dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pawlowski-1968

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1

    Domyślnie dom 35 m plus poddasze zamiast mieszkania

    Witam, jestem nowy. Jestem na etapie suzkania małego mieszkania lecz myślę również nad budową małego domku z drewna. Ja widzę to tak ze dom ma 35 metrów 2 plus schody na poddasze. Czy taki dom można robić na samo zgłoszenie bez zbędnych formalności? Nie muszę być w nim zameldowany. Działkę mam na wsi. Prąd oraz wodę pociągnę na zasadzie podliczników od sąsiada. Ogrzewanie prawdopodobnie na prąd. Wiedzę oraz doswiadczenie w budownictwie mam. Dom ma być posadowiony na stopach betonowych wystających minimum 30 cm nad ziemią. Czy w takim budynku taras liczy się jako powierzchnia do domku? Szukam przepisów prawa lecz nie mogę nic konkretnego znaleźć. Co do poddasza to ma być tam tylko sypialnia lecz już sam nie wiem czy taki domek może mieć więcej niż 5 metrów wysokości. Prosze o porady osób które mają doświadczenie w papierologii z tego typu sprawą. Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Witam,

    Też jestem nowy a temat jest długi jak rzeka

    W skrócie
    Dom = pozwolenie na budowę

    Budynek gospodarczy / dom letniskowy do 35m2 zabudowy [po obrysie zewnętrznym] = zgłoszenie
    Wysokość - 5m przy dachu dwuspadowym, 4m przy dachu jednospadowym.

    http://www.oprawiebudowlanym.pl/2014...ozwolenie.html

    Dużo zależy od MPZP określającego szczegółowe warunki zabudowy

  3. #3

    Domyślnie

    35 mkw zabudowy na zgłoszenie tylko, jeśli jest to budynek parterowy. Bez poddasza użytkowego.
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SamoBudowa Zobacz post
    W skrócie
    Dom = pozwolenie na budowę
    Nie łapię tego skrótu.

    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

    [...]

    1a) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;


    Co miałeś na myśli?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Masz rację dom może być na zgłoszenie ale projekt jest wymagany. Nie wymagany jest projekt do zgłoszenia budowy wolnostojącego parterowego budynku rekreacji indywidualnej przeznaczonego do czasowego pobytu osób, przy czym powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 m2. . Taras jeżeli dostawisz później i nie będzie zadaszony nie wlicza się do powierzchni zabudowy ale tutaj co kraj to obyczaj a więc starostwo a starostwo czy też urząd miejski- wolna amerykanka jak na dzikim zachodzie.Pomimo, że dom mieszkalny powiedzmy będziesz robił na zgłoszenie nie oznacza to, że pominiesz inne pozostałe procedury biurokratyczne t.j. uzgodnienia, geodeci , prąd, woda itd. W sumie jest taka tylko różnica, że przy zgłoszeniu nie czekasz na pozwolenie na budowę ale czekasz 30 dni od czasu zgłoszenia do momentu rozpoczęcia robót, gdyż organ przy zgłoszeniu ma 30 dni na prawo wniesienia sprzeciwu. Więc dzisiaj raczej każdy się zabezpiecza i wybiera pozwolenie na budowę zabezpieczając się w ten sposób, przed ewentualnymi ( późniejszymi) problemami z sąsiadami ( a to zasłania słońce a to coś nie tak). Dzisiaj ludzie są coraz bardziej nerwowi więc przemyśl to wszystko. A robiąc projekt i tak musisz go zrobić to możesz domek zrobić większy i bardziej dostosowany do Waszych potrzeb. Powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez wiesiek6308 ; 01-01-2017 o 11:33

  6. #6

    Domyślnie

    Cofam moją wypowiedź nt. domów. Jest niezgodna ze stanem faktycznym jak wskazał wiesiek6308.

    Mnie interesują konstrukcje
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży,
    altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych)
    o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych
    obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2
    powierzchni działki;

  7. #7

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    O kolejny temat

    Wysokość budynku rekreacji indywidualnej ogranicza tylko MPZP, warunki zabudowy nie są konieczne, więc łatwiej w miejscu bez MPZP.

    Kwestię "poddasza" może załatwić antresola.

    Przy zgłoszeniu jakiegokolwiek budynku możecie uzyskać "zaświadczenie o niewniesieniu sprzeciwu", na dodatek teraz termin jest jeszcze krótszy bo 21 dni.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony