpieczeń; wg. niego już tylko tutaj możnaby zaoszczędzić niemal 5 tys.,skoro wystarczy lekka zabudowa :/

    W pierwszym poście napisalam o zmianach, które planowałam zrobić na etapie adaptacji. Wydawało mi się, że "przesunięcie kilku ścianek" to niewiele, jednak biorąc pod uwagę wszystko, tj koszt zakupu drogiego gotowca, drogiego w budowie + cena adaptacji+ koszt zmian, jakie chciałam w części nocnej + koszt zrobienia indywidualnych instalacji, dopasowanych do naszych potrzeb (zwłaszcza, że zdecydowaliśmy w końcu - tak jak Kaszpir, o położeniu 100% podłogówki), doszliśmy do wniosku, że znacznie taniej jest zrobić wszystko od nowa
    Podjęliśmy więc decyzję, że robimy projekt indywidualny inspirowany Dwójeczką, ale z naszym "masterbedroomem", sienią powiększoną o te 60cm (żeby była jak w Trójce), okna w łazienkach zmienię na pasmowe pod sufitem (coby nie robić sąsiadom kina za darmo ), dokleimy murowaną wiatę, itp. Co ważniejsze jednak zaczniemy oszczędzać już na etapie projektu nie robiąc niepotrzebnych i niczym nieuzasadnionych rozwiązań architektonicznych, w tym np. takie, że strych służyć będzie jedynie jako miejsce poprowadzenia kanałów wentylacyjnych, więc nie trzeba jakoś szczególnie wzmacniać stropu.

    Tak więc dziękuję Wam wszystkim serdecznie za wszystkie uwagi Nie ukrywam, że wiele wniosły one przy podejmowaniu decyzji
    Ostatnio edytowane przez agnieszka.s ; 05-02-2017 o 00:14

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał agnieszka.s Zobacz post
    Dużo, też tak myślę... :/

    My mamy wielkie szczęście i Kaszpira, który życzliwie podzielił się uwagami oraz zdjęciami ze swojej budowy! )
    Z konstruktorem przejrzeliśmy dostępne na stronie biura arch. szczegółowe rysunki, które porównaliśmy ze zdjęciami z budowy Kaszpira oraz przedyskutowaliśmy Jego uwagi. Nasz konstruktor też łapał się za głowę widząc (i czytając) niektóre rozwiązania projektowe. Nie mógł np. wyjść z podziwu nad niezbadaną myślą architekta projektującego te wszystkie wzmocnienia przy wnęce kuchennej, które nie podtrzymują właściwie niczego, skoro powyżej nie ma żadnego pomieszczenia ani niczego co wymagałoby szczególnych zabezpieczeń; wg. niego już tylko tutaj możnaby zaoszczędzić niemal 5 tys.,skoro wystarczy lekka zabudowa :/
    A mieliście projekt czy tylko oglądaliście to co na stronce ?

    Bo niestety konstruktor nie ma racji ...

    W salono-kuchni jest podwójna konstrukcja dachowa i podwójne krokwie. Część salono-jadalni (krokwie) opierają się na murłacie na wysokości spiżarni , aby zostały zachowane równe proporcje dachu w salono-kuchni i aby lekko obniżyć sufit ..
    Więc siła nacisku jest na 3 murlaty i na 3 ściany konstrukcyjne ...

    Coś za coś ...

    Projekt musi być dopasowany do swoich preferencji i do tego co się chce ...

    U nas tak naprawdę zmiany były naprawdę symboliczne , bo projekt nam się od razu spodoał , bo chceliśmy projekt z wysokim sufitem , bez widocznej więźby oraz duze przeszklenia ...
    Nie chcieliśmy żadnych widocznych belek , legarów czy też krokwi ...

    Projektu podłogówki nie robię bo nie widzę żadnego sensu. Każdy instalator położy podłogówkę bez żadnego projektu. Robi sie rozstaw co 10-20cm i tyle i będzie działać.

    Cieszę się że mój dziennik komuś się przydał

    Nie ukrywam że mam też kumatego KB z uprawieniami konstruktora i dzięki niemu udało sie sporo rzeczy zmodyfikaować i poprawić a co za tym idzie też ograniczyć koszty ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 06-02-2017 o 14:19
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A mieliście projekt czy tylko oglądaliście to co na stronce ?

    Bo niestety konstruktor nie ma racji ...

    W salono-kuchni jest podwójna konstrukcja dachowa i podwójne krokwie. Część salono-jadalni (krokwie) opierają się na murłacie na wysokości spiżarni , aby zostały zachowane równe proporcje dachu w salono-kuchni i aby lekko obniżyć sufit ..
    Więc siła nacisku jest na 3 murlaty i na 3 ściany konstrukcyjne ...

    Coś za coś ...
    Mieliśmy tylko to co ze stronki (rzuty i rysunki w pdf) + twój dziennik. Fakt, nie przeglądaliśmy dokładnie każdego zdjęcia po kolei, może dlatego. Dziękuję za zwrócenie na to uwagi


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Projekt musi być dopasowany do swoich preferencji i do tego co się chce ...

    U nas tak naprawdę zmiany były naprawdę symboliczne , bo projekt nam się od razu spodoał , bo chceliśmy projekt z wysokim sufitem , bez widocznej więźby oraz duze przeszklenia ...
    Nie chcieliśmy żadnych widocznych belek , legarów czy też krokwi ...
    Też nie chcemy widocznych belek i ogólna wizja projektanta nam bardzo odpowiada, jednak im bardziej zagłabialiśmy się w szczegóły, tym więcej wychodziło zmian. Na początku pozornie drobnych (ot, przesunięcie kilku ścianek i jednej lazienki). Pózniej jednak doszło, że chcę sień/przedpokój choć nieco większą - przynajmniej jak w Trójce (teraz mamy malutką i jest bardzo niewygodnie - kiedy jest tam więcej niż jedna osoba - ścisk; trudno się ruszyć, gdy wracamy ze spaceru z dwoma sporymi psami i trzeba im wytrzeć łapy, "porozbierać", itp; kurtki na wieszaku zabierają mnóstwo miejsca w świetle korytarza przy większej ilości gości), w częsci nocnej chcę zmiany kilku okien, przesunięcia paru ścian; nie potrzebujemy strychu do przechowywania. I tak się zbierało, zbierało, że wyszło, iż przerabiamy prawie pół projektu i zapłacimy za wszystko razem jak za indywidualny. A nawet więcej, bo do PnB nie potrzebujemy branżówek, więc nie musimy kupować projektów instalacji; zrobimy je już na etapie budowy częściowo sami.

    A Twój dziennik - tak, zdecydowanie bardzo pomocny! Bardzo lubię tam zaglądać!

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał agnieszka.s Zobacz post
    Podjęliśmy więc decyzję, że robimy projekt indywidualny inspirowany Dwójeczką
    Jak wyglądają postępy?
    Sam doszedłem do podobnych wniosków i też nastawiam się na projekt indywidualny inspirowany Ekonomicznym, z tym że wersją 1B (ale rozterki podobne).
    Seria "Ekonomicznych" to bardzo fajne koncepcje, jednak z tego co czytam to wnioskuję, że w projektach szczegółówych jest dużo zrobione na zasadzie kopiuj-wklej. Np. te ściany zewnętrzne 25cm - to ma sens przy bloczkach gazobetonowych (suporexy itp.), może ktoś zmienił na silikaty a zapomniał, że to materiał znacznie wytrzymalszy niż beton komórkowy (tym bardziej, że to parterówka, wysoki sufit chyba wszystkiego nie tłumaczy).

    Czy w salonie zostawiacie wysoki sufit? Fajnie wygląda, ale ja sam z tego rezygnuję, będę robił równo - a w przypadku wiązarów: większa powtarzalność elementów = niższe koszty.

    Dlaczego w sypialni grzejniki zamiast podłogówki? Instalacja mieszana podnosi koszt inwestycji... niewiele ale zawsze.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony