dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 116 z 129
Pokaż wyniki od 2.301 do 2.320 z 2565
  1. #2301
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dokładnie - też bym chciała jeszcze i pracownię (nie chodzi o gabinet) i oranżerię i większa kuchnię i...

  2. #2302
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Mówiąc wprost, przegiąłem w drugą stronę i wybudowałem mały dom o powierzchni mieszkalnej ok.140m2. Wydawało się na początku, że wszystko jest tak jak chcieliśmy. Duży salon, duże (?) inne pokoje (po 15m2) i hall tak , że jest poczucie przestrzeni a nie :klitek". Ale.... Teraz widzimy, że przydałby się jeszcze jeden pokój. Teoretycznie możemy wygodnie zagospodarować poddasze, ale nam się nie chce żyć na budowie i chcemy parter. Ponadto jak jestem w domach powyżej 200m2 i widzę te ogromne salony z wysokim sufitami, antresolami, dużymi hallami, pokojami dla dzieci po dwadzieścia kilka metrów, to jednak wydaje mi się , że wygoda jest na wyższym poziomie. No ale czy można takie rzeczy przewidzieć na etapie projektu?
    Swoją parterówkę zaprojektowałem na ok 113m2 użytkowej. Dla rodziny 2+2 wydaje mi się całkiem ergonomicznie, ale jeszcze w budowie. Obecnie w mieszkaniu pokój 13m2 zajmuje dwójka dzieciaków: dwa łóżka, biurko, szafy, trochę miejsca do zabawy - i to jest ciasno. Ale z tej praktyki widzę, że dla jednego dziecka taka przestrzeń byłaby wystarczająca i takie właśnie pokoje będą w domu. Kuchnia też zaprojektowana pod dotychczasowe doświadczenia: brak szafek narożnych, dwa blaty robocze 120cm po długości. Pomieszczenie gospodarcze mogło by być większe, bo byłby większy magazynek. Duże przestrzenie z drugiej strony też nie tak łatwo zaaranżować.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #2303
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    stylianou

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    4

    Domyślnie

    gdybym jeszcze raz budował to zmieniłbym ekipę budowlaną
    ...i jeszcze rozpocząłbym budowę dwa lata wcześniej bo to co teraz z cenami się dzieje to jakaś masakra

  4. #2304
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Przejrzałem cały wątek. Dla siebie wybrałem tylko dwie rzeczy, o których nie pomyślałem na etapie projektu:
    1. wycieraczka systemowa, taka wchodząca w zagłębienie w posadzce (trzeba przewidzieć na etapie robienia wylewek)
    2. siedzisko pod prysznicem. Wcześniej myślałem o jakimś składanym krzesełku, mocowanym do ściany, ale siedzisko daje dużo większy komfort
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	siedzisko.jpg
Wyświetleń:	196
Rozmiar:	69,0 KB
ID:	456759

    Swoją drogą ciekawe, że już w afair 2008r ktoś w tym wątku żałował, że nie dał 30 cm termoizolacji na ścianie. Były wpisy z kominkiem (coraz więcej ludzi rezygnowało żałowało jego wybudowaniem, bo nie korzystali na codzień), wybudowaniem kominów wentylacyjnych (i tak zainstalowali rekuperator) i dymowych (pompa ciepła coraz popularniejsza), brakiem garażu, poddaszem użytkowym (skosy!), oknami dachowymi i że nie budowali parterówki, bo schody i brak pokoiku na parterze ich dobijały

    Poza tym: brak wyprowadzenia mediów (woda, prąd) na każdej elewacji, tarasy z płytek, które się odklejają od mrozu oraz brakiem jego zadaszenia w przypadku tarasu od południa. I jeszcze: mieszanie podłogówki i grzejników, cyrkulacja wody (zwyciężała oszczędność przed komfortem), za duże domy jak na potrzeby.

    Z tego co zapamiętałem, a męczyłem wątek wiele dni, optymalny dom wg forumowiczów ma następujące cechy:
    1. parterówka
    2. na płycie fundamentowej ocieplonej
    3. energooszczędny, ale nie dom pasywny
    4. podłogówka wodna,
    5. pompa ciepła powietrze-woda
    6. rekuperator w wentylacji mechanicznej
    7. brak kominka ew. tylko dla nastroju, nie do celów grzewczych
    8. poddasze użytkowe, ale raczej jako stryszek do ew. zamieszkania/jako pracownia - tu chyba jeszcze nie doszliśmy jako społeczenstwo do idei domów czysto parterowych z nieużytkowym poddaszem
    9. bez piwnicy, ale z garażem połączonym z bryłą budynku mieszkalnego zadaszonym przejściem lub inną "śluzą powietrzną"
    10. z odkurzaczem automatycznym (robotem) oraz bezprzewodowym (kiedyś obowiązkowo był OC)
    11. z kuchnią półotwartą, żeby mieć kontakt z salonem (goścmi) i jednocześnie zasłaniać brudne gary
    12. taras od strony północnej lub wschodniej, koniecznie zadaszony, a najlepiej dwa tarasy
    13. raczej niewielka działka (600-800m2), ale z możliwie dużą separacją od sąsiadów i raczej krótkim dojazdem do pracy
    14. pokoje minimum 12 m2, dla dzieci 16 m2, na sypialnię dwuosobową 18 m2, z własnymi garderobami i dla dzieci i dla dorosłych
    15. dwie łazienki

    Co ciekawe chyba nikt nie skarżył się, że wybudował klitkę, co najwyżej, że powiększył by pokoje dla dzieci.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #2305
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Z tego co zapamiętałem, a męczyłem wątek wiele dni, optymalny dom wg forumowiczów ma następujące cechy:
    1. parterówka
    2. na płycie fundamentowej ocieplonej
    3. energooszczędny, ale nie dom pasywny
    4. podłogówka wodna,
    5. pompa ciepła powietrze-woda
    6. rekuperator w wentylacji mechanicznej
    7. brak kominka ew. tylko dla nastroju, nie do celów grzewczych
    8. poddasze użytkowe, ale raczej jako stryszek do ew. zamieszkania/jako pracownia - tu chyba jeszcze nie doszliśmy jako społeczenstwo do idei domów czysto parterowych z nieużytkowym poddaszem
    9. bez piwnicy, ale z garażem połączonym z bryłą budynku mieszkalnego zadaszonym przejściem lub inną "śluzą powietrzną"
    10. z odkurzaczem automatycznym (robotem) oraz bezprzewodowym (kiedyś obowiązkowo był OC)
    11. z kuchnią półotwartą, żeby mieć kontakt z salonem (goścmi) i jednocześnie zasłaniać brudne gary
    12. taras od strony północnej lub wschodniej, koniecznie zadaszony, a najlepiej dwa tarasy
    13. raczej niewielka działka (600-800m2), ale z możliwie dużą separacją od sąsiadów i raczej krótkim dojazdem do pracy
    14. pokoje minimum 12 m2, dla dzieci 16 m2, na sypialnię dwuosobową 18 m2, z własnymi garderobami i dla dzieci i dla dorosłych
    15. dwie łazienki
    Wygląda na to,że już 10 lat temu wybudowałem pierwszy a zarazem optymalny/idealny dom
    Nie spełniam jedynie pkt.10 ale mi akurat to nie przeszkadza

  6. #2306
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Bardzo dobre punkty.
    Też popieram.

  7. #2307
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Wygląda na to,że już 10 lat temu wybudowałem pierwszy a zarazem optymalny/idealny dom
    Nie spełniam jedynie pkt.10 ale mi akurat to nie przeszkadza
    No ale trochę przy nim siedziałeś i rozkminiałeś tematy?

    Coraz więcej słyszę o budowaniu parterówek tam, gdzie działka pozwala. Raczej są to wtedy domy o dachach kopertowych i szerokich okapach. Na trudniejszych działkach (bliżej centrum miasta) ciągle użytkowe poddasza, skosy, a potem biadolenie jak to duszno latem

    Niekumaci budują z porothermu, zorientowani z silikatów albo bk (jak wiedzą co chcą osiągnąć), a standardowo z bk jak im wszystko jedno, ale nie dali się naciągać na marketing i bełkot wienerbergera. - to też z obserwacji osobistych z całego kraju (różnych mam znajomych).

    BTW: Mój sąsiad (mądrala i cwaniaczek) wybudował wielki dom z porothermu jednowarstwowo (chyba 44 cm grubości) i nie był w stanie nagrzać tego domu (!!!). Jak na ironię dał 15 cm XPS na ścianie w piwnicy, żeby było tam ..... chłodno Myślę, że takich klientów szuka Wienerberger - co kupują oczami i g*wno wiedzą o budowlance. Ostatecznie musiał docieplić świeżo wybudowany dom i dał 5 cm taniego styro na tego porotherma Teraz dogrzewa dom kominkiem, bo myśli, że jak drewnem to tanio. Zero myślenia.

    Co jeszcze? Pojawiła się automatyka ogrodowa, "inteligentne" domy (czyli w praktyce automatyzowane), dużo lepsze okna i drzwi (i dużo tańsze), pompy ciepła gruntowe zostały zepchnięte przez powietrzne, a nawet ogrzewanie pompą typu powietrze-powietrze, coraz częściej jako jednostka centralna a nie (multi)split.

    NA podłogach jest gres i panele (kiedyś szit, dziś niezłej jakości), czasem drewno w postaci desek, rzadko parkiet. NA podjazdach pojawia się beton "szczotkowany", jak w USA.

    Zupełnie zniknęły wynalazki typu własna pompa ciepła, odzysk ciepła ze ścieków, spod dachówki/poddasza, piece akumulacyjne (takie kloce z akumulacyjnym wkładem); ludzie chyba zrozumieli, że podstawową sprawą jest niskie zapotrzebowanie na ciepło, a nie tanie ciepło, które należy "odzyskać". Przestano uprawiać druciarstwo, a zaczęto zarabiać na sprawdzone rozwiązania. Pionierzy grzali i grzeją prądem, ale raczej małe domy (do 120 m2) i na pewno świetnie zaizolowane.

    Widać wyraźnie, że małe znaczenie ma wskaźnik kwh/m2 rocznie, a duży "ile płacę miesięcznie za ogrzewanie". Nie kojarzę, aby ktoś miał wielki dom (powyzej 160-180 m2 powierzchni grzewczej) i ogrzewał prądem, choćby był to dom ultra energooszczędny.

    Zniknął Brzęczkowski ze swoimi teoriami - był jak zepsuty zegar, co się nie myli dwa razy na dobę
    Muszę przyznać, że kilka razy rozmawiałem z nim telefonicznie (nie chciało mi się zasuwać do Wawy na Bartycką) i pamiętam, jak mówił, że izolacja i szczelność to podstawa w domu, i co? Miał rację Potem mu się jednak pogorszyło

    Co jeszcze? Nikt nie buduje kotłowni na węgiel, ostatnie dwa przypadki to domy moich kolegów sprzed 6-7 lat (nota bene z porothermu - przypadek? i dom znajomego z Luzina, który do dobrze ocieplonego domu włożył kocioł 32 kW na węgiel (!!!), bo mu go teść sprezentował (dobre chęci starych ludzi).

    Gaz jest nadal popularny, ale wypychany przez powietrzne PC.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #2308
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Nie spełniam jedynie pkt.10 ale mi akurat to nie przeszkadza
    A 14 spełniasz?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #2309
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    A 14 spełniasz?
    Przeoczyłem ten punkt z pośpiechu bo aktualnie synuś już się wyprowadził i sami rodzice zostali w domu i mają do dyspozycji oprócz sypialni 16m2 dwa dodatkowe pokoje także można szaleć

  10. #2310
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No ale trochę przy nim siedziałeś i rozkminiałeś tematy?
    No jasne, przed wbiciem pierwszej łopaty pod fundament, dwa lata spędziłem na nauce o domu i jego budowaniu i czytałem forumy budowlane i wyciągałem wnioski i wnikałem w tematy tam poruszane głębiej.

    Wspominasz TB to też wiesz o co kaman, gość jeśli chodzi o wentylację jest debesciak.
    Wg jego porad sam zrobiłem u siebie WM z reku i nawet z GWC z kilkoma mb rury.
    Działa do dziś

  11. #2311
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    No jasne, przed wbiciem pierwszej łopaty pod fundament, dwa lata spędziłem na nauce o domu i jego budowaniu i czytałem forumy budowlane i wyciągałem wnioski i wnikałem w tematy tam poruszane głębiej.

    Wspominasz TB to też wiesz o co kaman, gość jeśli chodzi o wentylację jest debesciak.
    Wg jego porad sam zrobiłem u siebie WM z reku i nawet z GWC z kilkoma mb rury.
    Działa do dziś
    No właśnie, widać, że sam popracowałeś nad projektem, a nie zgapieś "wiedzę" z folderów reklamowych. Co do wentylacji, to TB miał (ma?) wiedzę, tylko mieszał fakty z mitami i dlatego nie raz poległ w dyskusji. Jego rady o GWC były jednak nietrafne. Tyle, że w jego czasach GWC dopiero raczkowały, pojawiały się pierwsze konstrukcje żwirowych i rurowych GWC, również "antybakteryjne", wyłożone srebrem od środka (cena też "srebrna").

    Dziś są płytowe GWC, których nie trzeba regenerować. Można samemu zrobić, jak się kuma co i jak - za 25% ceny
    Mój samorobny GWC szacuję na 1 kW mocy albo więcej (wg szacunków PRoVentu ponad 2 kW), kosztował 10 tysi. Gdybym go robił drugi raz kosztowałby 6 tysi
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #2312
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No właśnie, widać, że sam popracowałeś nad projektem, a nie zgapieś "wiedzę" z folderów reklamowych. Co do wentylacji, to TB miał (ma?) wiedzę, tylko mieszał fakty z mitami i dlatego nie raz poległ w dyskusji. Jego rady o GWC były jednak nietrafne. Tyle, że w jego czasach GWC dopiero raczkowały, pojawiały się pierwsze konstrukcje żwirowych i rurowych GWC, również "antybakteryjne", wyłożone srebrem od środka (cena też "srebrna").

    Dziś są płytowe GWC, których nie trzeba regenerować. Można samemu zrobić, jak się kuma co i jak - za 25% ceny
    Mój samorobny GWC szacuję na 1 kW mocy albo więcej (wg szacunków PRoVentu ponad 2 kW), kosztował 10 tysi. Gdybym go robił drugi raz kosztowałby 6 tysi
    GWC obojętnie jaki jest bez sensu, to tylko grzałka do reku i tutaj TB miał rację.
    Co z tego, że w lato jak jest 30st.C na zewnątrz, do środka dmucha mi 8-9st.C ? Zero efektu.
    Podobnie zimą.

  13. #2313
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    GWC obojętnie jaki jest bez sensu, to tylko grzałka do reku i tutaj TB miał rację.
    Co z tego, że w lato jak jest 30st.C na zewnątrz, do środka dmucha mi 8-9st.C ? Zero efektu.
    Podobnie zimą.
    Fajna grzałka do reku: 1-2 kW
    Chłodnica przy okazji też ok 1 kW (może mniej).

    30 st na zewnątrz, ale w ciągu dnia. W nocy masz powiedzmy 20. Czyli bilans dobowy jednak inny.

    Po drugie występuje osuszanie w takim GWC, co samo w sobie daje ulgę.

    Po trzecie nie można dopuścić do "wdarcia się" słońca przez szyby okienne, bo wtedy tylko prawdziwa klima da radę.

    No i na koniec, maksymalnie trzeba ograniczać zyski bytowe, bo te pareset watów się zbierze w każdej chałupce, niezależnie od pory roku.

    GWC klimy nie zastąpi, to fakt, ale jego rola to bardziej zapobieganie przegrzewaniu budynku (latem). Mój znajomy ma dom faktycznie pasywny i GWC spełnia rolę. Nie wiem jak będzie u mnie. Najwyzej zamontuję klimę i tyle.

    ps. z GWC o mocy 1 kW można pompować ciepło małą pompą o podobnej mocy. Jak tę pompę się podłączy do wyjścia reku, to SCOP wyniesie ok. 3. Taka pompa kosztuje kilka tysięcy zł i może grzać CWU w zbiorniku i przez większość sezonu grzać niewielką chałupę.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #2314
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Fajna grzałka do reku: 1-2 kW
    Chłodnica przy okazji też ok 1 kW (może mniej).

    30 st na zewnątrz, ale w ciągu dnia. W nocy masz powiedzmy 20. Czyli bilans dobowy jednak inny.

    Po drugie występuje osuszanie w takim GWC, co samo w sobie daje ulgę.

    Po trzecie nie można dopuścić do "wdarcia się" słońca przez szyby okienne, bo wtedy tylko prawdziwa klima da radę.

    No i na koniec, maksymalnie trzeba ograniczać zyski bytowe, bo te pareset watów się zbierze w każdej chałupce, niezależnie od pory roku.

    GWC klimy nie zastąpi, to fakt, ale jego rola to bardziej zapobieganie przegrzewaniu budynku (latem). Mój znajomy ma dom faktycznie pasywny i GWC spełnia rolę. Nie wiem jak będzie u mnie. Najwyzej zamontuję klimę i tyle.

    ps. z GWC o mocy 1 kW można pompować ciepło małą pompą o podobnej mocy. Jak tę pompę się podłączy do wyjścia reku, to SCOP wyniesie ok. 3. Taka pompa kosztuje kilka tysięcy zł i może grzać CWU w zbiorniku i przez większość sezonu grzać niewielką chałupę.
    Temperatura gruntu się nie zmienia niezależnie czy jest 30st.C na zewnątrz w dzień czy 20st.C w nocy.
    Z GWC niezależnie od pory roku do reku płynie 6-8st.C.
    W zimie nie zamarza mi wymiennik, w lato nie chodzi mi domu.

    GWC rurowy mam pod płytą czyli pod domem.

  15. #2315
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Temperatura gruntu się nie zmienia niezależnie czy jest 30st.C na zewnątrz w dzień czy 20st.C w nocy.
    Z GWC niezależnie od pory roku do reku płynie 6-8st.C.
    W zimie nie zamarza mi wymiennik, w lato nie chodzi mi domu.

    GWC rurowy mam pod płytą czyli pod domem.
    Przy jakiej wydajności (w m3/h) masz te 6-8 stopni?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #2316
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Przy jakiej wydajności (w m3/h) masz te 6-8 stopni?
    W 7 stopniowej skali prędkości reku działam standardowo na 4 biegu, czyli jakieś 150m3/h
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210527_225114_copy_2268x3024.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	456761

  17. #2317
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    W 7 stopniowej skali prędkości reku działam standardowo na 4 biegu, czyli jakieś 150m3/h
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210527_225114_copy_2268x3024.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	456761
    No to jak cały czas masz minimum 6 stopni zimą i maksimum 8 latem, co tylko przyklasnąć - wynik znakomity. Tylko czy faktycznie tyle jest?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #2318
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To jaka jest temperatura gruntu że masz taką temperature powietrza?
    Latem grunt ma dużo wyższe temperatury.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #2319
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No to jak cały czas masz minimum 6 stopni zimą i maksimum 8 latem, co tylko przyklasnąć - wynik znakomity. Tylko czy faktycznie tyle jest?
    Jak Ci się chce to poszukaj moich postów sprzed 8-9 lat jako "quest" a kiedyś Arturo72 bo kiedyś tam wtykałem termometr rurkowy w przewody GWC już w domu ale jeszcze przed wejściem do reku
    A i podobnie sprawdzałem temperaturę już z anemostatów
    Jak najdzie mnie ochota i odpalę swojego złoma stacjonarnego to te same zdjęcia przedstawię

  20. #2320
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To jaka jest temperatura gruntu że masz taką temperature powietrza?
    Latem grunt ma dużo wyższe temperatury.
    GWC mam pod płytą fundamentową czyli pod domem gdzie nie dochodzi słońce ani mróz.
    Narażacie mnie na koszty baterii do termometru żebym zrobił ponownie badania

Strona 116 z 129

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony