dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie praca dachu podczas podmuchów wiatru

    Witam,

    od 0,5 roku mieszkam w nowo wybudowanym domu. Podczas silnych podmuchów wiatru słychać jak dach "pracuje". W niektórych miejscach popękały łączenia płyt g-k na suficie podwieszanym. Dach jest w konstrukcji krokwiowo-jętkowej. Załączyłem rzut konstrukcji dachu. Czy da się jakoś wzmocnić dach aby go usztywnić?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach.jpg
Wyświetleń:	296
Rozmiar:	100,7 KB
ID:	375045  

  2. #2

    Domyślnie

    nie ma potrzeby wzmacniać.

    Do podania informacji na temat wzmocnienia niezbędne jest posiadanie pełnej dokumentacji budynku. Nie na forum porada.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie przejmujestem się. Mi skrzypial przez pierwsze 2 lata jak go postawili. Od 3 lat nawet przy chalniakach 100km/h cisza

  4. #4

    Domyślnie

    Dach już istnieje 2 lata. Odgłosy głównie dochodzą z sufitu podwieszanego. Jest to bardzo denerwujące zwłaszcza w nocy. Czy może skręcenie jętek ze sobą w poprzek za pomocą belki coś pomoże?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Czym jest pokryty ten dach?
    Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić kobietę, ale to nic nie zmieni

  6. #6

    Domyślnie

    Pełne deskowanie + dachówka ceramiczna

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jasia9008

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    U nas podobny problem. Mieszkamy od zeszłego roku. Do tej pory było wszystko ok. Niestety w czasie ostatnich wiatrów dach zaczął trzeszczeć (skrzypieć). Dach mamy czterospadowy. Pełne deskowanie i dachówka ceramiczna. Wszyscy uspokajają, że to ucichnie. Ale jakoś mnie to nie uspokaja. od srodka wszystko zabudowane płytami k-g. Nie ma możliwość zlokalizowania źródła tego skrzypienia. W nocy nie możemy spać bo skrzypi głównie nad naszą głową. Od tej strony akurat wieje. Mam wrażenie, że nam ten dach porwie. Albo się zawali . Proszę o poradę. Czy ktoś miał podobny problem? Jak sobie z tym poradziliście? Czy należy się obawiać? Wezwać fachowca?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Dach kopertowy z pełnym deskowaniem i dachówką nie poddaje się podmuchom wiatru. Mogą występować jakieś trzaski spowodowane schnięciem drewna. Zakładam, że więźba została wykonana zgodnie z projektem. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Odświeżam temat. Hałas z dachu jak i sufitu zawieszonego na jętkach jest coraz bardziej irytujący. Czy znajdzie się jakiś fachowiec (woj. pomorskie, okolice reda, puck) bądź dekarz który podejmie się wzmocnienia konstrukcji dachu?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    esteta 2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    95

    Domyślnie

    Jeżeli więźba została wykonana zgodnie z projektem a w projekcie jest przewidziane pełne deskowanie i pokrycie z dachówki ceramicznej to nie powinno wydarzyć się nic złego. Wzmocnienie konstrukcji dachu będzie się wiązało z demontażem płyt g-k na poddaszu i demontażem części ocieplenia. To jest wersja minimum, w wersji maksimum może trzeba będzie rozebrać cały dach łącznie z pokryciem.
    Kłopot duży i koszt duży.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    esteta 2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    95

    Domyślnie

    Przyjrzałem się rysunkowi który zamieściłeś. Obawiam się, że pokryciem które jest przewidziane w projekcie nie jest dachówka. Generalnie konstrukcja jest słaba. Wymiary przekrojów elementów są mało czytelne dlatego nie wypowiem się na ten temat, ale krokwie są połączone tylko jedną jętką a przy odległości między ścianami szczytowymi 10,42m nie ma płatwi pod krokwiami podpartych słupami. Niestety wydaje mi się, że rozbiórka całego dachu będzie konieczna.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Wszystko wygląda w porządku. Krokwie mają przekrój 6x18, rozstaw osiowo 80 cm, jest pełne deskowanie i dach pokryty dachówką. Dach otrzymał solidne naprężenia wstępne od dachówki gwarantujące stabilność więźby. Kształt dachu praktycznie gwarantuje stabilność przy założeniu, że użyte drewno jest w klasie podanej w projekcie i więźba została wykonana zgodnie z projektem. Nie ma też podstaw aby nie wierzyć właścicielom. Profesjonalna porada wymaga dokonania oględzin. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    6x18
    dla drewna H= Bx2,7 czyli krokiew nie powinna być wyższa niż 16,2cm.
    8x18 czy 8x16 to wygodne minimum. Choć przy dachu około 45 st i krytym jednolitą blachą 7x14 krokwie się "spisują" śnieg długo nie gości na dachu, brak płotków i siup. a że nie jest wysoko, krzywdy nie zrobi...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    OK. Jest jednak pełne deskowanie czyli nie ma tak naprawdę zagrożenia wyboczeniem. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał tuna18 Zobacz post
    Odświeżam temat. Hałas z dachu jak i sufitu zawieszonego na jętkach jest coraz bardziej irytujący. Czy znajdzie się jakiś fachowiec (woj. pomorskie, okolice reda, puck) bądź dekarz który podejmie się wzmocnienia konstrukcji dachu?
    I jak wygląda sytuacja od tamtego czasu? Walczymy z tym samym problemem w pow. Wejherowskim.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony