dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 20
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 392
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie Indywidualny na płycie

    Długo zastanawiałem się nad założeniem dziennika. Zaglądając często do innych dzienników zauważyłem, że forumowicze bardzo często podsuwają ciekawe pomysły. Głównie ze względu na to postanowiłem założyć dziennik budowy jak najszybciej. Mam nadzieję, że dzięki Wam uda mi się uniknąć błędów / błędnych decyzji podczas dalszej budowy.

    Aktualnie jestem na etapie poziomu "0" - wykonana płyta fundamentowa pod częścią mieszkalną oraz fundamenty tradycyjne pod częścią garażowo - kotłownianą.

    Poniżej w miarę aktualny stan:


    W miarę czasu i możliwości będę wrzucał zdjęcia z poszczególnych etapów budowy, które miały miejsce do tej pory. Większość prac przeprowadzona samodzielnie lub z nieocenioną pomocą rodziny.

    Założenia projektowe:
    dom z wjazdem od południowego-wschodu
    garaż z kotłownią oddyletowany od części mieszkalnej
    poddasze do wykorzystania / wykończenia w momencie, kiedy pojawią się dzieci
    projekt robiony pod II kategorię szkód górniczych (aktualnie szkód brak, żadna kopalnia nie otrzymała jeszcze koncesji na złoże pod działką)
    dom w miarę ciepły, ale nie pasywny

    Poniżej aktualne rysunki. Rozmieszczenie przyborów w łazience zmieni się nieco - nie mam jeszcze finalnej koncepcji, kuchnia jeszcze też do sprecyzowania.
    EDIT: Aby zobaczyć pliki w większej rozdzielczości / zobaczyć więcej szczegółów:
    kursor na obrazek -> prawy klawisz myszy -> pokaż obraz -> lupa "+"





    Generalnie dom wyszedł nieco za duży, ale na razie wykończony i użytkowany będzie tylko parter.

    Chcąc skorzystać z programu MDM (obliczenie VAT na materiały budowlane) muszę zmniejszyć powierzchnię użytkową do 100 m2, tak więc poddasze stanie się strychem do późniejszego zagospodarowania - zgodnie z prawdą (ze względu na ograniczenia finansowe nie będziemy mieszkać na poddaszu).

    Aby zmniejszyć powierzchnię użytkową muszę złożyć projekt zamienny. Przy okazji projektu zamiennego chciałem usunąć komin w ścianie szczytowej i zrobić wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną a rurę turbo z kotła gazowego puścić przez ścianę zewnętrzną albo po elewacji.

    Zastanawiam się również nad zrobieniem GGWC pod drenażem rozsączającym oczyszczone ścieki z biologicznej oczyszczalnie ścieków (podejrzewam, że tej instalacji nie muszę zawierać z projekcie zamiennym). Jestem jeszcze na takim etapie, że jestem w stanie zrobić przepusty przez ścianę fundamentową garażu / kotłowni (nie wylałem jeszcze podłogi na gruncie, jest tylko zagęszczony piasek).

    Czy moglibyście podpowiedzieć co można by przy okazji dopracować?

    EDIT: Po problemach technicznych udało się załadować zdjęcia.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 26-02-2017 o 18:09

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Jedną ze zmian do projektu zamiennego będzie usunięcie komina ze ściany szczytowej. Zastanawiam się nad trzema wariantami poprowadzenia rury "turbo" z kotła gazowego:
    1) Poprowadzenie rury "turbo" po elewacji ponad dach i montaż kratek wentylacyjnych w garażu i kotłowni

    2) Wyprowadzenie boczne rury "turbo" i montaż kratek wentylacyjnych w garażu i kotłowni

    3) Poprowadzenie rury turbo ponad dach i obudowanie jej kształtkami kominowymi. Komin zaczynałby się od stropu kotłowni, dodatkowo umieścił bym w nim kanały wentylacyjne dla kotłowni i garażu


    Co o tym myślicie?
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 13-01-2017 o 13:22

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Witam kolejnego samoroba co do turbo komina to też zależy jaką moc będziesz miał kotła - bo to regulują przepisy czy można iść przez ścianę czy nie, ale raczej nie przekroczysz mocy więc ja bym robił przez ścianę, taniej, szybciej.

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Chcąc skorzystać z programu MDM (obliczenie VAT na materiały budowlane) muszę zmniejszyć powierzchnię użytkową do 100 m2, tak więc poddasze stanie się strychem do późniejszego zagospodarowania - zgodnie z prawdą (ze względu na ograniczenia finansowe nie będziemy mieszkać na poddaszu).

    Aby zmniejszyć powierzchnię użytkową muszę złożyć projekt zamienny. Przy okazji projektu zamiennego chciałem usunąć komin w ścianie szczytowej i zrobić wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną a rurę turbo z kotła gazowego puścić przez ścianę zewnętrzną albo po elewacji.
    Powiedz czemu musisz zrobić projekt zamienny? obecny rzut parteru ma więcej niż 100m^2? Czy urząd się czepia poddasza, bo wg mniej jeżeli na projekcie będą schody a na górze odpowiednie wysokości to i tak urzędnik może to zakwestionować.
    Ja 31 grudnia złożyłem wniosek o VZM-1 w urzedzie i zobaczymy co bedzie. U mnie niejednoznaczną sytuacją jest to że w projekcie i PnB mam wpisane 104 m^2 pow. użytkowej ale już z kotłownią, wg niektórych norm kotłownia nie zalicza się do powierzchni użytkowej, tutaj mogą być kłopoty ale jestem przygotowany na walkę z urzędem

    EDIT: dojrzałem i w ogóle masz dziwnie na projekcie, masz wpisane i garaż i kotłownię do pow. użytkowej. Co ciekawe wg którejś z norm pralnia też się nie zalicza do pow. użytkowej
    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 13-01-2017 o 14:19
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Sebcioc55 dzięki za odpowiedź.
    W kwestii kotła, moc na pewno będzie poniżej 21 kW. Wg programu Thermo moc źródła ciepła wychodzi ok. 10 kW przy wentylacji grawitacyjnej. Będę zmieniał na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, więc powinno być jeszcze mniej (ale pewnie i tak nie znajdę mniejszego kotła kondensacyjnego niż 10 kW). Przeszkodą przejścia przez ścianę jest wymóg odległości wylotu rury od terenu - min, 2.5m. Kotłownia będzie miała 2.2 wysokości i nie wyrobię chyba przez ścianę. Musiałbym zrobić wylot na poziomie tarasu.
    Zastanawiałem się przez moment nad opcją 3) ponieważ załatwiło by to problem wentylacji kotłowni i garażu. W przypadku barku komina musiałbym jakoś tą wentylację ogarnąć, a nie chciałbym tych pomieszczeń podpinać pod reku.

    Jeśli chodzi o MDM , to przede wszystkim życzę powodzenia ze skarbówką! Z tego co kojarzę pomieszczenia pomocnicze jak garaż kotłownia czy nawet spiżarka nie wliczają się w powierzchnię użytkową.
    Otrzymałem informację od architekta, że urzędnicy patrzą głównie na powierzchnię i charakter pomieszczeń opisanych projekcie.
    Na razie na rzucie parteru jest wpisana powierzchnia niecałe 130 m2, tylko, że wliczony jest garaż, kotłownia oraz wiatrołap, który jest tak naprawdę przeszkloną werandą / ogrodem zimowym. Po odliczeniu garażu i kotłowni powierzchnia jest już poniżej 100 m2.

    EDIT: Masz rację, architekt dziwnie włączył powierzchnię kotłowni i garażu do pow. użytkowej.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 19-01-2017 o 07:45

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Zainspirowany dziennikiem @Daniellos_ postanowiłem wykonać samodzielnie rekuperator. Rekuperator będzie umieszczony w kotłowni. Czerpnia i wyrzutnia najprawdopodobniej na elewacji północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Na razie zbieram elementy potrzebne do instalacji i myślę nad projektem.
    Dałem troszkę ponieść wodze fantazji i na obecnym etapie mam następujące założenia:
    Wydajność (zima-lato) 120-500 m3/h
    Wentylatory EC
    Wymiennik przeciwprądowy PET lub entalpiczny celulozowy (wtedy bez GGWC)
    Przeciwdziałanie szronienia wymiennika: GGWC (dodatkowo latem jako chłodnica wstępna)
    Chłodnica / nagrzewnica GGWC: 3 chłodnice samochodowe (najtańsze nowe) szeregowo w przeciwprądzie
    Sterownik: wykonany i zaprogramowany samodzielnie
    Sterowanie poprzez zadanie: rzeczywistego przepływu powietrza (regulacja obrotów wentylatora vs. strata ciśnienia na przepustnicy), stężenie CO2 (zwiększenie wydajności przy zwiększonym stężeniu), temperaturę glikolu GGWC i temperaturę zewnętrzną (włączanie i wyłączenie pompki)

    Będę starał się monitorować koszty.
    Póki co zakupiłem:
    wentylatory EC EBM papst K3G190-RG19-01 2x400 PLN
    przepustnice soczewkowe IRIS 250 2x80 PLN
    czujniki różnicy ciśnienia OMRON D6F-PH0505AD3 2x112PLN
    Mam również ofertę na wymiennik ciepła Klingenburg GS-K 25 / 450 w cenie 124 EUR Netto.
    Z własnych zapasów posiadam troszkę elektroniki, m. in. mikrokontrolery AVR (kiedyś się interesowałem), czujniki SHT11, itp.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Robię przymiarkę do zmiany sposobu ogrzewania -> pompa ciepła gruntowa lub powietrze-woda.
    Zrobiłem symulację w programie Arkadia Termo i wyszły mi dosyć dziwne / mało prawdopodobne wyniki. Wziąłem pod uwagę, że garaż i kotłownia nie będą ogrzewane (tzn oddyletowany garaż wraz z kotłownią będą ogrzewane stratami ciepła od domu i ciepłem gruntu). Zmieniłem również sposób wentylacji z grawitacyjnej na wentylację z odzyskiem ciepła.
    Wymagana moc źródła ciepła spadła z ponad 10 kW (co wydawało mi się i tak niedoszacowane) na nieco poniżej 6 kW (5,66 kW).
    Boję się, że wyniki są zbyt optymistyczne, szczególnie, że dom nie będzie demonem pasywności: 10 cm XPS pod płytą, 10 cm EPS na płycie, ściana z silikatów ocieplona 15 cm EPS (w programie zasymulowałem lambdę 0.36, chcę dać troszkę lepszy styro), w miarę dobre okna - Uw 0,9 W/m2*K, 24 cm wełny po dachem.
    Czy Waszym zdaniem jest to prawdopodobne? Z tego co widzę to ludzie dają po 30 cm styropianu na ścianę 50 cm wełny na dach i mają podobne wyniki.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    No i stało się, pierwsze większe zakupy poczynione - 103 palety bloczków silikatowych SIL-PRO.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Planuję murowanie ścian i mam zagwozdkę co do łączenia ścian z bloczków silikatowych z rdzeniami / słupami żelbetowymi.
    Rdzeni w projekcie jest sporo, występują albo w narożnikach, albo w środku ściany (łączą ścianę konstrukcyjną zewnętrzną z wewnętrzną).
    Zastanawiam się nad 3 opcjami:

    Opcja nr 1 kusi zmniejszeniem ilości docinanych bloczków, ale za to będzie więcej szalowania.
    Dochodzi jeszcze kwestia samego betonowania rdzeni. Boję się troszkę naporu betonu przy zalewaniu rdzeni razem ze stropem i zastanawiam się, czy nie zalewać ich stopniowo (np. po 1m) ręcznie.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Hej
    Opcja nr 2 a co do zalewania to na początek słupy 1m potem reszta i znowu na koniec słupy.

    Pozdrawiam

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał the_anonim Zobacz post
    Hej
    Opcja nr 2 a co do zalewania to na początek słupy 1m potem reszta i znowu na koniec słupy.

    Pozdrawiam
    też uważam że opcja 2 lepsza, nie musisz nic docinać i szybciej pójdzie, z resztą taka jest ogólna praktyka. Zrobisz dobre szalunki i nic się nie stanie.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  11. #11

    Domyślnie

    Mi też na mój chlopski rozum też sie wydaje, że opcja 2 jest najsolidniejsza oraz wygodna. Tak samo u siebie będę słup w fundamecie zatapiał (wg projektu) chociaż widziałem jak ludzie robią takie słupy w fundamentach na gładko czyli opcja 1. Dobrze to się będzie wowczas trzymało? Mnie to nie przekonuje ale ja się nie znam

    Pozdrawiam
    Karol

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki Panowie!
    Utwierdziliście mnie w przekonaniu, żeby zastosować z opcję nr 2.
    Teraz jeszcze będę musiał wymyślić albo podpatrzyć u kogoś solidne szalunki (szczególnie narożne i takie gdzie łączą się ściany konstrukcyjne zewnętrzne z wewnętrznymi).

    Na razie znalazłem coś takiego:
    https://www.youtube.com/watch?v=xQg251njd8M
    https://www.youtube.com/watch?v=qiTRcnSu0f4
    ale konstrukcja mnie do końca nie przekonuje.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 11-02-2017 o 17:56

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Teraz jeszcze będę musiał wymyślić albo podpatrzyć u kogoś solidne szalunki (szczególnie narożne i takie gdzie łączą się ściany konstrukcyjne zewnętrzne z wewnętrznymi).
    wszystko masz w dzienniku sadysty.

    Pozdrawiam

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał the_anonim Zobacz post
    wszystko masz w dzienniku sadysty.
    Dzięki za podpowiedź. Obawiam się, że u Sadysty nie było jednak rdzeni / słupów żelbetowych a jedynie wieńce. Mimo wszystko sprawdzę jeszcze raz.
    Jeśli chodzi o szalowanie, to mam jakieś drobne doświadczenia z wieńcem fundamentowym garażu, ale tam słupy w rogach miały ledwo 90 cm wysokości. Przy ścianach to będzie prawie 3 m, więc podejrzewam, że znacznie większe parcie betonu i boję się, że to będzie newralgiczny punkt.

    Ostatnio edytowane przez Regius ; 11-02-2017 o 21:36

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    No nie ma tam słupów ale system dokładnie tak sa jak przy wieńcu nawet łatwiej. U mnie w dzienniku masz słupy, po prostu przy nich musisz bardziej sie przyłożyć u mnie z dwoma miałem problem ale tak jak cimpisałem wyżej na raty je zrobiłem i było ok

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Witam

    Ja bym proponował raczej wersję pierwszą lub drugą ale z mniejszymi wcięciami. Gęsty beton będzie miał problem z wypełnieniem tych zagłębień. No chyba, że wykonawca będzie się cackał z każdym rdzeniem starannie go wibrując.

    Szalunek na prostym odcinku ściany takiego rdzenia jest bardzo prosty i wystarczy go gęsto poskręcać prętami gwintowanymi (fi6) z dużymi podkładkami i jeszcze kawałkami desek oprócz podkładek. Szalunek może być nawet z desek "calówek. Najważniejsze są ściągi.

    Szalunek takiego rdzenia narożnego to już większa trudność i trzeba kombinować.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Do narożnego można wykorzystać kątowniki metalowe

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał aiki Zobacz post
    Do narożnego można wykorzystać kątowniki metalowe
    albo śrubę po skosie, działa bardzo dobrze - pokazywałem to u siebie w dzienniku. Dodatkowo jak to narożny słup to można śruby dodatkowo przez deski/łaty puścić i te w miejscu skrzyżowania dodatkowo skręcić.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  19. #19

    Domyślnie

    Regius, wszystkie zdjęcia niedostępne...
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki za rady, pokombinuję z kątownikami i śrubami, albo tak jak radzi Anonim zaleję na raty (wtedy nie będę potrzebował pancernych szalunków).

    Cytat Napisał Iscra Zobacz post
    Regius, wszystkie zdjęcia niedostępne...
    Znalazłem przyczynę ... transfer miesięczny na portalu fotosik.pl się wyczerpał. Muszę przenieść zdjęcia z inne miejsce.

    EDIT: Na razie zapłaciłem haracz. Szukam innego hostingu zdjęć bez limitu transferu lub darmowego serwera ftp.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 16-02-2017 o 06:59

Strona 1 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony