dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 90 z 93
Pokaż wyniki od 1.781 do 1.800 z 1856
  1. #1781

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    No ale pompa z tego co kiedyś czytałem nie moze chodzić cały czas... Nie zarżnie sie? Nie lepiej odrobinę podbić krzywą ? Poza tym przecież nagrzana podłoga bedzie trzymała do tej doby... Dziwne, że przy dosyć wysokich temperaturach tak sybko wychładza ci sie podłoga.
    Ja dzis nawet nie zorientowałem sie, że na zewnątrz znowu wieje. Do tego -2. Przespacerowałem się do kosza w laćkach i po powrocie wreszcie poczułem ciepłą podłogę. Na piętrze odczucia mniejsze na desce B. No ale te 23,4 mam u góry po 4h grzania jest.
    Przy pracy ciągłej przecież cały czas sprężarka nie działa. Jak zostanie osiągnięta żądana temperatura (zapewne powrotu) to się wyłącza i działa jedynie pompa obiegowa CO. Jak spadnie temperatura wody w obiegu to wtedy ponownie się włącza sprężarka.
    Więc czas działanie sprężarki jest zależy od zapotrzebowania na energię.
    Plus takiej pracy jest taki że cały czas podłoga jest ciepła i jest cyrkulacja wody w niej.
    Jak zostanie wyliczona temperatura wody w podłodze np. 27 stopni to tyle będzie cały czas.

    W poprzednim domu podłogówka działała cały czas a sterownik regulował jaka temperatura wody ma być w obiegu i dla mnie było to najbardziej komfortowe.

    Mamy teoretycznie podobnie ocieplone domy , tyle że mieszkamy w różnych częściach Polski a Śląsk w większości należy co "cieplejszej" części kraju więc zapotrzebowanie na energię u mnie a u Ciebie jest inne.

    W domu mam jeden mostek o którym wiem
    To drzwi wejściowe.
    Co z tego że są nowoczesne PCV Drutex z podwójnymi uszczelkami i itd które są zwykłym bublem
    Ale to co mogłem z drzwiami aby poprawić ich szczelność już zrobiłem i nic wiecej nie jestem w stanie zrobić
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #1782
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Grzanie czasowe i zmiana co chwilę czasów grzania i dyskomfort psychiczny
    Nie zmieniaj czasów grzania, tylko podnieś krzywą (w nocy niewiele - w dziennym okienku bardziej). I tak podłoga to rozłoży w czasie.

  3. #1783

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    W domu mam jeden mostek o którym wiem
    To drzwi wejściowe.

    Mam chyba więcej szczęścia z drzwiami pcv.. U mnie zimna jest jedynie klamka i od progu po posadzce na 20cm. Nie mam też ciepłej podbudowy. Tak czy siak drzwi są cieple, całe przeszklone, w sumie 0.9w/m2k. Czytałem Twoje przeboje z drzwiami. Masakra.

    Skorzystam ze wskazówek. Będę musiał podnieść tę moją krzywą albo pogrzać prócz 2 godzin po 2200, może i nad ranem, bo w najchłodniejszym pokoju spadło mi dziś do 22.6 stopnia.
    I masz rację. Jednak wyczuwam gołą stopą w tej chwili cieplejszą podłogę po 2 godzinach grzania. Przyjemna sprawa.

    Mimo tego, że w domu miałem ciepło to od tych 10 dni, jak troszeczkę grzeje, jest przyjemniej. Wilgotność mniejsza i ogólnie.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 25-11-2020 o 01:46

  4. #1784

    Domyślnie

    Drzwi jednak puszczały od strony klamkowej na dole i u góry. Mróz chwycił i waliło smogiem w wiatrołapie. Na szczęście wystarczyło wyregulować gniazda na dolny i górny zaczep zasuwy 3pkt. Choć musiałem posiłkować sie wiedzą serwisu okno-polu. podesłali mi instrukcje jak to zrobić i jest OK. Nawet muszę poluzować bo ciężko się domyka. Ty pewnie próbowałeś już zwiększyć docisk na nieszczęsnym drutexie......
    Próg dalej jest chłodny, ale wiatrołap to najcieplejsze miejsce w domu. Bliskość pompy i dolnego rozdzielacza pod schodami dodaje ciepła.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 04-12-2020 o 20:32

  5. #1785

    Domyślnie

    No i następny rok minął.
    Czas leci bardzo szybko.

    Nie tak dawno trwała budowa i wykończeniówka a to już minęło prawie 3,5 roku od zamieszkania ...

    Zużycie prądu na ogrzewanie (temp. w domu ponad 22 stopnie) + ciepłą wodę za cały 2020r - 2119 kWh.

    Zużycie prądu całego domu (całkowite) za cały 2020r - 4902 kWh.
    Zużycie energii w I taryfie - 30,3% , w II - 69,7%
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #1786

    Domyślnie

    Jako że zapowiadali mocne ochłodzenie to stwierdziłem że jest szansa spróbować ponownie pracę stałą pompy i pokombinować z krzywą , bo z moich poprzednich doświadczeń moja krzywa jaką używałem od kilku lat przy pracy stałej po pewnym czasie powodowała przegrzewanie domu.

    Chciałem znaleźć optymalną krzywą do pracy stałej (jak jest zimno) i tą samą krzywą po podbiciu używać do pracy czasowej ...

    Z tego co widzę że czym wyższa temperatura zasilania tym zużycie energii u mnie mocno rośnie.

    Od piątku u nas mocny zjazd temperatury , w piątek było -10,6 stopnia , w sobotę - 13,7 , w niedzielę - 22,3 i w poniedziałek też - 22,3 , tyle że niedziela i poniedziałek bardzo mroźne , bo średnia temperatura za te dnie to około -17 stopni ...

    Pompa bez problemu daje radę , bez grzałek i żadnego wspomagania , ale zużycie nie jest już tak fajne jak kiedyś
    Inna rzecz że krzywa ciągle nie ustawiona do końca ...

    Niestety po "testach" stwierdzam że w moim przypadku grzanie ciągłe odpada. W przypadku mojej pompy nie działa ona wtedy zbyt ekonomicznie a dodatkowo ma problemy z "krzywą grzewczą". Dodatkowo algorytm pracy pompy działa wtedy też dość dziwnie.
    Rekuperator mi zamarzł Niestety wbudowany prymitywny system anty-zamrożeniowy nie dał rady. Wentyluje ale z fatalną sprawnością i czasowo.
    Jutro ma się ocieplić i sądzę że się odmrozi ...

    Mróz pokazał "niedoskonałości" drzwi wejściowych. Problemem jest próg aluminiowy który się lekko zdeformował i nie jest już w pełni szczelny. Montaż uszczelek lekko pomógł ale widać że ciagle nie ma pełnej szczelności i to czuć w wiatrołapie.

    Myślę że czas pomyśleć nad wymianą progu. Szkoda że w standardzie w drzwiach alu i PCV jest niski próg aluminiowy. Wolałbym zwykły próg jak w drzwiach balkonowych. Te aluminiowe dla mnie to piękny mostek , może i dobre w krajach ciepłych ale w PL nie wiem po co są używane ???

    Myślę nad zakupem innego progu (wyższego) , najchętniej bym dał próg drewniany (dąb) . Najchętniej bym wyciął próg ten w drzwiach aluminiowy i dał zamiast niego próg drewniany , tyle że nie wiem czy jest to możliwe ? Czy są jakieś progi drewniane dopasowane do drzwi PCV/aluminium ?
    Jak nie to szlifierka w dłoń
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 21-01-2021 o 22:09
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #1787

    Domyślnie

    Ja sie nie pierniczę krzywymi. Mam ustawione w tej chwili na stałą temp 29 stopni. Praca 0.0-6.0 i w okienku z grzaniem CWU. W domu w najchlodniejszym pokoju 22-23 stopnie. Na parterze upał pod 25 bez gotowania. podłoga przyjemna rankiem także na desce barlineckiej.
    W tę zimną niedziele puściłem na cały dzień pompę i potem w nocy od 23 do 8 rano w poniedziałek gdy temp sięgnęła -22 stopni. Pracowała chyba bez grzałek choć ustawiłem na -14 stopni ich załączanie. Gładko, bez problemów. Kilka kwh wiecej niż normalne 8-12 na dobę zużyła.

    Progiem sie nie przejmuje. jest chłodno na 20-30cm wgłąb posadzki. Reszta jest ciepła. także w ten mróz. Drzwi mam na szczęście bardzo ciepłe (poza progiem). Po dociągnięciu 3 punktowego zamka ryglowego w ten weekend urwała sie gałką wkładki. Wbiłem nowy bolec, uprzednio całe wnętrze gałki wypełniwszy silikonem. Trzyma jak beton. Docisk lekko zluzowłem.

  8. #1788

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Ja sie nie pierniczę krzywymi. Mam ustawione w tej chwili na stałą temp 29 stopni. Praca 0.0-6.0 i w okienku z grzaniem CWU. W domu w najchlodniejszym pokoju 22-23 stopnie. Na parterze upał pod 25 bez gotowania. podłoga przyjemna rankiem także na desce barlineckiej.
    W tę zimną niedziele puściłem na cały dzień pompę i potem w nocy od 23 do 8 rano w poniedziałek gdy temp sięgnęła -22 stopni. Pracowała chyba bez grzałek choć ustawiłem na -14 stopni ich załączanie. Gładko, bez problemów. Kilka kwh wiecej niż normalne 8-12 na dobę zużyła.

    Progiem sie nie przejmuje. jest chłodno na 20-30cm wgłąb posadzki. Reszta jest ciepła. także w ten mróz. Drzwi mam na szczęście bardzo ciepłe (poza progiem). Po dociągnięciu 3 punktowego zamka ryglowego w ten weekend urwała sie gałką wkładki. Wbiłem nowy bolec, uprzednio całe wnętrze gałki wypełniwszy silikonem. Trzyma jak beton. Docisk lekko zluzowłem.
    U mnie od kilku dni wróciłem do grzania w T2 i też grzeje stałą temperaturą - 30 stopni.
    Grzać za pomocą krzywej przestałem bo stwierdziłem że przy termostacie i pracy czasowej nie ma żadnego sensu a nawet przeszkadza.
    Krzywa to raczej przy grzaniu ciągłym a nie czasowym.

    Co do drzwi to progu nie będę zmieniał , bo z tego co się dowiedziałem nie ma możliwości , ale myślę że kupię kawał deski i nałożę na obecny próg i tam dam dodatkową uszczelkę , bo mimo że mam uszczelki od dołu i to grube to pełnej szczelności od progu nie ma ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #1789

    Domyślnie

    Po chyba 2 miesiącach wyjąłem filtry z naszego rekuperatora ...

    Nazwa:  filtr.jpg
Wyświetleń: 1260
Rozmiar:  30,9 KB


    Jak widać filtry niezbyt zanieczyszczone , zapewne duży wpływ terenów na jakich mieszkamy (Natura 2000) i bardzo małe zagęszczenie domów.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #1790

    Domyślnie

    Ta zimna u nas była długa i dość mroźna. Śniegu napadało dużo i był przez długi czas ..

    Były momenty że myśleliśmy że nie uda nam się wyjechać z domu (bo napadało z 30cm śniegu) ale na szczęście pług o nas pamięta

    Śniegu były mnóstwo i zrobiła nam się bajeczna sceneria i to wszystko dostępne z okien domu
    Można było się delektować widokami ...

    Nazwa:  1.jpg
Wyświetleń: 1256
Rozmiar:  94,7 KB


    Nazwa:  2.jpg
Wyświetleń: 1238
Rozmiar:  75,9 KB


    Dojazd do naszej działki wiedzie przez las i sama droga też jest malownicza ...

    Nazwa:  droga.jpg
Wyświetleń: 1240
Rozmiar:  86,4 KB



    Ale spore opady śniegu pięknie okleiły drzewa i je mocno powyginały i te same drogi wyglądały już inaczej

    Nazwa:  droganoc.jpg
Wyświetleń: 1264
Rozmiar:  98,1 KB



    Jednak pogoda już się zmieniła i jedynie nocami mamy przymrozki (do -5) , a w dzień słonecznie i na plusie.
    Zaczyna się śnieg topić i jest go coraz mniej , ale i tak sądzę że zanim zniknie to zapewne minie jeszcze z tydzień , bo jest go u nas bardzo dużo jeszcze.
    Spokojnie można chodzić dalej na sanki
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 22-02-2021 o 23:01
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #1791
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Dobrze zrozumiałem, że masz wodę z własnej studni ? Masz szczelne szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków ?

    Planuję budowę gdzie mam tylko prąd i zastanawiam się jaki jest koszt posiadania studni, pompy itp.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  12. #1792

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Dobrze zrozumiałem, że masz wodę z własnej studni ? Masz szczelne szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków ?

    Planuję budowę gdzie mam tylko prąd i zastanawiam się jaki jest koszt posiadania studni, pompy itp.
    Tak mamy własną studnią i własną oczyszczalnie ścieków.

    Co do kosztów to nie były to jakieś szokujące kwoty , ale też szukałem i często sam towar i materiał zamawiałem a później tylko zlecałem montaż , bo wychodziło to sporo taniej niż "kompleksowo" ...

    Myślę że poniżej 10tys łączenie.

    Studnie robił mi lokalny studniarz który znał te tereny , oczyszczalnie montowała mi firma która budowała mi dom.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #1793

    Domyślnie

    Przyszły upały i odpaliłem klimę. Od kilku dni działa nonstop , ustawione jest na niej 24 stopnie. W domu bardzo komfortowo , zużywa około 4-5kWh na dzień.

    W sadzie mieliśmy urodzaj truskawek (ale też mamy ponad 100 krzaczków). Kiedyś kupiliśmy kilka różnych sadzonek truskawek i wybraliśmy "doświadczalnie" taką z jakiego smaku i wielkości byliśmy najbardziej zadowoleni. Znajomi których częstowaliśmy byli zdziwieni jak słodkie i aromatyczne mogą być truskawki

    Teraz za chwile zacznie się sezon na borówki , też mamy kilkadziesiąt krzaczków więc zapewne znów się najemy

    W tym roku "wiosna" u nas obudziła się ze sporym opóźnieniem (sądzę że około 2-3 tygodnie) i wiele krzewów i roślin dość późno zaczęło kwitnąć i niestety czas kwitnienie też nie był zbyy długi zapewne przez to , ale ma to też taki plus że w tym sezonie jakoś szpaki i inne ptaki nie były zainteresowane zbytnio tym co mamy w sadzie , więc i owoców zostało więcej , bo rok temu była walka kto szybciej zje , człowiek czy ptak

    Za dużo wysiałem pomidorów i okazało się że wszystkie się przyjeły i mamy chyba z 80sztuk pomidorów. Trochę przesadzilismy z ilościa
    Poprzednio nam pomarzły i na ten sezon zrobiłem więcej na 'zapas" jakby nam nie przeżyły a okazało się że nie było strat

    Oczywiście też bakłażany , cukinie , kilka rodzajów fasolki (także fioletowa) , oczywiście ogórki i papryka.

    Testujemy też inna odmianę arbuza. Poprzednia odmiana jaką uprawialiśmy (żółty kolor) była rewelacyjna , ale miała duże wymagania "cieplne" (była tylko w szklarni). Teraz część w szklarni a część na zewnątrz.

    Drzewa owocowe niestety nie zachwycają "urodzajem" jak coś jest na drzewku to pojedyncze owoce

    W tym roku próbujemy też uprawić winogrona , zobaczymy co z tego będzie ...

    Dzieciaki niezadowolone bo staramy się używać tylko naturalnych nawozów i nie używać chemii albo dawać minimum co konieczne.
    Polecamy zrobić sobie gnojówkę z pokrzyw. Naprawdę niesamowity nawóz po użyciu którego szybko widać efekty no i 100% naturalny.
    Minus to zapach


    I chyba na tyle , bo co tu można pisać jak dom wybudowany i nic się nie dzieje
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #1794
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.291

    Domyślnie

    Hej, klimę masz zapewne w salonie, a jak z temperaturą w pozostałych pomieszczeniach, czy faktycznie też razem z pracą reku jest odzysk chłodu i jest komfortowo?
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  15. #1795

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    Hej, klimę masz zapewne w salonie, a jak z temperaturą w pozostałych pomieszczeniach, czy faktycznie też razem z pracą reku jest odzysk chłodu i jest komfortowo?
    Tak klima jest w salonie , zaraz obok korytarza. Nawiew skierowany jest w dół i w kierunku korytarza.
    Na samym końcu korytarza znajduję się sypialnia wraz z garderobą i tam także chłodek trafia jest i jest chłodzona. Tyle że zawsze są otwarte tam drzwi.
    Muszą być otwarte wszędzie na max drzwi aby skorzystać z chłodu.

    Dziś patrzyłem to w sypilani na końcu domu było 24 stopnie i w salonie bylo 23,8 (ustawione na klimie 24 stopnie).
    Więc naprawdę nieźle ...

    Temperatura nawiewu z rekuperatora to 26 stopni.

    Obecnie klima wyłączona , zapewne ponownie włącze rano.

    Co do rekuperatora to cudów nie ma i nawiewa temperaturę wyższą od tej w domu. Cudów nie ma , jak na zewnątrz jest dużo cieplej niż w domu , a dodatkowo same wentylatory też generują ciepło a rury wentylacji mimo że zasypane grubą warstwą ocieplenia to to wszystko też podgrzewa temperaturę.
    Na pewno temperatura nawiewu przy włączonej nonstop klimie jest niższa niż gdy klima była wyłączona.

    U mnie rodzina nie jest "fanami" klimy i często nalegają wieczorami aby wyłączyć i ta się dzieje
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #1796
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Ja wczoraj miałem dzień intensywnego myślenia o klimie O ile temperatury w domu podczas upałów nie są uciążliwe, bo oscylują ok 26-27stC to wczorajsza wilgotność była rekordowo uciążliwa - 75% w domu a na zewnątrz 98%. Gdyby tak było kilka dni pod rząd to masakra. Na szczęście spadła do 63% w domu przy 25stC a na zewnątrz 75% i 21stC na tę chwilę.
    Ewentualny montaż klimy w saloniku byłby prosty, bo na elewacji bocznej tylko przez ścianę...tyle że biała jednostka wewnętrzna wizualnie kłóci mi się z resztą otoczenia ale jak pogoda da w kość, to może priorytety się zmienią

    U mnie reku ma bypass w trybie automatu i jak temp na czerpni jest wyższa to się zamyka i "chłodzi" powietrze nawiewane tym wywiewanym o niższej temperaturze.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 18-07-2021 o 09:00
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #1797
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Klimę założyłem w zeszłym w marcu 2020, spodziewałem się że upały będą się powtarzały i chciałem zdążyć prze sezonem.
    Mój salon to 48 m2, do jednostki wewnętrznej już się przyzwyczaiłem bo jest biała podobnie jak sufit i ściany. Nawiew ustawiłem max góra ( nad głowami siedzących na kanapie ) i w stronę korytarza.
    Mam rolety zewnętrzne, rekuperator z automatycznym bypassem ale znacząco temperaturę obniża tylko klimatyzacja.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  18. #1798

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ja wczoraj miałem dzień intensywnego myślenia o klimie O ile temperatury w domu podczas upałów nie są uciążliwe, bo oscylują ok 26-27stC to wczorajsza wilgotność była rekordowo uciążliwa - 75% w domu a na zewnątrz 98%. Gdyby tak było kilka dni pod rząd to masakra. Na szczęście spadła do 63% w domu przy 25stC a na zewnątrz 75% i 21stC na tę chwilę.
    Mój reku ma też bypass automatyczny , ale jakiś dziwny ma chyba "algorytm" , bo ma ustawienia właczenia bypass pomiędzy temp 18-28 stopni , ale działa to jedynie wieczorem jak temp spadnie poniżej pewnej temp a później w ciągu dnia nie ma "ochoty" się bypass wyłączyć.
    Zmiana temperatury bypassu nie działa , więc bez sensy taki bypass jak w dzień będzie wpuszczał świeże powietrze bez przejścia przez wymiennik , bo jeszcze więcej nagrzewa dom ..
    Walczyłem z bypassem ale chyba coś jest schrzanione z "logiką" bypassu.

    Normlanie klimę mimo że mam chyba od 2-3 lat to korzystałem z niej sporadycznie. Normalnie starczały zamknięte rolety i otwieranie okien wieczorami.

    Ale jak przyszły bardzo wysokie temperatury , dodatkowo zrobiło się deszczowo to jest olbrzymia wilgotność na zewnątrz a powietrze jakie dostarcza rekuperator też przecież ma wysoką wilgotność ..

    A klima poza schładzaniem też osusza powietrze więc to idealne połaczenie z rekuperatorem.

    U mnie w domu rodzina nie lubi klimy i wieczorami jak spada temperatura to raczej żądają aby klimę wyłączyć , bo po co ma działać jak na zewnątrz zimniej niż w domu , więc raczej nonstop nie będzie działała ..

    Niestety zauważyłem że aby lepiej schłodzić cały dom a i temperatura nawiewane przez rekuperator do pomieszczeń była niższa niż "standardowo" to klima musi działać nonstop bez przerwy , a na to u mnie raczej nie ma przyzwolenia ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  19. #1799
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raptor1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Kudowa-Zdrój
    Kod pocztowy
    57-350
    Posty
    279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cześć.
    Ja z bypassem u siebie też mam podobnie jak u Ciebie. Wkurza mnie ze w nocy zamiast wpuszczać zimne powietrze do domu, to wszystko leci przez wymiennik.
    Klimy jeszcze nie mam ale na następne lato chyba się zdecyduje

  20. #1800
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Normlanie klimę mimo że mam chyba od 2-3 lat to korzystałem z niej sporadycznie. Normalnie starczały zamknięte rolety i otwieranie okien wieczorami.
    Stosuje tem sam patent, przez cały dzień zamknięte rolety zewnętrzne, a wieczorem i w nocy otwieram okna i przestawiam rekuperator na opcję " otwarte okno ".
    Wtedy działa tylko wywiew. Klima jak trzeba schłodzić salon z powodu tem. zewnętrznej lub piekarnika.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

Strona 90 z 93

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony