dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 20
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 392
  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Dylemat:
    dawać izolację przeciwwolgociową pomiędzy ściany a płytę, czy nie dawać?
    1) Dawać i mieć spokojną głowę ...
    2) Tylko co mi da ta folia / papa
    - ściana może przez to siadać a dodatkowo nie jest połączona z płytą zaprawą,
    - jak ściana nie podciągnie wilgoci od płyty to podciągnie ją od rdzeni / słupów,
    - tylko skąd wilgoć miała by się znaleźć w płycie, skoro XPS jest nienasiąkliwy a górna powierzchnia płyty będzie ponad gruntem,
    - B30 nie powinien za specjalnie wilgoci podciągać.

    Na razie skłaniam się, żeby izolacji nie dawać, ale czy słusznie?
    Witam,
    no wykonanie to masz faktycznie od igły.
    co do foli też o tym myślę obecnie - ale plus przy płycie właśnie ma być ta niby warstwa poślizgowa. O wilgoci raczej nie myślę (mimo nie w 100% szczelnej foli to xps powinien wystarczyć).
    Ja myślę że dla spokoju ducha lepiej dać choć zawsze to parę zł oszczędności niby jest.

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za odpowiedzi.
    Rozmawiałem wczoraj z KB na temat izolacji poziomej i powtórzył to samo - warto dać folią lub papę jako warstwę poślizgową (żeby było zgodnie ze sztuką), ale jeśli nie dam, to nic się nie stanie.
    Szczerze powiedziawszy, to nie do końca rozumiem o jakim poślizgu tutaj mowa (będę musiał troszkę literatury zaczerpnąć).

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    A oddzielacie folią ścianę od stropu?
    Ja o tym rzekomym poślizgu dowiedziałem się dopiero na forum.
    Warstwa poślizgowa z folii ma sens podczas betonowania żeby beton się łatwiej układał. Może stąd wziął się ten mit z poślizgiem ściana-fundament.
    Poza tym w tym miejscu nie dawałoby się nigdy szorstkiej papy, tylko zawsze folię.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  4. #44

    Domyślnie

    Mi się wydaje, że ta warstwa ma zapobiegać trwałem związaniu zaprawą płyty/fundamentu z postawiąną na nim ścianą. W przypadku rożnej struktury obu materiałów i wiążącą sie z tym inną rozszerzalnością termiczną powoliłoby to ścianie i fundamentowi pracować niezależnie. Ja to tak zrozumiałem i to jedyny powód dawania tam jakiejś warstwy, który zabrzmiał dla mnie w miarę sensownie.
    Jeśli już miałbym tam cokolwiek dawać to wybrałbym folię, którą widziałem na allegro i w folnecie. Papy to bym w domu nie chciał.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  5. #45
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Fakt, materiały budowlane mają inną rozszerzalność cieplną. Największa różnica jest pomiędzy ceramiką a innymi materiałami. Nie powinno się łączyć np. czerwonego z białym. Ale spójrz na to w ten sposób. Z płyty lub ścian fundamentowych wychodzą Ci rdzenie żelbetowe. Ograniczają one ruchy pustaków w płaszczyźnie poziomej i pośrednio pionowej poprzez związanie ze stropem. Gdzie więc poślizg? Powtarzam też pytanie czemu nie daje się warstwy poślizgowej wyżej, czyli między murem, a stropem?
    Ja tam jednak wolę mieć ściany związane z podłożem. W ostateczności wytworzy się tam samoistnie dylatacja (rysa).

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  6. #46
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał B_i_U Zobacz post
    Z płyty lub ścian fundamentowych wychodzą Ci rdzenie żelbetowe. Ograniczają one ruchy pustaków w płaszczyźnie poziomej i pośrednio pionowej poprzez związanie ze stropem. Gdzie więc poślizg?
    Właśnie dlatego nie rozumiem jak zjawisko poślizgu mogłoby w moim przypadku wystąpić.

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Witam kolejnego samoroba
    Gratuluje tak idealnie zrobionej płyty i opaski - dałeś mi do myślenia z tą folią kubełkową - miałem dać zwykłą.
    Czekam na dalsze postępy

    Aha ile płaciłeś za badanie stopnia zagęszczenia?
    Zastanawiam się czy to w ogole robić...i tak mocniej niż mam nie zagęszcze.
    Ostatnio edytowane przez uciu ; 06-03-2017 o 08:05
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    dałeś mi do myślenia z tą folią kubełkową - miałem dać zwykłą.
    Szczerze, to z tą kubełkową wyszło przez przypadek - wydawało mi się, że folia kubełkowa o grubości 1mm będzie mocniejsza niż zwykła folia 0,3 mm, wyjdzie w podobnej cenie i będzie z nią mniej roboty. Z perspektywy czasu, gdybym robił płytę drugi raz, dałbym raczej zwykłą folię.
    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Aha ile płaciłeś za badanie stopnia zagęszczenia?
    Zastanawiam się czy to w ogole robić...i tak mocniej niż mam nie zagęszcze.
    Za badania stopnia zagęszczenia sondą dynamiczną zapłaciłem 750 zł. Geotechnik był na działce 2 razy i jestem zadowolony z jego usług.
    Gdybym jednak robił podbudowę drugi raz zrezygnowałbym z badania stopnia zagęszczenia a część kwoty za badania przeznaczyłbym na wypożyczenie cięższej zagęszczarki (np. 700 kg).

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Za badania stopnia zagęszczenia sondą dynamiczną zapłaciłem 750 zł.
    Ile???

    U mnie mój geotechnik powiedział krótko "panie zapłaci mi pan więcej zacdrogę (45km) bo badanie w trzech miejscach 60zł" wiec olałem temat.

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    ja płaciłem 300zł , ale dzwoniłem do kilku znalezionych na googlach i Ci miejscowi (z górnego śląska) chcieli koło 600-700) ale znalazłem firme z małopolski...przyjechali 80km i skasowali połowe tego co miejscowi Dali papierki, wpisali w dziennik itp.
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Regius sorki za OFF TOPIC
    Ale w takim razie ile zapłaciliście za badanie gruntu? Ja u siebie 3 odwierty (bo dom wąski a długi) na 4,5m chyba bo nie było potrzeby więcej zapłaciłem 700zł (3 kopie pełnej dokumentacji).

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    The_anonim nie ma sprawy.
    Za badanie gruntu, nie pamiętam dokładnie ... między 700 a 800 zł. Miałem 3 otwory na 5m (na początku planowałem podpiwniczenie). Otrzymałem 4 kopie papierowe dokumentacji oraz wersję elektroniczną. W cenie były również badania hydrogeologiczne pod oczyszczalnię ścieków.

    Badania stopnia zagęszczenia robił ten sam geotechnik. Był na działce 2 dni - pierwszy dzień z powodu złej organizacji prac (pomiędzy koparkowym a kierowcą wożącym piasek i wywożącym grunt z działki) nie miał frontu robót - sprawdzał dostawy piachu, robił sondowanie warstwy rodzimej. Sondowanie dynamiczne było wykonane sondą ręczną (to się chyba DPL nazywa - taka z ciężarkiem) w dosyć gęstej siatce (niestety nie mam szkiców przy sobie). Z tego co pamiętam, to było około 10 punktów.

    Uciu też miałem firmę z małopolski.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 11-03-2017 o 10:31

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    To ja też dorzucę swoje 5 groszy. U mnie badanie geologiczne 3 punkty po 3,5m chyba, ręcznym świdrem wyciagana gleba i badana organoleptycznie - taka przyjemność 700zł chociaż miałem też oferty na 1500 za to samo ! - ogólnie trochę drogo jak na 20 min roboty i trochę pisania na komputerze, no ale...
    Badanie stopnia zagęszczenia tak samo jak Regius, tym ciężarkiem, znowu śmiech na sali, za to dałem 200 zł. Ogólnie taki geolog spoko fucha, nie przemęczy się a hajs niezły zgarnia
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  14. #54
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Badanie stopnia zagęszczenia tak samo jak Regius, tym ciężarkiem, znowu śmiech na sali, za to dałem 200 zł. Ogólnie taki geolog spoko fucha, nie przemęczy się a hajs niezły zgarnia
    Nie sposób się tutaj nie zgodzić, że za badania stopnia zagęszczenia przepłaciłem. Jak już wcześniej napisałem, wolałbym część tych środków przeznaczyć na wypożyczenie cięższej zagęszczarki.

    Ogólnie jak już jesteśmy przy kwestiach finansowych to za całą podbudowę płyty nieźle przepłaciłem. Łączny koszt całej imprezy wyszedł mnie koło 13 tyś PLN (koparka, kierowca do wywozu ziemi z działki i przywozu piachu, piasek, niwelator, zagęszczarka, transport zagęszczarki, geolog). Dzisiaj w podobnej cenie (jeśli nie taniej) mógłbym mieć podbudowę z dolomitu.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 11-03-2017 o 12:02

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Szybkie pytanie, ma ktoś z Was odpływ liniowy w garażu podłączony do kanalizacji?
    Pytam bo wylewam dzisiaj chudziaka w garażu i zastanawiam się, czy dać zwykłą kratkę, czy właśnie "odpływ liniowy".
    Szukałem informacji jak w przypadku tego korytka prawidłowo zamontować syfon i znalazłem tylko coś takiego:

    Czy znacie może jakieś inne sposoby?
    Chudziaka mam zamiar wylać kilka cm poniżej właściwego poziomu podłogi, żeby potem przy wylewkach ewentualnie wyrównać. Boję się troszkę, że instalowanie takiego korytka to tylko proszenie się o kłopoty.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 17-03-2017 o 07:21

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Po co to? Z tego śmierdzi czasem, więc jak nie potrzeba to lepiej nie dawaj.

  17. #57
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Potwierdzam, teraz mam liniowy i nigdy już nie zrobię. Żeby woda tam spływała musi być jej naprawdę dużo i spadek powyżej 2%. Tylko brud mi się tam zbiera. Ja nie podłączałem do kanalizacji tylko wyprowadziłem pod ławą rurą drenarską. Obecnie nie robię żadnej kratki.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  18. #58
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki za rady odnośnie odpływu w garażu
    Niestety kanaliza już wyprowadzona pod kratki w garażu i kotłowni. Muszę się zastanowić, czy dać kratkę z jakimś "suchym" syfonem z klapą zwrotną albo piłeczką, czy zaślepić kanalizację.

    Pojechałem dziś na działkę z zamierzeniem zatarcia chudziaka. Jak wyjeżdżałem z domu pogoda była obiecująca - nie padało, jak dojechałem na działkę lało. Z powodu deszczu odpuściłem sobie (kiepsko się pracuje i nietrudno o chorobę), zrobiłem zdjęcie i pojechałem z powrotem - dobrze, że auto na gaz to koszty dojazdów nie takie straszne.
    Rażą mnie troszkę nierówności i ślady łapek kota, ale całe szczęście nie jest to jeszcze finalny poziom. W każdym razie cel został osiągnięty - mam na czym postawić palety z bloczkami.


    EDIT: W opisie wkradł się błąd (zmiana z "zatarcia płyty" na "zatarcia chudziaka").
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 18-03-2017 o 18:37

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Konto zawieszone

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Pleszew
    Kod pocztowy
    63-300
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Dzięki za rady odnośnie odpływu w garażu
    Niestety kanaliza już wyprowadzona pod kratki w garażu i kotłowni. Muszę się zastanowić, czy dać kratkę z jakimś "suchym" syfonem z klapą zwrotną albo piłeczką, czy zaślepić kanalizację.

    Pojechałem dziś na działkę z zamierzeniem zatarcia płyty. Jak wyjeżdżałem z domu pogoda była obiecująca - nie padało, jak dojechałem na działkę lało. Z powodu deszczu odpuściłem sobie (kiepsko się pracuje i nietrudno o chorobę), zrobiłem zdjęcie i pojechałem z powrotem - dobrze, że auto na gaz to koszty dojazdów nie takie straszne.
    Rażą mnie troszkę nierówności i ślady łapek kota, ale całe szczęście nie jest to jeszcze finalny poziom. W każdym razie cel został osiągnięty - mam na czym postawić palety z bloczkami.
    Dzień dobry,
    Pozwoli Pan że zapytam o typ zastosowanego zbrojenia: tradycyjne żebrowane, czy rozproszone?
    Pozdrawiam i pomyślności na dalszych etapach prac.

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał FibroTech Zobacz post
    Dzień dobry,
    Pozwoli Pan że zapytam o typ zastosowanego zbrojenia: tradycyjne żebrowane, czy rozproszone?
    Pozdrawiam i pomyślności na dalszych etapach prac.
    W opisie mojego ostatniego posta wkradł się błąd (już poprawiony), powinienem napisać "Pojechałem dziś na działkę z zamierzeniem zatarcia chudziaka" (a nie płyty).
    Post ten dotyczył podłogi na gruncie w garażu (nie zbroiłem chudziaka). Garaż posadowiony jest na fundamentach tradycyjnych i oddyletowany od płyty fundamentowej.
    Przepraszam za zamieszanie.

    W przypadku płyty fundamentowej zastosowałem zbrojenie tradycyjne z prętów żebrowanych fi 12 - siatka o oczku 15 cm górą i dołem, zdjęcia zamieściłem tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7423683
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 18-03-2017 o 18:56

Strona 3 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony