dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie HST vs PSK vs "zwykłe" balkonowe

    Po długich bataliach i dumaniach producenta okien już wybraliśmy.
    Teraz został nam wybór rodzaju okna balkonowego.
    Okno ma mieć wymiar 3x2,4 m

    No i mamy dylemat co wziąć.
    HST - najlepsze z tej trójki , najlepiej "chodzące , jednocześnie najdroższe , będzie od strony ogrodu i brak progu może stwarzać jakieś tam kłopoty w użytkowaniu ( wlatujące liście itp ).

    PSK - cenowo pośrodku , jakoś nie mam przekonania do obsługi w dłuższym okresie czasu ( jak to mówi znajomy - dosyć "pieściate" )

    "Zwykłe" balkonowe - najtańsze z całej trójki , jakby nie patrzeć mające najbardziej sprawdzone rozwiązania ( trochę większe okno ) , mające próg czyli mniej bałaganu w środku , z kolei zabierające miejsce w środku.

    Co wybrać?
    Jakieś rady obecnych użytkowników.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Od roku mamy PSK w budowanym domu, wybór padł ze względu na cenę. Z kwestii użytkowych nie mieszkamy jeszcze, ale na tą chwilę jest ok. Jak temperatury były powyżej 15 stopni otwierane i zamykane codziennie.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mam HST.
    Jest piękne i efektowne. Jest nowoczesne w wyglądzie.
    Problem liści mnie rozbawił

    Ale nie wiem czy gdybym drugi raz budowała mając fundusze "na styk" zdecydowałabym się w ogóle na okna przesuwne.
    Prawda jest taka, że latem takie wielkie okno jest zamknięte, bo muchy wlatują. A moskitiera na takie wielkie przeszklenie nie wygląda dobrze.
    Otwieram je o wiele rzadziej niż zwykłe drzwi balkonowe przy kuchni (które mają moskitierę).

    Więc jest to tylko kwestia estetyki - w moim przypadku.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-01-2017 o 15:01

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Moskitiera plisowana do HST i problem znika.

  5. #5

    Domyślnie

    Przy oknach przesuwnych masz tylko jedno skrzydło "mobilne" więc w sumie tylko połowa, a przy zwykłych balkonowych ze słupkiem ruchomym można otworzyć na całą szerokość i wnieść do domu duże rzeczy. Owszem skrzydła zajmują miejsce ale jak masz duży salon to niekoniecznie musi to przeszkadzać. Okno HST może mieć problemy z prowadnicami ze względu na to że dostaje się tam brud, kurz, piasek, bo progu nie ma i osoby wchodzące będą po prostu stawały na prowadnicach trzepiąc z butów prosto do środka. Ja też na początku takie sobie zaprojektowałem i umieściłem ale jak zobaczyłem cenę to po prostu uznałem że nie ma to sensu (prawie 3 razy droższe). Będę miał zwykłe balkonowe, rozwierno-uchylne na jednej połówce z moskitierą a druga rozwierna będzie wolna tak aby można było swobodnie wchodzić, no i słupek ruchomy.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  6. #6

    Domyślnie

    Kazde rozwiazanie ma swoje zalety i wady i nie sa to bynajmniej liscie
    Wszysto realnie zalezy od szerokosci dziury

  7. #7

    Domyślnie

    A jak wygląda sprawa z uchylaniem takiego przesuwnego HST ? W zwykłym balkonowym można sobie uchylić połówkę i zablokować. Wtedy od dołu praktycznie nie ma dostępu a kąt zwiększa się ku górze. Takie okno jest w miarę bezpieczne dla dzieci bo nie wyjdą samodzielnie np na taras no i można chyba zostawić je w takiej pozycji nawet jak nie ma nas w domu, albo na noc. A z przesuwnym niby producenci mają jakieś wietrzenie ale w takiej zablokowanej pozycji szczelina jest bardzo mała, chcąc otworzyć go więcej to wtedy szczelina powiększa się po całości i żeby była porównywalna do takiego uchylnego okna to myślę że dzieciak by się zmieścił. No i zwierzaki domowe czyli kot, pies mogą wychodzić, albo co gorsza wchodzić, tzn domowe to chyba nic strasznego gorzej jak wlezie jakiś "dziki" zwierz
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  8. #8

    Domyślnie

    Uchyla sie jak normalny balkon jaki masz u siebie

  9. #9

    Domyślnie

    Znalazłem właśnie takie wersje okien, więc jakiś dodatkowy plus
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Kazde rozwiazanie ma swoje zalety i wady i nie sa to bynajmniej liscie
    Wszysto realnie zalezy od szerokosci dziury
    Dziura ma szerokość 3 metry.
    HST dzielony na pół
    PSK i "zwykłe" byłyby asymetryczne.

  11. #11

    Domyślnie

    PSK do 3 mb spokoknie w podziale 2/2
    Ale balkon w 3/3 i w zaleznosci od systemu i wysokosci 1/3 bylaby szersza

  12. #12

    Domyślnie

    "Zwykły" balkon byśmy wzięli w połowie w stałym szkleniu a reszta dzielona na pół

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Jeśli okno PSK to takie, które odchyla się, a później odsuwa, to omijaj szerokim łukiem. Ma takie okno znajomy i właściwie tylko korzysta z funkcji uchylania. Przy otwieraniu i zamykaniu należy zachować szczególną ostrożność bo się telepie. W mojej ocenie, HST, albo balkonowe. I patrz post Elfir. Napisała samą kwintesencję.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Przy oknach przesuwnych masz tylko jedno skrzydło "mobilne" więc w sumie tylko połowa, a przy zwykłych balkonowych ze słupkiem ruchomym można otworzyć na ca
    łą szerokość i wnieść do domu duże rzeczy. Owszem skrzydła zajmują miejsce ale jak masz duży salon to niekoniecznie musi to przeszkadzać. Okno HST może mieć problemy z prowadnicami ze względu na to że dostaje się tam brud, kurz, piasek, bo progu nie ma i osoby wchodzące będą po prostu stawały na prowadnicach trzepiąc z butów prosto do środka. Ja też na początku takie sobie zaprojektowałem i umieściłem ale jak zobaczyłem cenę to po prostu uznałem że nie ma to sensu (prawie 3 razy droższe). Będę miał zwykłe balkonowe, rozwierno-uchylne na jednej połówce z moskitierą a druga rozwierna będzie wolna tak aby można było swobodnie wchodzić, no i słupek ruchomy.
    Masz problemy z prowadnicą w HS-ie?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Masz problemy z prowadnicą w HS-ie?
    Chyba na sile udowadnianie sobie podjetej decyzji.
    W trakcie normalnego użytkowania z progiem nic sie nie dzieje.
    Wnetrze brudzi sie w kazdym rozwiazaniu czy jest prog czy go nie ma
    Wnoszenie duzych rzeczy tez tlumaczenie na sile bo ograniczeniem i tak sa drzwi wewnetrzne a wszystkie sprzety projektowane tak by można je bylo wniesc przez drzwi 80

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Chyba na sile udowadnianie sobie podjetej decyzji.
    W trakcie normalnego użytkowania z progiem nic sie nie dzieje.
    Wnetrze brudzi sie w kazdym rozwiazaniu czy jest prog czy go nie ma

    Wnoszenie duzych rzeczy tez tlumaczenie na sile bo ograniczeniem i tak sa drzwi wewnetrzne a wszystkie sprzety projektowane tak by można je bylo wniesc przez drzwi 80
    Zapytałem dlatego, że mam HS-a szerokości 3 m i problemów nie ma. To są przesuwki, w których nie ma się co zepsuć z tym, że najdroższe.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Masz problemy z prowadnicą w HS-ie?
    nie mam i nie będę miał bo zrezygnowałem z HST na rzecz zwykłych. Rozumiem że prowadnice bez progu są sterylnie czyste ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Wnoszenie duzych rzeczy tez tlumaczenie na sile bo ograniczeniem i tak sa drzwi wewnetrzne a wszystkie sprzety projektowane tak by można je bylo wniesc przez drzwi 80
    Czasem ograniczeniem nie są drzwi a łamane korytarze, hall, wiatrołapy wtedy ciężko wnieść cokolwiek np lodówkę, pralkę, kanapę, jakiś narożnik do salonu, jak się ma parterówkę to w sumie większość tych sprzętów można wnieść tarasem prosto do salonu albo kuchni.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Nie wiem jak u Was ale ja nie wyobrazam sobie wlazenia z blotem do salonu to jest wyjscie na taras , w kapciach a nie w gumakach przerabialem temat u siebie , bawilem sie psk i hst. Wybor padl na hst ze wzgledu na mniejszy problem z zamykaniem, przypuszczalnie mniejsza awaryjnosc no i na wyglad.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Czasem ograniczeniem nie są drzwi a łamane korytarze, hall, wiatrołapy wtedy ciężko wnieść cokolwiek np lodówkę, pralkę, kanapę, jakiś narożnik do salonu, jak się ma parterówkę to w sumie większość tych sprzętów można wnieść tarasem prosto do salonu albo kuchni
    .
    Nooo, moźna wnieść przez tarasowe, szczególnie "zwykłe".

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony