dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    coolerclub

Kod pocztowy
    46-203

Domyślnie Projekt domu z prefabrykatów KVH pytania

witam,

przyznam się z góry, że jestem laikiem w tym temacie jak budowa domu.
    Ogólnie przymierzam się do budowy przez firmę domu z prafabrykatów KHV w stanie deweloperskim.

Projekt, który nas interesuje to ok netto 92m2 lub taki sam tylko 100m2 netto.

https://www.extradom.pl/projekt-domu...garazu-WRL1044

oferta i zakres prac dewelopera jakie mi przedstawił są następujące

w podłodze jest 10cm styripianu

czy widzicie jakieś słabe punkty tego zakresu prac? Coś co zmienić, dodać, odjąć? itp?

ogrzewanie raczej tylko prąd, jest opcja fotowoltaniki (ale nie musi)

wszelkie sugestie i krytyka mile widziana

jeśli nie odpowiedni dział na ten temat, proszę przesunąć.

Domyślnie

Można by pewnie pisać, że elektryka zdecydowanie za mało rozbudowana (jak do szopy, nie do domu), że zbyt ogólnie opisany zakres, prac, że oferta pachnie kichą na kilometr itp.

Powiem Ci tak, nie buduj się z prefabrykatów- mam kolegę, bardzo bogatego, co ma taki dom. Nie wiem jakim dokładnie systemem, ale na moje pytanie czy jest zadowolony, odpowiedział, że tragedia. Szacun, że nie ściemniał, bo kasy poszło w ten dom mu trochę. I nie miał złej ekipy, nie miał tanich materiałów, raczej odwrotnie.

Jeżeli tylko Cię stać Cię na działkę, to weź ekipę murarzy, nawet małą, ze wsi i niech Ci zbudują dom z silikatów lub z ceramiki. Będziesz o wiele bardziej zadowolony. Jeszcze można znaleźć dobre ekipy za normalne pieniądze, tylko te tańsze trzeba bardziej nadzorować, jednak efekt końcowy wynagradza wszystko.

Domyślnie

Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Można by pewnie pisać, że elektryka zdecydowanie za mało rozbudowana (jak do szopy, nie do domu), że zbyt ogólnie opisany zakres, prac, że oferta pachnie kichą na kilometr itp.

Powiem Ci tak, nie buduj się z prefabrykatów- mam kolegę, bardzo bogatego, co ma taki dom. Nie wiem jakim dokładnie systemem, ale na moje pytanie czy jest zadowolony, odpowiedział, że tragedia. Szacun, że nie ściemniał, bo kasy poszło w ten dom mu trochę. I nie miał złej ekipy, nie miał tanich materiałów, raczej odwrotnie.

Jeżeli tylko Cię stać Cię na działkę, to weź ekipę murarzy, nawet małą, ze wsi i niech Ci zbudują dom z silikatów lub z ceramiki. Będziesz o wiele bardziej zadowolony. Jeszcze można znaleźć dobre ekipy za normalne pieniądze, tylko te tańsze trzeba bardziej nadzorować, jednak efekt końcowy wynagradza wszystko.
    Jak nie masz konkretnych rad to nie mieszaj ludziom w głowie. Najpierw się dowiedz o co chodziło znajomemu...może ma mało ocieplony dom lub zły układ w projekcie albo wybudował dom ogrzewany piecem i teraz ma kotłownię zamiast domu!

Jest dużo różnych prefabrykatów i każdy z nich jest inny ze swoimi wadami i zaletami. Trzeba pytać konkretnych ludzi, co mają wybudowane domy z tego samego co Ciebie interesuje.
    Wymieniona elektryka w umowie to ta , która wchodzi w zakres ceny....resztę można dopłacić i dorobić.

Osobiście znam wiele osób, co mieszkają w takich domach i są zadowolone...nie tylko z takich prefabrykatów , co my mamy domek wybudowany.
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

Domyślnie

Cytat Napisał coolerclub Zobacz post
    witam,

przyznam się z góry, że jestem laikiem w tym temacie jak budowa domu.
    Ogólnie przymierzam się do budowy przez firmę domu z prafabrykatów KHV w stanie deweloperskim.

Projekt, który nas interesuje to ok netto 92m2 lub taki sam tylko 100m2 netto.

https://www.extradom.pl/projekt-domu-terrier-5-bez-garazu-WRL1044

oferta i zakres prac dewelopera jakie mi przedstawił są następujące

Izolacja termiczna między słupami fajnie, ale gdzie idą instalacje (woda, prąd)?
    Jeśli w tej izolacji i pod paroizolacją to poważny błąd.
    Powinny iść na zewnątrz paroizolacji w dodatkowej przestrzeni między paroizolacją a gipsem.

Do czego jest ta OSB wewnątrz?
    Ja do środka nigdy bym nie dał OSB bo wydziela się z niej formaldehyd.
    Na zewnątrz ok, w środku nigdy.
    Wywal OSB w środku i zastąp go dodatkowym rusztem poprzecznym dla przestrzeni pod instalacje.

Ja bym dał pełne deskowanie dachu a nie tylko membranę.
    Jak Ci kuna wejdzie w izolację dachową to będziesz wiedział dlaczego nie powinno się dawać tylko membranę.
    Jest taniej ale tylko do czasu.
    Do czego ma być to 50mm izolacji położonej na folię paroizolacyjną. Wilgoć do niej wejdzie i izolacyjność szlak trafi. Niewiele izoluje a kosztuje.

Do czego jest izolacja akustyczna w stropie kiedy poddasze jest nieużytkowe.
    Nie lubisz jak słychać deszcz bębniący po dachu? Przecież masz dachówkę cementową to i tak nie będzie nić słychać.
    Mam nadzieję że to jest ocieplenie a nie izolacja akustyczna.
    Tak jak Ci pisałem w innym temacie ocieplaj dach (30cm wełny) a strych przeznacz na poprowadzenie wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Dlaczego grzejniki a nie ogrzewanie podłogowe po całości?
    Mieszanie OP i grzejników w jednej instalacji jest niepotrzebną i drogą fanaberią.

Dlaczego rozdzielnia nadtynkowa?

w podłodze jest 10cm styripianu

czy widzicie jakieś słabe punkty tego zakresu prac? Coś co zmienić, dodać, odjąć? itp?

ogrzewanie raczej tylko prąd, jest opcja fotowoltaiki (ale nie musi)

wszelkie sugestie i krytyka mile widziana

jeśli nie odpowiedni dział na ten temat, proszę przesunąć.
    W tej wycenie nie ma nic na temat wentylacji.
    Zakładam że planują grawitacyjną.
    Sugeruję wywalić wszystkie kominy i zrobić wentylację mechaniczną z rekuperacją.
    Zaoszczędzisz na budowie kominów i dach będzie mniej skomplikowany, czytaj tańszy.
    Nie zdziwiłbym się gdyby wywalenie kominów i prostszy dach zapłaciło w znacznej części ca wentylację mechaniczną z rekuperacją.

W podłodze dałbym 20cm styropianu.

Ogrzewanie podłogowe wodne bi dale więcej możliwości zmiany źródła ciepła.
    W przyszłości PC stanieją (pojawią się mniejsze moce) i zastąpisz kocioł elektryczny pompą ciepła i obetniesz koszty ogrzewania i CWU przynajmniej 3 krotnie.
    Żeby cały prąd wyprodukować z PV do domu grzanego prądem z COP=1 wyjdzie drogo.
    Gdybyś grzał przy pomocy PC wyjdzie 3-4 razy taniej.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    coolerclub

Kod pocztowy
    46-203

Domyślnie

Cytat Napisał stos Zobacz post
    Izolacja termiczna między słupami fajnie, ale gdzie idą instalacje (woda, prąd)?
    Powinny iść na zewnątrz paroizolacji w dodatkowej przestrzeni między paroizolacją a gipsem.

Do czego jest ta OSB wewnątrz?
    Ja do środka nigdy bym nie dał OSB bo wydziela się z niej formaldehyd.
    Na zewnątrz ok, w środku nigdy.
    Wywal OSB w środku i zastąp go dodatkowym rusztem poprzecznym dla przestrzeni pod instalacje.
    płyta jest jednak nie osb tylko MFP wewnątrz i zewnątrz a odnośnie instalacji się dopytałem i odpowiedział "instalacje idą w izolacji pod paroizolacja. Z tym że paroizolacyje dajemy tylko w ścianach zewnętrznych. W wewnętrznych idą pod płytą mfp"

mam tez takie oferty z innych większych firm i na kanadyjki i i tam tez wszyscy obijają płytami to jak to powinno być z tą instalacją ??

tam nie ma tej izolacji na dachu 50mm bo są kreseczki, czyli niedotyczy

Domyślnie

płyta jest jednak nie osb tylko MFP wewnątrz i zewnątrz a odnośnie instalacji się dopytałem i odpowiedział "instalacje idą w izolacji pod paroizolacja. Z tym że paroizolacyje dajemy tylko w ścianach zewnętrznych. W wewnętrznych idą pod płytą mfp"
    Moim zdaniem to jest błąd.
    Te instalacje idą w izolacji ale żeby mieć do nich dostęp muszą przebić paroizolację i tu jest problem. Nieszczelności powodują że para dostaje się do izolacji i pogarsza ich własności izolujące.
    Płyty OSB/MFP powinny być odizolowane od pomieszczeń mieszkalnych szczelną paroizolacją.
    Instalacje powinny iść w swojej własnej przestrzeni pomiędzy paroizolacją a płytą KG.

Po co ściany wewnętrzne obijają płytą?

mam tez takie oferty z innych większych firm i na kanadyjki i i tam tez wszyscy obijają płytami to jak to powinno być z tą instalacją ??
    Obijanie płytą z zewnątrz jest ok. Dla większej sztywności ścian można je obić też od środka, ale na to musi iść paroizolacja aby odizolować je od mieszkańców.

tam nie ma tej izolacji na dachu 50mm bo są kreseczki, czyli niedotyczy
    Ok, nie dopatrzyłem.

Z reklamy producenta płyt MFP.

"Dzięki spełniającemu najbardziej rygorystyczne normy poziomowi emisji formaldehydu (E1) pomieszczenia gdzie wykorzystano mfp® są zdrowe nawet dla najmłodszych mieszkańców."

Pytanie tylko kto ustala te normy i na jakiej podstawie.
    Arszenik w małych ilościach nie zabija.

Czy płyty MFP wydzielają formaldehyd?

Jak wszystkie produkty drewnopochodne, płyty te klejone są za pomocą klejów zawierających formaldehyd, ale mogą pochwalić się klasą emisji E-1 (mierzone w ścisłych warunkach testowych), co oznacza, że wydzielają mniej niż 0,1 mg/m3 szkodliwych substancji. Jak donosi Instytut Medycyny Pracy: w Polsce dotychczasowa wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia formaldehydu na stanowiskach pracy wynosi 0,5 mg/m3 (jako średnia ważona dla 8-godzinnego dnia pracy), a wartość dopuszczalnego stężenia chwilowego — 1 mg/m3.Wydaje się więc, że jeśli zachowamy normy układania płyt MFP (nie więcej niż 1m2 płyty na 1m3 pomieszczenia), nie powinniśmy ryzykować własnym zdrowiem. Nie wystarczy bowiem wywietrzyć po skończonej pracy, bo formaldehyd ulatniać się będzie przez wiele lat, a duża wilgotność temu sprzyja. Ponadto od 0,1 mg/m3 jest wyczuwalny, a od 1 mg/m3 podrażnia układ oddechowy, co jest ważną informacją dla alergików.
    Będąc w zgodzie z prawdą należy powiedzieć, że w klejach płyt drewnopochodnych znajdują się substancje rakotwórcze, ale w przypadku płyt mfp są one rzeczywiście nikłe (dużo większe stężenie znaleziono ostatnio w kosmetykach do pielęgnacji włosów, olbrzymie w dymie papierosowym). Jeśli więc obawiamy się o bezpieczeństwo używajmy tych materiałów tam, gdzie nie będziemy bezpośrednio narażeni na wdychanie formaldehydu - elewacje, strop, podłoga strychu, dach. W ostateczności możemy poszukać płyt klejonych żywicami melaminowymi.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 07-10-2019 o 22:20

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    coolerclub

Kod pocztowy
    46-203

Domyślnie

Moim zdaniem to jest błąd.
    Te instalacje idą w izolacji ale żeby mieć do nich dostęp muszą przebić paroizolację i tu jest problem. Nieszczelności powodują że para dostaje się do izolacji i pogarsza ich własności izolujące.
    Płyty OSB/MFP powinny być odizolowane od pomieszczeń mieszkalnych szczelną paroizolacją.
    Instalacje powinny iść w swojej własnej przestrzeni pomiędzy paroizolacją a płytą KG.
    rzeczywiście inne firmy dają Ruszt drewniany (40 lub 50 mm) - przestrzeń pod instalację prądową oraz wodną- więc coś nowego wiem

ale nikt nie daje drugiej foli paroizolacyjnej Ty masz dom drewniany i podwójna folię?

Domyślnie

rzeczywiście inne firmy dają Ruszt drewniany (40 lub 50 mm) - przestrzeń pod instalację prądową oraz wodną- więc coś nowego wiem

ale nikt nie daje drugiej foli paroizolacyjnej Ty masz dom drewniany i podwójna folię?
    Kilka problemów z tym przekrojem ściany zewnętrznej.
    1. Ta łata (4) powinna być bita w poprzek aby zmniejszyć mostki cieplne wzdłuż słupów.
    Tak jak na rysunku jest bez sensu bo mostek cieplny ma długość całego słupa. Kiedy łata 5x5 jest bita w poprzek mostek cieplny jest tylko 4.5x5 razy ilość łat.
    2. Oczywiście powinna być ta druga warstwa wełny (9) ale paroizolacja (6) nie powinna być pod nią tylko na niej aby odizolować wełnę od wody w powietrzu pomieszczenia.
    3. Płyta OSB w przestrzeni mieszkalnej to źródło trucizny.

Odnośnie ściany wewnętrznej to nie wiem po jakie licho są tam te dwie płyty OSB. Chyba tylko po to aby wytruć mieszkańców tego domu.
    Ciekawe jest też w jaki sposób pomiędzy 12 cm słupami zmieści się 20 cm wełny.

Na swojej działce ma 5 budynków zbudowanych w konstrukcji szkieletowej (dwa mieszkalne ocieplone) i w mieszkalnych mam tylko jedną folię paroizolacyjną i przykrywa ona całą wełnę między słupami i w ruszcie poprzecznym. Od wewnątrz mam jeszcze jedną przestrzeń w której idą instalacje i jest ona zamknięta powierzchnią ścian. W jednym domu jest to drewniana boazeria a w drugim płyta KG.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    coolerclub

Kod pocztowy
    46-203

Domyślnie

2. Oczywiście powinna być ta druga warstwa wełny (9) ale paroizolacja (6) nie powinna być pod nią tylko na niej aby odizolować wełnę od wody w powietrzu pomieszczenia.
    ok, już wiem jak powinien wyglądać przekrój ściany- choć na necie każda fotka przekroju ściany inna

Odnośnie ściany wewnętrznej to nie wiem po jakie licho są tam te dwie płyty OSB. Chyba tylko po to aby wytruć mieszkańców tego domu.
    w sumie ścianki działki można zrobić z KG zamiast OSB i po sprawie?

może osb dają bo wtedy można zamontować różne półki, szafki na ścianie, bo do płyty GK jak?? np, kuchnia, tv, itp??

Od wewnątrz mam jeszcze jedną przestrzeń w której idą instalacje i jest ona zamknięta powierzchnią ścian. W jednym domu jest to drewniana boazeria a w drugim płyta KG.
    a tego to już nie umiem wyobrazić sobie, jest jakaś fotka na necie?

Domyślnie

w sumie ścianki działki można zrobić z KG zamiast OSB i po sprawie?
    Tak właśnie się robi w krajach gdzie ponad 90% domów jest konstrukcji szkieletowej.

może osb dają bo wtedy można zamontować różne półki, szafki na ścianie, bo do płyty GK jak?? np, kuchnia, tv, itp??
    Jeśli chcesz się truć to można tak robić.
    Ja wolę w miejscach gdzie planuję np. szafki kuchenne dołożyć kilka belek poprzecznych pomiędzy słupami.
    Jak nie wszystko przewidzę to zawsze można wyciąć KG i dołożyć wzmocnienie i zrobić łatę z KG.

a tego to już nie umiem wyobrazić sobie, jest jakaś fotka na necie?
    Fotkę znajdziesz tu attachment.php (fotka zrobiona przez @JACUŚ)
    Po lewej widać ścianę z wełną między słupami i wszytko przykryte folią paroizolacyjną a na to przybite łaty poprzeczne i w tej przestrzeni idą przewody elektryczne.
    Nie jest to dokładnie tak jak pisałem bo nie ma tu poprzecznego rusztu z wełną tylko od razu ruszt na instalacje.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 08-10-2019 o 01:35

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    coolerclub

Kod pocztowy
    46-203

Domyślnie

Jeśli chcesz się truć to można tak robić.
    wiadomo, że nie

nie ma tu poprzecznego rusztu z wełną tylko od razu ruszt na instalacje
    czyli można nie dawać wełny między ruszt i nie jest to błędem?

podejrzałem kilka różnych firm i wręcz wszystkie standardowo w środku to dają wełnę tylko w sufit 15-30cm ale żadna w dach.
    skoro dach jest tu najważniejszy, to po co dają w strop kosztem dachu??

jak coś jest bez sensu to po co tak robić?

Domyślnie

czyli można nie dawać wełny między ruszt i nie jest to błędem?
    A skąd wiesz że nie ma tam poprzecznego rusztu na zewnątrz w celu likwidacji mostków cieplnych na słupach?
    Dawanie wełny między ruszt i nie przykrywanie jej folią paroszczelną jest błędem.
    Dawanie wełny w przestrzeń którą idą instalacje może nie jest błędem ale jest stratą pieniędzy na wełnę która nie wiele ociepla bo albo foli paroszczelnej na niej niema albo jest podziurawiona przez rurki i kable.

podejrzałem kilka różnych firm i wręcz wszystkie standardowo w środku to dają wełnę tylko w sufit 15-30cm ale żadna w dach.
    skoro dach jest tu najważniejszy, to po co dają w strop kosztem dachu??
    Jeżeli poddasze ma być nieużytkowe to daje się wełnę w strop bo mniej jej wychodzi (mniej to kosztuje) i jest prościej.
    Ja uważam że przy dachu o nachyleniu 25 stopni powierzchni dachu jest niewiele więcej niż stropu dlatego włożenie ocieplenia w dach i wykorzystanie poddasza do ułożenia wentylacji mechanicznej z rekuperacją ma większy sens niż oszczędzanie ma wełnie w stropie.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    coolerclub

Kod pocztowy
    46-203

Domyślnie

A skąd wiesz że nie ma tam poprzecznego rusztu na zewnątrz w celu likwidacji mostków cieplnych na słupach?
    W tej mojej konstrukcji? Deweloper powiedzial że może je zmontować.

Może nie zrozumialem. Czyli zabicie folia paroizolacykna wełny w konstrukcji i dolozenie rusztu na instalacje bez np. 5cm welny jest ok?

STAŁY BYWALEC (min. 300)
    maaszak

Kod pocztowy
    61-315

Domyślnie

Bardzo celna uwaga.
    Niestety mało kto w szkieletach zwraca uwagę na ten bardzo istotny szczegół.

Tak jak Ci pisałem w innym temacie ocieplaj dach (30cm wełny) a strych przeznacz na poprowadzenie wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
    Ale jeśli ociepli dach to będzie musiał zadbać o ogrzewanie i wentylację tej przestrzeni. Moim zdaniem bez sensu koszty (nie licząc, że ocieplenie połaci jest trochę bardziej wymagające niż stropu, czyli droższe). W takim układzie kanały wentylacji lepiej rozprowadzić pod stropem w suficie podwieszanym, bo i tak będzie musiał taki sufit robić (chyba, że wymyśli inną konstrukcję, np. chciałby widoczne belki konstrukcji, ale z kolei wiązary do tego średnio się nadają). No i rekuperator lepiej mieć łatwo dostępny do wymiany filtrów (np. co dwa miesiące - zależy od klasy filtracji).

ok, już wiem jak powinien wyglądać przekrój ściany- choć na necie każda fotka przekroju ściany inna
    Bo też NIE MA jednej jedynej słusznej wersji.
    Wszystko zależy od strefy klimatycznej (i trochę od właściwości użytych konkretnych produktów, niepełne dane w Kartach Technicznych mogą nastręczać pewnych trudności). Często wykonawcy/projektanci kopiują niestety bezmyślnie rozwiązania z różnych miejsc i pojawia się zamęt.
    https://youtu.be/q8fOMBlfh3A
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Domyślnie

Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Ale jeśli ociepli dach to będzie musiał zadbać o ogrzewanie i wentylację tej przestrzeni. Moim zdaniem bez sensu koszty (nie licząc, że ocieplenie połaci jest trochę bardziej wymagające niż stropu, czyli droższe). W takim układzie kanały wentylacji lepiej rozprowadzić pod stropem w suficie podwieszanym, bo i tak będzie musiał taki sufit robić (chyba, że wymyśli inną konstrukcję, np. chciałby widoczne belki konstrukcji, ale z kolei wiązary do tego średnio się nadają). No i rekuperator lepiej mieć łatwo dostępny do wymiany filtrów (np. co dwa miesiące - zależy od klasy filtracji).
    Zgoda że koszty większe ale uzyskujemy przestrzeń która w małym domu bardzo się przyda.
    To co stracimy na koszcie ocieplenia dachu zyskamy na prostocie "rurologii" wentylacji mechanicznej nad stropem. Również reku na strychu nie zabiera cennego miejsca w części mieszkalnej na dole. Zwłaszcza że przy ogrzewaniu elektrycznym nie ma potrzeby na kotłownię.
    Wystarczy połączyć tą przestrzeń do wentylacji mechanicznej a ogrzewanie samo się wykona poprzez nieocieplony strop. Tam nie musi być 20-24C jak w reszcie domu kilkanaście wystarczy.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    coolerclub

Kod pocztowy
    46-203

Domyślnie

połączyć tą przestrzeń do wentylacji mechanicznej
    w sensie aby rekuperator pobierał ze strychu powietrze i dawał do pokoi na dole?

na sufit raczej płyta gk bez widocznych belek

Domyślnie

w sensie aby rekuperator pobierał ze strychu powietrze i dawał do pokoi na dole?
    Żeby wentylacja mechaniczna podawała tam powietrze i je odbierała czyli wentylowała tą przestrzeń.
    Wentylacja mechaniczna nie pobiera powietrza z jednego pomieszczenia i przesyła je do drugiego.
    Taka wentylacja zasila pokoje mieszkalne (salon, sypialnie) w świeże powietrze i odbiera zużyte powietrze z kuchni, łazienek i pomieszczeń technicznych.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    coolerclub

Kod pocztowy
    46-203

Domyślnie

wentylacja mechaniczna podawała tam powietrze i je odbierała czyli wentylowała tą przestrzeń.
    ok

tak przeglądając forum zaczynam się obawiać, że zbudowanie domu z prefabrykatów to chyba słaby pomysł, bo jest wiele spraw, które mogą być spaprane przy budowie i za kilka-kilkanaście lat będą cyrki z konstrukcja lub pleśnią oraz wyjdą jakieś dziwne komplikacje.

coś te ściany nie takie, dach też średnio- choć dużo firm tak robi, to okazuje się nie do końca ok.

są jakieś określone schematy ścian, dachu (np. ilość styropianu w stosunku do wełny), które są akceptowane i powszechnie uważane za poprawne/ zgodne ze szyuką.

Trochę mnie zaskakuje, że ja muszę się na tyle znać abym mówił wykonawcy jak ma mi zbudować

STAŁY BYWALEC (min. 300)
    maaszak

Kod pocztowy
    61-315

Domyślnie

Zgoda że koszty większe ale uzyskujemy przestrzeń która w małym domu bardzo się przyda.
    To co stracimy na koszcie ocieplenia dachu zyskamy na prostocie "rurologii" wentylacji mechanicznej nad stropem. Również reku na strychu nie zabiera cennego miejsca w części mieszkalnej na dole. Zwłaszcza że przy ogrzewaniu elektrycznym nie ma potrzeby na kotłownię.
    Wystarczy połączyć tą przestrzeń do wentylacji mechanicznej a ogrzewanie samo się wykona poprzez nieocieplony strop. Tam nie musi być 20-24C jak w reszcie domu kilkanaście wystarczy.
    Tylko pytanie na ile warto w tym konkretnym przypadku się o tą przestrzeń bić? Większa kubatura to mimo wszystko przewymiarowany system grzewczy, może konieczna byłaby mocniejsza centrala went.
    Na nieogrzewanym poddaszu też można składować rzeczy, choć faktycznie ograniczone do tych odpornych na zmiany temp. Ale też, schody na poddasze w tym układzie też raczej będą składane - czyli mało wygodne, więc siłą rzeczy nie będą zachęcać do częstych wizyt na poddaszu.

STAŁY BYWALEC (min. 300)
    maaszak

Kod pocztowy
    61-315

Domyślnie

Trochę mnie zaskakuje, że ja muszę się na tyle znać abym mówił wykonawcy jak ma mi zbudować
    Niestety. Taka rzeczywistość.
    W idealnym świecie to projektant jest od dostarczania rozwiązań, a nie inwestor ani tym bardziej wykonawca. W idealnym swiecie wykonawca ma wyłącznie zrealizować dostarczony projekt szybko a nie tracić czas na dywagacje ile i gdzie inwestor ma wsadzić wełny na ten przykład.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia