dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 44 z 55
Pokaż wyniki od 861 do 880 z 1090
  1. #861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Zgodnie z równaniem na moc pompy ;
    Q= V * dT
    Zwiększając deltę, zmniejsza się prędkość przepływu ;
    - pompa pracuje wolniej ,
    - powoli dochodzi do wyznaczonego celu
    U mnie pompa obiegowa nie steruje przepływem. Jest zawsze stały.
    Jedyna "regulacja' za pomocą wydajności pompy obiegowej (bieg 1-2-3).
    przy 3 biegu u mnie około 40l/min , przy 2 biegu około 35l/min , przy 1 biegu około 30L/min.

    U mnie jest zmienna delta ...

    Chyba nie do końca jest zgodnie z teorią , bo u mnie pompa w większosci działała na delcie 2 (albo przez dłuższy czas) i wcale szybciej nie nagrzewała domu.

    Więc wygląda że teoria nie idzie na równi z praktyką ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #862
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Defrost działa bardzo sprawnie , w większości nawet nie wiem że działa tak sprawnie jest wykonywany.

    Co do pompy to przed wczoraj zaryzykowałem i przestawiłem pompę obiegową na 1 bieg i ustawiłem ponownie tryb silent , bo przy zwykłej pracy pompa jest bardziej podatna na taktowania o czym się 2 dni temu przekonałem

    Dodatkowo podniosłem temp zasilania z 29 na 32 .

    Pompa działa , błędy nie wyrzuciła. Delta się zwiększyła i teraz działała z 4-5 , tyle że zapewne zwiększenie temp zasilania też spowodowało wzrost pradu przez pompę , choć może też wpływ na to ma bardzo kiepska pogoda (wczoraj koło zera stopnia i deszcz , dziś -3 stopnia).

    Myślałem że większa delta 4-5 , wyższa temp zasilania spowoduje szybszy wzrost temeratury a niestety tak różowo nie jest ...

    Wczoraj o 20.00 odpaliłem grzanie (było 22 stopnie) , rano o 6:00 było 22,6 na termostacie , więc bardzo kiepsko , bo przez 10 godzin temp wzrosła o 0,6 stopnia tylko. Teraz widzę że dalej działa pompa i termostat jeszcze jej nie wyłączył

    Szczerze mówiąc myślałem że większa delta i wyższa temp zasilania spowoduje że więcej energii trafi w podłogę a co za tym idzie szybkość grzania się zwiekszy a widzę że niestety tak nie jest.
    Obniżę temp bo widzę że nie ma sensu tak mocno grzać bo poza wyższym rachunkiem nie ma żadnego zysku

    Plus taki że widzę wyższa detlę , ale nie widze żadnego zysku w związku z tym ...
    Nie wiem dlaczego uparłeś się na zmniejszenie przepływu. Robisz dokładnie odwrotnie niż to powinno wyglądać w PC.
    Jak zmniejszyłeś przepływ delta poszła do góry, ale jednocześnie twoja instalacja odbiera mniej ciepła. Musiałbyś mocno podnieść temperaturę zasilania. Widocznie podniesienie TZ do 32st nie rekompensuje utraty odbieranej mocy przez instalację spowodowane zmniejszonym przepływem.

    Instalacja z PC powinna zapewniać jak najmniejsze opory hydrauliczne/najwieksze przepływy. Jeżeli ktoś ma z jakiegoś powodu ograniczone przepływy w instalacji i nie da się z tym nic zrobić rozwiązaniem jest bufor.

    W obecnych warunkach twoja pompa powinna pracować z mocą nominalną ok 3h na dobę żeby zapewnić ilość energii potrzebną do utrzymania temperatury w domu. Ty ją próbujesz zmusić to pracy na minimalnej mocy i wymagasz żeby pracowała stabilnie.
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  3. #863

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMPC Zobacz post
    Nie wiem dlaczego uparłeś się na zmniejszenie przepływu. Robisz dokładnie odwrotnie niż to powinno wyglądać w PC.
    Jak zmniejszyłeś przepływ delta poszła do góry, ale jednocześnie twoja instalacja odbiera mniej ciepła. Musiałbyś mocno podnieść temperaturę zasilania. Widocznie podniesienie TZ do 32st nie rekompensuje utraty odbieranej mocy przez instalację spowodowane zmniejszonym przepływem.

    Instalacja z PC powinna zapewniać jak najmniejsze opory hydrauliczne/najwieksze przepływy. Jeżeli ktoś ma z jakiegoś powodu ograniczone przepływy w instalacji i nie da się z tym nic zrobić rozwiązaniem jest bufor.

    W obecnych warunkach twoja pompa powinna pracować z mocą nominalną ok 3h na dobę żeby zapewnić ilość energii potrzebną do utrzymania temperatury w domu. Ty ją próbujesz zmusić to pracy na minimalnej mocy i wymagasz żeby pracowała stabilnie.
    W instrukcji jest napisane że minimalny przepływ dla mojej pompy to 25,7.

    Na domyslnym biegu pompy obiegowej mam 40l/min , i bardzo duży hałas w instalacji.
    przy 2 biegu jest lepiej , na 1 biegu jest najciszej a i tak jest około 30L .

    Przepływy na rotametrach sa pomiędzy 2,5-3l na obieg. To naprawdę dużo ...

    Więc nie ma mowy o jakimś kiepskim odbiorze ciepła.

    Ze wzoru wynika że czym wyższa delta tym większa ilość energii jest produkowana i przekazywana .
    Myślałem że jak uzyskam wyższą deltę to u mnie też będzie dużo lepiej a jedynie zaobserwoał że wysoka delta - wysokie zużycie energii (i zapewne słaby COP) a delta 2 to mały pobór energii i zapewne dobry COP.

    W LG chyba tak nie jest , bo poza wyższych zużyciem energii nie zaobserwowałem żadnego zysku ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 01-12-2021 o 13:26
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #864
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    W instrukcji jest napisane że minimalny przepływ dla mojej pompy to 25,7.

    Na domyslnym biegu pompy obiegowej mam 40l/min , i bardzo duży hałas w instalacji.
    przy 2 biegu jest lepiej , na 1 biegu jest najciszej a i tak jest około 30L .

    Przepływy na rotametrach sa pomiędzy 2,5-3l na obieg. To naprawdę dużo ...

    Więc nie ma mowy o jakimś kiepskim odbiorze ciepła.

    Ze wzoru wynika że czym wyższa delta tym większa ilość energii jest produkowana i przekazywana .
    Myślałem że jak uzyskam wyższą deltę to u mnie też będzie dużo lepiej a jedynie zaobserwoał że wysoka delta - wysokie zużycie energii (i zapewne słaby COP) a delta 2 to mały pobór energii i zapewne dobry COP.

    W LG chyba tak nie jest , bo poza wyższych zużyciem energii nie zaobserwowałem żadnego zysku ...
    Ilość ciepła odbieranego przez system ogrzewania nie zależy tylko od przepływu przez instalację. Najwidoczniej projekt twojej instalacji przewidywał dużo mniejszą moc potrzebną do ogrzewania co by się zgadzało z twoim zapotrzebowaniem.

    Aby zmusić do stabilnej pracy PC o tak dużej mocy musiałbyś wymusić jak największy przepływ i wysoką temperaturę zasilania.

    Ze wzoru wynika, że im wyższa delta tym większa moc, ale przy stałym przepływie.

    P = (deltaT * c * m)/t

    gdzie c - ciepło własciwe wody
    m - masa wody ogrzewana w jednostce czasu

    Jeżeli zmniejszyłeś przepływ, zwiększyła się delta, lecz to nie oznacza że zwiększyła się dostarczana moc. Jest wręcz odwrotnie zmniejszając przepływ zmniejszyłeś wymianę ciepła w instalacji.
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  5. #865

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMPC Zobacz post
    I
    Aby zmusić do stabilnej pracy PC o tak dużej mocy musiałbyś wymusić jak największy przepływ i wysoką temperaturę zasilania.

    .
    Ale ja nie mam problemu ze stabilną pracą. Wiem przy jakich ustawieniach mogę spokojnie przez wiele godzin utrzymać stabilną pracę pompy.
    Przez większość listopada pompa działała na ustawieniu 28/26 stopnia.
    Ja nie mam żadnego problemu ze stabilnością pracy ...

    Wiem jak ją odpowiednio ustawić aby działała stabilnie ..
    U mnie najekonomiczniej pompa działa na małej delcie 2 i niskiej temp zasilania.

    Jedynie co to chciałem skrócić czas grzania aby więcej w krótszym czasie zmagazynować energię , ale widzę że to mi się nie uda ...

    Nie widzę żadnego sensu pchać w podłogę temperatury wyższej niż jest potrzebna , bo to jedynie marnotrawstwo energii i bezsensowne przegrzewanie podłogi.
    Testowałem i nie zaobserwowałem widocznego wzrostu szybkości nagrzewania domu a jedynie spory wzrost zużycia energii.

    Ja nie potrzebuję żadnej pomocy.
    Dla mnie komfort jest najważniejszy. Nie widzę sensu zwiększać głośności instalacji i wymuszania przepływu większego niż przewidział producent , tak samo nie widzę sensu grzać do jakiś wysokich temperatur jak nie ma takiej potrzeby.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 01-12-2021 o 20:03
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #866
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post

    Jedynie co to chciałem skrócić czas grzania aby więcej w krótszym czasie zmagazynować energię , ale widzę że to mi się nie uda ...

    Nie widzę żadnego sensu pchać w podłogę temperatury wyższej niż jest potrzebna , bo to jedynie marnotrawstwo energii i bezsensowne przegrzewanie podłogi.
    Testowałem i nie zaobserwowałem widocznego wzrostu szybkości nagrzewania domu a jedynie spory wzrost zużycia energii.

    Ja nie potrzebuję żadnej pomocy.
    Dla mnie komfort jest najważniejszy. Nie widzę sensu zwiększać głośności instalacji i wymuszania przepływu większego niż przewidział producent , tak samo nie widzę sensu grzać do jakiś wysokich temperatur jak nie ma takiej potrzeby.

    Robisz dokładnie odwrotnie niż powinieneś więc Ci się nie uda
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  7. #867

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMPC Zobacz post
    Robisz dokładnie odwrotnie niż powinieneś więc Ci się nie uda
    Trudno.

    Szkoda mi dalej kombinować. Już kiedyś to robiłem (mocne zwiększenie temepratury) i nie byłem zadowolony.

    Obecnie pompa działa bardzo stabilnie , pobiera mało prądu , wiec nie widzę sensu kombinować , bo w większości te kombinowanie kończyło sie jedynie na sporym wzroście zużycia energii i dyskomfortem termicznym.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 02-12-2021 o 07:43
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #868

    Domyślnie

    Witam,
    czy ktoś próbował się komunikować z LG therma V po modbusie. Port istnieje, pytanie tylko czy da się coś z niego tylko odczytać czy i również wysłać.

  9. #869
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Ja, ale bezskutecznie. Potrzebna bramka, która tłumaczy normalne CRC na CRC LG, lub wzór jak to jest u nich liczone. W sieci jest dla falowników LG, ale nie próbowałem go zastosować w pompie.

  10. #870
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał superwojcio Zobacz post
    Witam,
    czy ktoś próbował się komunikować z LG therma V po modbusie. Port istnieje, pytanie tylko czy da się coś z niego tylko odczytać czy i również wysłać.
    Ja się dopiero przymierzam. Jak znajdę chwilę czasu żeby się pobawić to dam znać.
    Z tego co znalazłem w sieci można odczytywać stan pracy, temperatury jak i również ustawiać podstawowe parametry, jak Temp zadana, temp CWU, tryb grzania chłodzenia, wyłączenie.
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  11. #871

    Domyślnie

    Mam pytanie mam propozycję dwóch pomp LG Therma-V 12kw czy panasonic t-cap 9kw, która jest bardziej wydajna i bezawaryjna?

  12. #872

    Domyślnie

    Co może być przyczyną tego że pompa ustawiona na stałe grzanie wody nie jest w stanie utrzymać zadanej temperatury wody (27 C)? Potrafi przestrzelić zadaną temperaturę nawet o 5 stopni aby za chwilę się wyłączyć. Dodam że próbowałem różnych ustawień z TH on/off bez powodzenia bo pompa za każdym razem dochodząc do temperatury zadanej zamiast zmniejszać moc dalej ją jeszcze zwiększa powodując przewymiarowanie. Niby inwerterowa i powinna się ładnie dopasować do zapotrzebowana a zachowuje się w zasadzie jak on/off.

  13. #873
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał superwojcio Zobacz post
    Co może być przyczyną tego że pompa ustawiona na stałe grzanie wody nie jest w stanie utrzymać zadanej temperatury wody (27 C)?
    Zamykają Ci się obiegi (głowice termostatyczne i/lub automatyka na pętlach podłogówki)?

  14. #874

    Domyślnie

    podłogówka bez siłowników plus bufor 100L wpięty równolegle. Różnica w temperaturze wyjściowej z pompy i wejściowej na podłogówkę po buforze to średnio 2,5 C. Dziwi mnie jeszcze jedna rzecz. Mianowicie w pompie jest zainstalowany przepływomierz ale już w menu sterownika nie ma prostej informacji na temat COP czy ilości wyprodukowanych kWh a w dodatku pompa obiegowa działa ze stałą wydajnością.

  15. #875

    Domyślnie

    A jaką masz moc pompy i nr oprogramowania we sterowniku. Ja wcześniej pisałem, że mi faluje +/- 2 od zadanej pompa 12 kW. Zastanawiam się, czy to nie jest problem za małego bufora. Moja chodzi na buforze 200 L. W moim przypadku zmniejszenie przepływu, trochę uspokoiło pompę, ale i tak nadal przelatuje zadaną w górę, a potem znowu w dół.

  16. #876

    Domyślnie

    Pompa 7kw. Soft 3.0.5.6. Dzisiaj porawilem a w zasadzie uzupelnikem brakującą izolacje przewodów gazowych w jednostce zewnętrznej której nie uzupełnił instalator i nagle pompa zaczęła pięknie trzymać zadaną temperature. Niestety wieczorem zaczęła znowu falować prawdopodobnie z powodu spadku zewnętrznej temperatury. Będę musiał spróbować jeszcze poprawić izolacje przewodów na zewnątrz ale nie wiem na ile to poprawi sytuację.
    155m2 pow. użytkowej + 35m2 garażu. Ściany 15cm grafit, strop 32cm styro, podłoga 20cm syro, fundament 15cm xps. Pompa ciepła Lg therma V 7kw + bufor 100L, 100% podłogówka, Rekuperator System Air SVR 500.

  17. #877

    Domyślnie

    To czekam na wyniki, ale wydaje mi się, że to jednak nie bufor i przewody a soft. Mam ten sam z literka "a"na końcu.

  18. #878

    Domyślnie

    Mam umówiony serwis więc zobaczę co oni powiedzą. Przy takiej pracy efektywność na poziomie COP 2. Wczoraj jak przez kilka godzin udało jej się działać płynnie był w okolicy 3,5.
    Na razie z wielkich nadzieji związanych z pompą ciepła spore rozczarowanie.
    155m2 pow. użytkowej + 35m2 garażu. Ściany 15cm grafit, strop 32cm styro, podłoga 20cm syro, fundament 15cm xps. Pompa ciepła Lg therma V 7kw + bufor 100L, 100% podłogówka, Rekuperator System Air SVR 500.

  19. #879
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał superwojcio Zobacz post
    Co może być przyczyną tego że pompa ustawiona na stałe grzanie wody nie jest w stanie utrzymać zadanej temperatury wody (27 C)? Potrafi przestrzelić zadaną temperaturę nawet o 5 stopni aby za chwilę się wyłączyć. Dodam że próbowałem różnych ustawień z TH on/off bez powodzenia bo pompa za każdym razem dochodząc do temperatury zadanej zamiast zmniejszać moc dalej ją jeszcze zwiększa powodując przewymiarowanie. Niby inwerterowa i powinna się ładnie dopasować do zapotrzebowana a zachowuje się w zasadzie jak on/off.
    Nie zachowuje się tak z powodu defrostu ? Może chce sobie podbić temperaturę przed nim.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  20. #880

    Domyślnie

    Pomiędzy defrostami potrafi 4 krotnie wyjść poza ustaloną histerezę Th on/off a co za tym idzie wyłączyć się. Obserwując jej pracę można zaobserwować taką zależność że w momencie gdy pompa zrównuje się z temperaturą zadaną pompa dalej się rozpędza do 3-3,5kW i zaczyna bardzo powoli zwalniać dopiero gdy przekroczy o kilka stopni temp. zadaną ale nie zdąża zejść z wydajnością bo temp. dalej rośnie i w efekcie pompa się wyłącza. Samo wkręcanie się na obroty następuje bardzo szybko problem jest ze zwalnianiem które następuje bardzo powoli.
    155m2 pow. użytkowej + 35m2 garażu. Ściany 15cm grafit, strop 32cm styro, podłoga 20cm syro, fundament 15cm xps. Pompa ciepła Lg therma V 7kw + bufor 100L, 100% podłogówka, Rekuperator System Air SVR 500.

Strona 44 z 55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony