dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ale do GZ użył mojej wody ze studni.
    Niestety woda z tej studni miała normę żelaza i manganu przekroczoną 50 krotnie i teraz w moim GZ płynie rudy płyn. Przepływomierzy już nie mogę odczytać bo wszystko jest rude.
    Ma ktoś pomysł jak to rude wypłukać.
    Zlej to wszystko. Przedmuchaj.
    Zalej wodą z filtra osmotycznego. Po miesiącu płukankę powtórz ponownie 1 lub 2x i będzie OK bez żadnej chemii.
    Grunt żeby woda która zalewasz była idealnie czysta bo wtedy może w siebie "wciągnąć" trochę żelaza i wapnia.
    Filtr osmotyczny kosztuje ok 300zl a przyda ci sie do kuchni, do akwarium żelazka itp.
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 12-01-2020 o 17:42

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil150592 Zobacz post
    ProStaś
    Mam jeszcze taki plan żeby na wiosnę lub w lato gdy już będzie ciepło uruchomić pompę na kilka godzin i zobaczyć jakie będą temperatury na DZ, jeżeli nic się nie poprawi to już będzie wiadomo ze trzeba powiększyć DZ, czwartej pętli nie dołożę bo i tak miałem problem żeby przepchnąć 3 rury fi40 przez rurę 110, ale mam możliwość przedłużyć pętle i teraz pytanie czy mogę dołożyć powiedzmy po 100m rury do każdej pętli, czy 300m w jednej pętli to nie za dużo, pompka obiegowa to Wilo Yonos Pico 25/1-8 teraz pracuje na około 70% mocy
    Masz dwa wyjścia:
    1. O którym wspomniałeś -szeregowo -pójdzie to pod warunkiem, że dodatkowe rury rozłożysz rzadko albo liniowo (nie tak gęsto jak obecne). Delta DZ ci wzrośnie o pól stopnia ale to nie problem.
    2. Połóż dwie pętle liniowo (jak masz jakieś miejsce) po 150metrów każda pętla i zakończ je przy wejściu do domu. W ziemi przy fundamencie możesz podłączyć się do starych pętli robiąc prosty rozdzielacz (choćby z użyciem trójników termooporowych -czas zgrzewania i napięcie jest podane na złączkach, tylko musi być wszystko czyste). Połączenia rur -równoległe. Piszę o długości 150m aby nieco więcej solanki płynęło kolektorem liniowym niż spiralnym. Kolektor liniowy powinien mieć odstęp rur ok.70-100cm dla PE40 i 50-90 dla PE32. Gdybyś miał mało miejsca -możesz też użyć rury PE32 o długości ok. 120m. Odejście na trójniku w bok dla wyrównania oporów.
    Drugie rozwiązanie daje Ci oszczędności na pompce DZ -strzelam ok. 30Wat.

    Między bajki włożyłbym teorię że kolektor nie może być pod terenem utwardzonym albo drzewami, ale z pewnością musi być wówczas głęboko -minimum 2metry.
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 12-01-2020 o 18:00

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Z tym płukaniem zaczekam do lata.
    1. Musisz nazbierać trochę wody do pojemników -bo filtr ma wydajność ok. 2 l/h
    2. Woda to nie chemia. Musi trochę krążyć zanim wchłonie odrobinę dziadostwa. Powiedzmy 1-2dni.
    3. Przedmuchiwać nie musisz.

    4. Przemyśl, żeby w obieg CO włożyć dobry filtr do "odżeleziania" np zamiast jakiegoś grzejnika.
    Możnaby i osmotyczny tak podłaczyć ale wówczas musiałbyś mieć dwie sztuki. Jeden w układzie co. a drugi do zasilania układu co. w wodę z sieci.
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 12-01-2020 o 18:29

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jest może jakiś filtr który mogę podłączyć między górną a dolną belką rozdzielacza i filtrować podczas pracy ogrzewania?
    Oczywiście nie będzie przez niego przepływać cała woda ale będzie to coś w rodzaju filtra bocznikowego.
    Filtr kielichowy przeźroczysty aby obserwować zanieczyszczenie-potrójny 10" dobrej firmy np USTM albo Aqufilter:
    1. Filtr 1mikron sedymentacyjny
    2. Dedykowany filtr odżeleziający np USTM IR.
    3. Filtr 1mikron sedymentacyjny
    Przed filtrem i za filtrem zawór grzybkowy do regulacji przepływu i wymiany wkładów oraz wskazany przepływomierz żeby Ci grzejniki grzały.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Dziękuję.
    Mam taki potrójny filtr na filtry sznurkowe.
    Używałem go kiedyś do filtrowania wody z wodociągu w Warszawie.
    Czy taki może być?
    Tak, ale:
    -1. Zalecany jest pierwszy i ostatni kielichowy aby obserwowac stopien zanieczyszczenia.
    2. Watpie w szczegolna ich skutecznosc bez zmiany wody. Niewiele kosztuje -spróbować można. Jak bedzie się sedymentacyjny brudził -to są szanse na powodzenie.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Z tych 3 filtrów dwa zbiorniki (przykręcane są od dołu) są przeźroczyste.
    Bardzo dobrze, można puścić całą wodę przez ten filtr tylko podczas pracy pompy GZ bez ogrzewania !!

    Ciekawe czy podobnie można oczyścić kolektor DZ? Dałbym filtr grubszy np. 10mikron żeby nie zapchać glikolu i pompę DZ ustawić na minimum.
    Ile w glikolu jest syfu ten się tylko dowie kto ma rotametry.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    d
    nie wiem jak liczy się tutaj powierzchnię czynną kolektora, bo to chyba kluczowa sprawa....
    W każdym kolektorze (liniowym i spiralnym) pow. czynną liczy się samych zasypanych rur + margines ok. 0.4-0.6m (zależy od fi i rodzaju gleby) z każdego boku rury
    Czyli:
    - jak leży 1 rura -to powierzchnia ok. 1,0m szerokości.
    -jak liniowy o odstępie rur 1m -2,0m szerokości czynnej.
    -jak spiralny w rowie o szer. (łyżka koparki) 1m -to także 2.0m szerokości czynnego gruntu.
    Tak więc spiralny jest tylko kompromisem w przypadku małej działki a dobrego gruntu.

    Wydajność gruntu to teoretycznie 20-40W/m2, w praktyce jak wyczytałem instalatorzy przyjmują połowę tej wartości.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Ile w glikolu jest syfu ten się tylko dowie kto ma rotametry.
    U mnie rotamtetry czyste - jak nowe. A pompa DZ wygląda jak na zdjęciach wyżej..
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #29

    Domyślnie

    Wykonałem dzisiaj jeszcze jeden test, pompa odpoczywała 5h, włączyłem pompkę obiegową DZ, chodziła około 40 minut i temperatura na obu termometrach ustabilizowała się na 1,7*, jak to możliwe, że przez tyle czasu DZ nie regeneruje się, na zewnątrz było w tym czasie 3*, nawet jeśli mam za mały kolektor to gdy pompa nie pracuje to ziemia powinna ogrzać glikol, gdy pompa pracuje kilka godzin to temperatura na wyjściu DZ stabilizuje się na około 0,7* czyli 1* różnicy, czy możliwe, że DZ jest aż tak wymrożone?
    Dom 161m2 w tym 36m2 garaż ogrzewany, całość podłogówka, poddasze nieużytkowe, ściany 24 cm beton komórkowy 15 cm styropian grafitowy 031, podłoga 14 cm styropian biały 038, strop teriva 20 cm styropian biały 038, okna 3 szybowe, pompa ciepła apic 11 kw, kolektor spiralny 3x200m fi40, rekuperacja Onyx Dream 400 z GWC rurowym

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil150592 Zobacz post
    Wykonałem dzisiaj jeszcze jeden test, pompa odpoczywała 5h, włączyłem pompkę obiegową DZ, chodziła około 40 minut i temperatura na obu termometrach ustabilizowała się na 1,7*, jak to możliwe, że przez tyle czasu DZ nie regeneruje się, na zewnątrz było w tym czasie 3*, nawet jeśli mam za mały kolektor to gdy pompa nie pracuje to ziemia powinna ogrzać glikol, gdy pompa pracuje kilka godzin to temperatura na wyjściu DZ stabilizuje się na około 0,7* czyli 1* różnicy, czy możliwe, że DZ jest aż tak wymrożone?
    Trochę masz małe to DZ do tej mocy pompy. Nie dość że 3 pętle to te rowki wąskie. Do tego jeszcze świeżo wykonane.
    Na twoim miejscu utopiłbym teraz to DZ.
    W miejscu gdzie kopałeś lej wodę tak by te rowy nasączyć wodą.
    Jak woda dojdzie do rur to one oblepią się gliną i będą lepiej przewodzić.

    Dodatkową zaletą będzie to że gleba nad rurami siądzie szybciej.
    Ja kopałem na 1,7-1,8m i siadło dobre 15-20 cm

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U mnie rotamtetry czyste - jak nowe. A pompa DZ wygląda jak na zdjęciach wyżej..
    Możesz wyjasnić przyczynę tego stanu rzeczy?
    Syf odkładał się tylko na metalowych elementach czy coś wchodziło w reakcję chemiczną?
    Miałeś dolane jakieś inhibitory korozji?
    Czym zalewałeś układ?
    Teoretycznie najlepszy byłby spirytus z wodą destylowaną. Ja mam glikol jakiegoś uznanego polskiego producenta z wodą z filtra osmotycznego.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil150592 Zobacz post
    Wykonałem dzisiaj jeszcze jeden test, pompa odpoczywała 5h, włączyłem pompkę obiegową DZ, chodziła około 40 minut i temperatura na obu termometrach ustabilizowała się na 1,7*, jak to możliwe, że przez tyle czasu DZ nie regeneruje się, na zewnątrz było w tym czasie 3*, nawet jeśli mam za mały kolektor to gdy pompa nie pracuje to ziemia powinna ogrzać glikol, gdy pompa pracuje kilka godzin to temperatura na wyjściu DZ stabilizuje się na około 0,7* czyli 1* różnicy, czy możliwe, że DZ jest aż tak wymrożone?
    Wyłacz pompę na 2dni całkowicie.
    W razie potrzeby dogrzej jakąś grzałką dom -możesz dokupić programator za 40zł jak masz dwie taryfy.
    W międzyczasie przeprowadz ten test -po 6, 12, 18, 24, 36, 48 godzinach aż zobaczysz że temperatura stabilizuje się i nie zmienia.
    Najelpiej nanieźć to na wykres temp. względem czasu -im więcej danych tym ładniej widać zachowanie -do jakiej temperatury dąży temp w stanie spoczynku i podobnie w stanie pracy PC (wówczas musi pracować non-stop przez minimum 8-12h.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil150592 Zobacz post
    Wykonałem dzisiaj jeszcze jeden test, pompa odpoczywała 5h, włączyłem pompkę obiegową DZ, chodziła około 40 minut i temperatura na obu termometrach ustabilizowała się na 1,7*, jak to możliwe, że przez tyle czasu DZ nie regeneruje się, na zewnątrz było w tym czasie 3*, nawet jeśli mam za mały kolektor to gdy pompa nie pracuje to ziemia powinna ogrzać glikol, gdy pompa pracuje kilka godzin to temperatura na wyjściu DZ stabilizuje się na około 0,7* czyli 1* różnicy, czy możliwe, że DZ jest aż tak wymrożone?
    Mała powierzchnia czynna kolektora
    https://forum.muratordom.pl/showthre...%C3%B3d%C5%82a
    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    W założeniu jest błąd.
    To nie rury dostarczają ciepła tylko grunt.

    Zwiększenie powierzchni wymiany (kolektor spiralny), to tylko bardziej "rabunkowa" eksploatacja ciepła z gruntu - szybciej wyciągasz, ale dłużej czekasz na regenerację (zawsze jest coś, za coś).

    Biorąc to pod uwagę, ilość m2 gruntu pod kolektor spiralny jest (powinna być) taka sama, jak pod kolektor liniowy.
    Przy kolektorze spiralnym bardzo ważne jest, aby granice pomiędzy poszczególnymi sekcjami , licząc od zewnętrznych granic sekcji (pętli), była nie niższa niż 1m.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Możesz wyjasnić przyczynę tego stanu rzeczy?
    Syf odkładał się tylko na metalowych elementach czy coś wchodziło w reakcję chemiczną?
    Miałeś dolane jakieś inhibitory korozji?
    Czym zalewałeś układ?
    Teoretycznie najlepszy byłby spirytus z wodą destylowaną. Ja mam glikol jakiegoś uznanego polskiego producenta z wodą z filtra osmotycznego.
    No wlasnie to jest najciekawsze. Najwiekszy syf zebral sie w pompce obiegowej DZ. Osadzal sie na farbie - moze kwestia porowatosci. W wymienniku tez troche tego bylo.
    Na rurkach tylko lekki luźny nalot, który udało się wypłukać.
    Pompa obiegowa i wymiennik dostały zabieg płukania chemią. Konglomerat utworzony na pompie był tak twardy, że tylko rozpuszczanie chemią dało radę.

    No właśnie, czym było zalane. Byłem przekonany, że zgodnie ze sztuką... Ale glikol etylenowy przywieźli swój, ale wody użyli z mojej studni nie pytając mnie nawet czy się nadaje. W wodzie prawdopobnie było sporo wapnia, manganu i żelaza.
    Inhibitorów korozji nie dawałem, bo w zasadzie jedyne żelazo jakie jest w obiegu, to pompa obiegowa.

    Spirytus mógłby być zbyt suchy dla pompki obiegowej. Choć miałby najniższe opory.

    Teraz wypłukane i zalane glikolem z wodą z osmozy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #35

    Domyślnie

    Mam na odcinku dobiegowym rur -około 10metrów zbyt blisko siebie położone rury -w odległości ok 25cm.
    Jedna z nich (ciepła) jest częściowo w rozciętej otulinie, ale zwykła otulina w gruncie pewnie niewiele termicznie daje.
    Temperatury DZ są w porządku -dziś po 2h pracy jest 3.0/-0.5 przy kolektorze poziomym. Co zmieniłoby gdybym jedną z rur nich odkopał i możliwie odsunął? Mógłbym mieć odczuwanie wyższe temperatury?
    Roboty dużo a pewnie cudów nie osiągnę -jak myślicie?

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    699

    Domyślnie

    Ostatnie zdanie w punkt...
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony