dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam&Karolina

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Ryki
    Kod pocztowy
    08-500
    Posty
    50

    Talking Murowanie na klej czy na piane beton komorkowy ?

    Witam. Zakupem ostatnio pustaki 24x24x59 i się zastanawiam nad murowaniem na piane . Jeszcze nie miałem do czynienia murowania na piankę . Jakie są wady i zalety murowania na piankę i jaki są koszty ??
    pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Na pierwszy rzut oka wychodzi drogo ale po podliczeniu wszystkiego czyli zaprawy murarskiej, robocizny a następnie efektów w postaci szczelności ściany i możliwości zastosowania cieńszej warstwy ocieplenia koszty wychodzą takie same.
    Wadą jest brak możliwości korekty pionu ściany dlatego najważniejsza jest pierwsza warstwa pustaka i jej prawidłowe posadowienie na ścianie fundamentowej.
    Do wad można zaliczyć także przymusową ochronę ściany przed deszczem.
    Poza tym to same zalety w postaci wspomnianej już łatwości murowania.
    Sam materiał jest trochę kłopotliwy w kwestii docinania ale poza tym OK.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Jaka ochrona? Czego?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Dla samorobów piana idealna. Zero mieszania, mycia, noszenia worów, wody, kastra z zaprawą, a na koniec dnia jak masz umeczony myć narzędzia i cię komary chcą zjeść, to już całkiem docenisz piankę.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam&Karolina

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Ryki
    Kod pocztowy
    08-500
    Posty
    50

    Domyślnie

    Popytałem się tu i tam . mówią ze piana koroduje ze trzeba ocieplić i tynkować szybko

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Okna obrabiałem po roku chyba. Korozja weszła na 1 mm lub 2 - reszta jak nowa.
    Pianie szkodzi tylko słońce, które działa powierzchniowo.
    Myślę, że piany nawet nie będzie widać pomiędzy pustakami.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Ja murowałem na klej ale miałem pustaki z Prefabetu - jakość nie ta.
    Przy Ytongu który ma większą dokładność o klasę teraz bym sie pokusił na pianę.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam&Karolina Zobacz post
    Witam. Zakupem ostatnio pustaki 24x24x59 i się zastanawiam nad murowaniem na piane . Jeszcze nie miałem do czynienia murowania na piankę . Jakie są wady i zalety murowania na piankę i jaki są koszty ??
    pozdrawiam
    Witam, może to zabrzmieć niemiło ale najpierw powinieneś trochę poszukać. Zobacz dziennik Daniellos'a czy nowy dom R&K, tam masz dużo o murowaniu na pianę.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    możliwości zastosowania cieńszej warstwy ocieplenia
    pierwsze słyszę, piana czy klej U ściany będzie takie same.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Wadą jest brak możliwości korekty pionu ściany dlatego najważniejsza jest pierwsza warstwa pustaka i jej prawidłowe posadowienie na ścianie fundamentowej.Do wad można zaliczyć także przymusową ochronę ściany przed deszczem.
    Sam materiał jest trochę kłopotliwy w kwestii docinania ale poza tym OK.
    co do korekty pionu to się zgadza, ale ochrona ściany przed deszczem i słońcem? tutaj tak samo jak przy kleju. O jakim docinaniu piszesz? Ja dodałbym jeszcze trudność aplikowania piany przy dużym wietrze, więc jak otwarta przestrzeń i spory wiatr to nie pomurujesz...

    Cytat Napisał aiki Zobacz post
    Ja murowałem na klej ale miałem pustaki z Prefabetu - jakość nie ta.
    Przy Ytongu który ma większą dokładność o klasę teraz bym sie pokusił na pianę.
    Dokładnie, przy nierównych bloczkach na pianę nie zrobisz prostych ścian. Jakiego producenta kupiłes te bloczki?

    EDIT: ortografia
    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 21-01-2017 o 12:58
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam&Karolina

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Ryki
    Kod pocztowy
    08-500
    Posty
    50

    Domyślnie

    kopiłem h+h i solbet "500" wpióro wpust .

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Przy tych bloczkach to raczej klej. Chyba, że chce Ci się szlifować każdą warstwę.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Jak dla mnie pustak to raczej porotherm lub inny tego rodzaju i tu piana jak najbardziej ma sens a H+H i Solbet i Ytong to bloczki betonu komórkowego a nie pustaki i do nich zaprawa cienkowarstwowa.

    Cytat Napisał Adam&Karolina Zobacz post
    Popytałem się tu i tam . mówią ze piana koroduje ze trzeba ocieplić i tynkować szybko
    Koroduje to im się w głowach lub pianka ale nie ta tylko niskorozprężna do uszczelniania ocieplenia styropianowego lub ta do osadzania okien.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 21-01-2017 o 15:50
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam&Karolina Zobacz post
    kopiłem h+h i solbet "500" wpióro wpust .
    Hej
    Zajrzyj do mnie za jakiś czas do wątku ANONIMowa STODOŁA będę opisywał budowę ścian a robiłem właśnie na pianę też z H+H 500 TLMB.
    Po pierwsze sprawdź dobrze czy masz jakość TLMB bo w sobecie z tym cieżko (wież mi dzwoniłem trochę po fabrykach najgorzej na wschodnich oddziałach tam w ogóle nie robią TLMB bo nie nie maja parku maszynowego)
    Jak masz jakość TLMB to ja nie widzę lepszego rozwiązania dla "Samoroba Amatora". O zaletach już dużo powiedzieli koledzy w tym wątku ja jeszcze dodam że jak budujesz sam i wpadasz po pracy na budowę na 3 godziny to bierzesz pistolet parę gratów pod pachę i po 5min. zajmujesz się ścianami tak samo na koniec zakręcasz pistolet zbierasz graty i koniec (tylko nie odkręcaj puszki). No i wydajność to druga fajna cecha mi na poszło na około 110m2 ściany 18 puszek (18x32=576zł). Ba ja nawet ściany działowe z sylikatów(12cm) robiłem na tą piankę. Ogólnie Bajka. Ale pamiętaj DOKŁADNOŚĆ to podstawa (pierwsza warstwa) i co jakiś czas coś tam będziesz musiał przeszlifować (standard).
    Pozdrawiam
    PS. jak będziesz chciał kupić piankę to ja mam jakieś 24 puszki na sprzedaż tytana (pisz na priva)

    Hehe no to wyszła reklama produktu jak nic

  13. #13

    Domyślnie

    A tak dla porównania dla pianki i kleju robiłeś sobie wytrzymałość na rozrywanie, łamanie, uderzenia ? Ponoć pianka jest wiele wytrzymalsza od kleju i trzyma tak mocno że prędzej puści materiał niż spoina. No i tutaj jest dylemat właśnie, każda ściana pracuje i jeśli połączymy ją tak mocno że spoina jest wytrzymalsza niż materiał to pęknie nam materiał. Też rozważam to nadal co zastosować czy piankę czy klej i właśnie ten aspekt mnie niepokoi.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Nie wiem czy to do mnie kierowane pytanie ale postaram się dopowiedzieć.
    Nie nie robiłem testów jak opisujesz ale to prawda że piana trzyma super, raz się zagapiłem i musiałem odbijać bloczek no to odbiłem ten plus jeden niżej który był na normalnej zaprawie położony. Co twoich obaw nie bardzo rozumiem jeśli zakładamy jak mówisz ściana na pracuje i powstanie na niej rysa np od podłogi do sufitu na spoinie czyli zygzak to to jest ok a jak będzie rysa prosta przez materiał od góry do dołu to jest źle. Czy dobrze rozumiem twoje obawy? Prawda jest taka że rysy nie powinny w ogóle powstawać bo stosujemy materiały z certyfikatami budownictwa a jednak się zdarzają ale to nie dlatego że użyliśmy takiej spoin czy innej (budynek ma prawo osiąść lub coś jest nie tak z fundamentem powodów może być tysiąc). Myślę że twoje obawy oraz kolegi wyżej o korodującej spinie są nad wyraz ale to moja prywatna opinia . Prawda jest taka że każda pianka się utlenia powierzchniowo(czyli ta która wypłynie z pod bloczków) ale między bloczkami dalej jest piana a to że kiedyś spoina miała około 2cm potem klej 1-2mm a teraz piana która pewnie ma 0.5mm nic nie zmienia w konstrukcji. W końcu mamy XXI wiek i nie tylko coraz szybsze samochody
    Mam nadzieję że ci pomogłem.
    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    To prawda jak skleisz pianą dwa bloczki to pierwsze je pokruszysz a spoina nie puści

  16. #16

    Domyślnie

    Jeśli pęka spoina to oznacza że naprężenia przekroczyły wytrzymałość owej spoiny i mniej więcej wiadomo co się dzieje i co dziać się będzie tzn naprężenia się uwolniły i pękać więcej nie powinno. Powstały zygzak wzdłuż spoin zachowuje przewiązania murarskie i chociaż jedna składowa przenoszonych obciążeń będzie zachowana. Inaczej jest w przypadku pianki, jeśli będzie trzymać mocniej niż wytrzyma materiał (podobno im bardziej jest dociśnięta podczas wiązania tym lepiej trzyma) to powstanie pęknięcie w linii prostej, a że przy połączeniach bloczków pióro-wpust nie wykonuje się spoin pionowych to mamy problem z przenoszeniem obciążenia na fundament. Poza tym pęknięcie materiału to już poważna sprawa, wszystko zależy z czego się buduje, jak mnie pęknie ściana z bloczków silikatowych 25 cm w linii prostej pionowej to będę mocno przestraszony. Takie przemyślenia i obawy pewnie na wyrost ale to chyba bardziej z tego że pianka to nowość i nie jest sprawdzona przez dłuższy okres czasu. Poza tym jak wzmacniałeś strefę pod okienną i nadproża ? w tak cienkiej spoinie nie zmieści się siatka zbrojąca i trzeba bruzdować ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Poza tym jak wzmacniałeś strefę pod okienną i nadproża ? w tak cienkiej spoinie nie zmieści się siatka zbrojąca i trzeba bruzdować ?
    U mnie jest specyficznie nie ma strefy podokiennej okna są od płyty fundamentowej po wieniec. Ale nie widzę problemu czy to będzie klej czy pianka i tak musisz bruzdować to nie problem.
    Pamiętaj o ty że każdy materiał czy to klej czy pianka ma atest budownictwa (czy jak to się tam nazywa). Masz rację że piana to nowość ale jak byśmy tak do tego podchodzili to wiesz jak by wyglądały obecne domy tak samo jak w 1950r

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Przy kleju też bruzdowałem i dawałem pręty, więc to żadna różnica. Pękanie ścian to też norma i na kleju, a nawet zaprawie tradycyjnej pękają na wprost, więc nie ma co się bać. Dzisiaj na pewno budowałbym na piankę i tak zrobię garaż, bo to po prostu oszczędność czasu i zdrowia niewielkim kosztem pieniężnym.

  19. #19

    Domyślnie

    No właśnie z tym bruzdowaniem w silikacie to trochę trudne, w planie miałem dać taką cienką kratownicę z płaskownika która ponoć się nadaje do cienkiej spoiny bez bruzdy. Gdybym murował sam to pewnie bym wybrał piankę, a że będzie ekipa to wybieram klej. Ułatwiłbym im pracę swoim kosztem, a i tak pewnie wzięliby tyle samo za murarkę no i jeszcze bym musiał te pianki liczyć czy coś nie zginęło. A na garaż to sprawa jasna pianka i samemu
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Kurde chyba się nie zrozumieliśmy rozmawiamy do BK i ceramice Silikaty nie są polecane na pianę. Ja tak zrobiłem ze ścianami działowymi ale wtedy nie masz możliwości korekty w poziomie tak jak przy BK gdzie możesz sobie podszlifować bloczek(mi po 9 warstwach trochę się to rozjechało). A po drugie będzie to robiła ekipa (to zmienia postać rzeczy) oni po prostu mają większe doświadczenie w kleju wiec po co mają się uczyć czegoś nowego u Ciebie na budowie.
    Pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony