dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 97
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ronifcb

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    WW
    Posty
    124

    Domyślnie Komfovent Domekt R 400 V czy coś innego Proszę o pomoc

    Witam pilnie proszę o pomoc w wyborze rekuperatora .Dostałem propozycję na ten rekuperator.Nie mogę znaleźć żadnych opini na jego temat.
    Czy ktoś potrafi doradzić czy to jest dobry rekuperator? Jak z ceną wymianów filtrów? Cena około 8500zł (reku plus instalacja,bez rozprowadzenia kanałów itd -to mam zrobione).Czy lepiej wybrać coś innego?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dembi

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Lubelskie
    Posty
    164

    Domyślnie

    A co tu dużo mówić. Centrala z wymiennikiem obrotowym. Podstawową zaletą tego typu central jest brak zamarzania wymiennika w czasie mrozów. Co za tym idzie, nie musisz mieć grzałki wstępnej, by-passów i innych cudaków. Masz nagrzewnicę elektryczną wtórną. Jeżeli uznasz, że nawiewane powietrze jest zbyt zimne, to możesz je dogrzać.
    Dodatkowy króciec do wyciągu powietrza - możesz podpiąć wyciąg z kuchni (aczkolwiek nie wiem jak jest z tłuszczami z okapu).
    I jeszcze jedno. Nie obawiaj się powracających zapachów z wyciąganego powietrza. Jeżeli dobrze ustawisz wydajności wentylatorów, to żaden smród wyciągany z łazienki nie wróci do salonu (wraz ze świeżym powietrzem).
    Musisz jedynie mieć świadomość, że ta centrala ma filtry kasetowe - takie jak w samochodach (są to filtry droższe od kieszeniowych) - aczkolwiek z torbami nie pójdziesz. Filtry powinieneś wymieniać dwa razy w roku. Chyba że masz bardzo zanieczyszczone powietrze - to wtedy trzeba wymieniać częściej.

    Osobiście mam centralę Systemair typ VTR 500.
    W chwili, kiedy piszę tego posta na mojej centrali są następujące temperatury:
    Tczerpni (mierzone na wejściu do centrali) -10,8 C
    Twyrzutni (mierzone na wyjściu z centrali) -1,7C
    Tpowietrza nawiewanego (mierzone na wyjściu z centrali) +9,6C
    Tpowietrza wyciąganego z pomieszczeń (mierzone na wejściu do centrali) +13,3C (będę musiał jeszcze docieplić rury na strychu, bo z pomieszczeń wychodzi +20,8C)
    Takie parametry centrala uzyskuje sama z siebie. Śmiem twierdzić, że wymienniki przeciwprądowe i krzyżowe w tej chwili zamarzły. Zresztą poczytaj na forum.

    Strumień powietrza 150m^3/h
    Grzałka elektryczna wyłączona.

    Zapomniałbym - nie potrzebujesz kanalizacji do odprowadzenia skroplin (bo ich nie ma).

    Jeżeli Twój budżet pozwala na zakup takiej centrali, to spokojnie możesz ją kupić. Ta centrala (tak samo jak moja) to taki wół roboczy - po prostu robi swoją robotę.

    ... i się rozpisałem (przepraszam).

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ronifcb

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    WW
    Posty
    124

    Domyślnie

    A co sądzisz o air packu 300V ? Czy warto się nim zainteresować w porównaniu do tego komfoventa?

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    longtech

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    1

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0629.JPG
Wyświetleń:	1958
Rozmiar:	63,2 KB
ID:	408059
    Użytkuje już długo ten rekuperator i nie polecam!. Sprawność bardzo mała, temperatura nawiewana +5,4 stopnia przy temperaturze wewnątrz +22,9 stopni a na zewnątrz -11 stopni. Jest bardzo słabo izolowany przez co bardzo wychładza pomieszczenie w którym jest zainstalowany. Kolejna wada to hałas, w nocy ustawienie wentylatorów na poziomie powyżej 30% wydajności w ogóle nie wchodzi w grę bo jest za głośno i nie można spać.

  5. #5

    Domyślnie

    Większość central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT jest wyposażona w izolację o gr. 50 mm wełną mineralną. Jest to najlepiej wyizolowany rekuperator na rynku (obudowa samonośna, bez mostków cieplnych). Pytanie, jak są zaizolowane kanały wentylacyjne, które doprowadzają powietrze wyciągane do centrali wentylacyjnej? Jeżeli są prowadzone poddaszem nieogrzewanym i mają izolację poniżej 50 mm wełny mineralnej, to przy temperaturach ujemnych do centrali fizycznie dociera powietrze o ok. 10C mniej niż temp. +22,9C (czyli za pewne ok. 10-12C). Stąd mniejsza efektywność odzysku ciepła i temp. nawiewu na poziomie +5,4C. Niestety odzysk ciepła jest funkcją temperatury powietrza zewnętrznego i wyciąganego (która fizycznie wchodzi na centralę wentylacyjną). Takie są prawa fizyki. Sugeruję zmierzyć temp. powietrza w kanale wyciąganym bezpośrednio przy centrali, a nie sugerowanie się termometrem z panelu sterowania kotła.

    Jeżeli chodzi o hałas, to w 99% jest to związane NIE z pracą samej centrali wentylacyjnej, lecz z odpowiednim wykonaniem instalacji kanałowej. Odpowiednie prędkości powietrza w kanałach (zachowanie odpowiednich średnic kanałów), odpowiednia regulacja ilości powietrza przepustnicami, zastosowanie skrzynek rozprężnych przy nawiewnikach, zastosowanie tłumików na wyjściu z centrali. Standardowo centrale Komfovent są wyposażone w wentylatory firmy EBM-Papst, czyli zdecydowanego lidera rynku wśród producentów wentylatorów w Europie. Więcej na ten temat poprawnego wykonania instalacji oraz doboru i montażu urządzeń można dowiedzieć się z filmów na kanale YouTube Ventia: https://www.youtube.com/channel/UCf9...TQWGUAbJ8eL4Bw

    Jeżeli uważa Pan, że centrala Komfovent DOMEKT, która jest zamontowana u Pana działa nieprawidłowo i posiada wady fabryczne, proszę o zgłoszenie tego faktu do firmy instalacyjnej lub bezpośrednio do dystrybutora poprzez formularz zgłoszeniowy: https://www.ventia.pl/centrale-wenty...enie-serwisowe

    Z poważaniem,
    Piotr Wiśniewski
    [email protected]

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sebastian.w

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    wlkp
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    14

    Domyślnie

    Sam użytkuje podobny model bo domekt 300v co prawda użytkuje go niedługo ale większe mrozy załapałem już . I w zasadzie nie mam zielonego pojęcia jak możesz uzyskać takie wyniki. Jedynie tak jak pisze poprzednik sprawdź temperatury bezpośrednio w wymienniku bo gdzieś gubisz bardzo dużo ciepła najczęściej wnioskując po innych postach na poddaszach nie użytkowych. U mnie w ostatnie mrozy temperatura na zewnątrz ok -20 w nocy, wyciąg 23-24 a nawiew 18-20 stopni, na sterowniku ustawione miałem 20 (żeby nie było nagrzewnica wyłączona). Jak to mówią każda sroczka swoje gniazdko chwali ale chwalę się długo zastanawiałem się jakie reku wybrać i wybór padł na ten i nie żałuje. Ogrom postów ludzi narzekających na wilgotność powietrza w zimie chyba wszystko wyjaśnia większość ma za sucho a ci co nie mają mają po przykręcane moce (niektórym to nawet nie pomaga) u mnie takiego problemu brak. Przy temperaturach -15 w dzień testowałem go na trybie turbo czy obniży się wilgotność ale poniżej 45% nie spadło. przy normalnej pracy wilgotność na poziomie powyżej 50%. Jeszcze krótko na temat hałasów przy normalnej pracy czy to w dzień czy w nocy nic nie słyszę. Jedynie tryb turbo jest trochę słyszalny. Reku jest w osobnym pomieszczeniu o cienkich ściankach. W owym pomieszczeniu słychać szum przy pracy intensywnej ale w pomieszczeniach cisza więc tam mnie to nie rusza.

    Tak więc longtech albo masz fatalnie wykonaną instalację albo działasz w konkurencji i siejesz antyreklamę.
    Ostatnio edytowane przez sebastian.w ; 04-04-2018 o 08:21

  7. #7

    Domyślnie

    Sebastian, masz tego domekta 300 v w wersji z wymiennikiem obrotowym ?
    Słyszałem taką centrale i wydaje ona charakterystyczny dźwięk stuk puk przy obracaniu tego obrotowego rotora.
    Jak jest u Ciebie ? bo piszesz jest cichy , rzeczywiście tego nie słychac ?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sebastian.w

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    wlkp
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    14

    Domyślnie

    Tak mam z rotorem. To prawda przy załączeniu rotora słychać stuknięcie ale później dźwięk raczej przypomina "szelest". Słyszalny jest tylko w pomieszczeniu gdzie znajduje się centrala. Spać przy tym nie dało by rady przynajmniej ja bym nie dał rady mimo że to nie jest głośny dźwięk. Ale jak pisałem pomieszczenie jest wykonane z cienkiej ścianki (żadna dźwiękochłonna tylko zwykła z cegły) dodatkowo niedaleko sypialni i ja nic nie słyszę a lubię ciszę do spania.

  9. #9

    Domyślnie

    Obecnie też dostałem ofertę na te reku.
    Powierzchnia użytkowa gdzie ma działać reku ok 140m2, a cena za komplet jakieś 25 tyś brutto ... ot czasy nastały, że tylko płacz i płać
    Nie wiem czy jednostki są tak drogie czy wykonawca drze jak może...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja dom po podłogach 140 m2 i za całość zapłaciłem 15,5 tyś w tym jeden z najdroższych rekuperatorów Thessla green 400 Home.
    Wg mnie max cena za dom do 150 m2 to 16 tyś, nie ma tam co więcej kosztować. Chyba że zarobku ma być na 1 domu 15 tys zł....
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Ja dom po podłogach 140 m2 i za całość zapłaciłem 15,5 tyś w tym jeden z najdroższych rekuperatorów Thessla green 400 Home.
    Wg mnie max cena za dom do 150 m2 to 16 tyś, nie ma tam co więcej kosztować. Chyba że zarobku ma być na 1 domu 15 tys zł....
    Teraz to robiłeś czy jakiś dłuższy czas temu?

  12. #12

    Domyślnie

    Wydać można każdą sumę. Rok temu dostałem wycenę od producenta najlepszych kanałów, wraz z ich reku. Napakowali mi samych anemostatów na bodaj 25 sztuk. Za montaż chcieli 5000zł, a za materiały wraz z reku 500m3 - blisko 9000... euro.
    Jak powiedział macius, 16 tys zł z montażem i z 10-12 bez.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał fadros Zobacz post
    Teraz to robiłeś czy jakiś dłuższy czas temu?
    Kanały montaż na wiosnę, rekuperator uruchomiony 2 tygodnie temu....
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Wydać można każdą sumę. Rok temu dostałem wycenę od producenta najlepszych kanałów, wraz z ich reku. Napakowali mi samych anemostatów na bodaj 25 sztuk. Za montaż chcieli 5000zł, a za materiały wraz z reku 500m3 - blisko 9000... euro.
    Jak powiedział macius, 16 tys zł z montażem i z 10-12 bez.
    A kto jest producentem tych najlepszych kanałów?
    Wszystkich jakich znam i nie ważne jaki mają kolor kupują od producenta mającego fabrykę nie daleko mnie koło Bochni.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Czy jest jakiś użytkownik centrali Komfovent Domekt R (z obrotowym), najlepiej użytkownik kilkuletni.
    I zechciałby się podzielić obserwacjami, opiniami, wrażeniami. Dzięki.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Nikt jej nie używa? zero relacji
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #17

    Domyślnie

    Podbijam, też jestem ciekaw opinii.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wątek odświeżę,
    pod koniec tygodnia w końcu przyjeżdża do mnie reku domekt R400H ,więc jak tylko zamontuję postaram się podzielić swoimi spostrzeżeniami.
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  19. #19

    Domyślnie Czy już zainstalowałeś centralę? Gdzie kupiłeś i w jakiej cenie?

    Czy już zainstalowałeś centralę? Gdzie kupiłeś i w jakiej cenie?

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Reku jeszcze stoi nie podłączony, wszystko się przeciąga, jak się wykonuje we własnym zakresie ...
    Niecałe 9 tyś, według mnie obrotowy ma przewagę z tak popularnymi krzyżowymi min nie ma problemów z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności w domu szczególnie w sezonie zimowym, nie potrzeba odprowadzenia skroplin, płynna regulacja obrotów ...
    Wieczorem wkleję zdjęcia.



    Ostatnio edytowane przez Greg_81 ; 24-11-2019 o 15:44 Powód: Dodanie zdjęć
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony