dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 102
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał chemical Zobacz post
    ... pamiętaj każdy m2 to min. ok. 2k !
    Ten koszt to za jaki stan? Ile własnej roboty, a ile cudzej?

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    ...i żonę
    Mając trzy kobiety w domu bardzo mocno zastanowiłbym się nad CWU.
    Z tego co piszesz chcesz zatopić rurki w posadzce, więc na twoim miejscu szedłbym od razu w PC.
    Pytanie ile ta PC kosztowałaby? Bo rozumiem, że miałaby być powietrze-woda? Czy przy -20C da radę?

    W ogóle to myślałem jeszcze nad GWC, a jako, że mam wysoko wody, to w sumie w rachubę wchodzi tylko GGWC wodny1. Wobec czego czy nie zrobić lepiej PC glikol-woda, no ale ta chyba droższa jest.

    Co do samej PC, to ile właściwie może mnie miesięcznie kosztować grzanie wody bojlerem w 2. taryfie? Ile tej wody na moją rodzinę potrzeba? 3 kobiety + ja. My z żoną tylko prysznic. Pytanie czy warto inwestować w PC jeżeli ten koszt nie będzie zbyt wielki, pytanie ile, ktoś może pomóc w liczeniu...

    Co więcej jak pisałem, myślę o panelach, czy one nie spowodują, że lepiej jednak zostać przy bojlerze...

  2. #22
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    średnio za stan deweloperski , robota cudza, w bardzo dużym mieście może być i 3k

    hmm, mam w garażu 10st. C - nigdy go jeszcze nie ogrzewałem, codziennie wyjeżdzam/wjeżdzam autem 4 razy, najważniejsza rzecz to żeby taca i odpływ kondenstatu nie zamarzła - to da się dodatkowo zaizolować lub dołożyć kabelek grzewczy samoreulujący

    jak nie chcesz przenosić to radzę zrób sobie szczelny i dobrze izolowany akustycznie ten kącik na gadżety...
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post



    Pytanie ile ta PC kosztowałaby? Bo rozumiem, że miałaby być powietrze-woda? Czy przy -20C da radę?

    W ogóle to myślałem jeszcze nad GWC, a jako, że mam wysoko wody, to w sumie w rachubę wchodzi tylko GGWC wodny1. Wobec czego czy nie zrobić lepiej PC glikol-woda, no ale ta chyba droższa jest.

    Co do samej PC, to ile właściwie może mnie miesięcznie kosztować grzanie wody bojlerem w 2. taryfie? Ile tej wody na moją rodzinę potrzeba? 3 kobiety + ja. My z żoną tylko prysznic. Pytanie czy warto inwestować w PC jeżeli ten koszt nie będzie zbyt wielki, pytanie ile, ktoś może pomóc w liczeniu...

    Co więcej jak pisałem, myślę o panelach, czy one nie spowodują, że lepiej jednak zostać przy bojlerze...
    Da radę

    Ciężko określić ile CWU będziecie zużywać, ale kobiety zdecydowanie dłużej biorą kąpiel pod prysznicem. Wody może iść tyle samo co napełnienie wanny
    Strzelam: Bojlerem w drugiej taryfie dla twojej rodziny to około 100zł miesięcznie, PC połowę z tego (może ciut mniej). Minus taki, że musisz zainwestować w większy zbiornik.
    PC powietrze-woda możesz mieć w okolicach 20tys. PC grunt-woda to w zależności od kolektora, ale można między 25 a 30tys.
    GGWC bym sobie odpuścił.
    PC można wykorzystać też do chłodzenia (na różne sposoby), a to duży plus.

  4. #24

    Domyślnie

    No to przy takiej cenie za PC, jej kupno nie ma sensu. Licząc, że za CWU zapłacę rocznie 600 zł więcej, to prędzej się pompa rozpadnie niż "zwróci". Oczywiście trzeba jeszcze uwzględnić CO. 136m2 * 20kWh/rok = 2720kWh * 0,4 zł (2 taryfa - taka jest cena z przesyłem?) ~ 1100 zł. Razem więc ok. 1700 zł. Teraz już to trochę inaczej wygląda. Pytanie ile PC wytrzyma bez serwisu, bez naprawy?

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.781

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post

    • projektu jeszcze nie mam, będzie chyba indywidualny
    • dom ma być pasywny lub okołopasywny
    • parterowy
    • ocieplony od środka (podobnie jak Barth3z)
    • okna pakiety szybowe
    • fundamenty tradycyjne
    Jakie widzisz zalety ocieplenia od wewnątrz?
    Jakie materiały na ściany i na ocieplenie?
    Dach będzie płaski?

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jakie widzisz zalety ocieplenia od wewnątrz?
    Jakie materiały na ściany i na ocieplenie?
    Dach będzie płaski?
    Przede wszystkim szczelność.
    Ściany zewnętrzne beton komórkowy, wewnętrzne działowe silikaty. Ocieplenie styropian.
    Dach niestety płaski być nie może.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Pytanie ile PC wytrzyma bez serwisu, bez naprawy?
    Tego nikt ci nie powie. Są takie co pracują już ponad 40 lat. Moja ma 7 lat i jedną drobną (50zł) naprawę za sobą. Nigdy jej nie serwisowałem i dalej nie zamierzam tego robić.
    Możesz też na to spojrzeć z innej strony. Przy PC będziesz potrzebował dużo mniej paneli fotowoltaicznych
    No i to chłodzenie.

    Ocieplenia od wewnątrz bym nie robił.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Możesz też na to spojrzeć z innej strony. Przy PC będziesz potrzebował dużo mniej paneli fotowoltaicznych
    O tym nie pomyślałem. To jest ciekawy argument.

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ocieplenia od wewnątrz bym nie robił.
    Czemu? Jakie masz obawy?

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post

    Czemu? Jakie masz obawy?
    Zawsze więcej masy akumulacyjnej.
    Ponoć też akustyka jest nie najlepsza.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.781

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Przede wszystkim szczelność.
    Ściany zewnętrzne beton komórkowy, wewnętrzne działowe silikaty. Ocieplenie styropian.
    Dach niestety płaski być nie może.
    Jak zabezpieczysz mostki cieplne?
    Nie będziesz miał styku ściana zewnętrzna - ściana wewnętrzna (i ewentualnie strop)?
    Dlaczego ocieplenie od wewnątrz ma być bardziej szczelne od takiego samego od zewnątrz?
    Jak Liwko wspomniał - brak akumulacji cieplnej i gorsza akustyka pomieszczeń.
    Dach stromy z poddaszem użytkowym?
    A jaki chcesz strop na parterem?

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jak zabezpieczysz mostki cieplne?
    W którym miejscu?

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie będziesz miał styku ściana zewnętrzna - ściana wewnętrzna (i ewentualnie strop)?
    Nie. Ściany zewnętrzne będą połączone z działowymi bazaltowymi prętami.

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dlaczego ocieplenie od wewnątrz ma być bardziej szczelne od takiego samego od zewnątrz?
    Bo jest ciągłe na całej powierzchni.

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jak Liwko wspomniał - brak akumulacji cieplnej i gorsza akustyka pomieszczeń.
    Dlaczego brak akumulacji? A ściany działowe z silikatów oraz wylewka?

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dach stromy z poddaszem użytkowym?
    Bez poddasza użytkowego.

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    A jaki chcesz strop na parterem?
    Stropu brak, tzn. będzie ocieplenie ze styropianu podwieszane na dolnych wiązarach/legarach.

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jakie widzisz zalety ocieplenia od wewnątrz?
    Lepsza efektywność - ciągłość izolacji, mniej i mniejsze mostki, Taniej.

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Możesz też na to spojrzeć z innej strony. Przy PC będziesz potrzebował dużo mniej paneli fotowoltaicznych
    No i to chłodzenie.
    Dlaczego "dużo". Możesz to policzyć i podać konkretne dane ?
    Chyba nie masz na myśli fotowoltaiki z bateriami i 100% uniezależnienie się od dostawcy prądu ??? Chyba raczej o bilansowaniu mówimy.

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Zawsze więcej masy akumulacyjnej.
    Ponoć też akustyka jest nie najlepsza.
    Ponoć ? To zapraszam do mnie.
    Akustyka mam lepszą niż w tradycyjnym domu. Mam cichy dom jak studio nagraniowe.

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jak zabezpieczysz mostki cieplne?
    Jakie mostki ?

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie będziesz miał styku ściana zewnętrzna - ściana wewnętrzna (i ewentualnie strop)?
    Dlaczego ocieplenie od wewnątrz ma być bardziej szczelne od takiego samego od zewnątrz?
    Jak Liwko wspomniał - brak akumulacji cieplnej i gorsza akustyka pomieszczeń.
    Brak akumulacji ? Gorsza akustyka ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post

    Dlaczego "dużo". Możesz to policzyć i podać konkretne dane ?
    Gdybyś był świeżakiem na tym forum to bym ci odpowiedział, ale w tym wypadku uważam, że pytanie jest po prostu głupie.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Gdybyś był świeżakiem na tym forum to bym ci odpowiedział, ale w tym wypadku uważam, że pytanie jest po prostu głupie.
    Dlaczego ?
    Zauważ, że autor wątku mówi o domu blisko pasywnemu, a w takim zapotrzebowanie na c.o. ma niskie. Dodatkowo planuje odzysk ciepła z cwu. W takim domu znacznie większe zużycie idzie na prądu bytowego.

    Dobierając fotowoltaikę do takiego domu nie patrzymy na chwilową moc grzewczą systemu tylko rachunek roczny, bo przecież mając na myśli fotowoltaikę mówimy o bilansowaniu.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Dlaczego ?
    Zauważ, że autor wątku mówi o domu blisko pasywnemu, a w takim zapotrzebowanie na c.o. ma niskie. Dodatkowo planuje odzysk ciepła z cwu. W takim domu znacznie większe zużycie idzie na prądu bytowego.

    Dobierając fotowoltaikę do takiego domu nie patrzymy na chwilową moc grzewczą systemu tylko rachunek roczny, bo przecież mając na myśli fotowoltaikę mówimy o bilansowaniu.
    Ile odzyska tego ciepła z szarych ścieków w domu parterowym?
    Uważam że zapotrzebowanie na CWU w domu z trzema kobietami będzie znaczne. Do tego tak czy siak kładzie rurki w podłodze. Ja bym się w tym momencie nie zastanawiał tylko szukał taniej PC małej mocy.
    A w tym momencie będzie potrzebował na te cele trzy razy mniej PV. Ile to będzie? Nie wiem. Ja natomiast decydując się w tym momencie na PC zjechałbym nieco z ociepleniem.

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ile odzyska tego ciepła z szarych ścieków w domu parterowym?
    Ja podbijam o ok. 10oC, czyli jakieś 25%.

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Uważam że zapotrzebowanie na CWU w domu z trzema kobietami będzie znaczne. Do tego tak czy siak kładzie rurki w podłodze. Ja bym się w tym momencie nie zastanawiał tylko szukał taniej PC małej mocy.
    A w tym momencie będzie potrzebował na te cele trzy razy mniej PV. Ile to będzie? Nie wiem. Ja natomiast decydując się w tym momencie na PC zjechałbym nieco z ociepleniem.
    Liwko, nie podważam zakupu pompy ciepła, tylko te "dużo więcej" fotowoltaiki.
    U mnie c.o. i c.w.u to jakieś 20% rachunku za prąd w roku. Skąd te 3x mniej paneli ???

    EDIT: A co do ocieplenia, to policzyłbym najbardziej rentowną opcję, czyli jeśli zwiększenie grubości izolacji z 20 do 30cm pozwoli kupić pompę ciepła niższej mocy (tańszej) to poszedłbym w tą stronę. Lepiej te pieniądze wpakować w coś pasywnego co przetrwa dłużej niż pompa ciepła.
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 13-12-2016 o 11:21
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Liwko, nie podważam zakupu pompy ciepła, tylko te "dużo więcej" fotowoltaiki.
    U mnie c.o. i c.w.u to jakieś 20% rachunku za prąd w roku. Skąd te 3x mniej paneli ???

    EDIT: A co do ocieplenia, to policzyłbym najbardziej rentowną opcję, czyli jeśli zwiększenie grubości izolacji z 20 do 30cm pozwoli kupić pompę ciepła niższej mocy (tańszej) to poszedłbym w tą stronę. Lepiej te pieniądze wpakować w coś pasywnego co przetrwa dłużej niż pompa ciepła.
    Trzy razy mniej na CO i CWU. Z czym tu się nie zgadzasz?
    Na samo CWU może mu iść rocznie około 3000-4000kWh, plus CO. jakby nie patrzeć inwestycja w panele może być sporo tańsza.
    Z 20 na 30cm? Czyś ty oszalał? Przy cenie 10gr za kWh chcesz pakować dodatkowe grube tysiące w ocieplenie???
    Mam 15cm zwykłego styropianu na ścianach. Po obliczeniach gdybym położył 20cm, to rocznie oszczędziłbym 40! złotych. Gdzie widzisz sens? Pompę i tak mam najmniejszą jaką wtedy mieli.

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Trzy razy mniej na CO i CWU. Z czym tu się nie zgadzasz?
    3x mniej na co i cwu nie oznacza 3x mniej paneli.

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Z 20 na 30cm? Czyś ty oszalał? Przy cenie 10gr za kWh chcesz pakować dodatkowe grube tysiące w ocieplenie???
    Mam 15cm zwykłego styropianu na ścianach. Po obliczeniach gdybym położył 20cm, to rocznie oszczędziłbym 40! złotych. Gdzie widzisz sens? Pompę i tak mam najmniejszą jaką wtedy mieli.
    Jeszcze raz powtarzam, jeśli dołożenie dodatkowych 10cm styropianu (sam materiał, bo robocizna ta sama) spowoduje, że np. zamiast 9kW Panasonica mogę wziąć Panasa 5kW to wolę tą różnicę w pompie wpakować w izolację.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    3x mniej na co i cwu nie oznacza 3x mniej paneli.
    A gdzie ja tak napisałem?

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Jeszcze raz powtarzam, jeśli dołożenie dodatkowych 10cm styropianu (sam materiał, bo robocizna ta sama) spowoduje, że np. zamiast 9kW Panasonica mogę wziąć Panasa 5kW to wolę tą różnicę w pompie wpakować w izolację.
    Wszystko zależy od różnicy w cenie.

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    A gdzie ja tak napisałem?
    Nie napisałeś. Ja tak napisałem, żeby nieco uświadomić w czym rzecz.
    Piszesz "dużo więcej" i "3x więcej paneli na te cele". W rzeczywistości jest to raptem ze 20% paneli więcej (i im cieplejszy dom tym mniej %), bo przecież montując PV nie rozdzielamy jej osobno na systemy grzewcze i osobno na prąd bytowy.
    Nie mówiąc już o tym jak do kabli dobrałby sobie splita.

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Wszystko zależy od różnicy w cenie.
    Otóż to.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony