dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Na czym stawiać ścianki działowe?.

    Po zimowej przerwie zamierzam wznowić budowę ze stanu surowego otwartego. Dom jest bez podpiwniczenia i nie ma w nim jeszcze ścianek działowych oraz wylewek. Nie wiem na czym powinna się ścianka działowa opierać czy na wylewce czy dodatkowym płytkim fundamencie.Chcę to wiedzieć bo wymieniam min. ekipę murarzy.

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    daj fundament pod ścianki działowe. koszt niewielki a spokojniejsza głowa.
    Znajomy nie dał tylko stawiał na wylewce i mu się otynkowane ścianki rysują.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam "chudziak" 10cm B10. I na tym stawiam ścianki

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hans_68
    daj fundament pod ścianki działowe. koszt niewielki a spokojniejsza głowa.
    Znajomy nie dał tylko stawiał na wylewce i mu się otynkowane ścianki rysują.
    Samą głębokością fundamentem niewiele załatwisz. Ten sam nacisk na jednostkę powierzchni. Jeżeli już to fundament szerszy niż ścianki.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie Re: Na czym stawiać ścianki działowe?.

    Nie mam żadnego fundamentu, a ścianki już stoją i nic się nie da zrobić. Teraz mogę tylko czekać - porysuje się czy nie?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał remx
    Cytat Napisał Hans_68
    daj fundament pod ścianki działowe. koszt niewielki a spokojniejsza głowa.
    Znajomy nie dał tylko stawiał na wylewce i mu się otynkowane ścianki rysują.
    Samą głębokością fundamentem niewiele załatwisz. Ten sam nacisk na jednostkę powierzchni. Jeżeli już to fundament szerszy niż ścianki.

    Ale przecież fundament ścian zewnętrznych też nie jest szerszy niż ściany - ława jest szersza, więc dlaczego fundament pod ścianki działowe ma być szerszy?
    Poza tym, wiele zależy od gruntu pod domem - jeśli niepewny top lepiej dać fundament pod działówki. My wymieniliśmy grunt, ale i tak są wylene funfamenty pod ścianki działowe, prosto w grunt, zawsze to pewniej.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał BK
    Cytat Napisał remx
    Cytat Napisał Hans_68
    daj fundament pod ścianki działowe. koszt niewielki a spokojniejsza głowa.
    Znajomy nie dał tylko stawiał na wylewce i mu się otynkowane ścianki rysują.
    Samą głębokością fundamentem niewiele załatwisz. Ten sam nacisk na jednostkę powierzchni. Jeżeli już to fundament szerszy niż ścianki.

    Ale przecież fundament ścian zewnętrznych też nie jest szerszy niż ściany - ława jest szersza, więc dlaczego fundament pod ścianki działowe ma być szerszy?
    Poza tym, wiele zależy od gruntu pod domem - jeśli niepewny top lepiej dać fundament pod działówki. My wymieniliśmy grunt, ale i tak są wylene funfamenty pod ścianki działowe, prosto w grunt, zawsze to pewniej.
    Ale to co naciska na ziemię to ława a nie ściana. Tj do wyliczenia nacisku na jednostkę powierzchni bierzesz powierzchnię ławy.

    Moje prywatne zdanie jest takie że nie warto robić fundamentu pod ścianki działowe jeżeli ma on mieć taką samą powierzchnię jak powierzchnia ścianki.

    Być może niektórym ludziom zrobienie fundamentu o takiej samej powierzchni jak ścianka pomaga. Ale to raczej z innego powodu. Po prostu aby wykonać fundament wykonują mały wykop tj dokopują się do (nienaruszonego) gruntu rodzimego. I ścianka działowa nie osiada bo stoi na tym gruncie. Ten sam efekt można by osiągnąć porządnie zagęszczając piasek i nie stosując fundamentu (o szerokości ścianki)

  8. #8

    Domyślnie

    Ja mam wylane fundamenty pod ścianki i teraz będzie wylewany chudziak. Czy przed murowaniem ścianek na tym chudziaku dać izolację przeciwwilgociową pod ścianki??

  9. #9

    Domyślnie

    Tak jak piszą koledzy, ważny jest grunt pod ściankami działowymi- jeśli jest spójny, zagęszczony i dużo wyżej od rodzimego gruntu wokoł domu (pkt. zero powyżej gruntu, czyli podmurówka dość wysoka) wystarczy fundamencik na głębokość sztycha, półtora i tak jak pisze remx odpowiednio szerszy. Pod ściany działowe np. boczne salonów o dużych powierzchniach, gdzie strop będzie miał dużą powierzchnię i tym samym ciężar proponuję prowadzenie ścianek od gruntu rodzimego, z którego usunięto wcześniej darninę, humus (darnina gnije i tworzy się niestabilne podłoże).

  10. #10

    Domyślnie

    - zagęszczony piasek
    - chudziak 10 cm zbrojony siatką z drutu fi 6 mm
    - na chudziaku pod ściankami papa
    - na papie ścianki działowe
    gg 5902123

  11. #11

    Domyślnie

    Właśnie zapytałam konstruktora u mnie w pracy. Ścianki działowe stawia się na posadzce. Wszelkie obciążenia są przenoszone do gruntu poprzez fundamenty ścian konstrukcyjnych. Ale oczywiście jak kto chce...

    Tylko nie krzyczcie potem do rozpoczynających budowę o "NIEPRZEWIDZIANYCH KOSZTACH BUDOWY" itd....

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Daria ...

    nie krzyczymy ...
    ale jak juz pytasz .. to zapytaj jeszcze konstruktora co sie stanie jesli scianki będą postawione na posadzce ... na parterze ... w domu nie założono jeszcze okien ... zostanie to na przyszłą zime ... na zewnątrz ... załóżmy ... będzie mróz ...

    pzdr

  13. #13

    Domyślnie

    A to zbrojenie chudziaka konieczne?? jaki jest koszt 1m2 takiej siatki??

  14. #14

    Domyślnie

    Moi drodzy,

    zadałem sobie trud i spojrzałem w mój projekt. Pod ścianki działowe jest zaprojektowany i został wykonany następujący fundament w zagęszczonym piasku pod chudziakiem:
    20cm szerokości, 40cm głebokości, z betonu B-15.

    Dodam że scianki są z betonu komórkowego B-600 12cm szerokości. I moim zdaniem to ma sens. Ścianka jednak też coś waży, może jeszcze coś na niej powiesisz itd itp. Bez tego mikro fundamenciku wszystko obciąża chudziak, który pewnie i tak wytrzyma. Ale z drugiej strony konstruktor to wyliczył że ma być to sie nie wymądrzałem tylko zrobiłem przy okazji wylewania chudziaka. Koszt dolania troche betonu 20cmx30cm (bo sam chudziak ma 10cm) jest tak niewielki że aż mi się nie chce liczyć - a śpię spokojnie.
    Inwestor to brzmi dumnie....

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony