dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 17
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 321
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie Denver pod Krakowem

    Przeczytałem tu sporo kronik, naprawdę świetna to dla mnie lektura.
    Ponieważ sam jestem przed rozpoczęciem budowy, postanowiłem założyć też swój dziennik.
    Trochę o nas: Ja lat 38, Małżonka 33, Syn 2,5 roku, Córka 2 miesiące.

    Aktualnie mamy wybrany projekt który jest w trakcie adaptacji i zmian, których wyszło sporo...... ale po kolei.

    Pomysł wyprowadzenia się poza Kraków zrodził się jeszcze przed ślubem, czyli gdzieś w 2012 roku i wtedy powoli zaczęliśmyposzukiwanie działki. Obecnie mieszkamy z Babcią w szeregówce ok 100m2 na zachodnich obrzeżach Krakowa o powierzchni 100m2 i robi nam się ciasno.

    Działkę chcieliśmy 10-15 arów. Z dogodnym i sprawnym dojazdem do Krakowa. Obszar poszukiwań to gminy na zachód i północ od Krakowa, z dobrym dojazdem. Kryterium dojazdu szybko wyeliminowało gminę Michałowice i Zielonki, mimo że to piękne okolice, codziennie stanie w długich korkach jest ponad moje nerwy. Przez rok zwiedzaliśmy różne miejscówki, oglądaliśmy działki bliższe i dalsze, przejeździliśmy setki kilometrów. Widzieliśmy wiele pięknych działek, głównie w gminie Zabierzów ale często ich cena była dla nas niedostępna. Ostatecznie zawęziliśmy poszukiwania do 2-3 miejscowości, Rączna, Ściejowice, Dąbrowa Szlachecka.
    Ostatecznie w listopadzie 2013 wybraliśmy działkę o powierzchni 14ar w Dąbrowie Szlacheckiej, po negocjacjach cenowych zakup sfinalizowaliśmy z początkiem 2014 roku.
    Działka jest mniej więcej kwadratowa, boki od 35 do 40m, woda, gaz i prąd na działce, kanalizacji we wsi brak.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dz.jpg
Wyświetleń:	177
Rozmiar:	82,8 KB
ID:	375618
    Minusem działki jest słup nN stojący na działce ok 5m od wschodniej granicy. Z czasem minusem okazał się też nieprzepuszczalny grunt - glina. Mimo, że działka jest położona na szczycie wzniesienia, po mocnych opadach miejscami jest grząsko lub nawet stoi woda.
    Działka wygląda tak (widok od płd-zach).Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dz2.jpg
Wyświetleń:	563
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	375619

    cdn

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Pierwszą inwestycją po zakupie było posadzenie w kwietniu 2014 wzdłuż zachodniej granicy grabowego żywopłotu (widać na zdjęciu). Okazało się, że się z tym pospieszyłem. Po kilku miesiącach zdecydowałem się nawieźć ziemi by nieco podnieść działkę i po przywiezieniu i rozplantowaniu 20 dużych aut ładnego humusu wyszło tak, że większość żywopłotu jest w niewielkim zagłębieniu w stosunku do reszty działki. Warto też wspomnieć o posadzonej magnolii, z której po tygodniu został kikut (chyba sarny).

    cdn
    Ostatnio edytowane przez Fleszu1 ; 11-12-2016 o 21:07

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Około rok temu zaczęliśmy przeglądanie projektów. Początkowo celowaliśmy w dom bez garażu z poddaszem użytkowym o pow ok 110-120m2, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i powoli krystalizowały nam się wymagania które nasz dom spełniać powinien:
    -styl nowoczesny
    -zadaszenie tarasu
    -garaż II stanowiskowy najlepiej poza główna bryłą budynku,
    -dodatkowy pokój na parterze
    -łazienka na parterze (nie samo wc)
    -duży salon co najmniej 26m, razem z jadalnią co najmniej 33m
    -kuchnia oddzielona od salonu + lada + spiżarka
    -schody na górę z holu nie z salonu
    -bez wystających balkonów, mile widziany balkon pod dachem (loggia)
    -pomieszczenie gospodarcze + pralnia
    -mile widziany entertainment room np nad garażem
    -podcień przy wejściu

    Przy takich wymaganiach 110-120m stało się niemożliwe więc zakres poszukiwań obejmował 130-150m2

    3 miesiące tamu byliśmy już w zasadzie zdecydowani na projekt RIKO III G2 https://www.archipelag.pl/projekty-domow/riko-iii-g2
    ale konieczne było poszerzenie domu by zyskać wiekszy salon i klatke schodową przesunąć bliżej wejścia. Nasza architekt skutecznie nam ten projekt odradziła, argum,entem dla mnie przekonującym była wizja zacieków na elewacji bez okapu. Podobają nam się bezokapowe dachy, ale nie podoba nam się wizja mycia/malowania elewacji co kilka lat. W sąsiedztwie mamy taki dom który po 2 latach ma już widoczne przebarwienia na zachodniej i płn elewacji.

    Na liście rezerwowej był projekt DENVER.
    https://www.novio.pl/projekty-domow-...58-denver.html
    i ten projekt ostatecznie wybraliśmy, adaptując go indywidualnymi zmianami - o czym w kolejnym poście.
    Ostatnio edytowane przez Fleszu1 ; 11-12-2016 o 21:36

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Zmiany jakie wdrażamy do projektu:

    -powiększenie zadaszenia tarasu poprzez wydłużenie budynku - przesunięcie ściany północnej, wydłużenie balkonu i więźby dachowej
    -Zmiana różnicy poziomów pomiędzy parterem a garażem z 30 do 15cm.
    -Zmiana materiału ścian na Termalica 24cm + styropian grafitowy 15cm
    -Likwidacja kominów - nie będzie kominka, będzie WM+GWC i kocioł kondensacyjny z odprowadzeniem spalin rurą kwsową przez ścianę lub przez dach.
    -Podniesienie stropu nad parterem o 25cm - wysokość parteru 290cm
    - Wykonanie jaskółki w osi 4 - wyjście na taras nad garażem,
    -rezygnacja z attyki nad garażem - zastąpienie balustradą tradycyjną
    - Zróżnicowanie wysokości płyty stropowej nad garażem - do poziomu spodu belki (32cm) - bez tego na taras i balkon od frontu wychodziłoby się po schodku w górę.
    - Wydłużenie schodów, zmiana wysokości i szerokości stopni
    - Zwiększenie grubości warstw wykończeniowych posadzki na piętrze do 14 cm (pod kanały WM)
    - Zmiany więźby dachowej - likwidacja mieczy , likwidacja slupów, wydłużenie więźby
    - Zmiana okna garażowego na 2 mniejsze
    - Dodatkowe, pionowe okno w łazience na parterze

    Aktualnie oczekujemy na mapę do celów projektowych, nowe obliczenia konstruktorów (podobno sporo można zaoszczędzić na stali i betonie - oryginalny projekt jest mocno przesadzony) i finalny projekt do PNB. Chcemy ruszyć z budowa z początkiem marca, mam nadzieję że papierologia nie pokrzyżuje planów.

    W miedzyczasie wystąpiłem do Tauronu o przesunięcie słupa w granicę działki. Nie wiąże z tym dużych nadziei, słyszałem że to kosztowne tematy, ale co tam, wnioskowac nie zaszkodzi, zobaczę co odpiszą.

    Dom sytuujemy na działce możliwie blisko wschodniej granicy i linii nn. Chcemy mieć jak najwięcej miejsca od strony tarasowej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dz3.jpg
Wyświetleń:	219
Rozmiar:	65,8 KB
ID:	375626

    Na rysunku zaznaczony obecny przebieg linii i ewentualny po przesunięciu słupa.
    Ostatnio edytowane przez Fleszu1 ; 11-12-2016 o 21:59

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    W tym tygodniu wreszcie udało się złożyć wniosek o PNB. Liczę, że na przełomie marca/kwietnia będziemy mogli zacząć. W tym czasie chce przygotować teren budowy:
    1) utwardzenie zjazdu z drogi dla ciężkiego sprzętu
    2) ogrodzenie działki siatką leśną i drewniane słupki
    3) jakiś blaszak
    4) testowa studnia chłonna
    5) ogarnięcie tematu budowy GWC - tu liczę na pomoc forumowych ekspertów z tej dziedziny

    ad 1 i 4 - mając koparkę która będzie korytować pod drogę wjazdową zlecę od razu wykopanie 1-2 "dziurek" na głębokość 3m czyli poniżej warstwy gliny, gdzie zgodnie z badaniem geotechnika jest warstwa wapiennej zwietrzliny/kamieni/skał. Sprawdzę jak ta warstwa poradzi sobie z wchłanianiem wody.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Wracając jeszcze do samego projektu. Zmian w stosunku do projektu gotowego wyszło sporo, a jeszcze pewnie będą kolejne mniej istotne zmiany przed i w trakcie budowy.

    Poniżej rzuty parteru i poddasza zg z oryginalnym projektem i wersja po zmianach (na dziś, pewnie coś jeszcze się zmieni.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter org.jpg
Wyświetleń:	518
Rozmiar:	48,7 KB
ID:	379793
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter zm.jpg
Wyświetleń:	373
Rozmiar:	49,8 KB
ID:	379794
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze org.jpg
Wyświetleń:	419
Rozmiar:	42,0 KB
ID:	379798
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze zm.jpg
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	54,2 KB
ID:	379799


    Wejście do kotłowni będzie z części mieszkalnej, ponieważ ciężko będzie w kuchni upchać spiżarnie, tam chcemy trzymać jakieś przetwory i inne kuchenne zapasy.


    Rozważam też, by kocioł kondensacyjny i zasobnik cwu był w pralni na I pietrze, pralnia jest dość duża więc spokojnie się zmieści. Wtedy instalacja cwu będzie możliwie najkrótsza i małe straty ciepła na systemie cwu. Jakie minusy takiego pomysłu?
    Ostatnio edytowane przez Fleszu1 ; 26-01-2017 o 20:55

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Problemem w tym projekcie jest kuchnia. W oryginale ma 2 okna, przez co bardzo cięzko dobrze ja rozplanować. Chyba zdecydujemy się na rezygnację z zachodniego okna i znaczne powiększenie frontowego południowego. Światła powinno być pod dostatkiem, uzyskamy sporą ścianę na słupki AGD/lodówkę oraz długi blat i górną zabudowę. Na dziś wizja bez wyspy, choć i to może się zmienić - rozważamy konsultacje z projektantem wnętrz - może ktoś poleci kogoś sprawdzonego z okolic Krakowa?

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Bardzo ważny temat na tym etapie to wybór ekipy wykonawczej. Jestem po wstępnych ustaleniach z firmą która u znajomego postawiła 2 domy, podobno dobrzy fachowcy, wycenili mi stan surowy + dach + ścianki działowe murowane na 43 tys ale jakoś niepokoi mnie że nie mam żadnej alternatywy, nie mam porównywalnej oferty cenowej. Ktoś może polecić sprawdzoną ekipę do SSO z okolic Krakowa?

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    A to niespodzianka.
    2 dni temu byłem w Tauronie złozyc pisemną prośbę o przyspieszenie montażu skrzynki bo niedługo chcę ruszać z budową. Tymczasem dziś rano podjechałam na działkę i taki widok:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2017-01-27_08.04.40.jpg
Wyświetleń:	266
Rozmiar:	67,2 KB
ID:	379856

    Podobno skrzynka wisi już od kilku dni.

    Pytanie, co teraz trzeba zrobić załozyli tam licznik i można było podłączyć RB ?

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witamy my też z Krakowa, a raczej okolic

    Co do SSO, zobacz białą listę wykonawców w Małopolsce - na forum są tam różne ekipy polecane.
    O ile dobrze pamiętam, to oni robią skrzynkę, potem przysyłają fakturę, a z potwierdzeniem przelewu za fakturę szło się do tauronu, następnie podpisywaliśmy umowę kompleksową na prąd budowlany i przyjeżdżali zakładać licznik
    Oczywiście umówią się z Tobą na założenie licznika, ale ja kiedys czekałam godzinę, bo mieli byc o 9, a okazało się, że byli o 11. Zdziwieni, że nikt nie czekał Ale dali sobie radę sami
    Mam nadzieję, że nic nie pokręciłam

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Witam pierwszego gościa, a w zasadzie gościnę Twój dziennik tez przeczytałem (gdzieś na północy Krk budujesz o ile pamiętam?)

    Ja umowę kompleksową już podpisałem, więc teraz pewnie czekam na fakturę.

    Białą listę czytałem - wpisy 2 lata wstecz, wynotowałem sobie polecane firmy ale akurat od SSO nie było tam wiele. Z jednym Panem z tamtej listy jestem po rozmowie i czekam na wycenę od niego ale wcześniej niż początek maja nie ma wolnych terminów. A Twoja ekipa? Poleciłabyś ich z czystym sumieniem?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Witam sasiada Ja buduje sie w Wolowicach.
    Na poczatek nie polecam skladu w Wolowicach omijaj go


    e: Odnosnie pradu, musisz postawic swoja RB i podpiac ja kablem do skrzynki, wtedy przyjezdzaja i zakladaja licznik. (musisz miec taka jakby prowizoryczna instalacja)
    Ostatnio edytowane przez Busters ; 27-01-2017 o 17:41
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    No proszę, sąsiad i to bardzo bliski Dzięki za cynk ze składem, masz na myśli ten Bean?

    Jaki domek budujesz? prowadzisz dziennik?

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Tak bean, bylem u nich po wyceny najpierw wycenili cos byle jak potem juz nie odpisywali, przy kolejnej mieli zadzwonic w ogole sie nie odezwali. Moj wykonawca tez mowil, ze cos zamowil u nich wczesniej to zebrali odpady na palete i mu jakis syf przywiezli.

    Dom jak w stopce, parterowka. Dziennika nie prowadze. Jakbys potrzebowal jakis wykonawcow to pisz moze cos pomoge.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    Witam pierwszego gościa, a w zasadzie gościnę Twój dziennik tez przeczytałem (gdzieś na północy Krk budujesz o ile pamiętam?)

    Ja umowę kompleksową już podpisałem, więc teraz pewnie czekam na fakturę.

    Białą listę czytałem - wpisy 2 lata wstecz, wynotowałem sobie polecane firmy ale akurat od SSO nie było tam wiele. Z jednym Panem z tamtej listy jestem po rozmowie i czekam na wycenę od niego ale wcześniej niż początek maja nie ma wolnych terminów. A Twoja ekipa? Poleciłabyś ich z czystym sumieniem?
    W białej liście umieściłam swojego wykonawcę od sso

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Po spotkaniu z panem koparkowym: zaczniemy od zebrania humusu pod domem i pod drogę dojazdową czyli tam gdzie docelowo będzie wjazd od bramy do garażu. Zastawiam się czy nie zrobić większego parkingu, bo w przypadku odwiedzin większej ilości gości nie bardzo będzie gdzie zostawiać samochody na zewnątrz, drogi przy działce są wąskie i bez poboczy.

    W drugim etapie wykop pod ławy, 2 studnie chłonne od razu z osadzeniem kręgów oraz ok 40-50mb wykopu pod GWC głęboko na około 1,80.

    Koparkowy wycenił się na 100 zł/h. To chyba standardowa cena.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    My płaciliśmy 80 zł/h, ale koparkowy miał baaaaardzo blisko, no i to było rok temu

    Gratuluję postępów

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Ten też ma blisko,ok 2km ale to spora koparka, obrotowy Zeppelin z łyżką szeroka na 2m więc ściąganie humusu i korytowanie pod drogę to będzie moment,

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    To nie jest standardowa cena, chcesz to dam Ci 2 namiary z okolic po 80zl/h

    edit: no chyba, ze za cos wiekszego to fakt normalna cena
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    Ten też ma blisko,ok 2km ale to spora koparka, obrotowy Zeppelin z łyżką szeroka na 2m więc ściąganie humusu i korytowanie pod drogę to będzie moment,
    U nas też taka była, no ale piwnica duża do kopania. Z tym, że pan koparka wy miał do nas 400m. Sprawdziłam

Strona 1 z 17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony