dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie instalacaja elektryczna - obwody robione w pętle

    Elektryk namawia mnie aby obwody gniazd robić w pętlach. Podejście do rozdzielni kablem 2,5; a potem między kilkoma gniazdami w jednym obwodzie zrobić pętlę z kabla 1,5. Twierdzi, że to popularna metoda stosowana od wielu lat. Jak jeden kabel szlag trafi to prąd dochodzi z drugiej strony. Czy ktoś tak ma? Co o tym sądzicie?

  2. #2

    Domyślnie Re: instalacaja elektryczna - obwody robione w pętle

    Cytat Napisał inż. Mamoń
    Elektryk namawia mnie aby obwody gniazd robić w pętlach. Podejście do rozdzielni kablem 2,5; a potem między kilkoma gniazdami w jednym obwodzie zrobić pętlę z kabla 1,5. Twierdzi, że to popularna metoda stosowana od wielu lat. Jak jeden kabel szlag trafi to prąd dochodzi z drugiej strony. Czy ktoś tak ma? Co o tym sądzicie?
    Idąc dalej tym tokiem myślenia to:

    1. Zasilanie dwustronne budynku najlepiej z dwu różnych stacji
    2. Dwie niezależne rozdzielnice w budynku z układem SZR i generatorem najlepiej min. 1,3x mocy UPS-a.
    3. Dodatkowe niezależne zasilanie akumulatorowe oświetlenia torów ewakuacyjnych.

    Pewnie jeżeli zakładać, że przewody w ścianie "szlag trafi" np przewiercimy i nie chcemy tego naprawiać to rozwiązanie dobre. Pamiętaj tylko aby po uszkodzeniu przewodu odłączyć uszkodzoną część pętli w puszcze rozdzielającej.

  3. #3

    Domyślnie

    Tego typu rozwiazanie stosowane jest na statkach ale w domu nie wiem czy jest potrzeba.
    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Można tak zrobić, choć nie jest to częsta praktyka. Polecałbym podejścia do gniazd kablem 3x2,5mm2.
    Przy robieniu pętli kable kładzie się w podłogach, ma to swoje i dobre i złe strony.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja tak mam, czyli w podłodze i w pętle i 2,5mm2. Co w tym złego? Koszt niewiele większy. A jeśli podwójne zasilanie, SZR, UPS byłoby tańsze też bym miał. Dodatkowo puszki łączeniowe znajdują się w pomieszczeniach nieużytkowych gdzie nie "straszą" i jest do nich swobodny dostęp.
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony