dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Temat: Buderus RC300 + GB072 Krzywa Grzewcza

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bonku5

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-233
    Posty
    19

    Domyślnie Buderus RC300 + GB072 Krzywa Grzewcza

    Czy jest gdzieś opisane "na chłopski rozum" ustawienia krzywej grzewczej w RC300?
    Interesuje mnie czym różnią się parametry dotyczącej krzywej grzewczej:

    1) "wpływ pomieszczenia"

    zapis z instrukcji:
    "Wahania temperatury w pomieszczeniu w ustawionej wysokości
    kompensowane są przez przesunięcie równoległe krzywej grzewczej (opcji tej
    należy używać tylko wówczas, gdy moduł obsługowy jest zainstalowany
    w odpowiednim pomieszczeniu wiodącym). Im wyższa jest wartość nastawy,
    tym większy jest maksymalny możliwy wpływ temperatury pomieszczenia na
    krzywą grzewczą"


    2)"korekta temperatury pomieszczenia":

    zapis z instrukcji:
    "Przesunięcie równoległe krzywej grzewczej (np. jeżeli temperatura
    pomieszczenia zmierzona termometrem odbiega od ustawionej wartości
    zadanej)"



    oraz
    w głównym menu-> ustawienia jest jeszcze:
    3) opcja synch. temp. czujnika.pomieszczeń

    Czy opcja 2 i 3 to nie to samo?
    Kiedy należy korygować opcje 1? (To oznacza, że im większa nastawa tym bardziej patrzy na temp wewn.? niż na krzywą grzewczą i temp zewn?
    Ma to wpływ na zużycie?

    W tym filmie to wręcz mi sie wydaje, że gość mówi o tym samym przy różnych opcjach:
    https://www.youtube.com/watch?v=I_xX2lqEnXQ
    Ostatnio edytowane przez bonku5 ; 27-12-2016 o 22:31

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Brysia8

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    ŚLĄSK
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    414
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Czy udało ci się coś więcej dowiedzieć? Zmieniłeś krzywą grzewczą?

    Edit: Właśnie doczytałam że masz kocioł gazowy
    Dom parterowy; PF 20cm XPS + 7cm eps 0,031; ściany porotherm 25cm + 22 cm grafit 0,032; dach płaski- żelbet, 25cm 0,037 + spadki 1-28cm 0,037eps; okna Oknoplast- winergetic premium; podłogówka po całości, rekuperacja; PC PW Buderus Logatherm WPLS.2. - 8KW.
    Pow. całkowita 150m2, użytkowe 122m2.
    Już mieszkamy )

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    krzywa grzewcza - zmienia nachylenie, np. przy +10 jest ok a przy -10 za zimno, zwiekszamy krzywa
    korekta- przesuniecie gora dół, np. przy +10 i -10 mamy o 2 stopnie za zimno to przesuwamy wykres w gore
    wpływ- wiedełki wg ktorych zmienia sie wartosc wynikajaca z krzywej i jej korekty, zalezy od rzeczywistej temp w pomieszczeniu

  4. #4

    Domyślnie

    Odnowię nieco temat.
    Dotychczas grzałem dom i c.w.u. kominkiem z płaszczem wodnym układzie otwartym.
    Po osiągnięciu 35'C załączały się pompy i poprzez wymiennik płytowy i zawór trójdrożny woda z układu CO grzała najpierw ciepłą wodę użytkową a po osiągnieciu zadanej temperatury zawór trójdrożny przełączał na obieg centralnego ogrzewania.
    Układ CO z kolei posiadał jeszcze odejście na układ ogrzewania podłogowego z osobną pompą i zaworem mieszającym.
    W sezonie letnim wodę użytkową zapewniały solary. Zasobnik 300 l dwuwężownicowy.
    No ale chciałem mieć lepiej i założyliśmy teraz piec Buderus GB 072 + sterownik RC 310 +pogodówka.
    I zaczęła się zabawa...

    Ma ktoś podobny układ?
    Jak to poustawiać?
    Jakie są najlepsze wartości?
    Na dzień dobry po odpaleniu pieca okazało się że podłogówka nie grzeje bo pompa była zasilana wraz z pompami kominka. Gdy układ kominka wyłączony to pompa podłogówki nie ma zasilania
    Jak załączę to obawiam się że będzie mi piec gazowy grzał płaszcz wodny kominka
    Jak zatem zrobić sterowanie tą pompą? Temperaturą cieczy CO na rozdzielaczu?

    Wracając do pieca:
    Sterownik wisi w przedpokoju i ma zadane 22'C. Po osiągnieciu tej temperatury w przedpokoju wyłączył piec.
    A w pokojach na piętrze zimno....
    Tam są grzejniki z głowicami termostatycznymi.
    Serwisant po odpaleniu pieca ustawił sterowanie o ile dobrze zrozumiałem wg temp w pomieszczeniu? Czyli w przedpokoju?
    To pokoje u góry nigdy się nie nagrzeją!
    Co i jak ustawić?
    Krzywa grzewcza to dla mnie abstrakcja a wg serwisanta coś czego się nie stosuje w domkach...
    To serwis czy ludzie na forum wiedzą lepiej?

    Kolejny problem który już widzę to solary.
    Rozumiem że piec będzie utrzymywał zadane np 50'C całą dobę. A solary przecież podgrzewają w ciągu dnia i ich efektywność jest największa w zakresie niskich temperatur.
    Da się ustawić żeby ten piec podgrzewał wodę dopiero po poludniu na przykład o godz.17.00 gdyby solary nie zagrzały do tej pory?
    Rano i tak jest zazwyczaj z dnia poprzedniego dość ciepła a raczej i tak nikt się nie kąpie.
    O ograniczeniu mocy palnika itd nawet nie wspominam bo nie wiem czy ktoś tu zajrzy...
    Jakby co to się napisze

    Pozdrawiam

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Marcin55
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    52
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Witam,
    Również podłączam się pod temat.
    Posiadam kocioł Buderus GB072 14KW + RC310, podłogówka 100%, powierzchnia 200m2 podłogi.
    Aktualnie instalator ustawił grzanie wg. temp. zewnętrznej - krzywa grzewczą + sterownik jest w salonie i działa wg. temp z tego pomieszczenia.
    Instalacja ma dwa obiegi - parter i piętro na oddzielnych pompach, sprzęgło + mieszacz - na zestawie grup pompowych buderusa (grzejników brak)
    Aktualnie gdy w salon osiągnie daną temperaturę, wyłacza grzanie na dwóch obiegach.
    Docelowo i tak będą sterowniki we wszystkich pomieszczeniach wiec badanie temp. w pomieszczeniu wiodącym będzie wył.

    Pytanie jak ustawić krzywą grzewczą, czytam i na FM są podawane współczyniki 0,2-0,6, tylko na RC310 nie ma czegoś takiego - tam wybiera się temp. przy -20 st. na zasilaniu. Na razie dom jest w trakcie wykańczania wiec chyba ten tryb wg. temp. pomieszczenia chyba jest OK.
    Bedę wdzięczny za dobre rady.

  6. #6

    Domyślnie

    Najmniej problematyczne to ustawić moc kotła na jakies 2,5kW i aby grzał 24/dobę i bedzie ok (czyli ustawic temp w pomieszczeniu np na 30 stopni i temp na kotle na 40 stopni).
    Odbior ciepła i tak nie pozwoli kotłowi przy tak małej mocy przegrzać

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Marcin55
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    52
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Najmniej problematyczne to ustawić moc kotła na jakies 2,5kW i aby grzał 24/dobę i bedzie ok (czyli ustawic temp w pomieszczeniu np na 30 stopni i temp na kotle na 40 stopni).
    Odbior ciepła i tak nie pozwoli kotłowi przy tak małej mocy przegrzać
    2,5kw się nie da bo min. moc to 3,2kW, można ew. ograniczyć max moc kotła, ustawiłem z 14KW na max 8kW.

    Mam ustawioną temp. 17st na pierwszy obieg wg. temp. pomieszczenia (salon) drugi obieg wg. temp. zewn. z grzywą grzewczą - max temp. zasilania ustawiłem 37st przy i -20, temp. początkowa 20st dla +20

    Nie wiem jak modulł RC310 łapie priorytet ale jak dobrze myślę powinien dobić do 17st wg. sterownika w salonie i wyłączyć kocioł, drugi obieg pewnie gdy temperatura spadnie na zasilaniu powinna również uruchomić kocioł. Jest zestaw pompowy dwie odrębne pompy wilo na obieg 1 i 2 ze sprzęgłem i mieszacz z zestawu wpięty jest w obieg parteru.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    Najlepszym sposobem, aby dostosować pracę kotła do optymalnej pracy oraz zmianę ustawień krzywej grzewczej kotła jest wizyta Autoryzowanego Serwisanta, który na miejscu zweryfikuje pracę kotła oraz dokona odpowiednich zmian, np. w nastawach krzywej grzewczej. Wizytę serwisanta można umówić za pomocą kontaktu z infolinią serwisową 801 777 008 lub bezpośrednio z wybraną firmą – lista pod adresem: http://www.buderus.pl/kontakty/autor...erwisanci.html
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Marcin55
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    52
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    M oj autoryzowany serwisant nie bardzo czaił bazę i ustawienia... sam lepiej doszedłem jakie wartości zadać ech... jak mam wezwać kolejnego i zapłacić za wizytę i ma to wyglądać jak ostatnio to dziękuje za taki autoryzowany serwis..
    Do dziś nie otrzymałem odpowiedzi od niego w jakiej cenie mogę dokupić sterownik RC200


    Cytat Napisał Marcin55 Zobacz post
    2,5kw się nie da bo min. moc to 3,2kW, można ew. ograniczyć max moc kotła, ustawiłem z 14KW na max 8kW.

    Mam ustawioną temp. 17st na pierwszy obieg wg. temp. pomieszczenia (salon) drugi obieg wg. temp. zewn. z grzywą grzewczą - max temp. zasilania ustawiłem 37st przy i -20, temp. początkowa 20st dla +20

    Nie wiem jak modulł RC310 łapie priorytet ale jak dobrze myślę powinien dobić do 17st wg. sterownika w salonie i wyłączyć kocioł, drugi obieg pewnie gdy temperatura spadnie na zasilaniu powinna również uruchomić kocioł. Jest zestaw pompowy dwie odrębne pompy wilo na obieg 1 i 2 ze sprzęgłem i mieszacz z zestawu wpięty jest w obieg parteru.

  10. #10

    Domyślnie

    jakby autoryzowani serwisanci umieli ustawiać sterowniki to by ludzie na forach nie pytali Zreszta podobnie jak te konta konsultantów Junkers i Buderus jedyne treści które przesyłają to skierownia do autoryzowanego serwisu lub autoryzowanego sprzedawcy. jaka zatem wartośc z udziału takiego konsultanta w dyskusji?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafalisko1980

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Przebieczany
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin55 Zobacz post
    Witam,
    Również podłączam się pod temat.
    Posiadam kocioł Buderus GB072 14KW + RC310, podłogówka 100%, powierzchnia 200m2 podłogi.
    Aktualnie instalator ustawił grzanie wg. temp. zewnętrznej - krzywa grzewczą + sterownik jest w salonie i działa wg. temp z tego pomieszczenia.
    Instalacja ma dwa obiegi - parter i piętro na oddzielnych pompach, sprzęgło + mieszacz - na zestawie grup pompowych buderusa (grzejników brak)
    Aktualnie gdy w salon osiągnie daną temperaturę, wyłacza grzanie na dwóch obiegach.
    Docelowo i tak będą sterowniki we wszystkich pomieszczeniach wiec badanie temp. w pomieszczeniu wiodącym będzie wył.

    Pytanie jak ustawić krzywą grzewczą, czytam i na FM są podawane współczyniki 0,2-0,6, tylko na RC310 nie ma czegoś takiego - tam wybiera się temp. przy -20 st. na zasilaniu. Na razie dom jest w trakcie wykańczania wiec chyba ten tryb wg. temp. pomieszczenia chyba jest OK.
    Bedę wdzięczny za dobre rady.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywe-grzewcze-wykres.jpg
Wyświetleń:	480
Rozmiar:	10,5 KB
ID:	450652

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jjw

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1

    Domyślnie

    Dzien dobry,
    również jestem posiadaczem kotła buderus gb072 24kW obsługującego dwa obiegi grzewcze. Pierwszy to podłogówka (ustawiony jako pierwszy) drugi to grzejniki. Do tego zbiornik wody, rc300, rc200, 2xMM100 i czujnik zewnętrzny temperatury. Podłogówka posiada automatyczny zawór trójdrożny.
    O ile w miarę ogarnąłem sprawę temperatur, jeśli mi nie pasuje wprowadzam drobną korektę ustawień. Normalnie wszystko jest sterowane temperaturą zewnętrzną z punktem początkowym i jest dobrze (tak myśle). Problemem są temperatury rządu kilkunastu stopni jesienią (moze są najbardziej dla nas odczuwalne). Dzisiaj dla przykładu jestem w domu, na zewnątrz na poziomie 14-15 stopni, w domu rzędu 19.5. Nie mogę zmusić kotła do dogrzania budynku. Ustawiłem temp. 30 stopni i przełączyłem na sterowanie temperaturą pomieszczenia. Kocioł się nie włączył.
    Dołączę tutaj do opini pozostałych o serwisantach - montażyści nie potrafili nawet uruchmić kotła (w roku 2017), a serwisant czyści parownik, ale w strukturę nie wnika. W sterowniku (RC300) brakuje prostego guzika - dociągnij do temperatury komfortowej.
    Czy orientujecie się, w jaki sposób zmusić ten system do podniesienia temperatury w pomieszczeniach?
    z góry dziekuje za pomoc
    pozdrowienia
    j.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miro_86

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Myslowice
    Kod pocztowy
    41-404
    Posty
    84

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat z innym problemem. Mam system smart home AMPIO i sterowanie podłogówką w kilku strefach. Choć dziś już stwierdzam, że przy podłogówce nie ma to większego sensu. Dom ma duże przeszklenia i generalnie przy słonecznej pogodzie sztbko się nagrzewa. Zatem pomimo temperatury na zewnątrz np 8st, nie mam potrzeby aby kocioł pracował. (w domu mam temp komfortową). Problem jest w tym że pomimo wszsytkich zaworów zamkniętych w rozdzielni kocioł czasem grzeje. Czy da się go jakoś ustawić aby wiedział że ma się nie włąćząc kiedy zawory są zamknięte i w momencie kiedy jakikolweik zawór automatycznie się otworzy to wówczas ma zacząc pracę?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony