dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 23
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 457
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Lightbulb AC25K czyli zbuduj sam dom 50m2 za 25 tys zł, na dodatek bez formalności!

    Witajcie.

    Chciałbym Wam zaprezentować mój projekt domu DIY.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu5.jpg
Wyświetleń:	20718
Rozmiar:	11,6 KB
ID:	377832


    Jest to dom o powierzchni zabudowy do 35m2, powierzchni użytkowej 50m2, budowany na zgłoszenie oraz bez wymaganych warunków zabudowy (przynajmniej w opinii naszej gminy, oczywiście z tym bywa dyskusyjnie w zależności od urzędu).

    W związku z tym, że na zgłoszenie można budować tylko "parterowe budynki rekreacji indywidualnej" o powierzchni zabudowy do 35m2, dom posiada dwie antresole nad salonem (antresola to nie piętro/kondygnacja).
    Oczywiście są pewne niedogodności antresoli:
    • antresola musi być otwarta nad salonem - czyli nie ma drzwi, pozostałą część będzie zasłaniała "meblościanka" (bez negatywnych skojarzeń),
    • powierzchnia nad łazienką jest "nieużytkowa" bo antresola może być tylko nad jednym pomieszczeniem.
    Ale dzięki takiemu pomysłowi uzyskujemy całkiem przestronny dom z dużym salonem, łazienką oraz dwiema sypialniami, który spokojnie w polskich realiach mógłby być domem rodzinnym dla rodziny 2+2 (dla nas jest tymczasowy ale o tym może później).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu1.jpg
Wyświetleń:	20821
Rozmiar:	14,6 KB
ID:	377833Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu3.jpg
Wyświetleń:	20809
Rozmiar:	12,2 KB
ID:	377835



    Technologia budowy to głównie lekki szkielet z konstrukcją balonową ścian:
    • fundamenty betonowe słupowe nawiercane i wylewane w ziemi,
    • podłoga wypełniona co najmniej 15 cm styropianu lambda 0,033,
    • ściany ze słupków 38x89mm w rostawie 417mm wypełnionych styropianem lambda 0,033 + 6cm styropianu na zewnątrz,
    • od wewnątrz ściany pokryte płytą OSB (wymagana dla sztywności konstrukcji) oraz płytami kartonowo gipsowymi, OSB od wewnątrz dlatego aby przekrój ściany miał warstwy z malejącym oporem dyfuzyjnym na zewnątrz,
    • od zewnątrz tynk - pewnie mineralny,
    • podłoga antresoli - strop drewniany,
    • ściana antresoli o wysokości 175cm,
    • dach o kącie nachylenia 30 stopni, pokryty płytą warstwową (obornicką) o grubości 10cm PUR/PIR lambda 0,022, podparty dwoma słupami, krokwie w rozstawie 417mm,
    • wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, ogrzewanie elektryczne zwykłymi grzejnikami konwektorowymi - z planami na klimatyzację z funkcją grzania.


    Projekt stworzyłem samodzielnie, wszelkie kwestie konstrukcyjne oraz parametry elementów konstrukcyjnych opierają się na kodyfikacjach budowlanych dla USA oraz Kanady.
    Jedna z ciekawszych kwestii - aktualny budżet jaki zakładam to 25 000 zł netto.

    Zamierzam wykorzystać też parę wynalazków z forum Muratora takich jak pakiety szybowe w XPS, oraz rekuperator DIY.

    Kwestie do dyskusji i ważne uwagi:
    1. Łatwość wykonania musi być na poziomie DIY, planowany czas budowy do "stanu deweloperskiego" przez kilka niedoświadczonych ale sprytnych osób - 2 tygodnie.
    2. Liczy się każdy centymetr grubości ścian bo nie można zwiększyć powierzchni zabudowy.
    3. Dach jest z płyty warstwowej, bo nie trzeba nic kombinować poza ich przykręceniem i gotowymi obróbkami.
    4. W ścianach nie ma folii, kolejność warstw powinna załatwić dystrybucję pary wodnej, może warto uszczelnić połączenia OSB.
    5. Może warto się zastanowić nad dociepleniem do parametrów domu "pasywnego", może to być proste i niedrogie w przypadku dachu i podłogi, gorzej ze ścianami bo ich grubość zabiera powierzchnię wewnętrzną, sumaryczne 15cm płyt PIR dałoby tyle co 22,5cm grafitowego styro oraz 27,3 zwykłego, ale PIR jest 2x droższy od styro grafitowego.
    6. Proporcje dachu są takie sobie ze względu na wykorzystanie antresoli, ale odpowiednie pomalowanie elewacji powinno sprawić że nie będzie się to tak rzucało w oczy.
    7. Rzeczywista powierzchnia użytkowa to 50-55m2 w zależności od sposobu liczenia, powierzchnia dachu 40m2, ścian 120m2.

    I jeszcze rzuty pomieszczeń
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu7.jpg
Wyświetleń:	20738
Rozmiar:	14,4 KB
ID:	377836Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu8.jpg
Wyświetleń:	21086
Rozmiar:	15,0 KB
ID:	377837



    Zgłoszenie budowy zamierzam wysłać na dniach, ale myślę że wcześniej warto posłuchać opinii szerszego grona.
    Liczę na Wasze uwagi

    Update luty 2018:
    Domek w pierwotnej postaci bez ganku 52m2 kosztował 30 700 netto.
    Przekroczenie budżetu z korektą za ganek wynosi 5400 zł.

    Domek z gankiem, czyli 59m2, kosztował 34 500 zł netto. Czyli AC25K+ganek daje nam AC35K
    Brutto całość 42 387 zł.

    Szczegóły na stronie 16:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7596466
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 06-02-2018 o 11:31

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Ty fajne masz blilans cieplny ?
    Może warto się zastanowić nad dociepleniem do parametrów domu "pasywnego", może to być proste i niedrogie w przypadku dachu i podłogi, gorzej ze ścianami bo ich grubość zabiera powierzchnię wewnętrzną, sumaryczne 15cm płyt PIR dałoby tyle co 22,5cm
    Okna mogą tu też odegrać rolę..
    nie bagatelną..

    ale jak byś myślał o czymś ciut większym i na PNB to daj znać

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Jeszcze nie opanowałem sposobu liczenia OZC.

    Okna odegrają ważną rolę, ale nie zacząłem nawet wyceniać różnych pakietów szybowych, więc jeszcze nie wiem jakie będą i czy będzie się opłacało stosować bardziej energooszczędne (albo czy w ogóle jest o czym myśleć w tym budżecie).

    Myślę nad czymś większym... to może trochę historii...
    Kupiliśmy pół hektara gruntu ornego 30km od wielkiego miasta i zostajemy "rolnikami" Ale łatwiej się budować będąc bliżej terenu budowy, więc może opłaca się wybudować tymczasowe lokum na dwa-trzy lata, do czasu załatwienia WZ, projektu, prądu itp itd.
    Więc mamy domek tymczasowy w cenie rocznego najmu (sprzedaliśmy także mieszkanie). A 50m2 nie jest złe.

    I co lepsze - na żywym organizmie możemy przetestować różne ciekawe rozwiązania, nie narażając się na długotrwałą i kosztowną uciążliwość w przypadku niewypału.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Zgłoszenie budowy dostarczone do starostwa, teraz tylko 21 dni czekania... zobaczymy.
    Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego która weszła w życie 1.01.2017 poprosiłem o "w miarę możliwości wydanie zaświadczenia o niewniesieniu sprzeciwu w terminie krótszym niż 21 dni"

    Przy okazji dyskusja z panią z okienka:
    - Musi Pan wypełnić ten formularz bo taki mamy wzór a pan ma inaczej napisane,
    - Niestety nie mogę tego zrobić bo mam to wszystko na komputerze zrobione i nie zamierzam tego przepisywać ręcznie,
    - Ale my mamy taki wzór...
    - Z tego co mi wiadomo przepisy nie określają wzoru dla zgłoszenia zabudowy, do pozwolenia jest, do zgłoszenia nie ma.
    - To ja pójdę się zapytać...

    I po problemie, jednak mogło być tak jak zrobiłem.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    myślę, że jeden z lepiej przemyślanych mini domków.
    fajnie by było wpaść na jakiś sensowny pomysł co do ścian tzn.grubość w stosunku do izolacyjności.
    ogrzewanie proponuję klima i tanie konwektory elektryczne na większe mrozy.
    osobiście zamieniłbym aneks kuchenny z kanapami.oszczędzisz na podłączeniach CWU i kanalizy.
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  6. #6

    Domyślnie

    Bardzo ciekawy projekt!

    Niech żyją minidomy

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Dach jednospadowy byłby chyba łatwiejszy i więcej miejsca nad głową, oraz na panele.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał qubic Zobacz post
    myślę, że jeden z lepiej przemyślanych mini domków.
    fajnie by było wpaść na jakiś sensowny pomysł co do ścian tzn.grubość w stosunku do izolacyjności.
    ogrzewanie proponuję klima i tanie konwektory elektryczne na większe mrozy.
    osobiście zamieniłbym aneks kuchenny z kanapami.oszczędzisz na podłączeniach CWU i kanalizy.
    Dzięki!
    Jak tylko ogarnę kwestie okolicy domku (budynki gospodarcze itp) to wezmę się za analizy opłacalności różnych wersji ścian i okien z pomocą jakiegoś programu OZC.
    Ogrzewanie ma być dokładnie takie jak piszesz.
    Jeżeli chodzi o kuchnię to trochę by się wtedy mieszała "jadalnia" z salonem, a tak schody dzielą funkcjonalnie całą powierzchnię. Zresztą salon miał być od południa, a na północy specjalnie zaprojektowałem okno do kuchni z widokiem na "podwórko".

    Cytat Napisał SamoBudowa Zobacz post
    Bardzo ciekawy projekt!
    Niech żyją minidomy
    Dzięki!

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Dach jednospadowy byłby chyba łatwiejszy i więcej miejsca nad głową, oraz na panele.
    Pewnie tak, ale chciałem zachować chociaż odrobinę formy "zwykłego domku", oczywiście proporcje są takie sobie. Problemu z miejscem nad głową chyba nie powinno być - ścianka na antresoli ma 175cm.

    Jeżeli chodzi o panele to być może pionowe ułożenie na ścianie południowej (powierzchnia dostępna nad oknami to 2mx7m) dałoby wystarczające zyski w zimie np. do podgrzania wody (bez problemu śniegu itp) i może będzie korzystniejsze niż "przegrzanie" w lecie na dachu.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post

    Technologia budowy to głównie lekki szkielet z konstrukcją balonową ścian:[LIST][*]fundamenty betonowe słupowe nawiercane i wylewane w ziemi,[*]podłoga wypełniona co najmniej 15 cm styropianu lambda 0,033,[*]ściany ze słupków 38x89mm w rostawie 417mm wypełnionych styropianem lambda 0,033 + 6cm styropianu na zewnątrz,[*]od wewnątrz ściany pokryte płytą OSB (wymagana dla sztywności konstrukcji) oraz płytami kartonowo gipsowymi, OSB od wewnątrz dlatego aby przekrój ściany miał
    Liczę na Wasze uwagi
    Ja odnoście fundamentu palowego, swego czasu też myślałem, że jest OK, jednak po przeliczeniu kosztów, wcale nie wychodzi taniej.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    A jakiej wielkości liczyłeś te fundamenty w twoim przypadku?
    W moim wypadku wychodzi że to najtańsza i najprostsza opcja, 18 słupów o średnicy 30 cm, plus dwa z większą stopą (pod drewniane slupy podtrzymujące antresole i dach jednocześnie), głębokości 1,2m na pewno są tańsze niż porównywalny fundament z ławami. Na dodatek technika wykonania jest bardzo prosta - wierci się otwory i zalewa i to wszystko.
    Wychodzi jakieś 1,8m3 betonu, odrobine stali i pare desek na szalunek nadziemny aby to wypoziomować.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    A jakiej wielkości liczyłeś te fundamenty w twoim przypadku?
    W moim wypadku wychodzi że to najtańsza i najprostsza opcja, 18 słupów o średnicy 30 cm, plus dwa z większą stopą (pod drewniane slupy podtrzymujące antresole i dach jednocześnie), głębokości 1,2m na pewno są tańsze niż porównywalny fundament z ławami. Na dodatek technika wykonania jest bardzo prosta - wierci się otwory i zalewa i to wszystko.
    Wychodzi jakieś 1,8m3 betonu, odrobine stali i pare desek na szalunek nadziemny aby to wypoziomować.
    Muszę sięgnąć do notatek, zakładałem ściany z cegły rozbiórkowej (półdarmo) przez co wychodził większy nacisk na grunt, co przekładało się na większą powierzchnię stopy.
    Jaka jest u Ciebie szacowana masa domku wraz z obciążeniami: śniegu, wyposażenia itp?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    10 ton dom z wyposażeniem, śnieg max 1,5kN/m2 czyli 5 ton.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  13. #13

    Domyślnie

    Mam pytanko. Czy ten domek musi mieć zachowane granice działki, 3 i 4m od granicy? Czy taki domek może być postawiony na działce, na której następnie będzie postawiony normalny dom?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Musi mieć zachowane odległości od granic.

    Nie ma problemu aby później był tam postawiony normalny dom (ja tak zamierzam zrobić), oczywiście są jakieś wyjątki na przykład specyficzne dla lokalizacji z jakimiś warunkami w MPZP.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Kilka ciekawych informacji z GUS:
    Pod koniec 2015 roku mieliśmy w Polsce 14 119 500 lokali mieszkalnych, na 38 437 200 ludzi.

    Średnia wielkość lokalu 73,6 m2 (miasta 64,4, wieś 92,7)
    Średnia powierzchnia na 1 osobę 27,0m2 (miasta 26,4, wieś 27,9)

    Nigdy nie lubiłem średniej bo bardzo zakłamuje rzeczywistość, bo jak prezydent mieszka na 300m2 a dwie rodziny na 60m2 to średnio macie 140m2
    Mediany nie podali (są mniej pewne źródła z 2009 r że mediana wielkości sprzedawanego mieszkania to 35m2).
    Ale jest ciekawsza tabelka o mieszkaniach:


    Czyli średnie mieszkanie w Polsce ma 50,2 m2.


    Link do GUS:
    http://stat.gov.pl/obszary-tematyczn...5-r-,7,11.html
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut ekranu1.jpg
Wyświetleń:	19217
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	379841  
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 27-01-2017 o 09:39
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Kilka ciekawych informacji z GUS:
    Pod koniec 2015 roku mieliśmy w Polsce 14 119 500 lokali mieszkalnych, na 38 437 200 ludzi.

    Średnia wielkość lokalu 73,6 m2 (miasta 64,4, wieś 92,7)
    Średnia powierzchnia na 1 osobę 27,0m2 (miasta 26,4, wieś 27,9)

    Nigdy nie lubiłem średniej bo bardzo zakłamuje rzeczywistość, bo jak prezydent mieszka na 300m2 a dwie rodziny na 60m2 to średnio macie 140m2
    Mediany nie podali (są mniej pewne źródła z 2009 r że mediana wielkości sprzedawanego mieszkania to 35m2).
    Ale jest ciekawsza tabelka o mieszkaniach:


    Czyli średnie mieszkanie w Polsce ma 50,2 m2.


    Link do GUS:
    http://stat.gov.pl/obszary-tematyczn...5-r-,7,11.html
    Ciekawe ile osób mieszka w tych mieszkaniach i jaka powierzchnia użytkowa przypada na jedną osobę.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Nie znalazłem tam niestety takich danych wyłącznie dla mieszkań.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  18. #18

    Domyślnie

    Jak postępuje projekt AC25K?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Budowa zgłoszona w starostwie, czekam na potwierdzenie niezgłoszenia sprzeciwu, albo sprzeciw. Jeszcze 6 dni. Zazwyczaj takie rzeczy dzieją się w ostatnim tygodniu.

    Nie było sprzeciwu na szambo 10m3, tylko musiałem uzupełnić rysunek i pieczątkę z wydziału rolnictwa, oczywiście w ostatnim tygodniu terminu Szambem przecierałem formalne szlaki.

    Uczę się OZC.
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 27-01-2017 o 15:26
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  20. #20

    Domyślnie

    Kiedy planujesz rozpocząć pracę? Jak tylko skończy się zima?

Strona 1 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony