dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 55 z 55
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Każdy kij ma dwa końce-a jaka będzie temp DZ od marca do maja i od października do połowy grudnia ?
    Nie wspomnę o CWU i dogrzewaniu w chłodne lato (drobiazg , ale jednak) .
    Gruntówka wyjdzie lepiej , ale różnica chyb anie będzie powalająca .
    pzdr
    CWU kolejny w zasadzie mit wyższości pc p-w . Od marca do końca maja zapłacę z więcej jakieś 10-15 pln miesięcznie , to trochę mniej niż pc p-w zużywa na sam defrost zimą ., nie mówiąc juz o kosztach CWU jak zimą jest -15*C .
    Z październikiem -do połowy grudnia trochę mnij trafny argument , w pażdzierniku mam w DZ +15*C w połowie grudnia 6-7*c , tutaj raczej równowaga jest między pc p-w a grunt przy słabej zimie .
    Nie dogrzewam latem domu , mam wprost przeciwny problem , ale jakbym miał latem dogrzewać to COP -em powyżej 6.

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Sherlock-u
    Tak ten ciepłomierz trochę leciwy, jest , w zeszłym chyba roku przestano go produkować . Kupiłem dwa takie z firmy zajmującej się legalizacją , do moich potrzeb . To są jak najbardziej ,,prawdziwe" ciepłomierze . Ale one są tylko dla moich potrzeb , jak już poprzednio wspominałem , do innych PC dla klientów wstawiam nowe , legalizowane liczniki ciepła Apator ELF 2,5 M3 . Na postawie wskazań tych legalizowanych ciepłomierzy pozwala mi na pewność która jak widzę wprawia Ciebie w zakłopotanie . Na podstawie wskazań tego ciepłomierza jak najbardziej można stwierdzić jaka jest chwilowy COP.
    Nie mam delty GZ poniżej 3 , gdybym miał deltę poniżej 3*C to pod licznik energii nabijałby kwh , a ciepłomierz nie zliczał ciepła wytworzonego więc to by tylko zniżało COP .
    25/10/2016 wskazanie ciepłomierza 264,85 Gj , dzisiaj wskazanie ciepłomierza 282,82 Gj
    Energia zużyta tylko pc na potrzeby CO 919 KWH w/ g pod licznika nie tej ,,zabawki" ze zdjęcia . Było by lepiej , ale to mój pierwszy sezon z inwerterem , wcześniej 4 sezony z on/of , Jednak inwerter trochę się inaczej ustawia .

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pom_pla
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-111
    Posty
    137

    Domyślnie

    c.o. cop 3.51

    cwu cop 3.22
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 16-01-2017 o 21:07 Powód: Moderowano link

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Teraz mówisz ludzkim głosem.

    Gdybyś uprzednio dodał, że podajesz dane z inwertera, przy okazji pokazał temp. zewnętrzną i temp. DZ, zapewne nie byłbym tak sceptyczny.
    Podane przez Ciebie dane dot. zużycia i wytworzonej energii i od 25 X 16 korespondują z tym, co piszą na tym forum użytkownicy PC SmartHeat.

    Zauważ jednak, że przez ponad 80 % sezonu grzewczego temp. zewnętrzna jest wyższa niż +2*, a wówczas inwertery zarówno gruntowy jak i powietrzny pracują w zbliżonych warunkach.
    Nie patrz zatem na znaczną przewagę inwertera w warunkach ostrej zimy,lecz na wyniki całego sezonu i to z uwzględnieniem grzania CWU.
    Wtedy zapomnisz o dumnie deklarowanej przewadze 50 %.

    Jeszcze jedno.
    Za swoją kompletną instalację zapłaciłem ok 24k zł brutto
    GHS za taką PC jakiej wyniki prezentujesz, też na gotowo z żąda 42.

    Czujesz ten wymiar?

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    CWU kolejny w zasadzie mit wyższości pc p-w . Od marca do końca maja zapłacę z więcej jakieś 10-15 pln miesięcznie , to trochę mniej niż pc p-w zużywa na sam defrost zimą ., nie mówiąc juz o kosztach CWU jak zimą jest -15*C .
    Z październikiem -do połowy grudnia trochę mnij trafny argument , w pażdzierniku mam w DZ +15*C w połowie grudnia 6-7*c , tutaj raczej równowaga jest między pc p-w a grunt przy słabej zimie .
    Nie dogrzewam latem domu , mam wprost przeciwny problem , ale jakbym miał latem dogrzewać to COP -em powyżej 6.
    Garażowiec ,
    nie wspomniałeś jeszcze o temp DZ po zimie -na PW słoneczko wiosenne podziała ...
    Z tym defrostem to u mnie nie ma takich strat -ogólnie trwa to u mnie 5-6 min i zużywa ok 0.15kWh.Dajmy sobie spokój ...
    Zresztą , zobacz proszę do czego sprowadziliśmy dyskusję nt Gruntówka (G) czy PW , praktycznie do detali.
    Przy Tpcmax=35 st i super izolowanych domkach koszt wyższy G z lepszym SCOP (nie nadzwyczajnie , ale wyraźnie) nie równoważy niższej ceny za PW.
    Koło się zamyka :
    -zwolennicy G krzyczą ,że jest żywotniejsza (chociaż też głównie inwertery już ) , nie hałasuje
    -zwolennicy PW krzyczą ,że tańsza w zakupie - a w dłuższej perspektywie wszystko się psuje i prędzej kupią nowy sprzęt kolejnej generacji niż będą naprawiać starą PC , także mogą być problemy z DZ
    To jest bardziej "wiara" w jakieś rozwiązanie niż świadomy wybór z wyraźną przewagą.
    Moim zdaniem , oczywiście

    Garażowiec-po ludzku ciesze się ,że sprzęcik Ci bangla i mam nadzieję ,że będzie Ci służył

    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #46
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Witam

    Teraz mówisz ludzkim głosem.

    Gdybyś uprzednio dodał, że podajesz dane z inwertera, przy okazji pokazał temp. zewnętrzną i temp. DZ, zapewne nie byłbym tak sceptyczny.
    Podane przez Ciebie dane dot. zużycia i wytworzonej energii i od 25 X 16 korespondują z tym, co piszą na tym forum użytkownicy PC SmartHeat.

    Zauważ jednak, że przez ponad 80 % sezonu grzewczego temp. zewnętrzna jest wyższa niż +2*, a wówczas inwertery zarówno gruntowy jak i powietrzny pracują w zbliżonych warunkach.
    Nie patrz zatem na znaczną przewagę inwertera w warunkach ostrej zimy,lecz na wyniki całego sezonu i to z uwzględnieniem grzania CWU.
    Wtedy zapomnisz o dumnie deklarowanej przewadze 50 %.

    Jeszcze jedno.
    Za swoją kompletną instalację zapłaciłem ok 24k zł brutto
    GHS za taką PC jakiej wyniki prezentujesz, też na gotowo z żąda 42.

    Czujesz ten wymiar?

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Podawałem że to inwerter grunt , zraz przed tm jk twierdziłem że pc p-w jest droższa w eksploatacji o 50% ( no może trochę przesadziłem , ale bliżej to prawdy niż Twoje 10-15%)

    Zauważ jednak, że przez ponad 80 % sezonu grzewczego temp. zewnętrzna jest wyższa niż +2*, a wówczas inwertery zarówno gruntowy jak i powietrzny pracują w zbliżonych warunkach.
    A widzisz to prawda i nieprawda , wszystko zależy od tego jk mocno energooszczędny jest dom . Jeden zczyna sezon grzewczy koieć erześnia i kończy w końcu maca i wtedy m średnią temperaturę sezonu grzewczego wysoką , a drugi ( a jednak tak teraz przepisy budowlane zmuszają inwestora ) ma dobrze ocieplony dom i zaczyna sezon znacznie później i znacznie wcześniej kończy i średnia temperatura sezonu grzewczego będzie niższa .
    Teraz przypatrzmy się średniej temperaturze powietrza na zewnątrz , np w dzień mamy +7* w nocy -7*C czyli średnia 0*C ( pi razy oko piszę chodzi mi o tok rozumowania ) No ale jak w nocy jest -7*C to pc p-w pracuje w mniej korzystnych warunkach DZ niż pc grunt która w tym czasie ma DZ +7*C , więc nawet jak porównasz tą swoją PC jakie ma osiągi przy +7*C a przy -7*C sam zobaczysz że mówienie o średniej temperaturze powietrza to trochę demagogia jest . Zdaje się że przy +7*C Twoja pc ma COP 4,84 a przy -7*C ma COP 2,85 ( czyli przy -7*C Twoja pc ma gorszy COP o 42% -znowu bliżej tego co ja podawałem niż TY ) A w/g średniej temperatury 0*C Twoja Pc ma cop ok 3,3 , i tak to jest z tą średnią , takie trochę nieprawdziwe w życiu .
    Następna rzecz , w Twojej PC jest sprężarka takiej wielkości ,że w przypadku kiedy byś z niej zbudował pc grunt wystarczyła by na ogrzanie TRZECH Twoich domów .
    Za swoją kompletną instalację zapłaciłem ok 24k zł brutto
    GHS za taką PC jakiej wyniki prezentujesz, też na gotowo z żąda 42.
    I te ceny to największy ból , widzisz mnie moja instalacja PC kosztowała 18K( choć Twoja wycena na gruntówkę to pikuś , ja dostałe kilka lat temu 2X taką i to za zwykłego on/of-a) . GHS nie ma w ofercie takiej pompy jakiej ja wyniki prezentuję , a to dlatego że moja pc kosztowała mnie 8K .Też na Twoim miejscu jakbym miał wydać 42 K albo 24K to nie miałby rozterki którą brać 18 K wystarczy na grzanie chałupy przez wiele wiele lat . Ceny gruntówek są chore , ale poniekąd sami inwestory są temu niejako winni .

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Garażowiec ,
    nie wspomniałeś jeszcze o temp DZ po zimie -na PW słoneczko wiosenne podziała ...
    Z tym defrostem to u mnie nie ma takich strat -ogólnie trwa to u mnie 5-6 min i zużywa ok 0.15kWh.Dajmy sobie spokój ...
    Zresztą , zobacz proszę do czego sprowadziliśmy dyskusję nt Gruntówka (G) czy PW , praktycznie do detali.
    Przy Tpcmax=35 st i super izolowanych domkach koszt wyższy G z lepszym SCOP (nie nadzwyczajnie , ale wyraźnie) nie równoważy niższej ceny za PW.
    Koło się zamyka :
    -zwolennicy G krzyczą ,że jest żywotniejsza (chociaż też głównie inwertery już ) , nie hałasuje
    -zwolennicy PW krzyczą ,że tańsza w zakupie - a w dłuższej perspektywie wszystko się psuje i prędzej kupią nowy sprzęt kolejnej generacji niż będą naprawiać starą PC , także mogą być problemy z DZ
    To jest bardziej "wiara" w jakieś rozwiązanie niż świadomy wybór z wyraźną przewagą.
    Moim zdaniem , oczywiście

    Garażowiec-po ludzku ciesze się ,że sprzęcik Ci bangla i mam nadzieję ,że będzie Ci służył

    pzdr
    Ten twój post wymaga trochę szerszej odpowiedzi , ja to widzę inaczej niż TY , nie mam teraz ( prze parę dni ) czasu , strasznie mi się spraw na głowę ostatnio nawaliło . Ale z jakiś czas pozwolę sobie wrócić to tego postu .
    Nie no ,sprzęcik bangla , rzecz w tym że takie sprzęciki nie tylko u mnie banglają , u innych też , ale trochę w innej cenie

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak w praktyce wypadają gruntowe pompy ciepła jeśli chodzi o średnie COP?

    Tak patrzę na pompę viessman online i średnie cop dla samej pompy to 4.01.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #49

    Domyślnie

    Czy możliwe jest, że przy -5°C mój COP w Aquarea 7kW J jest 4,33? Zasilanie 28 powrót 25. Sprężarka 26Hz.

  10. #50
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    Czy możliwe jest, że przy -5°C mój COP w Aquarea 7kW J jest 4,33? Zasilanie 28 powrót 25. Sprężarka 26Hz.
    Nie, tym bardziej,że na grzałkach jedziesz

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Nie, tym bardziej,że na grzałkach jedziesz
    Grzałki są wyłączone. Średni COP za styczeń pokazuje 4,8. Wariatka. Co ma największy wpływ na COP? Delta między Tz a Tdz?

  12. #52
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    Grzałki są wyłączone. Średni COP za styczeń pokazuje 4,8. Wariatka. Co ma największy wpływ na COP? Delta między Tz a Tdz?
    Ja mam COP 2() ale przy tym zużycie na ogrzewanie to 1400kWh za co płacę 400-500zl rocznie
    COP jest mało ważny.
    To tylko ceferka,która mało znaczy.
    To tak jak rozmiar przyrodzenia u facetów, którzy mają kompleksy
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 30-01-2021 o 20:56

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Ja mam COP 2() ale przy tym zużycie na ogrzewanie to 1400kWh za co płacę 400-500zl rocznie
    COP jest mało ważny.
    To tylko ceferka,która mało znaczy.
    To tak jak rozmiar przyrodzenia u facetów, którzy mają kompleksy
    Ten temat jest o COPie więc rozmiar swojego przyrodzenia i kompleksy z tym związane odłóż na bok.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    Grzałki są wyłączone. Średni COP za styczeń pokazuje 4,8. Wariatka. Co ma największy wpływ na COP? Delta między Tz a Tdz?
    Najwiekszy wplyw na cop ma jego poprawność mierzenia
    Jak bym pstrzyl na pompe to bym miał 6 czasami nawet 17 pokazuje
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Awinion W Twojej PC , największy wpływ na COP ma ten wyświetlacz w Pansieon taki wariat , pokazuje co chce , z reguły mniejsze i większe ( te drugie zdecydowanie częściej ) bzdety/wyniki . Zainstaluj sobie legalizowany ciepłomierz i pod licznik energii , wcześnie na podłodze połóż miękki ręcznik , co by się wara uderzając o podłogę nie obiła za mocno , jak zobaczysz prawdziwy realny COP
    Ostatnio edytowane przez Garażowiec ; 31-01-2021 o 20:08

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony