dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Wodne ogrzewanie podłogowe - system suchy

    Witam.
    W najbliższym czasie będę instalować na poddaszu podłogówkę w systemie lekkim (bez wylewki). Mogę na nią kłąść od razu podkład i panele. Czy ktoś z Was wie czy mogę zamiast paneli położyć płytę osb lub inny rodzaj płyty, która potem zoastanie pomalowana? Suchy jastrych nie wchodzi w grę, bo jest stanowczo za drogi.

  2. #2

    Domyślnie

    A na pewno mozna klasc cos bezposrednio na podlogowke?
    Bo jesli tak, to nie ma znaczenia czy bedzie na niej lezal podklad czy OSB.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  3. #3

    Domyślnie

    Można kłaść, a wydajność OP należy sprawdzić przy każdej konstrukcji aby uniknąć sytuacji braku mocy przy mroźnych porach.
    Płyta OSB będzie dobrym izolatorem.
    http://pl.kan-therm.com/

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JusMarBytom

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    13

    Domyślnie

    Jak położysz na to osb to zamkniesz ciepło pod podłogą, drewno jest dobrym izolatorem.
    Ja też mam system suchy, takie styropianowe formy, na to podkład ( nie pełny, tylko z dziurami ) i na to panele. Grzeje się dobrze, ale w niektórych miejscach czuć delikatne ugięcia paneli. Pamiętaj żeby przykleić te formy do podłoża bo rurki będą Ci dźwigać wszystko.

  5. #5

    Domyślnie

    Fajnie przeczytać opinię kogoś kto taki system użytkuje. Z tą płytą osb to tak jak myślałam (zatrzyma ciepło). To, że podkład ma być z dziurami to wiem A jaką masz grubość paneli?

  6. #6

    Domyślnie

    Witam,
    Również*zastanawiam się*nad ogrzewaniem podłogowym w systemie suchym. Jedni producenci podają*że na te panele trzeba trzeba kłaść*jeszcze dodatkowe płyty, a inni że nie. Nie wiem jak takie rozwiązanie sprawdzi się*po czasie. Będę*chciał*położyć płytki ceramiczne w łazience i panele w pozostałych pomieszczeniach. Jeśli trzeba kłaść na to dodatkowe płyty to jakie? Czy ktoś*ma doświadczenie w tym temacie?

  7. #7

    Domyślnie

    W czym to jest lepsze od zalania rurek jastrychem ? Że taniej o wylewkę ?
    Bo wydaje się, że w takim przypadku, pominę komfort techniczny, trzeba grzać na okrągło.

  8. #8

    Domyślnie

    Suche systemy ogrzewania podłogowego sprawdzają się przy drewnianych konstrukcjach stropów i wszędzie tam gdzie nie możemy pozwolić sobie na zbyt duże obciążenia pochodzące od tradycyjnych wylewek.
    Kolejny faktem jest brak zjawiska bezwładności cieplnej takie instalacji, brak akumulacji ciepła - ale to można traktować jako plus i minus (w zależności od preferencji użytkownika).
    http://pl.kan-therm.com/

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Kolejny faktem jest brak zjawiska bezwładności cieplnej takie instalacji, brak akumulacji ciepła - ale to można traktować jako plus i minus (w zależności od preferencji użytkownika).
    dobre

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    dobre
    Ano dobre.
    Moimi preferencjami jest minimalizacja akumulacji, bo mam bufor ciepła od tego.
    Latem też akumulacja nie pomaga.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #11

    Domyślnie

    latem grzejesz podłogę, dobre.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    dobre
    Ani dobre, ani złe, po prostu życie.
    Obserwując chociażby to forum widać jak różne są gusta ludzi i jak różnych rozwiązań szukają do swoich wymarzonych domów.
    Z różnych przyczyn niektórzy inwestorzy szukają systemów które umożliwią szybką reakcję na zmiany temperatur, jeśli można tak powiedzieć - są bardziej "sterowalne".
    Czy powinniśmy ich za to karać albo piętnować?
    http://pl.kan-therm.com/

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    latem grzejesz podłogę, dobre.
    Latem nie grzeję podłogi.
    Ale dom z mniejszą akumulacją łatwiej latem schłodzić w nocy. Pozbyć się zysków bytowych i słonecznych.

    Dobre?
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Ale dom z mniejszą akumulacją łatwiej latem schłodzić w nocy. Pozbyć się zysków bytowych i słonecznych.
    Co z tego, że łatwiej schłodzić w nocy (chociaż jak zamierzasz chłodzić podłogę?) skoro łatwiej się przegrzewa w dzień?
    Akumulacja stabilizuje temperaturę. Jej mała ilość na poddaszu jest raczej powodem do narzekania. Żeby nie przegrzać tak czy inaczej trzeba "wyrzucić" nadmiar kWh a ich ilość nie zależy od akumulacji.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Latem nie grzeję podłogi.
    Ale dom z mniejszą akumulacją łatwiej latem schłodzić w nocy. Pozbyć się zysków bytowych i słonecznych.

    Dobre?
    Normalni ludzie, traktują dom jako miejsce do mieszkania. Bez od'bytowych filozofii.

  16. #16

    Domyślnie

    ktoś kto decyduje się na system suchy to raczej nie dlatego że taniej o wylewkę czy możliwości szybszego chłodzenia tylko raczej z przyczyn technicznych. Możecie powiedzieć jak wam się sprawuje takie ogrzewanie? ile kosztuje m2 takiego systemu? Ogólnie to bardzo mało informacji w necie na ten temat. Jaka jest jeszcze alternatywa? ogrzewanie ścienne, sufitowe? kurde każde ma jakieś minusy a muszę się na coś zdecydować żeby nie wstawiać grzejników na piętrze pod pompę ciepła

  17. #17
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Rób te suche i nie słuchaj nikogo , mnie pozostało ok 50m2 strychu do zagospodarowania (nie wiem po co ) to też zrobię sobie suche i koniec dyskusji , a zrobię w ten sposób kładę 5cm styro na stropie oczywiście na grzebień kleju poten tnę paski styropianu 2 centymetrowego na podłużne kawałki szer 10cm i przyklejam to pianką z pozostawioną szczelina ok 3 cm między nimi jako rowek na rurkę pex następnie wypełnię te luki jakąś wylewką samopoziomującą lub czymś podobnym siatka klej i kładę panele , będzie dobrze .

  18. #18

    Domyślnie

    wydaje się,że cena jest przekonująca do tego, by kupić i zrobić robotę profesjonalnie
    https://budguru.pl/pl/p/Przystawka-d...tyropianie/246

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Rób te suche i nie słuchaj nikogo , mnie pozostało ok 50m2 strychu do zagospodarowania (nie wiem po co ) to też zrobię sobie suche i koniec dyskusji , a zrobię w ten sposób kładę 5cm styro na stropie oczywiście na grzebień kleju
    co masz pomiędzy belkami a styro?
    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    poten tnę paski styropianu 2 centymetrowego na podłużne kawałki szer 10cm i przyklejam to pianką z pozostawioną szczelina ok 3 cm między nimi jako rowek na rurkę pex
    widać że i bez sprzętu się da, ale faktycznie można pójść w tą stronę
    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    wydaje się,że cena jest przekonująca do tego, by kupić i zrobić robotę profesjonalnie
    https://budguru.pl/pl/p/Przystawka-d...tyropianie/246
    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    następnie wypełnię te luki jakąś wylewką samopoziomującą lub czymś podobnym siatka klej i kładę panele , będzie dobrze .
    ile cm wyniesie Twoja podłogówka od belki stropowej do wysokości panela włącznie? pytam bo u mnie dodatkowo jest problem z wysokością pomieszczeń i muszę zrobić minimalnie możliwą wysokość każdej z warstw

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    ...kładę 5cm styro na stropie oczywiście na grzebień kleju poten tnę paski styropianu 2 centymetrowego na podłużne kawałki szer 10cm i przyklejam to pianką z pozostawioną szczelina ok 3 cm między nimi jako rowek na rurkę pex następnie wypełnię te luki jakąś wylewką samopoziomującą lub czymś podobnym siatka klej i kładę panele , będzie dobrze .
    Proszę wziąć pod uwage kwestię że rura zamocowana bezpośrednio w styropianowej "rynnie" w 75% ma zmniejszoną powierzchnię oddawania ciepła, może być problem z mocą instalacji.
    Dlatego w systemach tego typu w rowkowany styropian, przed ułożeniem rur grzewczych, zakłada się metalowe profilowane lamele w które później mocowana jest rura. Lamele zwiększają powierzchnię oddawania ciepła.
    http://pl.kan-therm.com/

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony