dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 119 z 129
Pokaż wyniki od 2.361 do 2.380 z 2565
  1. #2361

    Domyślnie

    Teraz to jest szaleństwo , ludzie budują się na potęgę i nie patrzą na koszty. Wykonawca to widzą i szybko "korygują" swoje stawki.

    Obecne stawki to patologia i tyle , ale jak są chętni tyle płacić to wcale się nie dziwię wykonawcom.

    Teraz to lockdownie wiele ludzi co potraciło pracę poszło w "budowlankę". Mimo że bardzo często nie mają żadnego doświadczenia i wiedzy to stawki jakich żądają są takie jak u fachowców z wieloletnim doświadczeniem.

    Teraz nawet najgorszy partacz znajdzie robotę i to za kasę o której normlany pracownik nie pracujący w "budowlance" moze co najwyżej pomarzyć ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2362
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A niskie stopy napędzają to wszystko. Gdy ludzie budują się za pieniądze, które już zarobili trochę trudniej się je wydaje niż bankowe, wezmę 200tys więcej i się budżet zapnie... Ciekawe tylko czy to się zmieni, czy nadal bańką będzie rosła. Biorąc pod uwagę planowane zmiany podatkowe, to na ten moment widzę to tylko gorzej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #2363
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Z mojego bliskiego otoczenia znam 2 osoby (kolega z pracy i sąsiad z klatki), którzy z powodu nieopłacalności lokat wycofali kasę z banku, dobrali niskooprocentowany kredyt i kupili mieszkania.

  4. #2364

    Domyślnie

    przy obecnym % to się nie dziwię, widzę u siebie po ile są działki, po ile mieszkania. W 2016r kupilem mieszkanie po 3300m2 developerski gdzie juz byly po 3800m2 ceny, obecnie 5500-6000 developerski, praktycznie w 5 lat 100% wzrostu na moim mieszkaniu. Obecnie buduje i to co się dzieje z materiałami to jest szaleństwo po prostu, robota to jeszcze względnie porównywalna vs zeszły rok. Moja ekipa gdzie miałą średnio robote na rok + to ma juz do końca 2022 praktycznie wszystko zaklepane.

    Większość mówi, że to jest już jak w 2007/2008 szczyt, ale po zapowiedziach nowego ładu to osobiscie nie widzę szans na spadek cen przez najbliższe 2-3 lata moim zdanime, o ile w ogóle spadną.

  5. #2365
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Wracając do tytułowego - co bym zmienił ...
    rozprowadził samodzielnie instalację do wentylacji mechanicznej, zadanie proste a marże kosmiczne.
    Mi to zajęło dwie wolne soboty, z podłączeniem reku.
    4,3tys.reku, 1,5tys.zl materiały, 0zl robocizny
    Ale tak było od zawsze, kto chcę przyoszczędzić ten podwija rękawy i jedzie z koksem.
    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Pergola tarasowa 6x4m - 2 słupy, 2 belki wzdłuż, 6 w poprzek - robocizna 5k.
    A to tylko przykłady.
    Tutaj podobnie, wiatę garażowa przyklejoną do domu sam własnoręcznie wykonałem, żadne mecyje,wystarcza chęci. Koszt 600zl.
    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Hydraulika jest prosta, nie ma w niej żadnej filozofii to samo ogrzewanie podłogowe. Jaki to problem rurki rozłożyć? Ewentualnie jak ktoś niepewny to może do podłączenia hydraulika wezwać.
    Zgadza się, za 70zl 10 lat temu kupiłem zgrzewarkę do rur pp,i szło jak w masło, jak puzle bym układał albo model z klocków lego


    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Coraz więcej ludzi robi samemu wykończenie. Jest tyle filmików na youtube , że żadna filizofia. Trzeba tylko czas mieć. Parkiet położyć , pomalować ściany i sufity, drzwi osadzić... można to zrobić spokojnie samemu nie będąc wielkim fachowcem.
    Dokładnie tak. I kilkanaście jak nie dziesiąt tys.zl
    zostaje w kieszeni.

    Ale dzisiaj społeczeństwo jest rozbestwione bo gratisy dostaje na talerzu czyli łatwo przyszło to i łatwo poszło.
    Ale będą płakać niektórzy niedługo
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 31-05-2021 o 22:50

  6. #2366
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak dostałem wycenę na te pergolę to też zakasalem rękawy i w tydzień w 1 osobę, narzędziami z Lidla.
    Tak samo jak wiele innych rzeczy i poprawek. Ale prawdę mówiąc to męczące, bo zamiast na urlopie odpoczywać człowiek zasuwa...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #2367
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak dostałem wycenę na te pergolę to też zakasalem rękawy i w tydzień w 1 osobę, narzędziami z Lidla.
    Tak samo jak wiele innych rzeczy i poprawek. Ale prawdę mówiąc to męczące, bo zamiast na urlopie odpoczywać człowiek zasuwa...
    No i chwała Ci za to.
    Ale takie jest życie, dom to jest w dalszym ciągu luksus i to dla ludzi majętnych a nie "maluch dla Kowalskiego".
    Osobiście w dzisiejszych czasach, może precyzyjniej, osobiście od 2015r byłbym się rzucić na budowę domu a na pewno przy dzisiejszych zarobkach nie podjąłbym się tego wyzwania.
    Zdecydowanie łatwiej przyszła taka decyzja przed tym rokiem

  8. #2368
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Teraz to jest szaleństwo , ludzie budują się na potęgę i nie patrzą na koszty. ...

    no nie powiedziałbym że ludzie nie patrzą na koszty. to raczej zależy od charakteru, podejścia do pieniądza, zasobności portfela.
    jeden będzie miesiąc szukał tańszych cegieł inny pojedzie do hurtowni za rogiem i po prostu kupi, straci te 500 czy 1000 ale zaoszczędzi miesiąc czasu przeglądania ofert i dzwonienia. coś za coś.

  9. #2369
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Róbcie nadbitki a nie podbitki będzie mniej zakamarków dla kun
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #2370

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Róbcie nadbitki a nie podbitki będzie mniej zakamarków dla kun
    Mam podbitkę z blachy trapezowej. Tej, do kładzenia na dach.
    Było taniej, niż z drewna.
    No i po 9 latach, nie muszę jej nadal malować.
    Kuna się nie przegyzie, chyba że przez styro na łączeniu.
    To jedna z tych najlepszych decyzji.

    30zł/m2
    Do teraz pamiętam.
    Docięta na wymiar w składzie, gdzie zamawiałem.

    EDIT:
    Wtedy ceny były na górce, jak teraz.
    Później wszystko potaniało.
    Np stal z 3k, do 2k.
    Bloczki betonowe z 3zł na 2 zł.
    Itp.
    Teraz, to inna bajka.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 08-10-2021 o 22:52
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #2371
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    - nie wybudował kominów, bo do niczego nie są potrzebne, a tylko dłużej cień rzucają na PV(już nie mówiąc co by sobie można kupić za ich wystawienie).
    - większe okna tarasowe, bo mam ładny widok na las.

    pewnie jakieś małe pierdoły by się znalazły, ale nie zaprzątam sobie nimi głowy, bo co to zmieni.

    Generalnie jak na pierwszy dom(i ostatni) jestem zadowolony, nie wiele bym pozmieniał(po prawie 2 latach stwierdzam że dobrze się w nim mieszka).
    Bardzo zadowolony jestem z faktu że jest mały(mniejsze koszty wszystkiego, no i mniej sprzątania).
    Ostatnio edytowane przez Pitrekkk ; 01-11-2021 o 08:47

  12. #2372
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Co bym zmienił:
    Budowałbym dom z dachem płaskim a nie nie skośnym.
    Zbudowałbym spiżarnię przy kuchni.

  13. #2373
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    spiżarnia - fajna i praktyczna " rzecz "
    dach płaski - ma przewagę nad dachem spadowym, niestety większość Planów Miejscowych w Polsce nie daje możliwości realizacji dachu płaskiego
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #2374
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    spiżarnia - fajna i praktyczna " rzecz "
    dach płaski - ma przewagę nad dachem spadowym, niestety większość Planów Miejscowych w Polsce nie daje możliwości realizacji dachu płaskiego
    Jaką przewagę?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #2375
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jaką przewagę?
    Chyba taką, że większy dreszczyk emocji przy użytkowaniu: cieknie, czy nie cieknie?
    Mam na domu dach dwuspadowy, na garażu płaski, nie muszę chyba mówić który był już dwa razy poprawiany pod kątem szczelności.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  16. #2376
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Chyba taką, że większy dreszczyk emocji przy użytkowaniu: cieknie, czy nie cieknie?
    Mam na domu dach dwuspadowy, na garażu płaski, nie muszę chyba mówić który był już dwa razy poprawiany pod kątem szczelności.
    Mogę powiedzieć coś podobnego. Wbrew pozorom, koszt dachu płaskiego nie jest wybitnie mniejszy od dwuspadu, a jest przy tym trudniejszy do zaizolowania.

    Co bym zmienił budując raz jeszcze:
    wstawiłbym PC (może GWC poziome), zamiast gazu.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 03-08-2022 o 14:18
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  17. #2377
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Nie rozśmieszajcie mnie

    W zeszłym tygodniu wymieniałem poszycie dachu płaskiego na garażu. Membrana PVC termozgrzewalna. To w porównaniu do poszycia dachu spadowego na domu które sam 20 lat temu wykonywałem, to odpoczynek relaks i cena symboliczna.
    Sama waga membrany na garażu to tylko ok. 30kg na 32 m2
    Układanie zgrzewanie sama przyjemność 1 dzień pracy, i będzie spokój na 50 lat za grosze w porównaniu z dachem spadowym.

  18. #2378
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jaką przewagę?
    a choćby taką, że powierzchnię pod dachem spadowym o wysokości do 1,4m od podłogi nie zalicza się do powierzchni użytkowej. Jest to powierzchnia nieużytkowa ! pomiędzy 1,4-2,2m spełnia funkcje użytkowe w 50%, dopiero powyżej 2,2m można zaliczać ja jako powierzchnia w pełni użytkowa
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #2379
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    a choćby taką, że powierzchnię pod dachem spadowym o wysokości do 1,4m od podłogi nie zalicza się do powierzchni użytkowej. Jest to powierzchnia nieużytkowa ! pomiędzy 1,4-2,2m spełnia funkcje użytkowe w 50%, dopiero powyżej 2,2m można zaliczać ja jako powierzchnia w pełni użytkowa
    To jakaś pokrętna logika. Jeśli by nad moją parterówką dać dach płaski, to bym miał na poddaszu 0 m2 powierzchni, czyli brak poddasza. Dałem dach o nachyleniu 30 stopni, dzięki czemu mam 42 m2 powierzchni użytkowej, ponad tę na parterze. Więcej: jeśli bym dał dach płaski, to najprawdopodobniej musiałbym ściany nośne wykonać z bloczka 24 cm zamiast 18 cm (rozpiętość ponad 8m). To z grubsza licząc minus 3 m2 z powierzchni parteru.
    To taka jest przewaga dachu płaskiego, że na dzień dobry np w moim domu zabrałby 45 m2 powierzchni użytkowej?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #2380
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    skosy są zwyczajnie niewygodne, pełne piętro to pełne piętro.

    Ja mam na dachu resitrix czyli EPDM z bitumem w jednym i jeżeli nie cieknie jedną zimę to i kilkadziesiąt następnych też nie powinien.

    Co bym zmienił? okna dał bym od podłogi do sufitu czyli na 2,80/2,90, a nie na 2,40 jak było w projekcie.

Strona 119 z 129

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony