dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Jak zabezpieczyć spore drzewo (na pniu) przed zlamaniem

    Wczoraj mocno wiało, a korona mojej katalpy (szczepiona na pniu ponad 2m) jest już ogromna. Zlamała się dośc mocna tyczka która wzmacniała i chroniła pień przed złamaniem. Tyczka (3x5cm) byla po prostu wbita głeboko w glebę ale po kilku latach lekko przegnila na wysokosci gruntu i wczoraj sie zlamala. Dobrze że zauwazylem przez okno że katalpa przy porywach wiatru przechyla sie już do poziomu.
    Jak ją teraz zabezpieczyć? Wbicie nowego nawet grubszego palika chyba nie pomoże na długo - poza tym musiałbym kupić taki poand 3m zeby z 80cm weszlo w ziemie. W leroy/obi mają max 2.4m
    Mam ścięte dzikie male drzewka i mogę jedno takie dlugie i wysokie ogolic z galezi i wbic jako palik. Ma pien duzo grubszy niz katalpa i związać z nią. Czy to wystarczające?
    Pozostaje też jako opcja jeszcze slupek metalowy- moge przywieść taki ze zlomowiska i lekko go zalać betonem od dołu - czy ten beton nie zaszkodzi korzeniom katalpy? Oczywiście musiałbym najpierw ostrożnie wykopać dziure na ten slupek i beton jak najblizej drzewka.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zasadniczo powinny być min 2-3 słupki do zabezpieczania drzew.
    https://roslinowo.pl/stabilizacja-dr...wanie-sadzonek

    Paliki nie muszą sięgać korony, mogą być niższe

  3. #3

    Domyślnie

    Takie coś to ogromna korona mojej katalpy wyłamałaby przy pierwszej burzy.
    Zabetonowałem stalowy słup na głoebkosc 90cm i teraz jest stabilnie. Musiałem tylko kopać gołą ręką żeby korzeni nie zniszczyć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony