dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 85 z 93
Pokaż wyniki od 1.681 do 1.700 z 1856
  1. #1681

    Domyślnie

    Nastała jesień i zaczął się ruch
    Niby daleko jesteśmy w lesie i daleko od głównej drogi , ale widać to nie problem

    Mamy nalot grzybiarzy

    Na grzyby nie musimy wychodzić poza działkę , bo mamy sporo na własnej działce. Niektóre wyrastają spod agrowłókniny a niektórym nie przeszkadza nawet takie towarzystwo
    Tam gdzie zasialiśmy trawę pojawiła się grzybnia i zapewne tam też pojawią się grzyby.

    A tutaj skrzyżowanie Thuji Brabant z grzybami

    Nazwa:  mut.jpg
Wyświetleń: 2819
Rozmiar:  86,6 KB


    Nie mam pojęcia co to za grzyby i czy jadalne , ale jak jadalne to trzeba by podjechać z taczką , bo tego tyle jest

    Dodatkowo odkryliśmy niedaleko naszego domu dużą polanę z jeżynami , polanę z borówkami a wcześniej polanę z konwaliami
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #1682
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mrufka_bum
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    577

    Domyślnie

    Na moje oko to kanie

  3. #1683

    Domyślnie

    Hehe, kaszpir, u mnie to samo . Ruch leśny wzmożony. Ciągle ktoś kursuje do lasu i z powrotem.
    A ja za domem mam takie okazy:



    Twoje grzyby też wyglądają na kanie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC04978a.jpg
Wyświetleń:	2791
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	435220  
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  4. #1684
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    kaszpir007, dzięki za prowadzenie dziennika budowy! Notatki sporządzone, przydadzą się na pewno. Działka kupiona w tym tygodniu. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 20-11-2019 o 07:57

  5. #1685
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    kaszpir007, zastanawiam się poważnie nad oknem dachowym w swojej przyszłej stodole. Mógłbyś napisać coś więcej na temat użytkowania tego okna, dostępu do niego, czyszczenia, wad, zalet i kosztów? Czy budując drugi raz wstawiłbyś to okno ponownie? Pozdrawiam!

  6. #1686

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    kaszpir007, zastanawiam się poważnie nad oknem dachowym w swojej przyszłej stodole. Mógłbyś napisać coś więcej na temat użytkowania tego okna, dostępu do niego, czyszczenia, wad, zalet i kosztów? Czy budując drugi raz wstawiłbyś to okno ponownie? Pozdrawiam!
    Ciężki temat , bo jak prawie wszystko ma swoje zalety i wady ...

    Największa zaletą jest to że te 2 okna 114x118 naprawdę dają dużo dużo światła i bardzo doświetlają pomieszczenie i robią to zupełnie inaczej niż zwykle okna. Oba rodzaje okien świetnie się uzupełniają i kompleksowo oświetlają pomieszczenie.

    Ale są też minusy. Tak wysokie umiejscowienie powoduje że trzeba mieć wysoką drabiną aby umyć okno albo je otworzyć , choć aby otworzyć to starczy kij z odpowiednią końcówką. Następny minus głównie w lato to to że mocno doświetlają i mocno nagrzewają pomieszczenie , wiec jak ktoś ma słoneczną ekspozycję domu to od razu kupić z roletami zewnatrznymi lub czyś podobnym.

    Ciężko powiedzieć czy ponowie bym się zdecydował na okna dachowe czy też nie bo z jednej strony dają naprawdę dużo światła i świetnie doświetlają pomieszczenie , ale tez mają swoje wady a koszt okna+system montażowy+rolety zewnętrzne też tani nie jest ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #1687
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Dzięki za obszerny komentarz. Z tego co czytam w internecie to takie właśnie są opinie. Niby trudno się tam dostać żeby często je myć i w ogóle, ale jak już jest to jest super doświetlony strop. Okno pewnie jakieś 2 tys. + roleta pewnie też ze 2 tys. Droga impreza muszę przyznać. A tu jeszcze są dwa okna u ciebie i u siebie też dwa narysowałem. W efekcie za 8 tys. masz 2 okna dobrze doświetlające wnętrze, ale nie bardzo się jest jak do nich dostać.

    Jak często myjecie okna dachowe i jak często myjecie pozostałe okna? Myjesz obie strony z salonu poprzez obracanie okna czy wdrapujesz się tam od zewnątrz?

    Skorzystam z okazji i zadam dodatkowe pytanie. Jak szerokie masz drzwi tarasowe w salonie? Czy zmieniłbyś ich rozmiar gdybyś dziś miał ponownie je zamontować?

  8. #1688
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Myślę, że cena przesadzona. Za okno 140x70 płaciliśmy ok 1300,00zł plus drugie tyle dalibyśmy za roletę.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  9. #1689

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Dzięki za obszerny komentarz. Z tego co czytam w internecie to takie właśnie są opinie. Niby trudno się tam dostać żeby często je myć i w ogóle, ale jak już jest to jest super doświetlony strop. Okno pewnie jakieś 2 tys. + roleta pewnie też ze 2 tys. Droga impreza muszę przyznać. A tu jeszcze są dwa okna u ciebie i u siebie też dwa narysowałem. W efekcie za 8 tys. masz 2 okna dobrze doświetlające wnętrze, ale nie bardzo się jest jak do nich dostać.

    Jak często myjecie okna dachowe i jak często myjecie pozostałe okna? Myjesz obie strony z salonu poprzez obracanie okna czy wdrapujesz się tam od zewnątrz?

    Skorzystam z okazji i zadam dodatkowe pytanie. Jak szerokie masz drzwi tarasowe w salonie? Czy zmieniłbyś ich rozmiar gdybyś dziś miał ponownie je zamontować?
    Mamy najtańsze dostępne na rynku okna Fakro. Najważniejsze dla nas było aby nie miały wbudowanych nawiewników , bo nam nie potrzebne.
    Cena była atrakcyjna , z kołnierzem do montażu poniżej 2000 zł za sztukę.

    Ja żałuję że od razu nie zamontowałem rolet. Zamontowałbym zwykłe i było by ok.

    Ale z tego co widziałem są dostępne dedykowane markizy zewnętrzne Fakro z automatyką i solarne , wiec może w przyszłości zamontuje markizy.
    Z tego co widzę cena około 1400-1800 zł , zależnie od wersji.

    No niestety tanio bardzo nie jest , bo okna dachowe nigdy tanie nie były , a tutaj są jeszcze okna 114x118.
    Gdyby te okna były lepiej dostępne to można by się pokusić na montaż zwykłych markiz zewnętrznych i samemu je otwierać i zamykać , ale przy takim położeniu jak są u nas było by to mocno niekomfortowe i upierdliwe , więc jak już to tylko z automatyką.

    Okna dachowe staramy się myć 2 razy w roku. Myjemy z obu stron od wewnątrz domu. Po prostu otwieramy je i mamy dostęp do obu stron okna.

    Okna tarasowe mamy takie jak projekcie czyli 3,3 x 2,3m. Nie zmieniałbym bo uważam że są to optymalne wymiary i nie widzę sensu montażu większych czy tez mniejszych.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 22-11-2019 o 07:10
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #1690

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    Myślę, że cena przesadzona. Za okno 140x70 płaciliśmy ok 1300,00zł plus drugie tyle dalibyśmy za roletę.
    Tutaj mamy okna 114x118 a ich cena inna a i wybór ograniczony.
    My mamy najtańsze dostępne jakie były , Fakro bez nawiewników . Same kosztowały chyba 1300zł . Do tego trzeba doliczyć fartuch montażowy.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #1691

    Domyślnie

    Zbliża się powoli koniec roku więc można podać koszty ogrzewania i ciepłej wody za prawie cały rok.
    Dane są podlicznika podłączonego do internetu , więc zużycie widać

    Wyszło na dzień dzisiejszy 2303 kWh.

    Staramy się aby zużycie było głownie w II taryfie , więc sadzę że za cały rok nawet z kosztem prądu z I taryfy koszt nie powinien przekroczyć 800 zł.
    W domu około 22,5 stopnia.

    Bardzo jestem zadowolony z kosztów , tym bardziej że dom ma dużo przeszkleń i wysokie sufity.

    Może kiedyś zainwestujemy w panele PV jak spadnie ich cena , bo przy obecnym zużyciu i korzystaniu w dużej mierze z II taryfy nie są dla nas opłacalne patrząć po kątem czasu zanim by się zwróciły
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #1692
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raptor1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Kudowa-Zdrój
    Kod pocztowy
    57-350
    Posty
    279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zużycie spoko. Co do PV to doszliśmy do takiego samego wniosku. Na tą chwilę się nie opłaca.
    Gratuluję zużycia i życzę wesołych świąt.
    DZIENNIK BUDOWY http://forum.muratordom.pl/showthrea...w%C5%82asnego-)
    Parterowy 92 m2. Płyta fundamentów 10cm xps +15 cm EPS na płycie, ściany 30 cm grafitowego EPS, strop 50 cm celuloza thermofloc. Okna w warstwie izolacji. Ogrzewanie kable w wylewce

  13. #1693

    Domyślnie

    Jak ty to robisz... u mnie poszlo 400kw w 3 tyg.

  14. #1694
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Wczoraj miałem montowana klimę - Gree Lomo 3,2KW. Trafił do nas najnowszy model klimy już z czynnikiem R32 model na rok 2018 i wbudowanym WIFI

    Klima prezentuje się ładnie

    Załącznik 413623

    Na zewnątrz obok jednostki zewnętrznej pompy następna jednostka ...

    Załącznik 413624

    Z instalatorów jestem zadowolony , mimo że miałem instalatorów z miejscowości oddalonej o 125km , ale okazało się że są "mobilni" i cenowo byli najtańsi , tańsi od lokalnych firm ...
    Oczywiście wszelkie certyfikaty i autoryzacje mieli ...

    Dziś po powrocie z pracy odpaliłem klimę (o 17.00) W salonie było ponad 28 stopni. O godzinie 20.00 wyłączyłem klimę. W salonie było wtedy 24 stopnie.
    Po uruchomieniu klimy pobór prądu to około 750W , po pewnym czasie pobór spadł do około 310-360W.
    Przez 3 godziny pracy klima zużyła łącznie 1,34KW prądu. (mam podłączony licznik prądu i mogę śledzić na żywo jej zużycie). Schłodzenie o 4 stopnie salonu kosztowało więc nas około 80 groszy.

    Wi-FI fajny bajer. Mam już skonfigurowaną i można sterować klimą z dowolnego miejsca na świecie , ale na pewno bym nie dopłacił do takiej możliwości , ale jak dali za darmo to może być

    Jutro chce ustawić chłodzenie czasowe , od godziny 14.30 do 17.00 , tak aby po powrocie do domu było już chlodniej , ale sądzę że docelową temperaturą bedzie około 24 stopni .
    Jakieś uwagi dotyczące klimy ? Coś Ci w niej przeszkadza, coś byś zmienił ?
    W zdecydowałem się na montaż Gree Lomo Luxury 3,5 kW, koszt całości to 3790 zł, w opcji jest jeszcze Amber Standard droższa o 430 zł.

    https://gree.pl/wp-content/uploads/2...omo-luxury.pdf

    https://gree.pl/wp-content/uploads/2...r-standard.pdf
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  15. #1695

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Jakieś uwagi dotyczące klimy ? Coś Ci w niej przeszkadza, coś byś zmienił ?
    W zdecydowałem się na montaż Gree Lomo Luxury 3,5 kW, koszt całości to 3790 zł, w opcji jest jeszcze Amber Standard droższa o 430 zł.

    https://gree.pl/wp-content/uploads/2...omo-luxury.pdf

    https://gree.pl/wp-content/uploads/2...r-standard.pdf
    PaRa też mam umówiony montaż na koniec lutego. Ja zdecydowałem się na Lomo. Rozważałem amber standard, ale monter mówił, że nie ma jakiejś kolosalnej różnicy i wg ich nie ma sensu więcej płacić. Zobaczymy jak będzie latem, też mam w salonie w sumie ponad 16m2 szkła na południe i zachód, i gdyby nie rolety to już dawno byśmy się ugotowali ale zimą jak jest słonce to jest super, tylko tego słońca ostatnio coś mega mało :/
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  16. #1696

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Jakieś uwagi dotyczące klimy ? Coś Ci w niej przeszkadza, coś byś zmienił ?
    W zdecydowałem się na montaż Gree Lomo Luxury 3,5 kW, koszt całości to 3790 zł, w opcji jest jeszcze Amber Standard droższa o 430 zł.

    https://gree.pl/wp-content/uploads/2019/10/karta-katalogowa-lomo-luxury.pdf

    https://gree.pl/wp-content/uploads/2019/10/karta-katalogowa-amber-standard.pdf
    Tak naprawdę bardzo sporadycznie z niej korzystaliśmy. Jak pojawiły się rolety zewnętrzne to mało kiedy była uruchamiana.

    Jest uruchamiana jak w salonie jest powyżej 24-25 stopni.

    W naszej sytuacji moc 3,5KW jest za mała. Sądzę że powodem jest to że jednak są wysokie sufity i spora kubatura i dodatkowo 2 duże okna dachowe gdzie tylko są rolety wewnętrzne i mimo pozamykanych rolet zewnętrznych w zwykłych oknach widać że moc klimy ledwo daje radę.

    Największą wadą tej klimy jest pobór prądu w stanie czuwania - około 50W. Dla mnie to jakaś porażka że nowoczesna klimatyzacja na ekologicznym czynniku tyle marnuje energii ..
    Gdybym szybciej o tym wiedział bym jej nie kupił , bo konkurencja spora ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #1697

    Domyślnie

    W ubiegły piątek wymieniałem pompę głębinową. Poprzednia pompa głębinowa IBO 3.5" SCR 1,8-50-0,5 kupiona w 2016 za niecałe 400zł po pewnym czasie zaczęła tracić na wydajności.


    Nazwa:  scr18_67f.jpg
Wyświetleń: 1198
Rozmiar:  6,1 KB


    Co do pompy to była moja pierwsza pompa głębinowa i nie miałem porównania do pracy i szybkości działania do innych , ale działała niesamowicie głośno i wprowadzała niesamowite wibracje. Hałas tak się niósł że słychać było ją w domu i w okolicy ..
    Koszmar. Wydajność też nie powalała , ale nie zależało mi na demonie wydajności.

    Plusem było to że była śrubowa i podobno "nie do zajechania". Używali ją studniarze i podobno dobrze sobie radziła z zapiaszczonych źródłach a u mnie tak niestety jest (kurzawka).

    Czas mijał i wydajność też powoli spadała , ale jak czas się wydłużył tak że do napełnienia zbiornika przeponowego 100L trzeba było czekać nawet kilkanaście minut to stwierdziłem że już czas coś zrobić z pompą.

    Kombinowałem ze zmniejszeniem ciśnienia , ale to mało pomogło i miało to też swoje wady.

    Najpierw chciałem naprawić pompę ale stwierdziłem że raczej to nie ma sensu bo pompa nie była z najwyższej półki a i nie grzeszyła wydajnością ani kulturą pracy.

    Kupiłem nową w cenie też trochę ponad 400zł , też IBO , tyle że większą , wydajniejszą i nowocześniejszą (pływający wirnik , antypiaskowa).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1004216_522.jpg
Wyświetleń:	1203
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	442443

    Mocno się zdziwiłem po uruchomieniu bo pompa niesłyszalna. Zero hałasu , zera drgań. Cisza.
    Wydajność niesamowita. Kilka (naście sekund) i zbiornik hydroforowy napełniony.
    Mogłem sobie spokojnie zwiększyć ciśnienie w instalacji (2-3,5 bar) bez wpływu na czas ładowania zbiornika. W poprzednim takie ustawienia hydroforu powodowało że pompa napełniała zbiornik kilkanaście minut i miała olbrzymie problemy z nabiciem ciśnienia.
    Szok , że w zbliżonej cenie mogą być dostępne aż tak dwie całkowicie różniące się pompy ..

    Dziwię się że IBO ma w ofercie tak tragiczną pompę ...

    Jestem ciekawy ile wytrzyma obecna pompa. Poprzednia miała być niemalże "wieczna" bo śrubowa , ale z drugiej strony patrząc na hałas i wibracje jakie generowała nie wiem czy chciałbym mieć na zawsze taką pompę ...

    A że powoli zima odpuszcza to zaczęły się dalsze prace ogrodowe.
    W piątek też zrobiliśmy sobie ognisko (na palenisku) i było pieczenie kiełbasek.
    Nie ma to jak kiełbaska z ogniska
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 01-04-2020 o 09:43
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  18. #1698

    Domyślnie

    Sprawdź ile pompa może mieć cykli włączeń/wyłączeń na godzinę. Żeby przy tym małym hydroforze nie wyzionęła zaraz ducha. Moja ma 30, albo 60 na godzinę. Ale raczej 30. Musiałbym poszukać instrukcji.

  19. #1699

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Sprawdź ile pompa może mieć cykli włączeń/wyłączeń na godzinę. Żeby przy tym małym hydroforze nie wyzionęła zaraz ducha. Moja ma 30, albo 60 na godzinę. Ale raczej 30. Musiałbym poszukać instrukcji.
    30 razy na godzinę , czyli co 2 minuty .

    Myślę że bardzo rzadko się włączy tak często , jak już to przy podlewaniu ogrodu , bo raczej największe zużycie wody będzie przy podlewaniu.
    Poprzednie parametry pompy zapewne nie miały się nijak do rzeczywistości a tutaj wygląda że wydajność w opisie zgadza się z wydajności rzeczywistą.

    Zbiornik mam w studni więc wymiana na większy nie wchodzi w rachubę i raczej nie ma sensu bo do użytku "domowego" te 100L starcza , a nawet mniej no przecież realna pojemność zbiornika przeponowego jest mniejsza ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #1700

    Domyślnie

    Koranowirus trochę "namieszał" i wizyty w sklepach ograniczone. Miało to też swoje plusy bo zaczęliśmy wypiekać własny chleb.

    Chleb znika jak szalony , a smak zupełnie inny niż sklepowy. Obecnie jakoś nie tęsknimy mocno za chlebem ze sklepu ...

    Nazwa:  chleb.jpg
Wyświetleń: 935
Rozmiar:  53,0 KB


    Pogoda ładna , więc i cały czas wolny skierowany w kierunku ogrodu.

    W tym roku obiecałem sobie że cały warzywnik łącznie ze szklarnią i skrzyniami oraz sad będzie automatycznie nawadniany.
    Niestety nasz warzywnik/sad jest na kiepskiej glebie a dodatkowo jest bardzo mocno nasłoneczniony od rana do wieczora.
    W ubiegłym roku mocno zaniedbałem sad i częściowo warzywnik i plony były bardzo kiepskie
    Na ten sezon sad został wzbogacony o nowe krzaki i drzewka.
    W ubiegłym roku zasadziliśmy bakłażany , choć mówiono nam że nie ma szansy w naszym klimacie i się udało. W tym roku sadzimy zółte arbuzy. Ciekawy jestem czy się uda

    Obecnie już warzywnik i sad mają własne nawadnianie. W sadzie są kroplowniki patykowe a w warzywniku linie kroplujące.

    Nazwa:  warzyw.jpg
Wyświetleń: 934
Rozmiar:  92,8 KB


    Na razie na polu tylko truskawki (chyba 200 sztuk) i kilka pomidorów. Reszta sadzonek czeka w domu i sądzę że po "Zimnych ogrodnikach" zostanie zasadzona na polu.
    Niestety rok temu zasadziliśmy trochę szybciej (bo była piękna pogoda) , ale przyszedł przymrozek i wszystko straciliśmy i trzeba było od nowa robić nowe sadzonki. Dlatego tym razem trochę poczekamy.

    Jako że było trochę czasu wolnego a dzieciaki męczyły aby zająć się ich miejscem wypoczynku postanowiliśmy zagospodarować do końca ten "nieużytek".
    Na tej części znajduje się palenisko , za paleniskiem będzie stół piknikowy (już kupiony). Zasiana jest też trawa i oczywiście nasadzenia krzaków i bylin , choć na to trzeba bedzie jeszcze poczekać aby zobaczyć efekt , bo na razie "efektu" nie ma

    Nazwa:  palen.jpg
Wyświetleń: 934
Rozmiar:  72,1 KB


    Przed słoneczkiem chronimy się tu i tam się wypoczywa.

    Nazwa:  wyp.jpg
Wyświetleń: 936
Rozmiar:  63,9 KB


    Choć czasy na "wypoczynek" mało , bo ciągle coś się zmienia , dosadza , modyfikuje , ale wolę spędzać wolny czas na świeżym powietrzu niż siedzieć w domu.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 03-05-2020 o 21:59
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 85 z 93

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony