dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 43 z 55
Pokaż wyniki od 841 do 860 z 1090
  1. #841

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Masz pompę ŻLE dobraną.

    Jak dom ma zapotrzebowanie bez CWU 12,8KWh przy Twojej strefie czyli 18 stopni to musisz mieć taką pompę która przy tej temp zapewni taką MOC.
    Twoja zapewne zapewni z 7KW i zabranie jej mocy ...
    Więc albo daje się taką moc pompy aby nie potrzebna była grzałka , albo uzupełnia się moc grzałką.

    Szkoły "doboru" są rózne. Ja wolę aby pompa nawet przy -20 korzystała ze sprężarki i dawała COP=2 niż działała na grzałce i działała przy COP=1 bo jakby nie patrzeć ciągle to 2x taniej ...

    Instalator niestety widać nie ma pojęcia o pompa ciepła i doborze , bo powinien dodatkowo dołożyć grzałkę 6KW aby w razie potrzeby mogła uzupełnić lukę w mocy.


    Nie wiem jak zabezpieczył pompę przez zamarzaniem instalator , na wypadek braku prądu ...
    Bo kabel elektryczny jak nie będzie pradu nie pomoże
    No i to jest błędne myślenie, które ma ponad połowa instalatorów pomp ciepła. Sam mówiłeś kiedyś, że u Ciebie 9 kw to jest za dużo bo Ci często taktuje. Instalatorzy inwerter i bufor wykorzystują jako panaceum na swoją niewiedze. Pompa owszem ma inwerter , ale dalej posiada wykres sprawności w funkcji obciążenia. I on jasno pokazuję gdzie PC ma punkt pracy. Ja jestem zwolennikiem dobierania pomp na 80% OZC. Bo nikt z torbami nie pójdzie jak w sezonie pompa popracuję kilkadziesiąt godzin na grzałkach ale będzie bardziej efektywna przez pozostałe 80% sezonu grzewczego.

  2. #842
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    593

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    No i to jest błędne myślenie, które ma ponad połowa instalatorów pomp ciepła. Sam mówiłeś kiedyś, że u Ciebie 9 kw to jest za dużo bo Ci często taktuje. Instalatorzy inwerter i bufor wykorzystują jako panaceum na swoją niewiedze. Pompa owszem ma inwerter , ale dalej posiada wykres sprawności w funkcji obciążenia. I on jasno pokazuję gdzie PC ma punkt pracy. Ja jestem zwolennikiem dobierania pomp na 80% OZC. Bo nikt z torbami nie pójdzie jak w sezonie pompa popracuję kilkadziesiąt godzin na grzałkach ale będzie bardziej efektywna przez pozostałe 80% sezonu grzewczego.
    A czy wg Ciebie taki sposób doboru PC jest poprawny?


  3. #843

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    A czy wg Ciebie taki sposób doboru PC jest poprawny?

    Poniekąd, ale on operuję kWh i potem przechodzi na kW i niestety pewne rzeczy za bardzo upraszcza. Ten Pan jest dość specyficzny, bardzo mocno hejtuję zagranicznych producentów pomp ciepła, jest związany kapitałowo z jakimś polskim producentem pomp ciepła. Prowadzi bardzo nachalne analizy, często niestety nietrafione.

  4. #844
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mozyn90

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    33

    Domyślnie

    Czyli mam rozumieć że w pompie LG nie da się ustawić stałej delty?? Delte pompa dobiera sama ???
    Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy pompa obiegowa moduluje swoją pracę ?? Czy cały czas pracuje jednostsjnie

  5. #845
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mozyn90 Zobacz post
    Czyli mam rozumieć że w pompie LG nie da się ustawić stałej delty?? Delte pompa dobiera sama ???
    Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy pompa obiegowa moduluje swoją pracę ?? Czy cały czas pracuje jednostsjnie
    Pompa obiegowa ma modulację pracy - jest to pompa DC, ale wydajność jest ustawiona na stałe ( u mnie 16KW domyślnie na maksymalną wydajność, w 12KW też).
    Jest możliwość obniżenia wydajności w menu serwisowym, ale jest to opcja niezalecana, używana tylko wtedy gdy wysoka wydajność powoduje hałas w instalacji. Co raczej nie powinno się zdarzyć w poprawnie wykonanej instalacji.
    Nie powiesiłbym sobie modułu hydro koło sypialni, ze względu na hałas samej pompy obiegowej ale w kotłowni jest ok.

    Delta w przypadku stałej wydajności pompy obiegowej nie będzie stała. Jest wprost proporcjonalna do oddawanej mocy.

    Swoją drogą może ktoś mi podpowie, co daje utrzymanie stałej delty?, bo wg mnie w PC nie daje żadnych wymiernych korzyści.
    Niby zmniejszy to zużycie prądu przez pompę obiegową, lecz kosztem sprawności całego układu.
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  6. #846
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mozyn90

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMPC Zobacz post
    Pompa obiegowa ma modulację pracy - jest to pompa DC, ale wydajność jest ustawiona na stałe ( u mnie 16KW domyślnie na maksymalną wydajność, w 12KW też).
    Jest możliwość obniżenia wydajności w menu serwisowym, ale jest to opcja niezalecana, używana tylko wtedy gdy wysoka wydajność powoduje hałas w instalacji. Co raczej nie powinno się zdarzyć w poprawnie wykonanej instalacji.
    Nie powiesiłbym sobie modułu hydro koło sypialni, ze względu na hałas samej pompy obiegowej ale w kotłowni jest ok.

    Delta w przypadku stałej wydajności pompy obiegowej nie będzie stała. Jest wprost proporcjonalna do oddawanej mocy.

    Swoją drogą może ktoś mi podpowie, co daje utrzymanie stałej delty?, bo wg mnie w PC nie daje żadnych wymiernych korzyści.
    Niby zmniejszy to zużycie prądu przez pompę obiegową, lecz kosztem sprawności całego układu.


    A jak wygląda twoja instalacja. Z opisu widzę że masz grzejniki ja też
    Pompa 14 kw za nią bufor 200l i pompa obiegowa idzie na 3 biegu i szumi w grzejnikach jak dam na drugi bieg to nie szumi ale pompa taktuje . czyste obiegowki muszą iść cały czas ?? Jeszcze chciałbym wiedzieć jak nasz ustawienia grzania stała krzywa czy temp powietrza ??

  7. #847
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMPC Zobacz post
    Delta w przypadku stałej wydajności pompy obiegowej nie będzie stała. Jest wprost proporcjonalna do oddawanej mocy.
    I od tego jest elektronika i inwerterowa sprężarka, żeby zmieniać moc tak, żeby utrzymać stałą deltę i wpuszczać do systemu tyle ciepła, ile odbiera podłoga. Jak już podłoga odbiera mniej ciepła, niż modulacja sprężarki pozwala to owszem, delta maleje i w końcu sprężarka się zatrzymuje. Ale jak tylko może - utrzymuje stałą deltę (w tym obniżając TZ żeby zmniejszyć moc pobieraną przez podłogę - co jest wadą gdy chcemy ogrzać dom np. po przerwie w zasilaniu).

  8. #848
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mozyn90 Zobacz post
    A jak wygląda twoja instalacja. Z opisu widzę że masz grzejniki ja też
    Pompa 14 kw za nią bufor 200l i pompa obiegowa idzie na 3 biegu i szumi w grzejnikach jak dam na drugi bieg to nie szumi ale pompa taktuje . czyste obiegowki muszą iść cały czas ?? Jeszcze chciałbym wiedzieć jak nasz ustawienia grzania stała krzywa czy temp powietrza ??
    Układ bezpośredni bez bufora. Co prawda jest mały buforek 60l ale w układzie chłodzenia, praktycznie nie pełni żadnej roli przy ogrzewaniu. Duże grzejniki stalowe i żeliwne. W najzimniejsze dni zeszłej zimy, maksymalna temperatura jaka była potrzebna na grzejnikach to ok 42st

    Jeżeli zmniejszasz przepływ na pompie obiegowej, automatycznie zmniejszasz moc oddawaną przez instalacje. Żeby instalacja oddawała taką samą moc musiałbyś podnieść temperaturę zasilania. Niestety, coś za coś.

    Zawsze możesz sterować pompę obiegową niezależnie termostatem pokojowym - o ile dobrze zrozumiałem twój układ.

    Grzanie wg krzywej temperatura zewn - temperatura wody.
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  9. #849

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMPC Zobacz post
    Swoją drogą może ktoś mi podpowie, co daje utrzymanie stałej delty?, bo wg mnie w PC nie daje żadnych wymiernych korzyści.
    Niby zmniejszy to zużycie prądu przez pompę obiegową, lecz kosztem sprawności całego układu.
    A mnie wkurza zmienna delta. Pompa sobie modyfkuje deltę. Rusza z deltą 5-6 i szybko osiaga 2 ..

    Standardowo pompa jest ustawiona na 3 bieg (pompa obiegowa). U mnie to przepływ prawie 40l/m. Po co taki przepłwy jak minimum dla mojej pompy to 25,8L.
    Na 3 biegu hałas przepływu instalacja jest bardzo duży i w domu jest niekomfortowo.
    Problem taki że zauważyłem że pompa najlepiej działa na 3 biegu tak jak proponuje producent.
    Na 2 biegu jest bardziej podatna na taktowanie mimo że przepływ u mnie wtedy jest około 35L/min.
    Na 1 biegu jest około 30L i mimo że powyżej minimalnej dopuszczalnej to czasami pojawia się bład przepłwu , więc ten tryb odpada (a szkoda bo wtedy jest najcichsza).

    Dla mnie zmienna delta to glupota. Powinna tak jak u reszty producentów być stała (oczywiście kilka do wyboru , zależnie od instalacji) a sama pompa powinna nie zmniejszać deltę a przepływ , bo tak naprawdę max przepływ jest potrzebny przy max mocy jednostki a tak przepłwy może byc sporo mniejszy ..

    Stała delta to mniejsza szansa na taktowania i na bezsensową prace sprężarki jak nie ma takiej potrzeby.

    Niestety LG musiało być "pionierem" i wprowadzić zupełnie inny sposób sterowania zamiast skorzystać z doświadczenia i wiedzy innych co produkują pompy od wielu lat ...

    Nie mówię że zmienna delta to zło , bo zapewne w wielu instalacjach i przy bardziej energożernych domach sprawdzi się znakomicie , ale przy domach energooszczędnych , z małym odbiorem ciepła , gdzie nie ma szansy na pracę ciągłą jest problem ..


    Gdyby byla stała delta sądzę że u mnie problemu z taktowaniem by nie było , bo po prostu sprężarka zrobiła by sobie dłuższą przerwę a nie tak jak obecnie na siłę chciała działać mimo że nie ma wystarczajacego odbioru ciepła na zbyt długą pracę ..

    Inna rzecz po cholerę ma pompa obiegowa działać na max wydajności jak nie ma takie potrzeby ?

    Dla mnie własnie algorytm pracy w LG to największa wada tej pompy ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #850
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A mnie wkurza zmienna delta. Pompa sobie modyfkuje deltę. Rusza z deltą 5-6 i szybko osiaga 2 ..
    Zmniejsza deltę zanim osiągnie docelową tz?

  11. #851

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zmniejsza deltę zanim osiągnie docelową tz?
    Nie znam algorytmu , ale niestety tak.

    Nie wiem na jakich zasadach działa algorytm w mojej pompie ciepła , ale czasami mam wrażenie że LG przerobił pompę PP na pompę PW i cały algorytm pracy jest z pompy PP ...

    Z moich obserwacji niestety tak ..

    Co z tego że miałem ustawione 28 stopni (na stałe) jak w nocy widziałem że działa na 27/25 ..
    Wygląda że algorytm pracy działa własnym "życiem".

    Jak jest duże zapotrzebowanie na energię (no. grzanie CWU) to działa bardzo dobrze , ale przy małym odbiorze zaczynają się problemy ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #852
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A mnie wkurza zmienna delta. Pompa sobie modyfkuje deltę. Rusza z deltą 5-6 i szybko osiaga 2 ..

    Standardowo pompa jest ustawiona na 3 bieg (pompa obiegowa). U mnie to przepływ prawie 40l/m. Po co taki przepłwy jak minimum dla mojej pompy to 25,8L.
    Na 3 biegu hałas przepływu instalacja jest bardzo duży i w domu jest niekomfortowo.
    Problem taki że zauważyłem że pompa najlepiej działa na 3 biegu tak jak proponuje producent.
    Na 2 biegu jest bardziej podatna na taktowanie mimo że przepływ u mnie wtedy jest około 35L/min.
    Na 1 biegu jest około 30L i mimo że powyżej minimalnej dopuszczalnej to czasami pojawia się bład przepłwu , więc ten tryb odpada (a szkoda bo wtedy jest najcichsza).

    Dla mnie zmienna delta to glupota. Powinna tak jak u reszty producentów być stała (oczywiście kilka do wyboru , zależnie od instalacji) a sama pompa powinna nie zmniejszać deltę a przepływ , bo tak naprawdę max przepływ jest potrzebny przy max mocy jednostki a tak przepłwy może byc sporo mniejszy ..

    Stała delta to mniejsza szansa na taktowania i na bezsensową prace sprężarki jak nie ma takiej potrzeby.

    Niestety LG musiało być "pionierem" i wprowadzić zupełnie inny sposób sterowania zamiast skorzystać z doświadczenia i wiedzy innych co produkują pompy od wielu lat ...

    Nie mówię że zmienna delta to zło , bo zapewne w wielu instalacjach i przy bardziej energożernych domach sprawdzi się znakomicie , ale przy domach energooszczędnych , z małym odbiorem ciepła , gdzie nie ma szansy na pracę ciągłą jest problem ..


    Gdyby byla stała delta sądzę że u mnie problemu z taktowaniem by nie było , bo po prostu sprężarka zrobiła by sobie dłuższą przerwę a nie tak jak obecnie na siłę chciała działać mimo że nie ma wystarczajacego odbioru ciepła na zbyt długą pracę ..

    Inna rzecz po cholerę ma pompa obiegowa działać na max wydajności jak nie ma takie potrzeby ?

    Dla mnie własnie algorytm pracy w LG to największa wada tej pompy ...
    Czy mierzysz w jakiś sposób przepływ, czy opierasz się na charakterystyce pompy obiegowej?. Jaki model masz modułu hydraulicznego, bo z tego co znalazłem błąd przepływu powinien się aktywować poniżej 12l/min dla pompy 9kw. Jeżeli tak to może jest jakiś problem w twojej instalacji.
    Minimalny przepływ jest wymagany dla prawidłowego odladzania.

    Sam przyznajesz, że pompa obiegowa ma trzy biegi, które są ustawione na stałe, a wymagasz żeby elektronika pompy utrzymywała stałą deltę.
    Nie ma takiej fizycznej możliwości. Fizyki nie oszukasz.

    Stała delta nic by nie zmieniła w twoim przypadku. Patrząc na zużycie prądu na ogrzewanie, ty po prostu praktycznie nie potrzebujesz ogrzewania.
    W listopadzie do dzisiaj zużyłeś około 160kwh(odliczjąc cwu). Co daje średnią moc pobieraną przez pc w tym okresie ca 250W. Zakładając COP4 twój budynek w listopadzie potrzebował średnio 1KW mocy cieplnej. Średnia temperatura to 5stC, zatem przy -20st potrzebujesz około 3kW mocy grzewczej. Nie wiem kto dobierał PC ale jak dla mnie to jest skrajny przypadek przewymiarowania PC.

    Możesz wieszać psy na LG, ale myślę że żaden producent nie podoła twoim oczekiwaniom przy tak dobranej pompie.
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  13. #853

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A mnie wkurza zmienna delta. Pompa sobie modyfkuje deltę. Rusza z deltą 5-6 i szybko osiaga 2 ..
    Standardowo pompa jest ustawiona na 3 bieg (pompa obiegowa). U mnie to przepływ prawie 40l/m. Po co taki przepłwy jak minimum dla mojej pompy to 25,8L.
    Na 3 biegu hałas przepływu instalacja jest bardzo duży i w domu jest niekomfortowo.
    Problem taki że zauważyłem że pompa najlepiej działa na 3 biegu tak jak proponuje producent.
    Na 2 biegu jest bardziej podatna na taktowanie mimo że przepływ u mnie wtedy jest około 35L/min.
    Na 1 biegu jest około 30L i mimo że powyżej minimalnej dopuszczalnej to czasami pojawia się bład przepłwu , więc ten tryb odpada (a szkoda bo wtedy jest najcichsza). (...)
    Samsung też nie moduluje mimo posiadania takiej pompy. Pracuje na 22 litrach/min. Pompa ustawiona na 100%. Można ją jeszcze zbić do 70% i Samsung dalej spokojnie pracuje. Dziwne że przy 30l wywala LG błąd przepływu.

  14. #854
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Samsung też nie moduluje mimo posiadania takiej pompy. Pracuje na 22 litrach/min. Pompa ustawiona na 100%. Można ją jeszcze zbić do 70% i Samsung dalej spokojnie pracuje. Dziwne że przy 30l wywala LG błąd przepływu.
    Skąd wiesz że jest to 30l/min?
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  15. #855

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A mnie wkurza zmienna delta. Pompa sobie modyfkuje deltę. Rusza z deltą 5-6 i szybko osiaga 2 ..

    Standardowo pompa jest ustawiona na 3 bieg (pompa obiegowa). U mnie to przepływ prawie 40l/m. Po co taki przepłwy jak minimum dla mojej pompy to 25,8L.
    Na 3 biegu hałas przepływu instalacja jest bardzo duży i w domu jest niekomfortowo.
    Problem taki że zauważyłem że pompa najlepiej działa na 3 biegu tak jak proponuje producent.
    Na 2 biegu jest bardziej podatna na taktowanie mimo że przepływ u mnie wtedy jest około 35L/min.
    Na 1 biegu jest około 30L i mimo że powyżej minimalnej dopuszczalnej to czasami pojawia się bład przepłwu , więc ten tryb odpada (a szkoda bo wtedy jest najcichsza).

    Dla mnie zmienna delta to glupota. Powinna tak jak u reszty producentów być stała (oczywiście kilka do wyboru , zależnie od instalacji) a sama pompa powinna nie zmniejszać deltę a przepływ , bo tak naprawdę max przepływ jest potrzebny przy max mocy jednostki a tak przepłwy może byc sporo mniejszy ..

    Stała delta to mniejsza szansa na taktowania i na bezsensową prace sprężarki jak nie ma takiej potrzeby.

    Niestety LG musiało być "pionierem" i wprowadzić zupełnie inny sposób sterowania zamiast skorzystać z doświadczenia i wiedzy innych co produkują pompy od wielu lat ...

    Nie mówię że zmienna delta to zło , bo zapewne w wielu instalacjach i przy bardziej energożernych domach sprawdzi się znakomicie , ale przy domach energooszczędnych , z małym odbiorem ciepła , gdzie nie ma szansy na pracę ciągłą jest problem ..


    Gdyby byla stała delta sądzę że u mnie problemu z taktowaniem by nie było , bo po prostu sprężarka zrobiła by sobie dłuższą przerwę a nie tak jak obecnie na siłę chciała działać mimo że nie ma wystarczajacego odbioru ciepła na zbyt długą pracę ..

    Inna rzecz po cholerę ma pompa obiegowa działać na max wydajności jak nie ma takie potrzeby ?

    Dla mnie własnie algorytm pracy w LG to największa wada tej pompy ...
    Masz układ bezpośredni prawda? Więc nie ma się co dziwić że masz taktowanie. Twoja instalacja nie wymaga pewnie tak dużych przepływów. Im większy przepływ tym mniejsza delta. Druga sprawa - na Twój dom i standard energetyczny pompa 9 kW to jest jakieś nieporozumienie. To ja na 143m2 plus garaż który będzie okresowy dogrzewany mam 7 kW i się zastanawiam czy 6 by nie starczyło. U mnie mam 25 pętli , podłogówka + ścienne. Z projektu wynika że potrzebuję około 30l/min. Przepływ nominalny w wersji 7 kW jest około 20l/min. U ciebie ewentualnie może warto jej założyć kaganiec w postaci harmonogramu pracy czasowej. Np ustawiasz 3 strefy działania na dobę i masz wtedy problem z taktowaniem znacznie zmniejszony.

  16. #856

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    Masz układ bezpośredni prawda? Więc nie ma się co dziwić że masz taktowanie. Twoja instalacja nie wymaga pewnie tak dużych przepływów. Im większy przepływ tym mniejsza delta. Druga sprawa - na Twój dom i standard energetyczny pompa 9 kW to jest jakieś nieporozumienie. To ja na 143m2 plus garaż który będzie okresowy dogrzewany mam 7 kW i się zastanawiam czy 6 by nie starczyło. U mnie mam 25 pętli , podłogówka + ścienne. Z projektu wynika że potrzebuję około 30l/min. Przepływ nominalny w wersji 7 kW jest około 20l/min. U ciebie ewentualnie może warto jej założyć kaganiec w postaci harmonogramu pracy czasowej. Np ustawiasz 3 strefy działania na dobę i masz wtedy problem z taktowaniem znacznie zmniejszony.
    Ja wiem jak sobie radzić. Mam pompę 4 lata i już trochę o niej wiem i wiem na jaki rodzaj "pracy" sobie mogę pozwolić a na jaki nie ...

    Gdybym teraz kupował to kupiłbym wersję 3-5KW. Czy ponownie LG ? Nie wiem.
    Jakby dalej cena była sporo atrakcyjniejsza niż Panasonic to może i tak , ale jak cena była by taka sama jak Panasonic to nie wiem czy ponownie bym "zaryzykował". Osobiście chyba jednak wolałbym mieć wpływ na deltę a nie czuć się że to co ustawiłem i tak nie ma dużego znaczenia , bo algorytm sobie żyje własnym życiem.

    Jak ustawiłem 28 stopni to chce aby taka temp wody była a nie okazuje się że idę do kotłowni i widzę że zamiast 28 stopni w podłogę idzie 27 stopni.
    Tak samo jak przy ustawieniu krzywej. Ustawiam a później widzę że temp wody jest zupełnie inna niż powinna ..

    Nie mówię że LG pompy są złe , konstrukcyjnie bardzo dobrze , ale widać oprogramowanie jest bolączką , ale oczywiście obecnie mamy chyba już 5 generację i mam nadzieję że soft został już dopracowany

    Ja grzeje czasowo , ale nie jakieś sztywne określone godziny a pracą steruje termostat z histerezę 0,5 stopnia.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #857

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMPC Zobacz post
    Czy mierzysz w jakiś sposób przepływ, czy opierasz się na charakterystyce pompy obiegowej?. Jaki model masz modułu hydraulicznego, bo z tego co znalazłem błąd przepływu powinien się aktywować poniżej 12l/min dla pompy 9kw. Jeżeli tak to może jest jakiś problem w twojej instalacji.


    Możesz wieszać psy na LG, ale myślę że żaden producent nie podoła twoim oczekiwaniom przy tak dobranej pompie.
    Mam rozdzielacz 12 sekcyjny. Są rotametry i widzę że pokazują 3L , oczywiście jest pewna niedokładność , ale raczej powiedzmy zbliżony przepływ można podliczyć.

    Czy wieszam psy na LG ? NIE ...

    Uważam że to bardzo dobre konstrukcyjnie pompy. W mojej użyte zostały bardzo wysokiej jakości elementy i materiały i widać że firma nie oszczędzała na elementach. Przez te lata co mam działa cały czas bez żadnych problemów , ciśnienie trzyma znakomicie.
    Zużycie energii też mnie zadawala.

    Jak dla mnie największą wadą jest niedopracowany soft , który głupieje i czasami działa zupełnie inaczej niż powinien.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  18. #858
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ja wiem jak sobie radzić. Mam pompę 4 lata i już trochę o niej wiem i wiem na jaki rodzaj "pracy" sobie mogę pozwolić a na jaki nie ...

    Gdybym teraz kupował to kupiłbym wersję 3-5KW. Czy ponownie LG ? Nie wiem.
    Jakby dalej cena była sporo atrakcyjniejsza niż Panasonic to może i tak , ale jak cena była by taka sama jak Panasonic to nie wiem czy ponownie bym "zaryzykował". Osobiście chyba jednak wolałbym mieć wpływ na deltę a nie czuć się że to co ustawiłem i tak nie ma dużego znaczenia , bo algorytm sobie żyje własnym życiem.

    Jak ustawiłem 28 stopni to chce aby taka temp wody była a nie okazuje się że idę do kotłowni i widzę że zamiast 28 stopni w podłogę idzie 27 stopni.
    Tak samo jak przy ustawieniu krzywej. Ustawiam a później widzę że temp wody jest zupełnie inna niż powinna ..

    Nie mówię że LG pompy są złe , konstrukcyjnie bardzo dobrze , ale widać oprogramowanie jest bolączką , ale oczywiście obecnie mamy chyba już 5 generację i mam nadzieję że soft został już dopracowany

    Ja grzeje czasowo , ale nie jakieś sztywne określone godziny a pracą steruje termostat z histerezę 0,5 stopnia.
    Masz dosyć dziwne wymagania.
    Temperatura zadana nie będzie dokładnie taka jaką sobie ustawiłeś bo:
    - modulacja obrotów sprężarki nie jest całkowicie dowolna, przez co nie da się płynnie sterować wydajnością.
    - wydajność zmienia się w zależności od zmiany warunków zewnętrznych, zalodzenia wymiennika.
    - co jakiś czas musi nastąpić odszronienie wymiennika zabierając energię z układu ogrzewania - algorytm powinien uzupełnić energię podwyższając czasowo temp zadaną
    - Sprężarka nie może cały czas pracować na minimalnych obrotach tak jak u Ciebie ze wzgledu na obieg oleju.

    Dobrze napisany algorytm powinien pilnować średniej temperatury ponieważ ilość dostarczonej do układu energii byłaby zależna od wilgotności powietrza zewnętrznego(różna częstotliwość odladzania) i tak prawdopodobnie robi twoja PC.

    Swoją drogą zastanawiam jak się odszrania twoja PC przy tak małym poborze energii przez istalację CO. Bo niestety działa to w dwie strony. Jak nie będzie miała skąd pobierać energii do odszronienia będzie to robiła bardzo długo.

    Nie twierdzę, że soft jest dopracowany, jednak i tak jestem pod wrażeniem, że u Ciebie jako tako ta pompa działa.
    Co do przepływów zakładam, że nie masz żadnych elementów regulacyjnych w instalacji, typu siłowniki, zawory termostatyczne.
    Zatem albo przepływ u Ciebie spada do kilkunastu l/m albo masz uszkodzony czujnik przepływu albo instrukcje instalacji nie są zgodne z rzeczywistością.
    Ostatnio edytowane przez MMPC ; 29-11-2021 o 22:01
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  19. #859

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMPC Zobacz post
    Masz dosyć dziwne wymagania.

    Nie twierdzę, że soft jest dopracowany, jednak i tak jestem pod wrażeniem, że u Ciebie jako tako ta pompa działa.
    Co do przepływów zakładam, że nie masz żadnych elementów regulacyjnych w instalacji, typu siłowniki, zawory termostatyczne.
    Zatem albo przepływ u Ciebie spada do kilkunastu l/m albo masz uszkodzony czujnik przepływu albo instrukcje instalacji nie są zgodne z rzeczywistością.

    Defrost działa bardzo sprawnie , w większości nawet nie wiem że działa tak sprawnie jest wykonywany.

    Co do pompy to przed wczoraj zaryzykowałem i przestawiłem pompę obiegową na 1 bieg i ustawiłem ponownie tryb silent , bo przy zwykłej pracy pompa jest bardziej podatna na taktowania o czym się 2 dni temu przekonałem

    Dodatkowo podniosłem temp zasilania z 29 na 32 .

    Pompa działa , błędy nie wyrzuciła. Delta się zwiększyła i teraz działała z 4-5 , tyle że zapewne zwiększenie temp zasilania też spowodowało wzrost pradu przez pompę , choć może też wpływ na to ma bardzo kiepska pogoda (wczoraj koło zera stopnia i deszcz , dziś -3 stopnia).

    Myślałem że większa delta 4-5 , wyższa temp zasilania spowoduje szybszy wzrost temeratury a niestety tak różowo nie jest ...

    Wczoraj o 20.00 odpaliłem grzanie (było 22 stopnie) , rano o 6:00 było 22,6 na termostacie , więc bardzo kiepsko , bo przez 10 godzin temp wzrosła o 0,6 stopnia tylko. Teraz widzę że dalej działa pompa i termostat jeszcze jej nie wyłączył

    Szczerze mówiąc myślałem że większa delta i wyższa temp zasilania spowoduje że więcej energii trafi w podłogę a co za tym idzie szybkość grzania się zwiekszy a widzę że niestety tak nie jest.
    Obniżę temp bo widzę że nie ma sensu tak mocno grzać bo poza wyższym rachunkiem nie ma żadnego zysku

    Plus taki że widzę wyższa detlę , ale nie widze żadnego zysku w związku z tym ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #860

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Myślałem że większa delta 4-5 , wyższa temp zasilania spowoduje szybszy wzrost temeratury a niestety tak różowo nie jest ...
    Zgodnie z równaniem na moc pompy ;
    Q= V * dT
    Zwiększając deltę, zmniejsza się prędkość przepływu ;
    - pompa pracuje wolniej ,
    - powoli dochodzi do wyznaczonego celu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 43 z 55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony