dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 88 z 93
Pokaż wyniki od 1.741 do 1.760 z 1856
  1. #1741

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Wyżej pisałeś, że bierze 50w w standby i masz ją cały czas wylączoną...

    Taki dach jest fajny w upalne dni, ale przez 10 miesiecy w roku to czysty koszmar. Sąsiad ma taki olbrzymi dach z dachówki. W zeszłym roku robił. u mnie było jasno i ciepło a u niego światło 24h, zimą i latem. Drugi ma płaski dach i zadaszenie betonowe. Też jest ciemno. Ciebie ratują okna dachowe.

    no ale każdy robi jak chce. Ja w przyszłym roku zrobie 6 słupów i żagiel łatwo demontowalny. Żadnego łączenia z elewacją. Wiatry i burze temu też nie zaszkodzą.
    Z klimy korzystam sporadycznie , bo żona nie lubi.
    Mamy w oknach moskitiery i na noc otwieramy okna i śpimy przy otwartych oknach (dzieci często też).
    Czasami jak za ciepło zrobi się w domu to ją włączamy.

    Co do wpadającego światła do domu , to prawda jest taka że czym większe przeszklenia i ich więcej , tym więcej wpada światła słonecznego do domu i wcale to nie muszą być bezpośrednio wpadające promienie słoneczne przez okna do domu.
    W salonie nie narzekamy na ilość światła. Zawsze było bardzo , bardzo jasno. Nawet po zamontowaniu zadaszenia nie zrobiła się z salonu "ciemna nora". Zapewne zaletą jest właśnie wielkość przeszkleń i ich ilość. Zapewne jakby były małe okna i małe przeszklenia to efekt zaciemnienia byłby dużo większy.

    Na początku tak jak pisałem chcieliśmy zrobić konstrukcję na żagle. Miały być 2 żagle 4x3m każdy. Wszystko w drewnianej ramie (tak naprawdę obecna konstrukcja zadaszenia była na początku zaprojektowana na te 2 żagle).
    Tyle że okazało się że materiał stosowany do produkcji żagli nie jest wodoszczelny , tak samo nie jest zbyt żywotny i po kilku latach wymaga wymiany. Także jak się zabrudzi to nie wygląda zbyt pięknie , a my mamy mnóstwo drzew które mocno pylą i mocno brudzą. Także nie chroni tak dobrze przed słońcem jak "pełne" zadaszenie.

    A nam zależało na trwałym zadaszeniu pod którym w każdych warunkach możemy przebywać , bez obawy że przecieknie albo wiatr/śnieg je zniszczy.
    Pod zadaszeniem mamy stół z krzesłami , mamy też duży wypoczynek z wieloma poduchami i poduszkami.

    Na początku tego tygodnia (poniedziałek-wtorek) nonstop u na lało. Od razu mogliśmy sprawdzić zadaszenie i spokojnie przebywać w tym czasie na tarasie mimo że na zewnątrz niesamowicie lało.

    Nie mówię że żagiel jest zły. Chroni przed tym do czego został stworzony , czyli przed słońcem.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 07-08-2020 o 23:46
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #1742
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Wyżej pisałeś, że bierze 50w w standby i masz ją cały czas wylączoną...

    Taki dach jest fajny w upalne dni, ale przez 10 miesiecy w roku to czysty koszmar. Sąsiad ma taki olbrzymi dach z dachówki. W zeszłym roku robił. u mnie było jasno i ciepło a u niego światło 24h, zimą i latem. Drugi ma płaski dach i zadaszenie betonowe. Też jest ciemno. Ciebie ratują okna dachowe.

    no ale każdy robi jak chce. Ja w przyszłym roku zrobie 6 słupów i żagiel łatwo demontowalny. Żadnego łączenia z elewacją. Wiatry i burze temu też nie zaszkodzą.
    ?? Nie kojarzę że bym pisał o 50W w standby
    -klima jak nie chodzi sprężarka pobiera 15-25 więc jak niema potrzeby to nie chodzi bo poco marnować 0,5kWh/dzień. Zaczęły sie upały to póściłem ja samopas w 24/7 pobrała 2,1-2,2kWh przez 24h. Więcej na podlewanie idzie.Od początku sierpnia 4,13kWh W
    -Okna dachowe? niemam takich na pietrze ma głównie okna wschód zachód jedno północ
    -Napiętrze niemam jeszcze klimy ale tam jest ok dopóki nie zaczną się długotrwałe upały w tedy potrafi dojść do 26* ale to już sytuacje ekstremalne i sporadyczne. Zdażało się jak nie miał indukcji i piekarnika na prąd tylko z butli.Gaz potrafił spierdolić lato
    Nie długo na piętro przyjdzie druga klima 2,6kW do grzania. To prawdopodobnie tylko tam pójdzie chłodzenie i na dół wystarczy

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do tego wystarczą rolety wewnętrzne za mały ułamek ceny zewnętrznej. I nie ma problemu z mostkiem termicznym przez skrzynkę ani paskudzenia elewacji przez skrzynkę natynkową.



    Poczytaj stare posty w tym wątku, jak to klima nie wyrabiała i kombinowanie, co z tym zrobić.

    .
    Raczej ma odmienne zdanie
    -opóźniają włamania
    -ochrona przed słońcem
    -wyciszenie zwłaszcza przy deszczu
    -prywatność
    - jak dlamnie estetyka na plus
    -zapewnienie pełnego zaciemnienia

    W bloku miałem szmaty w oknach od północy dziękuj a rolety od południa
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 08-08-2020 o 04:07
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #1743

    Domyślnie

    Dziś byłem w "południowej" szklarni i zabrałem ze sobą na próbę jednego arbuza.
    Arbuz ze skórką koloru żółtego. Czeka jeszcze kilka innych arbuzów.
    Oczywiście uprawa ekologiczna , bez chemii.

    Nazwa:  abuz.jpg
Wyświetleń: 1642
Rozmiar:  69,7 KB


    Bałem się , bo to nasze pierwsze arbuzy i raczej nie znamy nikogo kto uprawia arbuzy.
    Z informacji "zasłyszanych" wynikało że nie ma sensu uprawiać arbuza w PL , bo rzadko dojrzewają a jak dojrzeją to nie są smaczne ani słodkie.
    Częściowo jest to prawda , bo arbuz ma bardzo wysokie wymagania co do temperatur i w większości nie nadaje się aby go uprawić bezpośrednio w gruncie (ten co mamy najlepiej czuję się w temp 22-28 stopni , choć u nas w szklarni jest dużo , dużo więcej i musimy jakoś ograniczyć tam nagrzewanie).

    Okazało się że nasze arbuzy są niesamowicie słodkie (żaden sklepowy nie był taki slodki) i mają cieniutką skórkę.

    Jakby ktoś z Was miał szklarnię i chciał spróbować uprawy arbuza to polecam. Odmiana "Złoto Wolicy".
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 14-08-2020 o 18:23
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #1744
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Franka16

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    mazowieckie wschodnie
    Posty
    32

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Masz piękny dom i otoczenie, prowadzisz ciekawy dziennik, podczytuję od czasu do czasu

    Chciałabym zapytać Cię o zadaszenie tarasu a konkretnie czy macie izolację w tym zadaszeniu? (nie zauważyłam tej informacji)
    Czy gdy pada deszcz, to bardzo słychać czy nie?
    Podoba mi się takie zadaszenie, ale obawiam się że bez izolacji nie będzie mi sprawiało przyjemności użytkowanie tarasu.

  5. #1745

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franka16 Zobacz post
    Dzień dobry,

    Czy gdy pada deszcz, to bardzo słychać czy nie?
    Podoba mi się takie zadaszenie, ale obawiam się że bez izolacji nie będzie mi sprawiało przyjemności użytkowanie tarasu.
    Nie wiem o jaką "izolację" chodzi. Może chodzi o podbitkę ?
    Jeśli tak to podbitka zbytnio nie wygłusza ewentualnego hałasu. Musiało by być jeszcze wygłuszenie z wełny

    Nie mamy podbitki bo nie widziałem sensu jej montażu. Blacha od dołu jest w kolorze białym (jest fabrycznie malowana) i nie widziałem sensu jej ukrywania.

    Co do hałasu. To wielokrotnie korzystaliśmy z zadaszenia jak padał deszcz , także jak była ulewa.
    Wszystko zależy od intensywności deszczu , ale nawet przy bardzo mocnej ulewie jakiejś tragedii nie ma i można spokojnie siedzieć i rozmawiać.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #1746

    Domyślnie

    Witam,

    Gratuluję pięknego domu.

    Przeglądam Twój dziennik i chciałbym podpytać odnośnie rekuperatora i WM.
    Chciałbym zainstalować u siebie taki sam rekuperator - ALNOR Ministair 250.
    Z tego co pamiętam, masz 7 rur wywiewnych, w tym dwie na łazienkę i kuchnię - jak to się sprawdza, wystarcza czy coś byś zmienił?
    Jak oceniasz po czasie ten rekuperator?
    Buduję dom parterowy 106 m2 dla 2 osób i nie chciałbym przesadzać ze zbyt dużą centralą, jednak z racji projektu muszę mieć 7, a może nawet 8 rur 75 wywiewu, a ta centrala ma kroćce 125 i nie wiem jak to ma się w praktyce.

  7. #1747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafi33 Zobacz post
    Witam,

    Jak oceniasz po czasie ten rekuperator?
    Buduję dom parterowy 106 m2 dla 2 osób i nie chciałbym przesadzać ze zbyt dużą centralą, jednak z racji projektu muszę mieć 7, a może nawet 8 rur 75 wywiewu, a ta centrala ma kroćce 125 i nie wiem jak to ma się w praktyce.
    Pewna osoba kilka lat temu powiedział mi że wentylacja jest dla ludzi a nie dla powierzchni. To człowiek zużywa i zanieczyszcza powietrze i nie ważny jest metraż domu a ilość osób w nim przebywająca.

    Tak naprawdę przyjmuje się że wystarczająca wentylacja na 1 człowieka to wymiana około 20-30m3/h powietrza.
    Zatem przy 4 osobowej rodzinie starczy przepływ około 80-120m3/h.

    Dlatego do domów mieszkalnym nie ma żadnego sensu kupowanie jakiś wielkich "potworów" . Zbyt duża wentylacja też nie jest wskazana , bo wtedy następuje przesuszenie pomieszczeń (i trzeba stosować nawilżacze) i dodatkowo bezsensowne marnowanie energii i ciepła.

    Króćce fi125 są stosowane w centralach o wydajności do 300m3/h , więc spokojnie dają radę.
    Co do ilości rur to warto wszystko policzyć i przemyśleć , bo nie wszędzie są potrzebne nawiewy i wywiewy.
    Co do rekuperatora jestem zadowolony. Niski pobór prądu , na I biegu 21W , na II biegu 33W. U nas działa albo na I albo na II biegu.
    Sprawność odzysku bardzo wysoka (80-90%).
    Jedyny minus to brak autostartu. Niestety jak brak prądu to trzeba pamiętać że trzeba rekuperator ponownie włączyć. Dla mnie dziwne że o takim czymś producent nie pomyślał.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #1748
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tak naprawdę przyjmuje się że wystarczająca wentylacja na 1 człowieka to wymiana około 20-30m3/h powietrza.
    Zatem przy 4 osobowej rodzinie starczy przepływ około 80-120m3/h.
    Jak masz cztery pokoje i w każdym z nich siedzi po jednej osobie to tak, można tak zrobić - 4x30m3/h i reku 120m3 wystarcza.

    Ale w życiu ludzie się przemieszczają. I czasami w części dziennej są wszyscy domownicy, czasami są w sypialniach. A to oznacza, że trzeba i przestrzeń dzienną i sypialnie wentylować tak, jakby tam byli wszyscy. 120m3/h w części dziennej i 4x30m3/h w części nocnej - razem 240m3/h.
    Oczywiście możemy jeszcze czasami przyjmować gości. Więc przyda się jakiś zapas.

    Teoretycznie można zrobić instalację, gdzie strumień powietrza "idzie" za człowiekiem. Ale w praktyce tak nikt nie robi, nie ma na to gotowych systemów a rękodzieło kosztowałoby tyle, że zdecydowanie taniej kupić większy rekuperator.

    Zadowolenie to subiektywne odczucie - lepiej sprawdzić pomiary CO2. Wtedy jest czarno na białym, czy wentylacja wyrabia, czy nie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-09-2020 o 00:22

  9. #1749

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz cztery pokoje i w każdym z nich siedzi po jednej osobie to tak, można tak zrobić - 4x30m3/h i reku 120m3 wystarcza..
    Piszę o reku który ma wydajność 220m3/h więc ma zapas wydajności i jak będzie potrzeba przecież można zwiększyć wydajność.
    Wydajność należy dobrać indywidualnie. Według badań i norm czytałem że jeden człowiek zużywa około 15-30m3/h powietrza na godzinę , więc tak naprawdę to bardzo indywidualna i subiektywna sprawa.
    U nas wentylacja działa w zakresie około 90-130m3/h.
    Reku musi być odpowiednio dobrany. Zbyt dużej wydajności będzie wysuszał pomieszczenia a dodatkowo pracując na niskiej wydajności będzie miał problemy z zamrażaniem wymiennika (problemy z wymiennikami RecAir przy niskim przepływie powietrza w zimie).
    Reku odpowiednio dobrany powinien przez większość czasu pracować przy około 30-50% wydajności.

    Reku NIGDY nie dostarczy tyle powietrza ile dostarczy jedno otwarte okno , ale też nie musi. Nie służy do tego. Ma wymienić powietrze które zostało zużyte i tyle.

    Kupno zbyt mocnego reku to głupota. Po pierwsze wyższa cena zakupu , po drugie często wyższy pobór prądu , po trzecie przy zbyt wysokim stopniu wentylacji bezsensowne straty ciepła i energii a po czwarte zbytnie przesuszenie pomieszczeń co też nie jest dobre dla zdrowia.

    Co do pomiaru CO2 to nie mam czujniika. Ale mam higrometr i mam swój nos. Jak czuję że w domu jest duszno to wiem że trzeba zwiększyć wydajność wymiany powietrza.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 19-09-2020 o 10:55
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #1750

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.

    Też właśnie się skłaniam ku mniejszej centrali, ale chciałem zapytać "praktyka".
    Starałem się przemyśleć projekt i wiem że nie wszędzie daje się wywiewy/nawiewy, jednak ten ewentualny dodatkowy wywiew chcę dać w garderobie (wiem w graderobie nawiew), która może kiedyś stać się WC/łazienką. Chcę zainstalować anemostat i max go skręcić na tę chwilę.
    Wrócę jeszcze do pytania odnośnie wentylacji łazienki i kuchni - w Twoim układzie jest OK? Prawdopodobnie miałbym podobnie (po 2 rury na kuchnie i łazienkę) i chciałbym się upewnić, bo niektórzy sugerują, że to mało.

  11. #1751
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Piszę o reku który ma wydajność 220m3/h więc ma zapas wydajności
    Zmierzone? Przy czystych filtrach czy znacznie zużytych?

    Cztery pokoje z czego jeden dla dwóch osób to 5x30m3 przy maksymalnych obrotach wentylatorów i cała reszta pójdzie do salonu - to mamy tam raptem 70m3 maks (a, niestety, nie jesteś przecież w stanie zwiększonej do 100% mocy wentylatorów przekierować do salonu pozostawiając sypialnie na 20m3/h). To już przy trzech osobach przebywających dłużej w salonie robi się mało. A co dopiero jak będzie z 10 osób na Wigilii. Zdecydowanie warto mieć większy zapas.
    Producent mojego obecnego rekuperatora pisze "szczególnie polecany do instalacji w małych domach (do 100 m2 powierzchni)," - a ma "w papierach" 300m3 i wentylatory o dużym sprężu dyspozycyjnym. I na co dzień potrzebuję go puszczać na 60-80% gdy jesteśmy w domu. Trochę mały zapas mocy "na gości" - jak nocowały trzy osoby ekstra, to jeszcze dawał radę. Przy większej ilości pewnie by już było za mało, żeby utrzymać wszędzie CO2 poniżej 800ppm.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Reku musi być odpowiednio dobrany. Zbyt dużej wydajności będzie wysuszał pomieszczenia a dodatkowo pracując na niskiej wydajności będzie miał problemy z zamrażaniem wymiennika (problemy z wymiennikami RecAir przy niskim przepływie powietrza w zimie).
    Takie problemy nie występują w ERV. A do tego sprawność wymiennika jest tym większa, im niższy przepływ. I w ERV nie ma też problemu z zaleganiem wody w wymienniku przy zbyt niskich przepływach.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Reku NIGDY nie dostarczy tyle powietrza ile dostarczy jedno otwarte okno
    Otwarte okna w moich mieszkaniach w upały dostarczały zero powietrza. Reku dostarcza tyle, ile potrzebuję.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Kupno zbyt mocnego reku to głupota. Po pierwsze wyższa cena zakupu , po drugie często wyższy pobór prądu , po trzecie przy zbyt wysokim stopniu wentylacji bezsensowne straty ciepła i energii a po czwarte zbytnie przesuszenie pomieszczeń co też nie jest dobre dla zdrowia.
    Mieszasz wady wymiennika bez odzysku wilgoci, który zawsze przesusza powietrze w mrozy - nawet chodząc na minimum i przy nawilżaczach (tak miałem, że nawilżacze w małych pokojach dzieci w mrozy nie potrafiły utrzymać wilgotności >40% a w pokojach bez nawilżaczy była całkiem masakra - dlatego zmieniłem rekuperator na ERV) z wadami związanymi z wielkością rekuperatora.

    Cena owszem. I to jedyna wada.
    Pobór prądu większego reku jest mniejszy przy tej samej wydajności, co mniejszego - bo ma większy wymiennik, często również filtry i kanały - więc ma mniejsze opory.
    Przy tym samym wymienniku im większy przepływ - tym niższa sprawność. Większy wymiennik - to przy tym samym przepływie większa sprawność. Czyli większy reku = wyższa sprawność odzysku ciepła.



    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Co do pomiaru CO2 to nie mam czujniika. Ale mam higrometr i mam swój nos. Jak czuję że w domu jest duszno to wiem że trzeba zwiększyć wydajność wymiany powietrza.
    Jak jesteś w stanie na nos i higrometr ocenić zawartość CO2, to gratulacje. Zrób sobie eksperyment i włącz osuszanie (czy to w domu, czy w aucie) i wyłącz wentylację (albo włącz obieg zamknięty w aucie). Idę o zakład, że byłbyś w szoku, jak "rześkie" jest powietrze w którym CO2 drastycznie przekracza normy. A wilgotność nie idzie w parze z CO2 co korzystający z klimy chyba doskonale wiedzą.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-09-2020 o 12:53

  12. #1752

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zmierzone? Przy czystych filtrach czy znacznie zużytych?.
    Szkoda mi czasu na bezsensowną dyskusję. Dane podaje producent.

    Ja z reku jestem zadowolony , odzysk wysoki i mam odpowiednią dla nas ilość świeżego powietrza. W zimę na żadnych oknach nie ma pary wodnej ani wodą się nie skrapla. W domu sucho i przyjemnie.
    Nie wyczuwam nieprzyjemnego powietrza jak wchodzę do domu , w domu nie jest duszno.
    Nie potrzebuję wykresów , czujników i nie wiem czego jeszcze , starczy mi nos i moje "samopoczucie".

    Jak potrzeba wiosna/lato to otworzę dodatkowo okna , teraz mam niektóre pootwierane , bo ładna pogoda na zewnątrz więc czemu miałbym mieć zamknięte.

    Nie wiem co te wykresy i twoje wypowiedzi mają wnieść do dyskusji. Jak potrzebujesz mocniejszej wentylacji to mocniej wentylujesz , to chyba oczywiste.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #1753

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafi33 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź.

    Wrócę jeszcze do pytania odnośnie wentylacji łazienki i kuchni - w Twoim układzie jest OK? Prawdopodobnie miałbym podobnie (po 2 rury na kuchnie i łazienkę) i chciałbym się upewnić, bo niektórzy sugerują, że to mało.
    U nas to starcza.
    Najwięcej wilgoci jest podczas kąpieli , ale raczej cały dzień nikt się nie kąpie.
    Jakby nie starczało to zawsze można włączyć wyższy bieg centrali i tyle ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #1754
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    W zimę na żadnych oknach nie ma pary wodnej ani wodą się nie skrapla. W domu sucho i przyjemnie.
    Że sucho, to oczywiste. Zazwyczaj za sucho i przez to nieprzyjemnie.
    Że się nie skrapla - to zasługa okien, a nie wentylacji. Bo jak okna nieszczelne albo mostki przy nich, to nawet jak powietrze przesuszone, to się skrapla.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie potrzebuję wykresów , czujników i nie wiem czego jeszcze , starczy mi nos i moje "samopoczucie".
    To skąd wiesz, że odzysk wysoki?


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie wiem co te wykresy i twoje wypowiedzi mają wnieść do dyskusji.
    Udowadniają, że większy reku to wyższa sprawność czyli "zapracowuje" na spłatę droższego kosztu zakupu w kosztach ogrzewania.

  15. #1755

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U nas to starcza.
    Najwięcej wilgoci jest podczas kąpieli , ale raczej cały dzień nikt się nie kąpie.
    Jakby nie starczało to zawsze można włączyć wyższy bieg centrali i tyle ..
    Dzięki za informację.

  16. #1756

    Domyślnie

    Kaszpir, wybacz jeśli powielam istniejące byty. Zaczynam czytać twój dziennik ale chwilę to potrwa. Być może już ktoś pytał wcześniej.
    Jak z perspektywy czasu oceniasz wysoki salon? Planuję budowę podobnego budynku i czytam o tych wysokich salonach - dwie największe wady: migracja ciepła pod szczyt i "kościelna akustyka" pomieszczenia. Niektórzy wspominali jeszcze o uciekających zapachach z kuchni (chociaż przy wentylacji mechanicznej to chyba problem do opanowania). Możesz powiedzieć coś od siebie - jak to wygląda w praktyce?
    pozdrawiam.

  17. #1757
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    .., to nawet jak powietrze przesuszone, to się skrapla.
    Kurna, kosmita.

  18. #1758

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Kaszpir, wybacz jeśli powielam istniejące byty. Zaczynam czytać twój dziennik ale chwilę to potrwa. Być może już ktoś pytał wcześniej.
    Jak z perspektywy czasu oceniasz wysoki salon? Planuję budowę podobnego budynku i czytam o tych wysokich salonach - dwie największe wady: migracja ciepła pod szczyt i "kościelna akustyka" pomieszczenia. Niektórzy wspominali jeszcze o uciekających zapachach z kuchni (chociaż przy wentylacji mechanicznej to chyba problem do opanowania). Możesz powiedzieć coś od siebie - jak to wygląda w praktyce?
    pozdrawiam.
    Ja jestem zachwycony wysokim katedralnym sufitem. Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni i nie ukrywam że wielki wpływ na budowę nowego domu miał właśnie ten wysoki katedralny sufit. Dzięki niemu ta część domu nabrała "wielkości" i przestrzenności.
    Wiem że jakby kiedyś budował nowy dom to na 100% musiałby mieć wysokie sufity.

    Najwięcej "wiedzą" te osoby które nigdy nie miały takiego sufitu , a prawda jest taka że obecnie montuje się ogrzewanie podłogowe które ma zupełnie inny rozkład temperatury niż ogrzewanie grzejnikowe , więc wysokość pomieszczenie nie ma żadnego znaczenia i nie ma żadnej "migracji ciepła" pod sufit ...
    Kościelna akustyka ? Nie wiem , nie słyszę jakiejś różnicy pomiędzy pomieszczeniami.

    Jedyny minus jest taki że wysoki sufit = większa kubatura , czyli trochę wyższe koszty ogrzewania , ale jako że mamy pompę ciepła to koszty ogrzewania są bardzo niskie , bo łącznie z ogrzewaniem ciepłej wody płacimy za cały rok poniżej 900zł więc nie jest źle
    Tym bardziej że całym domu ponad 22 stopnie i cały ogrzewany.

    Co do zapachu z kuchni. Sądzę że jak jest połączona kuchnia z salonem to zawsze jest jakaś "ucieczka" zapachów. Można to ograniczyć montując mocny okap. Mnie nie przeszkadzają te zapachy tym bardziej że w domu przecież nie gotuje się od rana do nocy.
    Mamy pochłaniacz który w dużym stopniu je pochłania.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  19. #1759

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ja jestem zachwycony wysokim katedralnym sufitem. ...
    Jedyny minus jest taki że wysoki sufit = większa kubatura , czyli trochę wyższe koszty ogrzewania , ale jako że mamy pompę ciepła to koszty ogrzewania są bardzo niskie , bo łącznie z ogrzewaniem ciepłej wody płacimy za cały rok poniżej 900zł więc nie jest źle
    Nie źle? Toż to prawie nic.
    Tyle co tona ekogroszku - a spalam 3 na sezon.
    Budowalliśmy chyba "pierwsze domy" w podobnym okresie - pamiętam Cię z wątków ekogroszkowych i pompowych. Chyba dojrzałem do tych samych wniosków co ty.
    Rozumiem że nie ma antresoli? Czyli kubaturę zwiększa sam salon?
    Nie myślałeś o fotovoltaice - przy takim dachu aż się prosi.
    Są jakieś zdjęcia z wykończonego salonu bo wątek mega.
    Piękny dom i fajna działka!
    pozdr.

  20. #1760

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Rozumiem że nie ma antresoli? Czyli kubaturę zwiększa sam salon?
    Nie myślałeś o fotovoltaice - przy takim dachu aż się prosi.
    Są jakieś zdjęcia z wykończonego salonu bo wątek mega.
    Piękny dom i fajna działka!
    pozdr.
    Nie mamy antresoli. Poprzedni dom miał poddasze i stwierdziliśmy że w nowym domu nie chcemy poddasza. Za dużo biegania , wkurzające skosy i za mocno sie nagrzewa,
    Co do fotowoltaiki to mamy ustawienie idealne do fotowoltaiki ale z pewnych względów na razie nam się ich montaż nie opłaca.

    Zdjęcia były zamieszczane , ale nie pamiętam na jakiej podstronie się znajdują.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 88 z 93

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony